למה בתי החולים מתנגדים לניתוח הקיסרי הצרפתי?

יולדת אחרי ניתוח קיסרי | צילום: Shutterstock
יולדת אחרי ניתוח קיסרי | צילום: Shutterstock

התאוששות מהירה יותר, פחות כאבים וליווי רגשי צמוד. הניתוח הקיסרי הצרפתי מציע ליולדות חוויה אחרת, אז למה צריך לנסוע עד לנצרת כדי לעבור אותו?

88 שיתופים | 132 צפיות

"הצרפתי מקצר את זמני ההחלמה באופן משמעותי, מפחית את הכאב בכ־80 אחוז ומאפשר ליולדת לטפל בתינוקה כבר בשעות שלאחר הניתוח", אומר ד"ר ישראל הנדלר, מומחה למיילדות וגינקולוגיה. לפני שאתן רצות לשריין את הרופא האירופאי ללידה הבאה, תתפלאו לשמוע שאין מדובר ברופא מוכשר במיוחד אלא בטכניקה חדשה לביצוע ניתוח קיסרי. מאז שנחת בישראל, כ־225 נשים ילדו בשיטת הניתוח הקיסרי הצרפתי – רובן המכריע נותחו על ידי ד"ר ישראל הנדלר, אחד מהרופאים הבודדים שיודעים לבצעו בארץ. אחת הנשים הראשונות להינתח הייתה השחקנית והזמרת אניה בוקשטיין, שאמרה בעקבות זאת שכל אישה בישראל צריכה שהאופציה הזו תהיה פרושה בפניה.

כיום הניתוח מוצע באופן פרטי בבית החולים האנגלי בנצרת בעלות של כ־15 אלף ש"ח. "מבחינת החלמה התהליך מהיר הרבה יותר – היולדת משתחררת אחרי יומיים במקום אחרי ארבעה ימים; היא יורדת מהמיטה שלוש שעות אחרי הניתוח, במקום שש; היא מפסיקה לקבל משככי כאבים למחרת, לעומת ניתוח רגיל שאחריו רוב היולדות מבקשות משככי כאבים לפחות עד היום הרביעי", הוא משווה. "מלבד זאת, בניתוח הזה אין מחדירים קטטר, לא נשארות תחבושות ואין צורך לחזור בשביל להוציא את התפרים, כי מדובר בתפרים נמסים".

איך זה עובד, שאלתן? "הפתיחה של העור והחיתוך של הרחם נעשים כמו בקיסרי הרגיל. ההבדל נעוץ באופן ההגעה מהעור לבטן", מסביר ד"ר הנדלר. "במקום לחתוך את רקמות החיבור של ארבעת שרירי הבטן, אני חותך רק את רקמת החיבור של השריר השמאלי. באופן הזה אני מפחית את הכאב ומצמצם את מגבלת התנועה של היולדת לאחר הניתוח. כמו כן אני עוקף את קרום הצפק שבתוכו נמצאים המעי, הכבד והטחול, במקום להיכנס דרכו. כך נחסכות בעיות עיכול אחרי הלידה".

מתברר שיש גם יתרונות חשובים נוספים. "אנחנו רוצים לייצר תהליך שבו היולדת לא תרגיש ניכור או ניתוק ממה שמתרחש, ושלא תופרד מהתינוק מיד עם הלידה", הוא אומר, "גם לאחר הניתוח ההורים מחליטים בכל רגע נתון אם התינוק נמצא על אחד מהם או בתינוקייה. השליטה בידיים שלהם". 

סיון נבות: "ניסיתי לעניין רופאים מהארץ בשיטה, אבל רק נתקלתי בתגובות כגון 'בזמן שהם מוציאים ילד אחד אני מוציא ארבעה', 'אז היולדת תיקח אופטלגין עוד יומיים, שטויות'"

מי שעומדת מאחורי הבאתו של ההליך לארץ היא סיון נבות – פיזיותרפיסטית של רצפת האגן – והיא מלווה את היולדת בתהליך. "אני ילדתי את הבת הבכורה שלי בקיסרי, וזו הייתה חוויה טראומטית. זה היה מאחורי מסך, בקושי זכרתי איך היא נראית אחרי הלידה", משתפת נבות. "בניתוח קיסרי רגיל לפעמים מתייחסים אל היילוד כמו לגידול, מוציאים אותו ומיד לוקחים אותו מהאם. בניתוח הצרפתי אני מלווה את הנשים כדי לוודא שהן מחוברות לכל מה שנעשה. אנחנו מסירים את המחיצה ברגע שהתינוק יוצא, כי יש חשיבות לרגע שבו אימא רואה את התינוק שלה לראשונה, זה רגע נורא מיוחד". 

נבות מספרת כי אפילו מאפשרים ליולדת להשתתף באופן פעיל בניתוח באמצעות מנשפית – מכשיר דמוי משרוקית המכווץ את שרירי הבטן בעת נשיפה ובכך מאפשר ליולדת הקיסרית "ללחוץ" ולסייע בלידה. 

עם כל היתרונות, איך זה שהניתוח הצרפתי עוד לא הפך ללהיט? "נחשפתי לניתוח כבר בכנס בצרפת ב־2014. ניסיתי לעניין רופאים מהארץ בשיטה", אומרת נבות, "אבל רק נתקלתי בתגובות כגון 'בזמן שהם מוציאים ילד אחד אני מוציא ארבעה', 'אז היולדת תיקח אופטלגין עוד יומיים, שטויות'".