אקנה בישבן: התופעה הנפוצה שאף אחת לא מדברת עליה

מה עושים עם אקנה בתחת? | צילום: sekulicn/GettyImages
מה עושים עם אקנה בתחת? | צילום: sekulicn/GettyImages

זה מציק, מגרד ובעיקר מבאס את התחת - ולא במובן מטאפורי. אקנה בישבן היא צרה הרבה יותר נפוצה ממה שחשבת, אבל יש מספר דרכים לטפל בה

88 שיתופים | 132 צפיות

בואו נדבר על תופעה שלא כל כך מדברים עליה, אקנה ב…תחת. אתן יכולות לקרוא לזה אקנה בישבן או אקנה בטוסיק, אם זה מחליק לכן יותר טוב בגרון, אבל השורה התחתונה זהה.

>> יש טיפולי אנטי אייג'ינג גם לברכיים. כן, מה ששמעתן

לרוב האקנה הנ״ל מופיעה בגילאים צעירים – סביבות עשרים עד ארבעים – אבל במקרים לא מעטים היא יכולה להופיע גם אצל נשים וגברים בשנות החמישים. מדובר בתופעה מציקה ולא אסתטית בלשון המעטה, שבין היתר עשויה להקשות על לבישת בגד ים בקיץ ועלולה לפגוע ביחסי המין. מתברר שהיא נפוצה מאוד, רק שמן הסתם היא פחות גלויה לסביבה לעומת אקנה בפנים, ויש איזשהו קשר שתיקה סביבה.

עד כמה התופעה נפוצה? "כנראה הרבה יותר נפוצה לעומת מה שמדווח, בגלל בושה או מבוכה", אומרת ד"ר סיוון מרסר, מומחית ברפואת עור, לייזר ואסתטיקה, המכונה בקרב מטופליה "ד"ר אקנה" בזכות הניסיון הרב שצברה בתחום בקרב צעירים ומבוגרים.

מהי בעצם האקנה הזאת?
"אקנה ידועה כמחלת עור דלקתית שמגיעה בצורות רבות, ולא רק בפנים. רופא עור יכול לאבחן אם מדובר באקנה בצורה המוכרת עם פוסטולות, שהן נגעים עם ראש מוגלתי, או אקנה-פוליקוליטיס שבאה בצורת גירוי בעור עם נגעים אדמדמים. בדומה לנגעי האקנה המוכרים מהפנים, גם אלה לעיתים רגישים למגע, יש פריחה ועור לא אחיד".

"זה יכול להתפרץ כתוצאה מלחץ נפשי מתמשך או אצל אנשים שלוקחים סטרואידים, זה יכול להגיע מהזעה ומחיכוך עם בגדים צמודים כמו טייץ או ג'ינסים למיניהם שיוצרים חיכוך חזק עם העור ואין אוורור. גם דילוג על מקלחת אחרי אימוני כושר לא עושה טוב לאזור"

 

איך ניתן לדעת שלא מדובר בפטריה?
"פטריה נראית אחרת וכל רופא מיומן זאת יאבחן מיד".

מאיפה זה בא?
"יש הרבה סיבות. זה יכול להתפרץ כתוצאה מלחץ נפשי מתמשך או אצל אנשים שלוקחים סטרואידים, זה יכול להגיע מהזעה ומחיכוך עם בגדים צמודים כמו טייץ או ג'ינסים למיניהם שיוצרים חיכוך חזק עם העור ואין אוורור. גם דילוג על מקלחת אחרי אימוני כושר לא עושה טוב לאזור. ההזעה גורמת לזקיקים להתנפח, ואז חודרים פנימה חיידקים. זה יכול להופיע גם אצל מי שמגלחים את השיער במקום או משתמשים בשעווה, ואלה מעודדים גירוי".

האם זה מתפרץ יותר בקיץ?
"כן. חיידקים משגשגים כשחם ולח ואנחנו מזיעים".

>> סובלת מפיגמנטציה? הפתרונות הכי טובים להעלים כתמים מהעור

עד כמה מדובר בתופעה כואבת?
"כאשר הנגעים עמוקים זה יכול לכאוב, לרוב זה בעיקר מגרד".

האם למי שסובל/ת אקנה בפנים, יש סיכוי גדול יותר לסבול מאקנה בישבן?
"לא. אין שום קשר. אקנה בפנים היא לרוב אצל בעלי עור שנוטה לשמן. אקנה בישבן יכולה להופיע גם אצל כאלה שעור הפנים שלהם יבש".

באקנה בפנים נותרים לפעמים סימנים וצלקות, גם בתחת זה יכול לקרות?
"כן. רואים את זה בעיקר אצל אנשים בעלי עור כהה, הישבן שלהם נראה מחוספס עם סימנים וצלקות".

ניתן להיפטר מזה לנצח?
"ניתן לשפר את המראה אבל לא להעלים לגמרי, כי מדובר בתופעה חוזרת".

מה הכי חשוב לדעת?
"שחייבים לטפל באקנה באופן קבוע, לשמור על היגיינה כל הזמן עם סבונים אנטי בקטריאליים וסבונים עם פולידין וללבוש בגדים רפויים מכותנה נושמת".

אקנה בתחת | צילום: Shutterstock
אקנה בתחת | צילום: Shutterstock

תחת לחץ: כל השיטות לטפל באקנה בישבן

אריאלה עמרוסי קוסמטיקאית ותיקה, המטפלת במקרים רבים של אקנה בתחת, מודה: "באות אליי הרבה נשים עם הבעיה הזאת, שלפעמים גם גולשת למפשעות. אצל חלקן יש גם סימני פיגמנטציה, הן מאוד נבוכות מהסיטואציה ובעיקר מבואסות. לאלה שמגלחות שיער או משתמשות בשעווה, אני ממליצה מיד להסיר שיער עם לייזר כדי לא להגביר את תופעת האקנה. חלק מהנשים שמגיעות לכאן מודות שהן לובשות חוטיני ורוב העור שלהן חשוף ונושם לכאורה, אבל עדיין צמוד לבגד שסוגר עליהן והחיידקים חוגגים – והתוצאה היא אקנה".

איך את מטפלת בתופעה?
"בדומה לטיפול באקנה בפנים, הכולל טיפול בתכשירים ומכשור ייחודי. הטיפול בקליניקה כולל שימוש בחומצות גליקולית וסליצילית עם אחוז גבוה של 20% ויותר. החומצות עובדות על הבהרה ואיזון, יש גם פילינגים שמשפרים את מצב הכתמים ויש טיפול מיקרונידלינג. האחרון הוא מכשיר המבוסס על טכנולוגיית גלי רדיו ומחטים קטנות החודרות לעומק של 4 מ"מ. המחטים יוצרות פציעה מבוקרת וחימום תת-רקמתי, וכשהגוף מזהה את הפציעה הוא שולח חמצן ודם למקום ומייצר התחדשות. חשוב להקפיד על טיפול רציף ועקבי גם בבית".

ג'ל ניקוי אינטנסיבי של וישי לטיפול בפגעי עור. מחיר 89 ש"ח | צילום: יח"צ
ג'ל ניקוי אינטנסיבי של וישי לטיפול בפגעי עור. מחיר 89 ש"ח | צילום: יח"צ
סבון פנים לעור שמן ובעייתי מסדרת אקנון של מעבדות GIGI. מחיר: 178 ש"ח | צילום: יח"צ
סבון פנים לעור שמן ובעייתי מסדרת אקנון של מעבדות GIGI. מחיר: 178 ש"ח | צילום: יח"צ