"סופיה מצ'טנר עשתה מרד ואני מקווה שהיא תתעשת"

סופיה מצ'טנר בתצוגה של סוניה ריקל | צילום: Peter White/Getty Images
סופיה מצ'טנר בתצוגה של סוניה ריקל | צילום: Peter White/Getty Images

רותם גור, שאחראית להצלחה של סופיה מצ'טנר, דורית רבליס ואביטל לנגר, מספרת על הדרישות מהדוגמניות שהיא מנהלת ועל הריב עם גל גברעם

88 שיתופים | 132 צפיות

אם רותם גור הייתה מגישה מועמדות לספר השיאים של גינס, יש להניח שהיא הייתה מדלגת בקלילות לזכייה בקטגוריה של "בעלת סוכנות הדוגמניות הצעירה ביותר בעולם". מי שהתחילה בגיל 22 כפקידה אצל רוברטו בן שושן, הפכה מהר מאוד להיות בוקרית ואז יד ימינו של רוברטו ומנהלת הסוכנות. אבל זה לא הספיק לה, ועם אמביציה שאינה נגמרת היא הקימה יחד איתו את סוכנות R&R (רוברטו ורותם), סוכנות בוטיק לניהול דוגמניות-על שאותה היא מנהלת ביד רמה מאז. נכון להיום היא בת 27, ויש לה 18 בנות שהיא מטפחת, חלקן כבר מצליחות מאד וההצלחות רשומות על שמה: סופיה מצ'טנר, דורית רבליס, אביטל לנגר ואחרות עושות את צעדיהן הראשונים בתעשיית האופנה העולמית. את כולן היא בוחרת בפינצטה ומוליכה אותן יד ביד אל פסגת עולם הדוגמנות. 

View this post on Instagram

#Marrakech ????

A post shared by Rotem Gur (@rotem_gur) on

היא צברית מראש העין, מרשימה למראה, שחלמה כילדה לטופף על מסלולי התצוגות אבל זה עבר לה. היא סיימה תיכון במגמה פיזיקלית, ועדיין הייתה לה משיכה גדולה לאופנה שהתגברה במהלך השירות בצה"ל כתצפיתנית. "היה לי זמן פנוי בין הכוננויות ועלעלתי הרבה במגזינים מהארץ ומחו"ל. אחרי השחרור התחלתי ללמוד אופנה, לא הייתי סגורה מה אני רוצה לעשות בתחום, אבל פגישה אקראית עם רוברטו בן שושן שינתה הכול". 

View this post on Instagram

✨ @glamourspain ✨

A post shared by SOFIA MECHETNER (@sofia__mechetner) on

תסבירי?
"ראיתי את רוברטו בבית קפה ושאלתי אותו אם צריך עובדת. הוא נתן לי מספר טלפון, קבעתי פגישה אבל אחריה הוא נפנף אותי באלגנטיות. לא היה לי שום ניסיון ונראיתי לו ילדה של בילויים. לא ויתרתי, המשכתי לנדנד לו, שוב קבענו והוא שוב נפנף אותי. הוא לא ידע עם מי יש לו עסק כי אני כבר החלטתי לעבוד אצלו. חודש אחרי הוא ערך מסיבה לסוכנות שלו, הגעתי, עשיתי לו מארב וביקשתי להתחיל לעבוד, הוא אפילו לא זכר אותי מהראיונות הקודמים, אבל חיפש פקידה והציע לי את הג'וב. קודמתי מהר, ואז נסעתי עם סופי מצ'טנר לפריז והשאר היסטוריה". 

>> השנה נמשיך להיות אגואיסטים

והקמת איתו סוכנות נפרדת?
"כן. הקמתי סוכנות בבעלות משותפת והוא נותן לי יד חופשית. זה היה אחרי שלקחתי את סופי לחנות של דיור בפריז. רוברטו היה הראשון שזיהה את הפוטנציאל שלה ונתן לנו את ברכת הדרך. זו הייתה נסיעת עבודה ראשונה לשתינו. היא הייתה בת 14 וחצי ואפילו לא ידעה מה זה דיור באותו זמן. פגשנו שם את ראף סימונס, המעצב הראשי, והתחלנו לדבר, אני נטולת פחד, גם לא רואה בזה חוצפה, אני מדברת מאוד בנימוס והזמן הוכיח שמקשיבים לי. הצגתי בפניו את סופי ואמרתי שיסתכל כמה היא יפה, בסוף המפגש הקצר בחנות הוא ביקש את מספר הטלפון שלי. הייתי בעננים. התקשרתי לרוברטו, לאימא שלי, לחברות. סופי ניסתה לצנן את ההתלהבות שלי ואמרה שהוא ביקש את המספר שלי מתוך נימוס אבל איש הקסטינג שלו התקשר כעבור חצי שעה, אמר שרוצים אותה לתצוגה של דיור. חתמו איתה על חוזה לשנה בסכום עתק". 

לא קצת מוקדם לילדה בת 14 וחצי.
"כנראה שכן. עובדה שלאחרונה הנהלים השתנו. רוב בתי האופנה הגדולים לא לוקחים בנות אם לא מלאו להן 16 שנה, ואחרים, וגם בעיתון כמו ווג, מגבילים את זה היום לגיל 18, לא פחות, וזה מתוך דאגה לבנות. בכל העולם דובר כשסופי טופפה על המסלול עם שמלה שקופה של דיור בגיל 14 וחצי, אבל זה כבר לא יקרה. וזה מקובל עלי לגמרי. הבעיה אצלנו היא שבגיל 18 הבנות שלנו מתגייסות ובגיל הזה להפסיד שנתיים, זה יכול לגמור קריירה". 

>> סופיה לא נחה

היו לך גם הימורים לא נכונים?
"כן. הייתה לי דוגמנית מדהימה בשם מריה לפיקובה שהגיעה אלי בגיל 15 והיה לה פוטנציאל עצום. שלחתי אותה לצמצם היקפים והיא רזתה ונסענו יחד לפריז. היא לא ידעה ללכת טוב על המסלול ולא הייתה לה אנגלית טובה והיא לא קיבלה עבודה בנסיעה הראשונה. הסברתי לה שלא כולן זה סופי מצ'טנר, גם דורית רבליס בתחילה לא קיבלה. הדברים האלה נבנים לאט. כשאת באה לאודישן לתצוגה גדולה יש אלף בנות ובוחרים את ארבעים הטובות. כולן שם יפות ובוחרים את אלה עם הבטחון, עם הסטייל, עם היכולת להתחבר ללקוח, ובשביל זה צריך אנגלית סבירה. הדברים האלה נרכשים, אבל את צריכה מאוד לרצות וגם להבין שצריך סבלנות והתמדה. מריה התייאשה מהר, העלתה במשקל, כנראה לא אהבה מספיק את התחום ולפני שנה שחררתי אותה. אני תמיד אומרת לבנות שזאת לא קריירה לכל החיים, במקרה הטוב עד גיל 25, ויש להן כמה שנים שאם הן ישמרו על עצמן – ואני לא אומרת להן לאכול חסה, אלא בריא – הן יוכלו לעבוד ולסדר לעצמן את המשך החיים". 

View this post on Instagram

| ????

A post shared by -Maria Lapikov- (@marialapikov_) on

"העלייה שלה במשקל השפיעה על כל הסוכנות מבחינה כלכלית, אבל היא עשתה מרד ואני מקווה שהיא תתעשת"

לא פשוט להגיד לצעירות האלה שהן חייבות לשמור על המשקל ולהתנהל קצת בסגפנות. הנה, גם סופיה נשברה.
"סופי היא סיפור הצלחה ענק. היא הרוויחה סכומי עתק במיליונים והגיעה לטופ בתעשיית האופנה העולמית. כולל קמפיין לבושם של מארק ג'ייקובס, שערים לעיתונים וכל מה שדוגמנית יכולה לבקש. אבל עולם הדוגמנות הוא מאד תחרותי, ומי שנשברת בדרך עלולה לצאת המשחק. סופי עדיין רוצה, אבל מקווה שהכול יקרה בדרך הקלה. היא עלתה 6 ק"ג, היא עדיין יכולה לדגמן אבל אני לא רוצה לכוון אותה לדברים קטנים כמו גס למשל, אלא שתמשיך לקבל מותגי על ושתרד במשקל. העלייה שלה במשקל השפיעה על כל הסוכנות מבחינה כלכלית, אבל היא עשתה מרד ואני מקווה שהיא תתעשת. היא כרגע מש"קית חינוך בצבא, היא סופר חכמה ויש לה אינטליגנציה טבעית, אבל כרגע אני דוחה הצעות. הדבר הבא שהיא עושה הוא צילומים לתכשיטים של נילי לוטן". 

החבר שלה תומר מנסה גם הוא לדחוף אותה, אבל יש לה דעות ומחשבות ויש גבול עד כמה אני יכולה להשפיע. סופי, למרות נקודת הפתיחה הקשה, קיבלה בדוגמנות הכול על מגש כסף. זה בא לה בקלות, היא לא נלחמה בציפורניים להצליח. דורית רבליס, למשל, העדיפה טיול שנתי עם הכיתה מאשר קמפיין של 50 אלף דולר. אני נותנת מעצמי מאה אחוז והן לא תמיד. לדורית איפשרתי לצאת לטיול למרות שעל פי החוזה יכולתי לחייב אותה, אבל חשוב לי היחסים איתן". 

אלה המחירים?
"כן, בעולם. הדוגמניות שלי מרוויחות 50 אלף דולר לקמפיין, ועל חמישה ימי צילום לבושם סופי קיבלה 350 אלף דולר". 

יש אלייך הרבה פניות מבנות צעירות?
"כן. הרבה מאוד. מתוך מאה אולי יתקבלו שתיים. אני בררנית מאוד כי אני פונה לשוק הבינלאומי. מי שמצטרפת מבינה שהיא צריכה לתת הרבה מעצמה וגם אני נותנת הרבה: אני בונה אותן, נותנת להן ליווי אישי צמוד כדי לתת להן את הבטחון ולגרום להן להתפתח גם בעולם. אני הסוכנת היחידה שעושה דברים מאוד גדולים בחו"ל. יעל שלביה ועדן פינס הן מפורסמות, אבל עדיין לא עשו הרבה דברים גדולים בחו"ל כמו הדוגמניות שלי".

לאחרונה מצאה את עצמה גור בריב שולף ציפורניים עם אושיית הרשת גל גברעם. באחד הראיונות שלה יחד עם הדוגמנית הבינלאומית דורית רבליס עלתה השאלה איך דוגמניות מקומיות כמו גל גברעם ועדן פינס זוכות לחשיפה גדולה מזו של דורית. גור טענה שגברעם קיבלה את עיקר פרסומה מלעשות פרובוקציות ולייצר כותרות, כשיצאה עם טום אביב, שהיא מגיעה למקומות חצי עירומה ועובדת בלהיות סלב. גברעם קראה, חמתה בערה בה והיא לא נשארה חייבת. בין השאר היא כתבה בחשבון האינסטגרם שלה: "מי אתן שתי מתוקות ויפות שתבואו ותדברו עלי? אין בעיה מאמי, את לא אוהבת אותי? לא התחברת אלי? הטוסיק העגול שלי מפריע לך? זה בסדר, אני יודעת שלא כולם חייבים לאהוב אותי, אבל אני פשוט לא יכולה להבין איך בחורה כמוך, שעד היום בהשקות לא החלפנו מילה, מרשה לעצמה להוזיל את השם שלי… אני אדם מאמין ואלוהים, כפרה שלי, רואה הכול וכל כלב יבוא יומו".

View this post on Instagram

Long time no sea..

A post shared by GG (@gal_gvaram) on

איזו מתקפה.
"כן, אני מבינה שלכל אחת יש את הסגנון שלה. התקשרתי אליה, שוחחנו, השיחה הייתה נעימה, יישרנו את ההדורים והכול טוב". 

למה בעצם את דבקה בדוגמניות שעושות עבודה קלאסית של דוגמניות ולא מעודדת אותן להפוך לכוכבות רשת או ריאליטי?
"כשהגעתי לסוכנות, באתי ממקום שלמדתי עיצוב אופנה ומאוד אהבתי את התחום של אופנה גבוהה ומעצבי על. באתי מחיבור אמיתי לאופנה והתמקצעתי בכיוון הזה של דוגמניות וזה מה שאני יודעת לעשות הכי טוב: לקחת דוגמנית ולשים אותה בקמפיין של דיור או שאנל. למרות שאני לא מתמחה בטאלנטיות, אני לא נגד ריאליטי ואני לא פוסלת בעתיד שאחת הדוגמניות שלי תשתתף בריאליטי. לגבי כוכבות ברשתות – אם דוגמנית שלי תעשה את הצעד הזה בכיוון של מסחריות ועם קהל יעד של ילדים, מותגים ברמה גבוהה לא ירצו לקחת אותה. בפן הזה זה יכול לפגוע בה כי ההתנהלות שלה תהייה מסחרית מדי. מהסיבה הזאת חשוב לי לשמור על הסגנון שלי".

מי הן הכוכבות הגדולות הבאות שלך?
"חוץ מסופי, דורית רבליס ואביטל לנגר, ישנה נועם בוהדנה, האחיינית של מירי, גאיה לוצקי (16), מריה שיינר (17), שכבר הספיקה להשתתף בתצוגות גדולות במילאנו ועבדה עם המעצבים גדולים שם. בקרוב נשמע על אריאל הלוי (18), שכבר הופיעה בשבועות אופנה. לעלמה קאן (19) יש פוטנציאל גדול בחו"ל ויש עוד כמה". 

אריאל הלוי למגזין l’officeial | צילום: bjarke johansen, סטיילינג: Maria Angelova, איפור שיער: Josephine mai
אריאל הלוי למגזין l’officeial | צילום: bjarke johansen, סטיילינג: Maria Angelova, איפור שיער: Josephine mai

יש מישהי שהיית רוצה לצרף אלייך?
"כן. את שון לוי. היא עושה דברים יפים בחו"ל ולא מכירים אותה". 

לא מדגדג לך לקבוע את בסיסך בחו"ל?
"נסעתי לניו יורק לבדוק את האפשרות, חשבתי לפתוח שם סוכנות אבל היה לי קושי נפשי לחיות שם, רחוק מהמשפחה. אולי אם היה לי בן זוג שם זה היה קל יותר". 

ובאמת מה עם זוגיות?
"אני בררנית, לא מתפשרת על כלום, רוצה אותו גם חתיך, גם חכם, גם מצליחן. גבר חזק שייתן לי בטחון ושאוכל להניח עליו את הראש בלי משחקי כוחות. כשאני רואה גבר אני מיד חושבת אם אני רוצה שהוא יהיה אבא של הילדים שלי. העיסוק שלי מבגר. בגלל הביזנס נעשיתי קשוחה". 

על פי התיק של שאנל שהגעת איתו לראיון, פרוות השועל והחגורה של גוצ'י, נראה שאת משתכרת היטב.
"אני אגיד שאני מרוויחה טוב יותר מבנות גילי. אני חיה ברמת חיים גבוהה, אוכלת כל יום במסעדה טובה, גרה בדירה שכורה חדשה מהממת ברוטשילד עם חדר ארונות מפוצץ במותגים: דיור, ג'וצ'י, שאנל לואי ויטון, לובוטן". 

מה החלום הגדול שלך?
"שיהיה לי מטוס פרטי ואוכל להטיס את הדוגמניות שלי בעולם. אני רוצה להרוויח הרבה כסף, לכתוב ספר על העבודה שלי, להרצות על התחום, ולמצוא עוד תחום שבו אוכל להשפיע עוד יותר ולשנות. וכן, הכי חשוב בסוף זה משפחה וילדים". 

<<עתיד הדוגמנות הוא וירטואלי