יאיר לפיד: "אני אשב עם חרדים, ערבים, ציונות דתית. גמרתי עם החרמות"

יאיר לפיד | צילום: איליה מלניקוב, איפור: תגל ל־OR KO
יאיר לפיד | צילום: איליה מלניקוב, איפור: תגל ל־OR KO

מתנצל על הקמפיין הגברי של כחול לבן, עצוב בגלל הפרידה מעפר שלח ומשוכנע שהוא האופציה היחידה למצביעי שמאל־מרכז. יאיר לפיד מתכונן לבחירות ומודה לליהיא על התמיכה הנפשית

88 שיתופים | 132 צפיות

יאיר לפיד, מה אתה חושב שאנשים חושבים עליך?
"אנשים חושבים הרבה דברים".

להגיד לך מה הם חושבים לפי סקר לא מחייב שערכתי לאחרונה?
"לכי על זה".

רוב האנשים שדיברתי איתם אמרו שלושה דברים. הדבר הראשון שהם אמרו הוא שאתה ישר.
"נכון, אני איש ישר. זה עמד למבחן בסיטואציות קשות".

הדבר השני הוא – "חסר אגו". זוכרים לך לטובה את הוויתור על הרוטציה עם גנץ.
"בדיעבד זו הייתה טעות. לא אלך לאף חיבור שבו מישהו אחר מחליט עליי או על יש עתיד. לא נהיה חלק משום דבר שאנחנו לא מובילים. סיימנו לוותר על האגו".

"אני יותר פמיניסט מרוב הנשים סביבי. קיבלתי אינדוקטרינציה מעצם היותי בן ובעל של נשים פמיניסטיות. מעט מאוד גברים קיבלו את הרקע שלי"

חכה, לא הגעתי לדבר השלישי – "הוא לא מתאים להיות ראש ממשלה".
"אומרים את זה על כל אדם לפני שהוא ראש ממשלה. אמרו את זה על בנימין נתניהו, אהוד ברק, אהוד אולמרט ואריאל שרון. ככה המוח עובד. כשברק אובמה התחיל את הריצה שלו עם שני אחוזי תמיכה, אמרו שאינטלקטואל מהרווארד לא יכול להיות נשיא ארצות הברית. יאמרו את זה עליי עד שלא יגידו".

ובכל זאת, אתה אומר את זה כבר תשע שנים, ואתה עדיין לא ראש ממשלה.
"קשה לשנות את הכיוון של המדינה כולה ואת האופן שבו אנשים חושבים. אם זה היה קל, זה לא היה שווה את המאמץ".

ובכן, יאיר לפיד דרוך ומזומן. אנחנו נפגשים כמה שעות לפני פיזור הכנסת. לצדו של לפיד יועצי התקשורת שלו, רועי ויעל, בזמן שצוות נמרץ (המורכב בעיקר מנשים) מתכנן את סדר יומו: ההצבעות, השאילתות וכל הקצוות שצריך לתפור לפני מה שעומד להסתיים בעריקת ח"כים מהליכוד ומכחול לבן, שמנעו את העברת החוק לדחיית התקציב – והתוצאה, בחירות רביעיות תוך שנתיים. "זה עומד להיות יום משעשע מאוד", מנבא לפיד כבר ב־ 11 בבוקר. ביום המחרת הוא מעדכן אותי ש"הרבה עוד יסופר על 24 השעות האלה, אבל תזכרו שלפעמים המציאות עולה על כל דמיון".

"בדיעבד כחול לבן הייתה טעות. לא אלך לאף חיבור שבו מישהו אחר מחליט עליי או על יש עתיד. לא נהיה חלק משום דבר שאנחנו לא מובילים. סיימנו לוותר על האגו"

כמה שעות לפני ההכרזה על מועד הבחירות החדש, 23 במרץ, לפיד מהמר שנתניהו ירצה לדחות את הבחירות ליום העצמאות ("הוא אוהב את תחושת החגיגיות") ומספיד את כחול לבן ("הם ימותו בייסורים, צריך רק לראות תוך כמה זמן זה יקרה").

>> "בכל יום אני שואלת את עצמי אם הישיבה בממשלה שווה את המחיר": מירב כהן, השרה לשיוויון חברתי, עוזבת את כחול לבן ליש עתיד

גם אתה ירדת בסקרים אחרי שגדעון סער הודיע שהוא מתמודד.
"אני אעלה בחזרה. גדעון מנסה לעשות משהו משל עצמו, וזהו אירוע שמייצר מצב שלא היה קודם – יש עכשיו ארבע מפלגות בינוניות, וזה מאפשר לנו לנצח. העידן של נתניהו יסתיים מכיוון שהוא נכשל בצורה מוחלטת בקורונה: אבטלה מטורפת וגירעון שייקח שנים לסגור, 80 אלף עסקים שנסגרו השנה, משפחות מתפרקות ועובדים שהולכים הביתה. יש אצלנו פי מאה מתים מקורונה מאשר בסינגפור, וזה לא נתפס. נתניהו עשה החלטות רעות מאוד, וזה עוד בלי לדבר על כתבי האישום, על שחיתות ועל יותר מדי שנים בתפקיד. מדובר בניהול כושל, וצריך ואפשר להחליף אותו. יש מומנטום לזה".

ככה אמרת גם בבחירות האחרונות.
"באמת היה אז מומנטום מדהים. יכולנו להקים ממשלה, אבל אז בני גנץ קרס תחת הלחץ. אני חושב שעברתי את כל שלבי האבל, כולל הכחשה. היה רגע שבו אמרתי: 'לא יכול להיות שזה באמת קורה, הם תכף יתעשתו ויבינו מה הם עושים'. רגע, כמה שלבי אבל יש? רועי, אתה יכול לבדוק לי?", הוא מבקש מרועי הדובר וממשיך: "זה טרגי, כי יכלה להיות כאן ממשלה מתפקדת ובמקום זה קיבלנו ערימה של אנשים שרק רבים זה עם זה וכל מה שמעניין אותם הוא הג'ובים שלהם. קודם כעסתי, עכשיו אני עצוב. זה עצוב לי ולך, ובעיקר למי שאיבד את העבודה שלו או שמתו לו אנשים קרובים. חלק גדול מהמתים מקורונה לא היו צריכים למות".

גנץ באמת האמין להבטחות של נתניהו?
"בהתחלה עוד יכולתי לומר שמדובר באי הבנה של המערכת, שאין לו ניסיון, אבל אין דרך להסביר את זה. זה מביש ברמה שזה לא מאיים על המוניטין שלו כפוליטיקאי שאין לו, אלא על כל מוסד הרמטכ"לות. בישראל התמונה של הרמטכ"ל תלויה אצל הירקן ומצדיעים לו בין העגבניות למלפפונים. כשניזכר בסיבוב של גנץ בפוליטיקה, נזכור סיפור עצוב על איש שלא התאים".

ואתה אמרת לנו לסמוך עליו.
"כן. התנצלתי כבר בפני הציבור הישראלי, אין לי אלא לבקש סליחה. אני מניח שסיפור הרמטכ"ל עבד עליי כמו על אחרים, ולא ראיתי את מה שהייתי צריך לראות מתוך אמונה בצה"ל ומפקדיו".

אבל בילית איתו הרבה שעות, היה לכם קוקפיט. לא היו סימנים בכלל?
"התנהלנו אל מול סיטואציה פוליטית בתוך מערכת בחירות. זוהי רכבת הרים קשוחה. בסוף התוצאה ידועה לכולם, אבל זה נכון שלא היינו צריכים להמליץ עליו. היום אני אומר לבוחרים: 'לכו על מי שאתם יודעים שאפשר לסמוך עליו'. הדבר הנורא שקרה עם כחול לבן הוא הפרה יסודית של הדמוקרטיה. הרי בבחירות יש פתק וכתוב עליו משהו. אתה הולך עם הפתק ויודע שלא כל מה שכתוב עליו יקרה, אבל שעקרון היסוד יישמר. מה שקרה הוא שחצי מהאנשים האלה עשו בדיוק הפוך ממה שהיה כתוב על הפתק. זוהי הפרת אמון איומה בי, וגם בך. את יכולה לכעוס עליי על כך שהפרו את אמוני, אבל אני מציע ששנינו נתקן את זה במקום זאת". בשלב זה רועי חוזר אלינו עם כל שלבי האבל: הכחשה, כעס, מיקוח, דיכאון וקבלה. לפיד מגיע למסקנה שהוא בשלב הקבלה. "כולם נופלים, מתרסקים ונבגדים, אבל המבחן הגדול הוא איך וכמה מהר אתה קם".

מי עזר לך לקום?
"גברת ליהיא לפיד, שמגיעה לה שורה של פיצויים על התקופה הזאת. עברנו כולנו תהליכים קשים, אני והצוות. עברנו תהליך התבגרות מואץ, ואני עברתי תהליך שלי עם עצמי. בסוף הבנתי שאני נחוש היום מתמיד".

במה אתה שונה עכשיו מאשר כשעברת לפוליטיקה?
"המון השתנה. אם מישהו היה סופר ומנחה טלוויזיה, וכאשר הפך להיות שר האוצר ויו"ר האופוזיציה הוא לא השתנה, משהו אצלו משונה. שיערי הלבין, אבל לא רק. התקשחתי, אני לא יודע אם אני אוהב את זה, אבל אני רואה את זה וחושב איך לנהל את ההתקשחות הזאת. היום אני בודק ממי אני מקבל ביקורת. כפוליטיקאי אתה מותקף כל הזמן, וצריך לא להתמכר לתפיסה המותקפת. אני מסדר חומות סביב הביקורת".

יאיר לפיד | צילום: איליה מלניקוב, איפור: תגל ל־OR KO
יאיר לפיד | צילום: איליה מלניקוב, איפור: תגל ל־OR KO

"יעל באה הביתה לחמישה שבועות ואף אחד לא אמר לנו 'הנה הנוהל'. ההורים היו צריכים לבחור אם לא לבקר את הילדים במשך כל הסגר או להביא אותם הביתה ולא לחזור. למשפחות מסוימות זה עלול להיות סיוט מטורף. אני תשע שנים בפוליטיקה ולא זוכר כזה סיאוב"

זהירות בפנייה שמאלה

דווקא נראה שלפיד, שמלאו לו 58 בנובמבר האחרון, די טוב בקבלת ביקורת. הציניקנים יגידו שזה בגלל שהיא יוצאת לו מהאוזן השנייה, אחרים ימצאו את הקשב שלו אותנטי. אפשר להגיד עליו הרבה דברים, אבל לפיד הוא באמת אדם הרבה פחות תוקפני מרוב הפוליטיקאים שפגשתי. שיחה איתו היא חוויה נעימה, ובמהלכה קל להרגיש שרואים אותך. המתינות והנחמדות הן חלק ממה שהביא לו 19 מנדטים בימים טובים יותר, אבל יש שיגידו שהן גם הביאו לקדנציה קצרה יחסית בשלטון – פחות משנתיים כשר אוצר עבור מי שמעולם לא תכנן לשבת באופוזיציה. על העמדה הלא מתוכננת של אופוזיציונר לוחם הוא רוצה לפצות באמצעות ממשלה רחבה ככל האפשר. "אני אשב עם חרדים, ערבים, ציונות דתית וכל מפלגה שתשים בצד שחיתויות ואירועים קיצוניים ותעבוד בקורונה ובכלכלה. גמרתי עם החרמות, כולם צריכים להיות על מגרש אחד. הציבור הישראלי לא מבין באיזה משבר אנחנו, ועוד לא גירדנו את המשבר הכלכלי".

אז כן תשב עם זועביז?
"זו הייתה טעות לומר 'זועביז', רק בגלל לשון הרבים. דיברתי על חנין זועבי ספציפית, שהייתה במרמרה ותמכה באופן אקטיבי בטרור. יש אנשים בבל"ד שעדיין עונים על ההגדרה הזאת ואיתם אני לא יכול לעבוד ולשתף פעולה כי אני ציוני, אבל אני מוכן לעבוד עם הרשימה המשותפת ועובד טוב עם איימן עודה ואחמד טיבי. הייתי שמח לקשר טוב איתם כמו זה של נתניהו עם מנסור עבאס", הוא אומר בציניות. "מדהים שנתניהו משתף פעולה עם התנועה האיסלמית ואז מדבר על השמאלנים שילכו איתם. זה רק מראה את היכולת שלו להיות ציני באופן עמוק כל כך".

המיתוג המחודש של לפיד כמועמד השמאל לראשות הממשלה – אותו חבר כנסת שנרשמו לו בעבר היעדרויות מהכנסת מכיוון שהוא היה עסוק בלקעקע את הלגיטימציה של "שוברים שתיקה" – גם הוא חלק ממציאות שלוקח רגע להסתגל אליה.

אתה שובר שמאלה?
"לא יודע אם אני שובר שמאלה. אני איש מרכז, אבל יצא שהשמאל מחובר לזה, ואני אומר אותם דברים מהיום הראשון בפוליטיקה – הביטוי הנכון הוא 'ערכים לאומיים ליברליים'. כראש ממשלה אני אולי לא אעשה את כל מה שהשמאל רוצה, אבל אני אגן על זכויות מיעוטים ולהט"בים ועל מערכת המשפט. תהיה שאיפה בזהירות רבה לשתי מדינות לשני עמים ולא יהיה סיפוח".

ואם השמאל יחפש מנהיג אחר?
"אז הוא לא ימצא ושוב הוא יפסיד. אני מבין את ההסתייגות של השמאל ממני, כי אני באמת לא חלק ממנו. השאלה היא אם הם רוצים לנצח הפעם. אם הם רוצים, אני לא רואה מישהו אחר שאפשר ללכת איתו".

רק בימים האחרונים קמו לך יריבים חדשים במחנה המרכז-שמאל-רק לא ביבי: עפר שלח שפרש מיש עתיד והכריז על הקמת מפלגה משלו, רון חולדאי שלפי הסקרים הנוכחיים שותה לך מנדטים ואפילו פרופ' ירון זליכה שהחליט לחצות את הקווים. 
"אני מאחל בהצלחה לכולם".

בוא נדבר אז על היריבים מהצד הימני של הזירה. במה אתה יותר טוב מגדעון סער?
"אני מוכן להסביר לך למה אני אהיה טוב מאחרים ולא למה אחרים יהיו פחות טובים".

אתה בטוח שאתה מתאים לפוליטיקה עם התשובות האלה?
"אני לא פוליטיקאי כמו כולם, זה לא הרקע שלי. זהו ההבדל ביני לגדעון – הוא גדל בעולם הפוליטי ואני לא. אחת הבעיות שיש לכחול לבן היא שהם אמרו לעצמם שכל הפוליטיקאים נוכלים, ולכן הם גם צריכים להיות. אני אומר שזה לא נכון ושלא צריך להשאיר את הפוליטיקה לאנשים איומים. כדאי שאנשים טובים ילכו לחיים הפוליטיים. קחי למשל את מייקל ג'ורדן, שתמיד נבחר לא רק כקלעי אלא גם להגנה. הוא שם את הגוף גם לטובת המאמץ הכולל והקבוצה".

דווקא בסדרה "הריקוד האחרון" ג'ורדן נחשף כמניאק.
"הוא איש קשה, אמביציוזי ותובעני, אבל הוא דרש מעצמו יותר משדרש מכולם. גם השחקנים שהוא התעלל בהם אומרים שהוא הפך אותם לטובים יותר. זוהי גם המומחיות שלי, להפוך את הקבוצה סביבי לטובה יותר".

משה (בוגי) יעלון, יאיר לפיד, בני גנץ וגבי אשכנזי בימים הטובים יותר של כחול לבן | צילום: EMMANUEL-DUNAND / Gettyimages
משה (בוגי) יעלון, יאיר לפיד, בני גנץ וגבי אשכנזי בימים הטובים יותר של כחול לבן | צילום: EMMANUEL-DUNAND / Gettyimages

לא הרגשתי שפמיניזם מעניין אותך כשהשתתפת בחגיגת הגבריות בקוקפיט.
"כן, זה היה מבאס. אם הרגשת מנוכרת ממה שקרה שם, אני מבין, ובצדק"

כבר לא

מעניין מה היה אומר על כל זה פרשן הכדורסל בדימוס עפר שלח. אם המלחמה של לפיד בנתניהו היא כורח המציאות, אם הקונפליקט הנוכחי שלו עם משה בוגי יעלון הוא נסבל – הרי שהמשבר הזוגי עם חבר הכנסת שהיה יד ימינו מאז הקמת יש עתיד הוא כבר עניין רציני מאוד. כאמור, יומיים לאחר פיזור הכנסת הודיע שלח כי הוא פורש מיש עתיד ומקים מפלגה משלו, וזאת לאחר שבספטמבר האחרון הכריז שלח בפרהסיה שיש לקיים פריימריז ביש עתיד ושהוא מתכנן לרוץ לראשות המפלגה. לפיד לא אהב את זה. הוא אמנם לא פיטר את שלח מהסיעה ולא נטל ממנו את סמכויותיו כיו"ר הוועדה לביקורת המדינה בכנסת – אבל בראיון שהעניק שלח לאחרונה לפודקסט של "הארץ", הוא סיפר שהוא ולפיד לא מדברים ושהוקמה קבוצת וואטסאפ מפלגתית בלעדיו. "קבוצות וואטסאפ אינן קריטריון למשהו", פוסק לפיד. "מה, אנחנו הגרסה הפוליטית לאייל גולן ואופירה אסייג, שהסירה עוקב?".

בכל זאת, הייתם חברים לפני הפוליטיקה. זה עצוב.
"אני מסכים איתך שזהו סיפור עצוב. יש לנו היסטוריה, אני מכיר את הילדים שלו, נעמה ואיתי הם ילדים מופלאים. אבל עשיתי החלטה לא להרחיב בדיבור על זה".

שלח כן דיבר.
"זוהי החלטה שלו. לא בא לי להגיד עליו דברים רעים, ואין לי סיבה. אני מאחל לו הצלחה בהמשך דרכו ומודה לו על שיתוף הפעולה בתשע השנים האחרונות".

"זה עצוב. לעפר שלח ולי יש היסטוריה, אבל הוא עשה את ההחלטה שלו ואני את שלי. אנחנו לא הגרסה הפוליטית לאייל גולן ואופירה אסייג, שהסירה עוקב"

בינתיים גם בוגי שוקל לרוץ בלעדיך.
"בוגי צריך לעשות עם עצמו את ההחלטות. חלק ממה שאני מחבב בו הוא, שהוא אומר כל מה שהוא חושב, לטוב ולרע. בינתיים הוא יושב איתנו בישיבות הסיעה והוא גם אמר שאני צריך להיות ראש הממשלה, אבל הוא מנסה למקסם את המנדטים של המחנה בנפרד ממני. התקשורת לא רגילה לכך שמישהו מהרהר באפשרויות שלו בקול רם".

אז מתי יהיו פריימריז ביש עתיד?
"לא יהיו מכיוון שלא אסכים למפקדי ארגזים וקבלני קולות, זה מה שהשחית את הליכוד ותראי מה קרה שם. יהיו לנו בחירות פנימיות ב־ 2021 . הקבוצה שעובדת על זה – יואב סגלוביץ ואורנה ברביבאי – דיברה על עוד חצי שנה, אחרי הבחירות הקרובות. אני חושב שמצבי לא רע בבחירות הפנימיות, אבל אם אצטרך אפנה את מקומי".

למה השם הוא "יש עתיד בראשות יאיר לפיד"? למה לא "יש עתיד"?
"אולי הגיע הזמן להוריד את זה", משיב לפיד. "לא מורידים", רועי הדובר מתערב. "תשמעי, אני לא מקבל את ההחלטות לבד", ממשיך לפיד, "זה אולי נראה ככה, כי כלום לא מודלף מהישיבות שלנו, אבל את הרי לא חושבת שמאיר כהן ראש עיריית דימונה, אורנה ברביבאי האלופה הראשונה בצה"ל, רם בן ברק המשנה לראש המוסד או אלעזר שטרן, הם אנשים שלא רוצים להיות חלק מכל קבלת החלטות. זוהי עבודת צוות".

הרושם שמתקבל הוא שיש לך בעיה עם דמוקרטיה פנים מפלגתית.
"בסדר, אני מקבל את זה. לא נשארו לי הרבה יתרונות מהתקופה שלי בתקשורת, אבל אחד מהם הוא היתרון שאני יודע לא לענות על שאלה כשלא בא לי – כמו זו".

יאיר לפיד | צילום: איליה מלניקוב, איפור: תגל ל־OR KO
יאיר לפיד | צילום: איליה מלניקוב, איפור: תגל ל־OR KO

"אני איש מרכז. כראש ממשלה אני אולי לא אעשה את כל מה שהשמאל רוצה, אבל אני אגן על זכויות מיעוטים ולהט"בים ועל מערכת המשפט. תהיה שאיפה בזהירות רבה לשתי מדינות לשני עמים ולא יהיה סיפוח"

ציונים בפמיניזם

פריבילגיה נוספת שלפיד שולף היא היותו המרואיין היחיד שיכול להתגאות בכך שאביו, יוסף (טומי) לפיד ז"ל, ייסד את המגזין שבו הריאיון הזה מתפרסם. "את יודעת שאבא שלי ייסד את 'את'? הוא ייסד את העיתון הזה לפי 'קוסמופוליטן' בזמן שהיה במעריב".

אני לא בטוחה שהוא חשב אז שנכתוב כאן על פמיניזם ו"מי טו".
"אבי היה פמיניסט בדרכו המשונה. הוא הכיר בכך שמה שאימא שלי (הסופרת שולמית לפיד – ה"ב) עושה, חשוב יותר ממה שהוא עושה, וזה לא נפוץ אצל גברים בני דורו".

איזה ציון אתה נותן לעצמך בפמיניזם?
"גבוה. אני יותר פמיניסט מרוב הנשים סביבי. קיבלתי אינדוקטרינציה מעצם היותי בן ובעל של נשים פמיניסטיות. מעט מאוד גברים קיבלו את הרקע שלי".

"בישראל התמונה של הרמטכ"ל תלויה אצל הירקן ומצדיעים לו בין העגבניות למלפפונים, אבל כשניזכר בסיבוב של בני גנץ בפוליטיקה, נזכור סיפור עצוב על איש שלא התאים"

לא הרגשתי שזה מעניין אותך כשהשתתפת בחגיגת הגבריות בקוקפיט בסיבובים קודמים.
"כן, זה היה מבאס. אם הרגשת מנוכרת ממה שקרה שם, אני מבין, ובצדק. אבל זוהי לא ראות הכול. בתחילת הכהונה שלי כשר האוצר, שישה מתוך שבעה מנכ"לים של משרד האוצר היו גברים, ואני אמרתי: 'לא יהיה שולחן עם הרכב כזה במשרד שאני השר שלו'. אחרי כמעט שנתיים בתפקיד, סביב השולחן היו ארבע נשים. מיניתי מנכ"לית למשרד בחודש השביעי להריונה מכיוון שחשבתי שזה קריטי שנשים יהיו במשרות בכירות. אם אתה רוצה לעשות פעולה פמיניסטית, שים נשים במשרות בכירות".

מה דעתך על כך שחיים רמון ונתן אשל, אנשים שנקבע כי הטרידו מינית, ניהלו את המו"מ במשבר הקואליציוני האחרון?
"לא הייתי נותן לאף אחד מהם לייצג אותי במו"מ. אני אמרתי מזמן שלא אנהל מו"מ עם נתן אשל, אני לא מדבר עם אנשים שהטרידו מינית".

לא כתבת על כך בשום רשת חברתית.
"נכון, את צודקת. צריך".

"הבנים איתנו בהפגנות בצמתים ובגשרים, אבל אני מנסה להגן עליהם מפני החיים הפוליטיים. הם צריכים לעבוד מכיוון שאני מתפרנס ממשכורת ממשלתית, כך שלא תהיה ירושה גדולה"

הכול נשאר במשפחה

בבית לפיד שברמת אביב, מתגוררים בימים אלה מלבד יאיר וליהיא, בנם ליאור (25), שלומד קרימינולוגיה במכללת אריאל דרך הזום ("גם לבן גוריון היה ילד שוטר, אז אני במצב טוב"), ויעל, בתם בת ה־ 24 , צעירה על הספקטרום האוטיסטי. "חצי מהזמן היא בבית וחצי מהזמן ב'בית הידידות', מקום מדהים לאנשים עם מוגבלויות שליהיא הקימה". בנו של לפיד מנישואים קודמים, יואב בן ה־ 33, גר עם זוגתו בתל אביב ועובד בהייטק. "הבנים איתנו בהפגנות בצמתים ובגשרים, אבל אני מנסה להגן עליהם מפני החיים הפוליטיים. הם צריכים לעבוד כי אני מתפרנס ממשכורת ממשלתית, כך שלא תהיה ירושה גדולה".

מה אנשים לא יודעים על ההתמודדות של אנשים בעלי מוגבלויות בקורונה?
"זה מדהים עד כמה לא עלה בדעת המדינה שהיא צריכה לטפל בזה. בסגר הראשון, יעל באה הביתה לחמישה שבועות ואף אחד לא אמר לנו 'הנה הנוהל'. ההורים היו צריכים לבחור אם לא לבקר את הילדים במשך כל הסגר או להביא אותם הביתה ולא לחזור. זוהי דילמה נוראית, במיוחד אם אין לך מערך בבית. למשפחות מסוימות זה עלול להיות סיוט מטורף. בסגר השני כבר הלכתי לאיציק שמולי, ישבנו יחד ובנינו נוהל סביב זה. אמרו לנו שקמה ממשלת חירום לטיפול בקורונה, אבל לא היו כאן לא חירום ולא קורונה. אני תשע שנים בפוליטיקה ולא זוכר כזה סיאוב".

אתה עדיין מנסה להבין פסיכולוגית מהו סוד קסמו של נתניהו?
"נתניהו הוא איש השיווק הכי מוכשר שהיה פה, אבל פעם הוא השתמש בזה למטרות טובות, והיום לא. אני הראשון שאמר שקרה לו משהו. היום כולם אומרים את זה".

 

>>> מרב מיכאלי: "בנט, סער, ליברמן ולפיד – אף אחד מהם לא מקדם נשים"