9 חודשים למלחמה: תערוכת צילומים שהלב לא עומד בפניה

גלי סגל בתערוכת "9 חודשים" | צילום: שרון בק
גלי סגל בתערוכת "9 חודשים" | צילום: שרון בק

תערוכת הצילום "9 חודשים" של הצלמת שרון בק מהדהדת את סיפור חייהן הקשה מנשוא של שורדות אמיצות והרואיות, לצד נשים שנאנסו באכזריות ואימהות שחוו את האובדן הכואב ביותר, מאז אירועי ה-7.10

88 שיתופים | 132 צפיות

בעוד יומיים נציין תשעה חודשים לזוועות של השבעה באוקטובר. תשעה חודשים של המלחמה הטראגית והכאובה הזו, שמרגישים לפעמים כמו יום אחד, ולפעמים כמו נצח.

>> "אנחנו צריכים להתבייש בעצמנו": נעמה לוי "חוגגת" 20 בשבי

בשבעה ביולי תוצג תערכות הצילום "9 חודשים" של הצלמת שרון בק. התערוכה תציג באור רגיש, ישיר וחודר את הזווית הנשית של אותו יום גורלי ותוצאותיו הקשות מאז. למיזם הצילום המרגש והכואב הזה הצטלמו כ-20 נשים חזקות ומעוררת השראה שהפכו לסמל מפרוץ המלחמה. התערוכה תוצג לראשונה בקניון TLV  בתל אביב לשבועיים בלבד ומשם תסייר ברחבי העולם ותיגע בלבבות הצופים בברלין, בואנוס איירס, לוס אנג'לס, דרום קוריאה, פריז וערים נוספות.

חולמת לנשק את בנה החטוף בחדרו. שלי שם טוב, אמא של עומר שם טוב בתערוכת "9 חודשים" בקניון TLV | צילום: שרון בק
חולמת לנשק את בנה החטוף בחדרו. שלי שם טוב, אמא של עומר שם טוב בתערוכת "9 חודשים" בקניון TLV | צילום: שרון בק

הצילומים מעניקים זווית ראייה חדה של נשים צעירות ומבוגרות שנפגעו באסון בדרכים שונות: חטופות שחזרו, ניצולות טרור, אימהות, אחיות, סבתות ונשים שמשרתות בכוחות הביטחון. שורדות אמיצות והרואיות, לצד נשים שחוו את האובדן הכואב ביותר, מוצגות בהרכב אמנותי בלתי נתפס ומעורר מחשבה.

בין המצולמות: עדי מרציאנו, אורי מגידיש, מורן סטלה ינאי ולאה ינאי, דנה סילברמן, מירב לשם גונן, שלי שם טוב, ריקרדה לוק, מיאה ליימברג, גלי סגל, עינב צנגאוקר, אופליה רויטמן, איילת אפשטיין, מזל תזזו, שי לי עטרי, שרון אשל, סבין טעסה, מיכל לובנוב, רפ"ק מאלי שושנה, מישל רוקביצין, נירה שרעבי ובנותיה, סיון משיח.

על המשתתפות: עדי מרציאנו – אמה של החיילת נועה מרציאנו שנרצחה בבית החולים שיפא לאחר שנחטפה. אורי מגידיש – תצפיתנית שנחטפה לשבי חמאס ושוחררה במבצע הרואי של צה"ל. מורן סטלה ינאי ולאה ינאי – אחיות. מורן נחטפה ממסיבת נובה שם עבדה במכירת תכשיטים. אחותה לאה, בוגרת להקת בת דור וכיום שופטת "רוקדים עם כוכבים". דנה סילברמן – אחות של שירי ביבס, שנחטפה מניר עוז עם התינוקות שלה, כפיר ואריאל. גם ירדן, בעלה של שירי נחטף. הוריהן של שירי ודנה, יוסי ומרגיט סילברמן נרצחו ב 7.10.

מירב לשם גונן – אמא של רומי גונן, שנחטפה ממסיבת הנובה ועדיין נמצאת בשבי חמאס. מירב הפכה לפנים הבולטות במאבק לשחרור החטופים. שלי שם טוב – אימו של עומר שנחטף לעזה ממסיבת הנובה ועדיין נמצא בשבי חמאס. ריקרדה לוק – אמא של שני לוק ז"ל שנרצחה במסיבת הנובה ונחטפה לעזה. הסרטון שבו רואים את המחבלים מובילים את גופתה של שני על טנדר לעזה הפך לאחד הסמלים של אירועי 7.10.

עינב צנגאוקר עם שלט בנה החטוף מתן צנגאוקר. מתוך התערוכה "9 חודשים" לציון תשעה חודשים למלחמה | צילום: שרון בק
עינב צנגאוקר עם שלט בנה החטוף מתן צנגאוקר. מתוך התערוכה "9 חודשים" לציון תשעה חודשים למלחמה | צילום: שרון בק

מיאה ליימברג – בת ה-17 מירושלים ביקרה אל דודתה בקיבוץ ניר יצחק, משם נחטפה עם אמא שלה והדודים שלה וגם עם הכלבה שלה, בלה. חודשיים וחצי לאחר השחרור שלהן, צה"ל הצליח לחלץ את הדודים שלה, פרננדו ולואיס, במבצע צבאי. גלי סגל – בילתה במסיבת הנובה. גלי ובן זוגה (הכדורגלן בן בנימין) נפצעו בהתקפת המחבלים במיגונית ברעים, שניהם איבדו את רגל ימין. למרות הפציעה הם יקיימו טקס חתונה בחודש יולי 2024.

עינב צנגאוקר – תושבת אופקים, אמא של מתן שנחטף מקיבוץ ניר עוז, שם עבד. עינב היא אחת ממובילי מחאת החטופים. אופליה רויטמן – נחטפה מביתה בקיבוץ ניר עוז ושוחררה כעבור 52 ימים. האחיין שלה, שדרן משחקי כדורגל בארגנטינה, קרא במשחקים לשחרור החטופים.

איילת אפשטיין – בנה, נטע, הציל את חברתו, כשקפץ על רימון שהמחבלים זרקו לממד בו שהו. נטע נהרג וגם חמותה. איילת שהתה בממד עם אבי בעלה והחזיקה את הידית במשך שעות רבות, בהן התבשרה שבנה נרצח. מזל תזזו – תושבת נתיבות, אם חד הורית לילדה בת תשע. מזל ניצלה מהתופת במסיבת נובה. מזל הסתתרה בשדה, המחבלים היכו אותה בכת רובה בראשה, קשרו את רגליה והחלו לגרור אותה. מזל העמידה פני מתה והמחבלים נטשו אותה. בהמשך היא ניצלה משריפה בשדה לאחר שהמחבלים הציתו אותו.

שי לי עטרי – בן זוגה יהב וינר נרצח כשניסה להגן עליה ועל שייה, בתם התינוקת מהמחבלים שחדרו לביתם בכפר עזה. שרון אשל – אימה של התצפיתנית רוני אשל ז"ל. רוני הוגדרה כנעדרת במשך חודש . סבין טעסה – בעלה ובנה נרצחו על ידי המחבלים במושב נתיב העשרה. המחבלים ניסו לחדור לממד שבו סבין הסתתרה. מיכל לובנוב – אשתו של החטוף אלכס לובנוב, מנהל הבר בפסטיבל הנובה. חצי שנה אחרי שנחטף, מיכל ילדה את בנם השני.

רפ"ק מאלי שושנה – שוטרת במשטרת שדרות, שנלחמה במחבלים שחדרו לתחנת המשטרה, למרות שנפצעה הצליחה לחסל כמה מהם. שישה שוטרים נרצחו בקרב עם המחבלים במשטרת שדרות. מישל רוקביצין – חיילת מבסיס כיסופים, ספגה פציעת ראש קשה. מישל היא הפצועה הקשה ביותר ב 7.10. נירה שרעבי ובנותיה – אב המשפחה נחטף מקיבוץ בארי לשבי חמאס ונרצח בשבי. סיון משיח – פרמדיקית מתנדבת ב"איחוד הצלה", ירדה דרומה ב-7 באוקטובר לטפל בפצועים.

גלי סגל בתערוכת "9 חודשים" | צילום: שרון בק
גלי סגל בתערוכת "9 חודשים" | צילום: שרון בק

עצב וכאב שאין להם סוף

"9 חודשים" אוצרת 20 תמונות ייחודיות, כל אחת לוכדת זווית רגישה ומשמעותית. התערוכה מהדהדת זעקה חזקה של קולות נשיים שלא נשמעו. סיפורן האישי, כפי שהוא מובא בכל צילום, משקף גם את הרגשות והמשמעויות הקולקטיביים עבור כולנו, כאומה וכעם. באמצעות דיוקנאות וטקסטים ייחודיים, שנכתבו במיוחד לכל תמונה, התערוכה תשלב דימוי וכתיבה במטרה למקסם את המסר ולהנכיח כל סיפור.

"9 חודשים" מציעה מבט מתוך רחם פצועה, שמסמלת לידה, כאב, מאבק ותקווה. התערוכה מציגה את השילוב הבלתי אפשרי, אך האמיתי כל כך בין כוח לאובדן, שמתרחש בו זמנית עבור הנשים הללו, עבור כולנו. התערוכה שואפת לתת פנים לקולן של הנשים. נשים שנאנסו ונרצחו באכזריות ואימהות שנשארו ללא ילדיהן, מוצגות לצד החוסן הנשי הטבעי – הכוח והתקווה לעתיד.

הצלמת הבינלאומית שרון בק בנתה את מרבית הקריירה שלה בברלין. היא ידועה במגע הרגיש שלה ובפורטרטים המרתקים שהיא מצלמת. עבודתה מוערכת בזכות יכולתה ללכוד את מהותם של מושאיה, מה שהופך אותה לאמנית האידיאלית לתערוכה זו.

>> "אנחנו מתפללים שאור יחזור מהשבי ולאלמוג יהיה אבא"

התערוכה תיפתח לקהל הרחב בין התאריכים 8.7.24-21.7.24 ברחבה של קומת המסחר התחתונה מול זארה, קניון TLV, חשמונאים -קרליבך, תל אביב