אלופת עולם: שרון קנטור מצאה את התאומה שלא ידעה על קיומה

אלופת עולם. הגולשת שרון קנטור | צילום: sailing energy
אלופת עולם. הגולשת שרון קנטור | צילום: sailing energy

תגידו הרבה מזל טוב ושאפו ענק לשרון קנטור על זכייתה בתואר אלופת העולם בגלישת רוח. נזכרנו בטור המשעשע שכתבה שרון קנטור שלנו, לאחר שקיבלה ים הודעות מופתעות ומסתלבטות

88 שיתופים | 132 צפיות

את הטור המשעשע הזה כתבה שרון קנטור במאי 2023, אחרי שגילתה על קיומה של שרון קנטור נוספת הודות לזכייתה במדליית כסף באליפות אירופה. בסוף השבוע האחרון היא זכתה באליפות העולם בגלישת רוח, רק מתארות לעצמנו מה מתחולל בטלפון של קנטור שלנו עכשיו. ברכות לכל הזוכות.

>> מספורטאית לסופרת? לינוי אשרם עובדת על ספר אוטוביוגרפי

זה קרה לשחר סגל, זה קרה לאסי כהן, זה קרה גם ליוזף סטאלין מג'3. השבוע זה קרה גם לי.

ילדים מאוד מתרשמים משמות דומים. "היי, קוראים לה נועה כמו לגננת", הם מציינים בהשתאות, המומים מנס הכפילות, אולי מבולבלים. ההכרה שלהם חווה איזה דגדוג, תוצאה של טפח ראשון שנחשף מעולם של ריבוי ופיצול, עולם שאינו רק אחדותה היחסית של אמא. מבוגרים לא אמורים לצחוק מזה. עם זאת, רבים השבוע צחקו ונהנו, ועשרות הודעות טקסט הגיעו אליי נושאות ברכה משועשעת: "מזל טוב על המדליה", "איך לא ידענו?", ועוד חידודים משולחן הדודים – לרגל זכייתה של גולשת הרוח שרון קנטור במדליית כסף באליפות אירופה.

>> תם שקד: "גרמו לי להתבייש במי שאני ולהגיע לפחות הישגים"

חבריי בוודאי נהנו לדמיין אותי נלחמת ברוח ובמים, סומכת על יכולתם של שרירי המשורגים ועל כוח הרצון האדיר שלי, מודה לספונסר על המגבות האיכותיות (באמת קשה להשיג). הם בטח מתענגים על הפער בין שרון קנטור שכזו לבין שרון קנטור שלהם – המשכשכת לבטח בשלולית היפוכונדריה במיטתה. מכרים רחוקים יותר אולי מרימים איזו גבה, מספרים לעצמם שאולי התחלתי עם קצת סאפ בהילטון לפני כמה שנים. אבל קורה שתחביבים יוצאים משליטה.

זה כמובן בגלל שלא קוראים לי אבי כהן או יעל לוי. שרון קנטור הוא לא השם הראשון ברשימת השמות הנפוצים, אבל גם לא נדיר כמו שנדמה. למרות שכבר נתקלתי בתאומות שם אחרות בעברי (שחקנית שהבליחה ב"החברים של נאור" או יצרנית של תיקים מרמת גן) עד השבוע הייתי אני שרון קנטור העיקרית, האמטיפוס, קורט וייל המקורי, הריסון פורד – לא ההוא מהנקניקים, הראשונה לשמי. והנה היא באה, על-אדם, אלופה, צעירה, חזקה, נחושה. קבלו את שרון קנטור.

הגולשת שרון קנטור | צילום: sailing energy
הגולשת שרון קנטור | צילום: sailing energy

>> בישראל עדיין חושבים שכדורגל זה קטע גברי, איזו שטות

בניגוד ליעל או תמר, השם שרון לא חזר בגלגל השמות. מעטות הן השרוניות שלא נולדו בשנות ה-70 או ה-80. חלקן נקראו אז על שם אריק שרון. נחמד לחשוב שמלחמת לבנון קצת הורידה לאנשים מהשם הזה. בכל אופן, שני פעילי השמאל שהם הוריי אולי התבלבלו, אולי לא חשבו עד הסוף, ואולי, כמו שאבא שלי טען פעם, אני באמת קרויה על שם שרון טייט. מי לא רוצה לקרוא לבתו על שם שחקנית קולנוע שנשחטה על ידי רוצח סדרתי בעודה בהריון?

השם שלי פשוט לא חשוב לי במיוחד. איני חווה אותו כחלק ממני. אם כבר, הידיעה שמקבץ אותיות זה מסמל עבור העולם את מי שאני – מעוררת בי אי-נוחות ואל-ביתיות. שמי, עבורי, הוא כמו קן שנפל מהעץ

 

כעת, משאני עומדת להעביר את הכתר לשרון קנטור החדשה, אני מכריחה את עצמי להתבונן בשמי: הוא נפתח בשי"ן חגיגית, אות של הביוקר. שי"ן, בפונטים שמכבדים את עצמם ובטיפוגרפיה עתיקה, נראית כמו להבה, ובקבלה היא אכן מייצגת את האש. אך מיד אחריה, שלושה קווים צרים ופשוטים, תולעי-גופן, שרבוטים חסרי פשר שיכלו, בחפירה ארכיאולוגית כלשהי, להיחשב כשריטות אקראיות. המקלוניוּת הזו השפיעה על תפיסת האני שלי ואולי גם על הדימוי הפיזי שלי. מחובתי להיות צרה וארוכה, לטוב ולרע. בילדותי, זכור לי, רציתי מאוד להיות אפרת. איזה שם מדושן ועגלגל.

מעניקה את הבכורה

שם המשפחה קנטור, שהביא איתו סבי מגבול פולין-רוסיה, נושא איתו משמעויות שונות: חזנות וזמרה (קנטאאאארה אוהוהוהו, וגם השנסון נגזר מהשנטר הלוא הוא הקנטר), ולהבדיל – משרד להחלפת כספים, מה שקוראים "צ'יינג'". את החזן נהוג לכתוב ב-C, את החלפן ב-K. באנגלית, טוענים, מקור השם הוא בכלל עיוות של "גאונטר" – אדם גרום ושלדי. בעברית, המצלול מעלה על הדעת קינטור, ואילו אני תמיד רציתי להוסיף לו א' ולהפוך לקנטאור. אני יכולה למצוא קשר אפשרי שלי לכל הפירושים: אני שרה; יש שימצאו את הפרסונה שלי קנטרנית, וכן הלאה. אבל אני יודעת שמרחב פרשני עתיר לא פחות היה מופיע לו שם משפתי היה רוזנקראנץ או מעמולי.

סופרת מנוחה אחת, קנטרנית של ממש, גזרה פעם משמי תופעה, היטתה אותו בצורת רבות, משהו לעגני עם MTV  ו"חדר שמלא בשרון קנטוריות". זה לא היה נעים. אולי יש אנשים שמתענגים כשהם רואים את שמם בדפוס. אולי עובר בהם רטט של הזדהות אמיתית, אולי תחושת כבוד. לא אכחיש שאני אולי חיה בהכחשה – אבל השם שלי פשוט לא חשוב לי במיוחד. איני חווה אותו כחלק ממני. אם כבר, הידיעה שמקבץ אותיות זה מסמל עבור העולם את מי שאני – מעוררת בי אי-נוחות ואל-ביתיות. שמי, עבורי, הוא כמו קן שנפל מהעץ.

>> פסגת הפחד: דניאל וולפסון חולצה בנס מההימלאיה

לפיכך, אני מכריזה: ברוכה הבאה שרון קנטור. את תהיי שרון קנטור הראשונה, אני אהיה ההיא מהזה. אני מעניקה לך את הבכורה. לא שאת צריכה אותי, יש לך כבר מדליה.

שלך בידידות, אפרת קנטאור.

שרון קנטור "המקורית" | צילום: נאטישה שפנר
שרון קנטור "המקורית" | צילום: נאטישה שפנר