בגיל 75 נורית גורדון היא אחת הדוגמניות העסוקות בארץ

נורית גורדון | צילום: Camilla Camaglia, ארט דירקטור ואיפור: Einat Dan
נורית גורדון | צילום: Camilla Camaglia, ארט דירקטור ואיפור: Einat Dan

בגיל 75 נורית גורדון היא דוגמנית מצליחה שמשתתפת בפרסומות, בתצוגות ובקמפיינים בארץ ובחו"ל, עם עיקרון אחד - בלי לנסות לעצור את הזמן. "אני רלוונטית כי אני לא מנסה להיראות צעירה"

88 שיתופים | 132 צפיות

למיי מאסק בת ה-75 יש את כל הסיבות להתגאות לא רק בבנה, המיליארדר אילון מאסק, אלא גם בעצמה ובקריירת דוגמנות המתפרשת על פני חמישה עשורים. נורית גורדון היא בת גילה של מאסק. היא נולדה יחד עם המדינה, רק בלי הייחוס משפחתי.

>> בוגר זה השחור החדש: הפקת אופנה שעושה כבוד לגיל

"הוזמנתי לאודישן לסרטון פרסומת והגעתי עד שלב מתקדם ואז דיברו איתי על הזרקות. כשבאתי לשם ראיתי צעירות מוזרקות והיה לי עצוב בשבילן"

 

קריירת הדוגמנות של גורדון התחילה בגיל 65. מאז עבר עשור שבו היא רק עולה ופורחת. היא מטופפת על המסלול בתצוגות, מובילה קמפיינים ומככבת בפרסומות. בארץ היא חתומה בסוכנות "יולי" ובנוסף לכך, מיוצגת על ידי סוכנות פריזאית. רק בחודש שעבר היא קפצה לברלין לצילומי אדיטוריאל בהזמנת מאפרת נחשבת, ישראלית המתגוררת בעיר. האם לפני 20 שנה היה לגורדון סיכוי, בגילה, אם לא הייתה ידוענית צמרת? כנראה שלא. אבל בתקופה שבה נשים אמיתיות נמצאות יותר ויותר בקדמת הבמה גם בעולם הדוגמנות, זה יכול לקרות, וזה דבר משמח כשלעצמו.

התחילה בגיל 65. נורית גורדון | צילום: Camilla Camaglia, ארט דירקטור ואיפור: Einat Dan
התחילה בגיל 65. נורית גורדון | צילום: Camilla Camaglia, ארט דירקטור ואיפור: Einat Dan

>> ניצן שיק: "הייתי מוותרת על הכל בשביל אהבה"

את מצטערת שלא התחלת קודם?
"אני לייט בלומר. זה לא היה יכול לקרות לי קודם, כי פעם לא הייתה לי מודעות למראה שלי. למרות שמסביב אמרו לי שאני יפה".

"בגלל שאני לא נלחמת בגיל אני מעבירה מסר לנשים לצעוד קדימה יחד איתו, לא ללבוש רק טרנינגים אלא בגדים יפים לגילן (לא בהכרח יקרים), ולהרגיש נוח בגוף שלהן ועם מי שהן"

 

איך הכל התחיל?
"עזבתי את הדסה ועברתי לגור בתל אביב. הייתי קליינטית של קום איל פו והם הזמינו אז נשים לאודישן לשבוע האופנה. עד עכשיו קשה לי להבין איך העזתי. כשהגעתי היו שם מאות נשים, מביניהן בחר מוטי רייף בשבע – ואני הייתי אחת מהן. לא ידעתי ללכת על מסלול אבל מוטי לקח אותי יד ביד והצליח להוציא משהו מהבפנים שלי החוצה. קיבלתי בטחון ומאז זה לא הפסיק".

זה שינה את חייך?
"לגמרי. העיסוק בדוגמנות איפשר לי להתחבר לגוף שלי ולעצמי ולקבל ביטחון במי שאני. כדי לראות את עצמך על שלטי חוצות באיילון ולחייך מתוך השלט – את חייבת לאהוב את עצמך".

"בעיניי אי אפשר להילחם בגיל". נורית גורדון בקמפיין לרולדין | צילום: מירי דוידוביץ'
"בעיניי אי אפשר להילחם בגיל". נורית גורדון בקמפיין לרולדין | צילום: מירי דוידוביץ'

>> התגלית החדשה של סיימון קאוול: קוסמטיקאית ישראלית

גורדון, אישה יפה בגובה 178 ס"מ, לא מנסה להיראות צעירה מגילה. היא חמושה בזוג משקפיים שחורים וגדולים ובליפסטיק אדום חזק שהם הסמל המסחרי שלה. היא לא עשתה שום טיפול בפנים – לא ניתוח ולא הזרקות. הכל אצלה נטורל, ורק לשיער היא מוסיפה גוונים. היא מתגוררת בתל אביב, אם לשניים וסבתא, ומנהלת קרן פילנתרופית של משפחה בריטית שתורמת לפרויקטים בעולם (לאו דווקא של יהודים וישראלים). מתוקף תפקידה היא בודקת עבורם פרויקטים, ממליצה ומאשרת.

"כשהציעו לי בגדים במקום תשלום – סירבתי. זה לא מקובל עליי. אני מרוויחה מאות וגם אלפים, ואם תרמתי להעלאת מודעות לנשים מבוגרות ולנשים עצמן – הרווחתי פעמיים"

 

בשביל קמפיין עם הרבה כסף תהיי מוכנה לשיפוץ קל בפנים?
"לא. הוזמנתי לאודישן לסרטון פרסומת והגעתי עד שלב מתקדם ואז דיברו איתי על הזרקות. סרבתי ועמדתי על כך שיקחו אותי כמו שאני. כשבאתי לשם ראיתי צעירות מוזרקות והיה לי עצוב בשבילן. בעיניי אי אפשר להילחם בגיל. אני מורחת על הפנים מוצרי טיפוח להזנה, מתאפרת, וזהו. אז העפעפיים נפולים והגוף לא מושלם, ויש לי קצת שומנים בבטן וקמטוטים בפנים. אבל זאת אני".

איך את בכל זאת שומרת על עצמך?
"אני עושה פילאטיס והתעמלות במים ואוכלת אוכל בריא".

היום שואלים דוגמניות בנות 25 ו־30 אם הן לא חוששות להיות לא רלוונטיות בקרוב. איך את מרגישה לגבי זה?
"קודם כל, נשים מבוגרות הן כוח קנייה גדול. אני רלוונטית כי אני לא מנסה להיראות צעירה. השתתפתי לא מזמן בפרסומת לגינדי שבה אני בתפקיד הסבתא, לצד סבא וילדים ונכדים. בגלל שאני לא נלחמת בגיל אני מעבירה מסר לנשים לצעוד קדימה יחד איתו, לא ללבוש רק טרנינגים אלא בגדים יפים לגילן (לא בהכרח יקרים), ולהרגיש נוח בגוף שלהן ועם מי שהן. מיי מאסק היא מודל החיקוי שלי".

מודל החיקוי. מיי מאסק על שער Sprots illustrated
מודל החיקוי. מיי מאסק על שער Sprots illustrated

>>> החיים המדהימים של מיי מאסק

גורדון היא צברית, ילידת 1948. אביה עלה לישראל כנער מגרמניה עם המכביה, ונשאר בארץ עם חברים נוספים שהגיעו להתחרות. אימה, בת למשפחה ציונית מהונגריה שאחיה היה מנהיג ציוני פעיל שם ובהמשך נספה באושוויץ, עלתה בגיל 13. היא היתה בת יחידה להוריה שהתגרשו כשהייתה בת 10. האב עבר לניו יורק, לימים לגרמניה ונפטר כעבור שנים בברלין.

"נפגשתי עם הוריי שלוש פעמים בשנה – בכריסטמס, בפסח ובראש השנה. רק לימים הבנתי את כל החסכים הרגשיים שהתקופה הזאת הותירה בי. כעסתי עליהם. אמי לא הבינה את הנזק הרגשי שגרמה לי"

 

אימה עזבה איתה לדרום אפריקה, נישאה שם מחדש וגורדון עברה ללמוד בפנימייה באנגליה, שם הפכה ליאנג ליידי. "נפגשתי עם הוריי שלוש פעמים בשנה – בכריסמס, בפסח ובראש השנה. רק לימים הבנתי את כל החסכים הרגשיים שהתקופה הזאת הותירה בי. כעסתי עליהם. אמי לא הבינה את הנזק הרגשי שגרמה לי. משהו מתקופת הפנימייה נשאר בי. כשהנכדות מגיעות אלי לישון, הן יודעות שאצל סבתא צריך בערב להכין את הבגדים למחר ולסדר את המיטה".

"בגיל 21 חזרתי לארץ עם תואר ראשון. הרגשתי כאילו עקרו אותי מהשורשים שלי ומהאדמה שלי. עשיתי תואר שני בווירולוגיה – תחום שאני לא עוסקת בו. אני זוכרת שבאותם ימים כשהלכתי עם הבויפרנד שלי דאז יד ביד בשדרה בתל אביב, הבנתי את כל מה שהפסדתי בחיים שלי מחוץ לישראל. עד היום תחושת ההחמצה שלי גדולה על שלא זכיתי לשרת בצבא. וזה לא שלא רציתי, להפך: נרשמתי בשגרירות באנגליה כל שנה על פי חוק, וכשחזרתי הודיעו לי שמחזור הגיוס שלי מבוטל".

"לא ידעתי ללכת על מסלול". נורית גורדון | צילום: שרון הורוביץ
"לא ידעתי ללכת על מסלול". נורית גורדון | צילום: שרון הורוביץ

היא נישאה ונולדו לה שני ילדים: קים, היום בת 46, שחקנית, רקדנית, כוריאוגרפית וסוכנת שחקנים שגם הצטלמה עם אימה, ורוי, בן 45, אדריכל. בגיל 43 התגרשה, והיום היא גם סבתא לשלוש נכדות. עד כה היא השתתפה בתצוגות של גדעון אוברזון, אלמביקה, ירון מינקובסקי, וגם של מעצבים צעירים כמו שחר אבנט, דרור קונטנטו, נדב רוזנברג ומוסלין ברדרס; כיכבה בקטלוגים של קרייזי ליין, קום איל פו, ששון קדם ודניאלה להבי; דיגמנה במסגרת שבועות אופנה; השתתפה בפרסומות לרולדין, כתר, סודה סטרים, יופלה, מונדיי דוט קום, אורקם , קניוני עופר, מזרחי טפחות, מכבידנט וחברת חשמל, ובקליפים של נטע ברזילי ולולה מארש עם רד בנד ועוד ועוד.

>>> מישל פייפר גונבת את ההצגה בגיל 64

זו הפרנסה שלך?
"לא התחלתי בזה לשם הפרנסה. בתחילת דרכי, כשהציעו לשלם לי בבארטרים הייתי מסכימה, אבל כיום אני כבר מקבלת תשלום הולם ומותאם מדיה ותקופות שידור, שתלוי בשימושים ובמותג. לפעמים אני מרוויחה מעט, לפעמים יותר, ואם תרמתי להעלאת מודעות לנשים מבוגרות ולנשים עצמן – הרווחתי פעמיים".

"נורא עצוב לי על המדינה. חשוב שנשמור על עליה דמוקרטית לכל אזרחיה, יהודים וערבים, חרדים וחילוניים. אני הולכת להפגנות בגלל שאכפת לי ובגלל הילדים ונכדים שלי"

 

מה לגבי זוגיות?
"לא נישאתי שוב. הגירושים הביאו איתם קשיים. זה היה אמנם מחויב המציאות, אבל תחושת הכשלון הייתה קשה. הילדים היו בני 10 ו-12 והבטחון העצמי שלי היה אז כמה דרגות מתחת לאפס. לקח זמן עד שזה הסתדר. הוא היום בזוגיות ואנחנו נפגשים בערבי משפחה. לי היו מאז כמה סיפורי אהבה שנגמרו, וכבר הרבה שנים שאני לבד".

העלאת המודעות לנשים מבוגרות. נורית גדרון ומרטין קולמן בצילום לפרסומת | צילום: Camilla Camaglia, ארט דירקטור ואיפור: Einat Dan
העלאת המודעות לנשים מבוגרות. נורית גדרון ומרטין קולמן בצילום לפרסומת | צילום: Camilla Camaglia, ארט דירקטור ואיפור: Einat Dan

>> רותי רודנר מגנה על לאה שנירר: "אנשים שולחים לי הודעות מכפישות"

חסרה לך זוגיות? 
"כן, זוגיות ברמה של חברות. לעשות דברים ביחד, לא תמיד כיף לעשות דברים לבד".

מה את עושה בשעות הפנאי שלך?
"פעם בשבוע אני מתנדבת בהתאוששות של חדרי הניתוח באיכילוב. זה חשוב ומאתגר. אני גם שרה בהרכב של נשים".

כילידת השנה שבה הוקמה המדינה, איך את חווה את מה שקורה כאן עכשיו?
"נורא עצוב לי. זו המדינה שנולדתי בה ובחרתי לחיות בה עם תשוקה גדולה. חשוב שנשמור על עליה דמוקרטית לכל אזרחיה, יהודים וערבים, חרדים וחילוניים. אני הולכת להפגנות בגלל שאכפת לי ובגלל הילדים והנכדות שלי. אני רוצה שהם יחיו בביטחה במדינה דמוקרטית".

"אני הולכת להפגנות בגלל שאכפת לי מהילדים והנכדים שלי". נורית גורדון | צילום: Camilla Camaglia, ארט דירקטור ואיפור: Einat Dan
"אני הולכת להפגנות בגלל שאכפת לי מהילדים והנכדים שלי". נורית גורדון | צילום: Camilla Camaglia, ארט דירקטור ואיפור: Einat Dan