ציפי מור: "היו אלה שנים מדהימות, הכירו אותי בכל מקום"

ציפי מור | צילום: מירה פוקס
ציפי מור | צילום: מירה פוקס

לפני 47 שנה היא פרצה אל חיינו בסדרה המיתולוגית "רגע ודודלי", מאז היא עברה גירושים סוערים ויצאה עם טראומה מהלהקה הצבאית. עכשיו ציפי מור חזרה למסך ב"חאנשי" החרמנית ב-HOT

88 שיתופים | 132 צפיות

הרבה מאוד שנים חלפו, 47 שנים אם לדייק, מאז שהשחקנית ציפי מור פרצה לחיינו בתפקיד "רגע", הילד עם הנמשים ב"רגע עם דודלי". הסדרה האלמותית שודרה בחינוכית וכבשה את הלבבות בכל בית בישראל בשנות השבעים והשמונים בשחור לבן. גם בנותיי וגם אני אני קצת גדלנו עליה, וגם בחלוף השנים היא מעוררת כל פעם מחדש געגועים עזים לפיסטוק, הלא הוא ספי ריבלין ז"ל וכמובן לשלמה ניצן, שגילם את דודלי. 

>> ולאן נעלמה רות גונזלס?

"רגע הוא חלק ממני, ועדיין אני מביאה את הילד הפנימי שלי כי הוא לא משתנה גם כשאת בת 100", אומרת לנו מור. כיום היא בת 68 ומתברר שהיא שחקנית די עסוקה – בין היתר היא מופיעה בסדרה "פרפר נחמד" עם משי קליינשטיין ואסתר ראדה, ועד לאחרונה כיכבה בהצגה "אף פעם לא מאוחר" לצד אברהם סלקטר בהצגה בתיאטרון היידישפיל שבשבילה למדה יידיש. "ההצגה הייתה סיפור הצלחה גדול ועל הבמה הרגשתי בחגיגה". בנוסף הצטלמה לסדרה בשם "בראשית" של יריב הורוביץ בכיכובה של ציפי שביט שטרם עלתה, כאחותה העשירה והמוצלחת, והגיחה להופעת אורח בפרק משעשע בסדרה "נבסו". ובכל זאת, נדמה ששום דבר שעשתה לא האפיל על "רגע עם דודלי".

"עשיתי פיילוט לתפקיד של רגע בגיל 20, עשיתי גם פנטומימה ואז נשים לא עשו את זה בכלל והתקבלתי. התחתנתי ונכנסתי להיריון וחיכו לי שנה לתפקיד. היו אלה שנים מדהימות, הכירו אותי בכל מקום"

 

העובדה שהיית כל כך מזוהה עם "רגע" לאורך שנים הפריעה לך?
"לפעמים כן. עשיתי פיילוט לתפקיד של רגע בגיל 20, עשיתי גם פנטומימה ואז נשים לא עשו את זה בכלל והתקבלתי. התחתנתי ונכנסתי להיריון וילדתי את בני היחיד רונן וחיכו לי שנה לתפקיד. היו אלה שנים מדהימות, הכירו אותי בכל מקום, ילדים והוריהם, ולאורך שנים הייתי מאוד מזוהה עם רגע ובהמשך גם עם "בבית של פיסטוק" עם ספי ריבלין. אבל אני חושבת שבסופו של דבר לא שחזרתי את ההצלחה ההיא, די בגללי, למרות שהראיתי במהלך השנים את הצבעים האחרים שלי. הבעיה שלי הייתה שלא דחפתי את עצמי. לא היה לי סוכן דוחף כמו לרבים אחרים ואני לא בן אדם של מרפקים, ואם אני מתקשרת להציע משהו וזה לא יוצא, אני מוותרת. יש לי אמונה פנימית, אולי טיפשית, שמה שצריך לקרות יקרה – ואם זה קורה אז סבבה ואם לא אז לא".

>> דוגמן העבר הלוהט ובתו הדוגמנית העולה בקמפיין מרגש לאתא

משהו בכל זאת קרה. עכשיו אפשר לראות את מור בתפקיד אורח בדרמה הקומית הפרובוקטיבית "חאנשי" (משודרת בימי חמישי ב-22:00 בהוט 3, בהוט VOD וב-NEXT TV) שיצרה עליזה חנוביץ' וביימו מיקי טריאסט ואהרון גבע. חאנשי (עליזה חנוביץ') היא דתייה מהקהילה בברוקלין שמסלול חייה נקבע מראש: להינשא בשידוך, ללדת שישה ילדים ולהכין חמין בשבת, אבל לה יש חלומות אחרים. וכך, רגע לפני החתונה היא מחליטה לעזוב הכל למען הפנטזיה הפרועה שלה: הרבה סקס עם חיילים ישראלים בארץ הקודש. היא נוחתת בישראל ויוצא למסע פרוע וחסר גבולות, שנע כל הזמן בין שמרנות לבין חרמנות, מצד אחד הוא מכמיר לב ומצד שני מלא הומור. ולא רק שהיא הופכת להרפתקנית חסרת גבולות אלא שהיא סוחפת אחריה גם חברות שלה מהעבר, למתוח את הגבולות שהן לא הכירו. "הסדרה מאוד חדשנית ונועזת", אומרת מור שמופיעה בסדרה כרותי המורה לעברית, ישראלית מצויה שמואד אוהבת את מקצוע ההוראה ומנסה להראות לעולים החדשים מיהם באמת הישראלים.   

"בעבר הציעו לי להשתתף בפסטיגל ושמעתי בקול מי שהיה אז האמרגן שלי וסירבתי. הייתי צריכה להסכים ואז הקטנים של היום גם היו מכירים אותי"

 

ומיהם באמת?
"כמורה אני נותנת לעולים דוגמאות: למשל, אם אומרים לך שאתה שמן, אל תיעלב כי אתה באמת שמן. ואם לא מדברים אליך בנימוס בבנק, לא להיעלב כי הקצב הישראלי שונה והמנטליות שונה אבל בסוף אנחנו אמיתיים וסחבקים. היה לי ממש כיף למרות שלא הכרתי את השחקנים שדיברו בכל מיני שפות על הסט. חיבבתי מאוד את חאנשי, בחורה דתייה שרוצה להשתרלל וחושבת שהיא עושה מעשה מאוד ציוני, והמורה רותי מתייחסת לזה בנונשאלנט. אני מקווה שבעקבות התפקיד הזה, יבואו עוד דברים ואולי גם תיאטרון". 

ציפי מור מתוך "חאנשי" | צילום: באדיבות HOT
ציפי מור מתוך "חאנשי" | צילום: באדיבות HOT

ציפי מוסקוביץ, לימים מור, נולדה למשפחה בה אימה הייתה ניצולת שואה. היא התחילה לרקוד בלט קלאסי בגיל 4, וכשהייתה בכיתה ז' ארט פדר, אביה של הסופרת גלילה רון פדר-עמית, ביים אותה "בחלום של קיץ" בבית הספר, היא ידעה שתהיה שחקנית. היא סיימה את תיכון רננים לאמנויות בתל אביב והתגייסה ללהקת פיקוד דרום עם חנה לסלאו ואביבה אבידן. הימים היו ימי מלחמת יום הכיפורים, השירות שלהן הוארך בשנה והיא סוחבת משם טראומה גדולה עד היום. "יש לי זיכרונות טובים מהלהקה וההווי אבל אני סוחבת איתי גם פוסט טראומה מהמלחמה. עד היום כשאני שומעת רעש של פיצוץ, אני לא יכולה לנשום, או לבלוע רוק והגוף שלי רועד", היא משתפת, "באזעקות, עד היום, אני לא יכולה להיות לבד גם בממד. כשאני מגיעה למקום חדש אני מחפשת דבר ראשון היכן השירותים כדי שאוכל להתחבא אם יהיו פצצות. אבל עם כל זה, לא ויתרתי לעצמי ובימים של מלחמות או מבצעים נסעתי להופיע בפני ילדים. כשהופעתי למשל ב'אליעזר והגזר' במבצע האחרון רק ביקשתי להיות ליד הדלת כדי שאם תהיה אזעקה אוכל לברוח בזמן". 

"יש לי זיכרונות טובים מהלהקה הצבאית אבל אני סוחבת איתי גם פוסט טראומה. עד היום כשאני שומעת רעש של פיצוץ, אני לא יכולה לנשום, או לבלוע רוק והגוף שלי רועד"

 

כשהייתה בת 20 נישאה מור למתופף והמוזיקאי אלון הלל ונולד להם הבן רונן, טכנאי מיקסים, מאסטרינג ומפיק מוזיקלי שעובד ועבד במשך השנים עם השמות הגדולים בארץ – מעידן עמדי ורוני דלומי ועד שלמה ארצי ויהודה פוליקר. "הוא מאוד מוכשר ויש לו חוש הומור קורע", מעידה אימו הגאה. הנישואים הראשונים של מור החזיקו כעשור והסתיימו באקורדים צורמים והעיתונות באותה תקופה חגגה על זה. הוא התאהב בזמרת רחלי חיים שהייתה נשואה לבני נדלר, מורה בכיר לפיתוח קול שעבד ב"הכוכב הבא" ו"בית ספר למוסיקה" של קשת 12 (עד שהורשע בדצמבר האחרון בביצוע מעשים מגונים בשניים מתלמידיו. לאחר שהודה במעשים ובמסגרת עסקת טיעון נדרש לשלם להם פיצוי כספי). "אחרי הגירושים הייתה לי טראומה אז לפעמים העדפתי לוותר כדי שאם אפרד, זה לא יכאב", מספרת מור. כבר 13 שנה היא חיה באהבה גדולה עם קובי זינגר שעוסק בעיצוב בלונים לאירועים, ולא אחת היא מצטרפת אליו. במקביל הוא עובד בעירית גבעתיים במחלקת איכות הסביבה בנושא שיפור פני העיר.

ציפי מור עם בן זוגה קובי זינגר | צילום: מירה פוקס
ציפי מור עם בן זוגה קובי זינגר | צילום: מירה פוקס
ציפי מור ב"פרפר נחמד" עם משי קליינשטיין ואסתר ראדה | צילום: באדיבות המצולמת
ציפי מור ב"פרפר נחמד" עם משי קליינשטיין ואסתר ראדה | צילום: באדיבות המצולמת

>> ג'יין פונדה חוגגת 85 ולא דופקת חשבון לאף אחד

נוסף על עיסוקיה, מור היא גם מדבבת וגם ציירת שמאחוריה תערוכות, היא גם עוסקת בהום סטיילינג ואף חיברה שני ספרי ילדים "רגע עם רוני" ו"רק רגע", שמות לא מקריים אחרי שבהוצאת הספרים חשבו שהמילה "רגע", הדמות של חייה, בטוח לא תזיק. התוכנית הבאה, אגב, היא לכתוב ספר שירה למבוגרים. "אני מציירת, כותבת ותמיד עוסקת ביצירה ויש לי גם הרצאה שאני רצה איתה בשם 'מחשבות משנות מציאות' העוסקת בפיברומיאלגיה, הכאבים הכרוניים שאני סובלת מהם ודרך ההתמודדות שלי".

"נמאס לי לצבוע. בהתחלה הרגשתי שאני מחקה את פנינה רוזנבלום, אבל יודעת מה? לבלונדיניות יותר שמים לב. נכנסתי לאחרונה למונית והנהג אמר לי 'איזה בושם נעים יש לך'"

 

יש לך תחושת החמצה?
"לא. אולי בעצם אחת, בעבר הציעו לי להשתתף בפסטיגל ושמעתי בקול מי שהיה אז האמרגן שלי וסירבתי. הייתי צריכה להסכים ואז הקטנים של היום גם היו מכירים אותי. אבל הופעתי בהרבה תוכניות טלוויזיה לילדים ובהצגות ילדים, היו לי גם הרבה תפקידי אורח בסדרות למבוגרים, ואני עדיין תאבת משחק וחוגגת על הבמה. שוקי וגנר שביים אותי ביידישפיל אומר שמתאים לי גם שייקספיר. הוכחתי שאני טובה גם כשחקנית קומית וגם דרמטית ושבשניהם אני מרגישה בבית. אני חושבת שאני צריכה לעשות עוד מלא דברים שלא עשיתי עד היום, ומה שיבוא הוא מבורך".  

תמיד היית כהת שיער, מה קרה שהפכת לבלונדית פלטינה?"
"זה בגלל השיער הלבן ובגלל שנמאס לי לצבוע. בהתחלה הרגשתי שאני מחקה את פנינה רוזנבלום, אבל את יודעת מה? לבלונדיניות יותר שמים לב. נכנסתי לאחרונה למונית והנהג אמר לי 'איזה בושם נעים יש לך'. אין מה לעשות. לבלונדיניות יש יחס אחר" .