האם אפשר לטוס בשבוע ה-33? (ועוד שאלות על הריון במלחמה)

אין מניעה רפואית לטוס במהלך ההריון כל עוד ההריון תקין | צילום: Shutterstock
אין מניעה רפואית לטוס במהלך ההריון כל עוד ההריון תקין | צילום: Shutterstock

האם העובר מושפע מהחרדה שלי? מה הסיכון בריצה לממ״ד? ועד איזה שבוע מותר לטוס? מירי לב, אחות מוסמכת והדולה של גל גדות, אגם רודברג ובר זומר - עונה לשאלות ששאלתן באינסטגרם של ״את״

88 שיתופים | 132 צפיות

את בהיריון עכשיו? מזל טוב, וגם: וואו, זה בטח לא פשוט. בימים של לחימה, אזעקות ואי ודאות כללית, היריון, תהליך שגם ככה גובה מחיר פיזי ונפשי לא פשוט – עלול להיות אף מאתגר יותר. אז כיצד תעברי אותו בשלום בתקופה הנוכחית? מירי לב, אחות מוסמכת והדולה של הסלבס בישראל, שליוותה בין היתר את ההריונות והלידות של גל גדות, מיכל הקטנה, בר זומר ועוד רבות אחרות, באה לעזרת חברה הריונית ומשיבה לשאלות ששאלתן אותנו באינסטגרם של "את".

>> מנכ״לית ״מאמאנט״ ובנותיה ניצלו מחדירת מחבלים: ״ראינו את האימה״

בלי ספירנטים לממ״ד

אני בתחילת הריון. האם הלחץ והריצה לממ"ד עלולים לגרום להפלה?
נסי לא לרוץ לממ״ד על מנת למנוע נפילות. כדי למנוע לחץ, הכיני מבעוד מועד את כל הדרך לממ״ד פנויה – תדאגי שהאור יהיה דלוק בדרך ושלא יהיו דברים על הרצפה. בנוסף, נסי לדאוג לכך שיהיו  בממ״ד חפצים שיכולים לעזור לך להירגע – כרית נעימה, ריח שאת אוהבת. מרגע הכניסה לממ״ד אני ממליצה אפילו לשים אוזניות ולשמוע מוזיקה או משהו מרגיע אחר, ‏כדי לנסות לעזור לגוף להתווסת.

תעמיסי (סוכר)

האם זה קריטי לעשות העמסת סוכר או שאפשר לוותר? אני נמצאת בדרום וחוששת לצאת מהבית.
העמסת סוכר היא בדיקה חשובה שבודקת סכרת הריון, ולא כדאי לוותר עליה – היא מאוד חשובה. מדובר בבדיקת דם שמבוצעת בקופת החולים, מומלץ לעשות אותה בין השבועות 24-28 – כך שתוכלי לדחות אותה מעט בתוך השבועות הקרובים, לפי הנוחות שלך והמצב המדיני.

כיצד לעבור את ההריון בשלום בתקופה הנוכחית | צילום: Shutterstock
כיצד לעבור את ההריון בשלום בתקופה הנוכחית | צילום: Shutterstock

להתעופף מפה

האם אפשר לטוס בשבוע ה-33 להריון?
בעיקרון אין מניעה רפואית לטוס במהלך ההריון כל עוד ההריון תקין. עם זאת, רוב חברות התעופה לא מאפשרות לנשים בהריון לטוס אחרי השבוע ה-32 (בעוד חלקן מאפשרות לטוס עד שבוע 36). בכל מקרה, חברות הביטוח אינן מבטחות נשים אחרי שבוע 32 להיריון, כך שאם תחליטי בכל זאת לטוס – דעי שלא תוכלי להיות מבוטחת מבחינה רפואית.

החיים חזקים מהכל

אני בשבוע שישי. איך מתחילות להתכונן לדבר הזה בתקופה הזאת? 
בשבוע השישי אני ממליצה קודם כל להפנים שאנחנו בהריון. מותר לשמוח, החיים ממשיכים למרות האסון הכבד והם חזקים, יותר מהכל. לקראת השבוע השמיני אני ממליצה ללכת לרופא או רופאת נשים על מנת לבצע אולטרסאונד ראשון – זו חוויה מרגשת מאין כמוה, משום שבה שומעים את הדופק בפעם הראשונה, ואחריה מתחיל תהליך ארוך, מלא עליות ומורדות שבסופו נולד תינוק (או תינוקת). מאחלת לך בהצלחה!

מירי לב | צילום: רחלי פרידמן
מירי לב | צילום: רחלי פרידמן

אחריות כלפי מי שגדל בבטן

הדמעות לא מפסיקות ויש הרבה אשמה שהעצב והאבל פוגעים בהיריון ובתינוק.
אנחנו בעיצומו של אסון כבד שכל אחד מאיתנו מגיבה אליו בדרך כלשהי, כשהמשותף לכולנו היא תחושת הכאב. מותר לכאוב, גם אם את בהריון. יחד עם זאת, חשוב שתזכרי שאת מגדלת את הילד שלך בבטן, ושיש לך אחריות כלפיו – כי הוא חלק ממך כרגע. אני מציעה שתנסי להגביל את כמות החדשות שאת צופה בהן, משום שהצפייה רק מעצימה את תחושת הפחד וחוסר האונים. במקום, אני מציעה לנסות להעסיק את הגוף והראש בדברים אחרים. את יכולה לעשות ספורט, לתרום לקהילה, להתנדב או כל דבר אחר שירים לך את המורל. העיקר שתמצאי משהו שיסיח קצת את הדעת וירגיע את הנפש.

זה גל, והוא יעבור

האם התקפי חרדה משפיעים על התינוקי שבבטן?
חרדה הוא מצב שמשפיע על כל הגוף וגם על העובר שבבטנך. חרדה שמתבטאת בהתקפים עלולה להיות מלחיצה עוד יותר. אם את מרגישה שאת עומדת לעבור התקף חרדה, יש לך את האופציה לתת לגל החרדה להגיע ולשטוף לרגע את הגוף, וכמו שהוא בא – כך יעבור. את יכולה גם לנסות להרגיע את הגוף: לנשום, לחשוב מחשבות טובות, ליטול טיפות הרגעה שמתאימות לנשים בהריון. תזכרי שביחד נעבור הכל.