יעל אלקנה: "לא היה פשוט לשחק בתפקיד נאנסת"

יעל אלקנה בצילומי קולקציית חורף 2021 של  גולף | צילום: דודי חסון
יעל אלקנה בצילומי קולקציית חורף 2021 של גולף | צילום: דודי חסון

איך זה הרגיש לגלם את דמותה של לינור אברג'יל, איך נראית זוגיות של שני שחקנים ומה היחס שלה לאינסטגרם: השחקנית יעל אלקנה שמעה הרבה 'לא' בדרך להצלחה. תפסנו אותה לריאיון בקמפיין לגולף

88 שיתופים | 132 צפיות

פתאום כשרואים אותה בכל מקום, אפשר לטעות ולחשוב שהכל הלך לה חלק: "הקהל רואה רק את ה'כן', אבל קיבלתי הרבה 'לא' במקצוע", אומרת השחקנית יעל אלקנה שהגיעה לקדמת הבמה לפני שנתיים וקצת עם תפקיד ראשי בסדרה "הקיבוצניקים" ואשתקד בסדרת הדרמה "הטבח" עם תפקיד שהביא לה מועמדות ל"השחקנית הראשית הטובה ביותר" ב"פרס האקדמיה לטלוויזיה".

>> הסוף של "להיות איתה": ביקורת מרה על תסריט מתוק

מי שהתגלתה בטלוויזיה ב"פלאשבק","כדברא", ו"פאנצ'", עשתה השנה קפיצה משמעותית נוספת בקריירה בעקבות "להיות איתה", בתפקיד אביגיל שמתחתנת עם עמוס דהרי שלבסוף חזר ללשעברית שלו, נעה הולנדר, אותה מגלמת רותם סלע – והיא גם זו שהביאה את אלקנה לתפקיד בעקבות מפגש קודם שלהם ב"הטבח". לאחרונה היא גם מדגמנת בשלושה קמפיינים: "גולף", "הבורסה לתכשיטים" ו"שאנל".

ועכשיו את גם דוגמנית.
"אבל אני שחקנית שמדגמנת. אף פעם לא היה לי חלום על דוגמנות וכשהתלהבתי מקמפיינים – הדוגמניות היו בעצם שחקניות, כמו אנג'לינה ג'ולי, ג'וליה רוברטס וסקרלט ג'והנסון. עדיין יש לי מערכת יחסים אמביוולנטית עם הדמות שניבטת בצילומי הדוגמנות, בהתחלה אני אומרת לעצמי כולה תמונה ולאט-לאט כשאני מסתכלת שוב, אני מוצאת בזה חן".

יעל אלקנה בצילומי קולקציית חורף 2021 של גולף | צילום: iconz
יעל אלקנה בצילומי קולקציית חורף 2021 של גולף | צילום: iconz

ואת מצליחה ליהנות?
"בקמפיין ל'בורסה לתכשיטים' אני משתפת פעולה עם תומר בעלי ושיתוף הפעולה עם מותג היוקרה שאנל, זה משהו מטורף – עד שלא הצטלמתי לא הבנתי עד כמה זה אקסקלוסיבי. למותג נפתחה חנות חדשה בממילא והם בחרו נציגות בארץ ולגאוותי חשבו שאני מתאימה. היה כיף להצטלם עם היי פאשן וצוות נהדר".

כשאני אומרת לה שבעיניי יש לה סוג יופי "לכל המשפחה", כזה עם נוכחות שככל שאתה מתבונן בו הוא משתבח ויש בו קסם נינוח, היא אומרת: "אף פעם לא אמרו לי את זה. אני בהחלט לא מודל היופי הקלאסי שיש לו קריטריונים כמו גבות עבות, אף קטן, שפתיים משורטטות ועור עדין, אולי אפשר להגיד שהיופי שלי הוא מחוספס ונגיש".

הכל קורה בזמנו

אז שום דבר לא בא לאלקנה בקלות. ללהקה צבאית היא לא התקבלה אז היא הלכה להיות מדריכת כושר קרבי, וגם מבית הספר למשחק של יורם לוינשטיין קיבלה בתחילה סירוב, אבל היא לא ויתרה, ודרשה שלוינשטיין בעצמו ייתן לה צ'אנס – והוא נתן. בכיתה שלה אגב למדו ניב סולטן וליהי קורונובסקי ותומר מכלוף (בימים אלה כוכב "קב"ן" בהבימה שהפך בחודש אוגוסט האחרון לבעלה.

את מרגישה שאת מקרה של "הצתה קצת מאוחרת"?
"היום כשילדות בנות 16 מצליחות מאוד, אז אפשר להגיד עלי ככה. אבל מהמקום שאני נמצאת בו וכמה שזה ישמע קלישאתי, אני מאמינה שהכל קורה לטובה וכמו שצריך, כל עוד אני נאמנה לעצמי, מתבוננת ועושה הכל מאהבה. אם הייתי מצליחה בגיל 22, אולי לא הייתי לומדת משחק ולא הייתי מכירה את בעלי והייתי לוקחת את הדברים אחרת".

>> 4 דרכים טבעיות להעלאת המורל בתקופות קשות

מה היה ה"לא" הכי גדול בקריירה שלך?
"סרט שעשתה מיכל בת אדם ונורא נורא רציתי התפקיד. הרגשתי שאני יכולה לעשות אותו מדהים אבל אז מיכל התקשרה אלי ואמרה לי שאני מהממת אבל שזה עוד לא התפקיד שלי. לפחות קיבלה אותו חברה שלי ג'ייד דייכס".

"יופי מחוספס ונגיש", יעל אלקנה בצילומי קולקציית חורף 2021 של גולף | צילום: iconz
"יופי מחוספס ונגיש", יעל אלקנה בצילומי קולקציית חורף 2021 של גולף | צילום: iconz

זה חישל אותך?
"כן. מתרגלים אחרת אי אפשר לשרוד במקצוע. אני מקבלת אודישן, קוראת ואומרת מקסים, אבל יודעת שלא תמיד התפקיד יהיה שלי. למדתי ליהנות מאודישנים, יש משהו מרגש בהיכרויות החדשות, במפגשים האלה, אבל כשאני יוצאת מהאודישן אני שוכחת אותו וממשיכה הלאה".

"כשאביגיל בסדרה התחתנה עם עמוס (אביב אלוש), הבטיחו למשוך לי שיער בחופה, ומישהו איים לדרוס אותי, כאילו שלא מדובר בתפקיד בסדרה ובטקסט כתוב"

 

איך מערכת היחסים שלך עם תחזוקת האינסטגרם?
"יש לי 70 אלף עוקבים והיד עוד נטויה. זה לא בא לי באופן טבעי אבל אני מודעת לזה שהאינסטגרם הוא סוג של כרטיס ביקור שברור שאפשר בלעדיו, אבל הוא עוד כלי. את יכולה להציג דרכו בדיוק מה שאת רוצה ואז יש לו יתרונות".

ומן הסתם, יש גם חסרונות.
"נכון. יש אנשים שידם קלה על המקלדת. כשאביגיל בסדרה, התחתנה עם עמוס – שמגלם אביב אלוש, כתבו לי שאני רק ריבאונד, הבטיחו למשוך לי שיער בחופה, ומישהו איים לדרוס אותי, כאילו שלא מדובר בתפקיד בסדרה ובטקסט כתוב. כשאביגיל בחרה לעזוב זכיתי למחמאות כמו 'את אישה חזקה', 'אני גאה בך'. כמובן שכל התגובות הצחיקו אותי".

יעל אלקנה ב"להיות איתה" | צילום מסך קשת 12
יעל אלקנה ב"להיות איתה" | צילום מסך קשת 12

שני שחקנים בדירה אחת

בואי נדבר על תומר.
"תצטרכי להפסיק אותי, אני גמורה עליו. תומר בן 30 וחצי, למדנו באותה כיתה. הוא כוכב. בהצגה 'טרויה' הוא גילם את מלנאוס ואני את הלנה וזה ניצת, ואחרי ששרדנו את הלימודים יחד, אנחנו כבר נשרוד הכל. אנחנו גרים בדירה שכורה קסומה ברמת-גן עם הרבה עציצים. כבת להורים גרושים, הוא לימד אותי שזוגיות ואהבה יכולים להיות טובים עד הסוף. עברנו יחד את הקורונה, דחינו את החתונה אבל זה לא באמת שינה לנו כי ידענו שהקשר שלנו, טפו טפו, הוא לנצח. בסוף התחתנו אחרי הגל הרביעי, ב'ג'ונה', בנתניה על הים. חתונה מאוד שמחה אבל אנחנו לא זוכרים מה היה מחצות עד שלוש בלילה כי היינו שיכורים לגמרי. מזל שנשארנו לישון במלון".

ילדים בדרך?
"אני לא יכולה לומר שאני כבר מחכה להיות אימא אבל זה משהו שאנחנו חושבים עליו. חברות שלי ילדו, או שהן בהיריון, את יודעת, זה הגיל הזה. לא רואה את זה קורה היום או מחר אבל גם לא עוד הרבה זמן".

"בעידן הפמיניסטי – ואני פמיניסטית, יש נטייה לחשוב: 'אל תפנקי, תעמידי אותו במקום', אבל איזה נעים זה לפנק את מי שאתה אוהב. זה נכון לגבר כמו גם לאישה"

 

אתם שני שחקנים באותו בית, זה לא מייצר קושי?
"אני יכולה להבין למה אנשים יכולים לחשוב את זה. לא אצלנו. תומר מכין אותי לכל אודישן אז אם קיבלתי את התפקיד, זו גם הצלחה שלו. אנחנו ניגשים למקצוע שלנו בעיניים פקוחות, מבינים שלפעמים אנחנו על הגל ולפעמים פחות".

ישרדו הכל. יעל אלקנה ותומר מכלוף בקמפיין לבורסת התכשיטים | צילום: יח"צ
ישרדו הכל. יעל אלקנה ותומר מכלוף בקמפיין לבורסת התכשיטים | צילום: יח"צ

אין מצב שאתם לא רבים.
"ברור שרבים, אני בן אדם שמתחמם בשנייה. אני לא בן אדם של בוקר ומילה הכי קטנה שיגיד בבוקר, תתחיל ריב. אנחנו גם רבים על זה שהוא מבולגן ואצלי, אם זה כבר מסודר שישאר קצת ככה. בעידן הפמיניסטי – ואני פמיניסטית, יש נטייה לחשוב: 'אל תפנקי, תעמידי אותו במקום', אבל איזה נעים זה לפנק את מי שאתה אוהב וזה נכון לגבר כמו גם לאישה".

הזכרת את זה שעברתם יחד את הסגרים. איך הסתדרתם?
"תקופה לא פשוטה בעולם בכלל. כמות האנשים שמתו בקורונה, שחלו, וכל אלה שנפגעו מהקורונה. אותי אישית זה לא פגש, אני עבדתי, צילמתי, אבל זו ללא ספק תקופה מדכאת. דחינו את החתונה שלנו, תומר היה הרבה בבית, זה לא היה פשוט אבל אני אופטימית ומאמינה בטוב".

כמו נסיכה

נפגשנו איתה לרגל הקמפיין החדש לחורף של "גולף", איתם הרומן שלה החל לפני כמה חודשים כשהם הציעו להכין לה את שמלת הכלה לחתונה.

אז הם קלעו עם השמלה?
"תפרו לי במיוחד שמלה מהחלומות, מאוד עדינה ועם שילוב תחרה, חיתוכי מחוך ושסעים למטה. עברתי לאורך כל התהליך, חוויה נסיכותית וזה לא יכול היה להתאפשר עם חברה אחרת. גולף עיצבו לי גם את הלוק השני בחתונה, מכנסיים מתרחבים וטופ קצר, לוק נינוח ומשוחרר".

ובכללי, את מתחברת לבגדים של החברה?
"אני עושה רק דברים שאני מאמינה בהם כי חשוב לי להיות אותנטית לעצמי. החיבור טבעי לי בזכות מה שהם משדרים: נגישות, עממיות וגם אלגנטיות, נוחות, עדינות וסולידיות. אהבתי מאוד בקולקציה את המעילים העבים, את הקרדיגנים במגוון טקסטורות, את הסריגים, ואת הדגמים בקורדרוי שמאוד דומיננטי העונה".

ילדות מוזיקלית

היא גדלה בכורה משתי בנות, בבית של הורים ששניהם מוזיקאים. אביה, עמוס אלקנה, הוא מלחין מוזיקה קלאסית שיצירותיו נוגנו על ידי תזמורת והרכבים רבים בעולם וגם זיכו אותו בפרסים כולל פרס היצירה מטעם ראש הממשלה לקומפוזיטורים ופרס אקו"ם. אימה, ליאת, הייתה חלילנית שעשתה הסבה והיום היא קואצ'רית לעסקים ומאמנת והיא החברה הכי טובה שלה בעולם. לא מקרי שאלקנה למדה נגינה על פסנתר בקונסרבטוריון בתל אביב כילדה, רקדה במשך שנים וראתה את יעודה בשירה או ריקוד.

ספרי על הילדות.
"הייתה לי ילדות מדהימה עם זוג הורים מקסימים. עברנו דירות כי הורי רצו להיות קרוב לטבע וגרנו תקופה במכמורת ובמתן וגם בדנמרק בגלל העבודה של אבא. כשהייתי בת 15 הם התגרשו וכשמשפחה מתפרקת, מתפרק החלום, אבל הוריי השכילו לעשות את זה נכון. זה נראה כאילו זה היה קשה ועוד בגיל ההתבגרות, אבל זו לא הייתה המציאות. אני ואחותי המושלמת ענבל, שלומדת פסיכולוגיה, והיא הכי טובה במחשבים ויכולה להיות הייטקיסטית מטורפת, נשארנו לגור עם אימא ואבא גר שני בניינים לידינו. הוריי בקשר מצוין. אבא התחתן ויש לי שני אחים בני 7 ו-5. שהם הכי קרובים אלי בעולם".

יעל אלקנה, צילומי קולקציית חורף 2021 של גולף | צילום: דודי חסון
יעל אלקנה, צילומי קולקציית חורף 2021 של גולף | צילום: דודי חסון

מה זה אומר לבוא ממשפחה מוזיקלית?
"בזמן לימודי המשחק השתתפתי בתחרות שירה ואימי ליוותה אותי בחליל וזו הייתה חוויה מדהימה, לעמוד על במה כשאימי מלווה אותי. אני כל הזמן מסתכלת על הבטן שלה ואומרת לה, 'את קולטת איך הגוף הגדול הזה שלי יצא מהבטן הקטנה שלך'".

להיות לינור אברג'יל

הפרויקט הקרוב, שיצא ממש בקרוב, הוא סרט הדרמה על פרשת האונס שעברה לינור אברג'יל באוקטובר 1998 באיטליה על ידי סוכן נסיעות בשם שלמה נור – שהואשם בחטיפה ואינוס ונידון ל-16 שנות מאסר (העונש המקסימלי בחוק על עבירה כזאת) ושוחרר מהכלא בשנת 2015. אברג'יל, מי שהייתה מלכת היופי של ישראל, כיום בת 41 נשואה ואם לארבעה, שבחלוף השנים הפכה למרצה מבוקשת ולסמל העצמה לנשים, מעורבת מאוד בסרט שישודר ב"קשת" 12 ואף מופיעה בו, ולדברי אלקנה גם היה לה חלק משמעותי בבחירה בה לתפקיד.

"אני באופן אישי לא עברתי שום דבר דומה ולא ציפיתי שזה יהיה עד כדי כך טעון. כשהבימאית אמרה 'אקשן' זה הרגיש הכי אמיתי בסיטואציה כשהאנס תופס אותך בצוואר"

 

איך התמודדת עם התפקיד של נאנסת?
"לא היה פשוט להיות על הסט הזה, אני באופן אישי לא עברתי שום דבר דומה ולא ציפיתי שזה יהיה עד כדי כך טעון. כשהבימאית אמרה 'אקשן' זה הרגיש הכי אמיתי בסיטואציה, בחושך, במכונית, כשהאנס תופס אותך בצוואר, מאיים עליך בסכין. אני אמנם שחקנית ואני מכירה את צחי הלוי, שחקן מעולה, שמגלם את האנס, כי הוא שותף לצילומי הקמפיין של גולף וזה עזר כי יכולתי להרגיש איתו יותר בנוח וכי בין לבין היה צריך את רגע ההרגעה, אבל זה לא היה פשוט, כי ישנה ההבנה שבנות באמת עוברות דברים כאלה. כל טייק סיימתי בצמרמורות. בשיחה עם לינור, דיברנו על כך שמדובר בתפקיד שהוא מתנה לשחקן כי הוא הולך לקיצוניות ולא כל סיפור שאת מספרת כשחקנית הוא כל-כך עמוק ומורכב ומשמעותי וזה משהו שהבנתי היטב".

יעל אלקנה בקמפיין לשאנל | צילום: אור דנון
יעל אלקנה בקמפיין לשאנל | צילום: אור דנון

הייתה לך התלבטות אם לקחת על עצמך את התפקיד?
"לא. יש כאן סיפור משמעותי לספר. אחרי שקיבלתי עלי את התפקיד, נסעתי ללינור הביתה, רציתי לשמוע את הסיפור מהמקום שלה. אני שרופה עליה. מעבר לסיפור הקשה, יש כאן מסר: היא עשתה בחירה בחייה למרות מה שקרה לבחור ועל האמונה בטוב".

להעיף את הלב ומוח

מה החלום המקצועי הגדול שלך?
"אם היית שואלת אותי בעבר, אז הייתי אומרת חו"ל, להצליח בעולם, כי אני מרגישה שיש לי מה להביא ולהגיד. אבל בימים של אחרי הקורונה ואחרי החתונה, אגיד שאני רק רוצה להיות עסוקה ולעבוד, ולחזור בסוף היום לגבר שלי שהוא הכי מדהים בעולם, ולהתפתח וליצור, ולמצוא עוד תכנים שמעיפים את הלב ואת המוח. מן שגרה של התפתחות, של עבודה וסיפוק עצמי".

 יש לך רול מודל?
"בחו"ל ג'וליה רוברטס ומריל סטריפ. שתיהן כישרונות גדולים וכשאני קוראת ראיונות איתן, אני רואה נשים עם רגליים על הקרקע, טבעיות ופשוטות. נראות לי נורמליות ולא משוגעות וזה מעורר השראה בעיני. בארץ זו קרן מור, ברמת העשייה שלה עם קריירה ארוכת שנים של אישה יציבה, אישה של בית שנהנית מהדברים הפשוטים".

איך נראה הפנאי שלך ושלך עם תומר?
"כשאני לבד אני אוהבת לשבת בבית ולנגן בפסנתר, וביחד הבילוי המועדף שלנו הוא מסעדות טובות. הגילטי פלז'ר שלי הוא פסטות – אם יש בבית פסטה עם שמנת, אז גם אחרי שאכלתי, לא יישאר ממנה. אנחנו מאוד אוהבים הופעות חיות של מוזיקה וזה הולך להיות התחביב הבא שלנו".

יש לך התמכרות טלוויזיונית?
"'תמונות מחיי נישואין' ב-HBO . סדרה וואו שהעיפה לי את המוח, היא אחת הטובות שראיתי בשנים האחרונות".

והתמכרות מביכה?
"אני הכי מביכה, יכולה לראות את 'שושלת' שוב מהתחלה. אני צופה ונהיית צמח, הדברים קורים מול העיניים ולא צריך לחשוב".

את רואה אותך ואת תומר הולכים לריאליטי?
"כזוג? בחיים לא. אם הייתי הולכת אז ל'מירוץ למיליון' ועם אחותי ענבל. אבל ריאליטי זה לא דבר שאעשה בזמן הקרוב. הציעו לי 'רוקדים עם כוכבים', אבל זה לא נכון לי במקום שאני עכשיו והאמת שאני מתביישת. למרות שאני שחקנית, לא רואה את עצמי רוקדת בריאליטי או הולכת לריאליטי שירה. אני אמות לפני שאצליח לעמוד על במה כזאת ולשיר. כשאני מדמיינת את עצמי בכובע המוזיקאית, אז זה בקטן ואינטימי ב'זאפה', כמה עשרות שולחנות, ואני עם הפסנתר, שרה ומדברת".

יעל אלקנה בצילומי קולקציית חורף 2021 של גולף | צילום: דודי חסון
יעל אלקנה בצילומי קולקציית חורף 2021 של גולף | צילום: דודי חסון