"מחלת הסלפי": קים קרדשיאן וקיילי ג'נר בסכנה, אולי גם את

קיילי וקנדל ג'נר | צילום:  Scott Barbour/Getty Images
קיילי וקנדל ג'נר | צילום: Scott Barbour/Getty Images

מרגישה חולשה או תחושת דקירות באצבעות? אולי גם את סובלת מהתסמונת המביכה של העשור ותמצאי את עצמך בחדר ניתוח

88 שיתופים | 132 צפיות

"סמסת" – אאוט, "סלפפת" – אין: כ-15 שנה לאחר שהתגלתה מחלת המפרקים הנוצרת מסימוס המוגבר, שאף זכתה לשם המדעי "texting tendinitis" במדיקל ג'ורנל האוסטרלי, מתגלה לה מחלה חדשה – אף היא תוקפת את מפרק היד של משתמשי הנייד. את השם העברי לתופעה הענקנו אנחנו, סתם כי זה נשמע הרבה יותר חמוד מאשר שם גנרי כמו "מחלת הסלפי".

לפי מגזין "סאן" הבריטי, יותר ויותר בני דור המילניום זקוקים לניתוח במפרק כף היד בעקבות שימוש בטלפון לצילומי סלפי. נפגעת קשה של המחלה היא לא אחרת מאשר קים קרדשיאן, שבמהלך חופשה בת ארבעה ימים במקסיקו צילמה כ-6,000 (!) תמונות סלפי, לאחריהן סבלה מכאבים עזים ונאלצה לשכור "עוזר סלפי" על מנת לאפשר לה מנוחה במפרקי כף היד.

>> הנשים המשפיעות ברשת מסכמות עשור

הראשון להצביע על התופעה היה הרופא המנתח ד"ר ראג' רגוואנסי מבריטניה, שהבחין בעלייה במספר המילניאלז הסובלים מתסמונת התעלה הקרפלית – הפוגעת בידיים ובאצבעות. לדבריו, אם חשתן לאחרונה מעין דקירות מחטים באצבעות, בכפות הידיים או בזרועות, חולשה באגודל, או לחילופין – היעדר תחושה באזורים המדוברים, ברכותינו: אתן חלק מהתופעה המביכה של 2019.

"אצל צעירה אחת בת 26 שראיתי לפני חודש, ההירדמות של היד הייתה כה קשה שהיא לא הצליחה לאחוז בה", סיפר רגוואנסי למגזין הבריטי. בהמשך, הזכיר את הבעייתיות שבסימוס מוגבר (או שליחת ווטסאפ, לבחירתכן) וציין כי הבעיה במפרק לאו דווקא קשורה לפעולה ספציפית זו או אחרת אלא לאופן החזקת הטלפון בזמן שאנחנו מבצעים בו את הפעולות השונות.

"ניתן לראות 'אגודל אייפון'", הוסיף. מהו אגודל אייפון, מלבד כינוי גנאי נפלא ומוזר? התשובה היא, פשוט מאוד, אגודל כואב. "שימוש ממושך באגודל לצורך הקלדה הינו גורם משמעותי לכאבים באזור זה של כף היד", מסביר הד"ר, "עקב דלקת שעלולה להיווצר במפרקים או בגידים".

בראיון לסאנדיי טיימס תיאר הרופא המנתח כי המחלה נגרמת מכיפוף חוזר ונשנה של מפרק כף היד בכדי ללכוד סלפי מושלם. מהדברים האלה עולה כי אלה המסתפקות ב-2-5 פריימים פר סשן סלפי אחד ביום – יכולות להירגע. לעומתן, מכורות הסלפי שקרובות יותר למספרים של קרדשיאן עשויות לרצות לחזור לנוקיה עם הסנייק בתום קריאת הכתבה.

במקרים קשים, בהם משככי כאבים אינם פותרים את הבעיה, תזדקקו לדברי הד"ר לזריקות סטרואידים או אפילו ניתוח, במסגרתו נחתכת התעלה הקרפלית כדי להקל על לחץ ונפיחות בעצב. אם לשים רגע בצד את הפחד מניתוחים, המחשבה על אישפוז כתוצאה מצילומי סלפי מופרזים משפילה ברמות של מוות כתוצאה מחניקה אירוטית. אז נא להחליף את תנוחות החזקת הטלפון, למתוח איברים ובעיקר – בואו נזכור לקחת מהמכשיר מנוחה. זה באמת לא כזה קשה.