מודאגת מנשירת השיער? המיתוסים, הטיפים ושיטות הטיפול

נשירת שיער | צילום: Shutterstuck
נשירת שיער | צילום: Shutterstuck

מתי נשירה היא טבעית, מתי היא מוגדרת כלא סבירה והאם קוקו באמת תורם לנשירה? אספנו עבורכן את כל מה שצריך לדעת על הבעיה המלחיצה הזו

88 שיתופים | 132 צפיות

השיער הנשי, עטרת ראשנו, הוא נושא רגיש במיוחד, וכשהוא דליל ונושר אפילו עוד יותר. בעוד נהוג לחשוב שגבר קרח יכול להיות סקסי, מיעוט שיער אצל נשים הוא בדרך כלל עניין הרבה יותר רגיש. המגזין הבריטי 'קונספט' חשף בחודש שעבר מחקר מקיף שנערך בקרב 2,000 נשים מעל גיל 18 בנושא נשירת שיער. מהמחקר שבוצע על ידי מותג השיער 'ניאוקסין', המטפל בבריאות השיער והקרקפת, עלה כי ארבע מתוך עשר נשים סובלות מנשירת שיער ברורה, אצל אחת מהעשר הנשירה קשה מאוד, אצל אחת הנשירה קלה, ואצל השאר מדובר בדלילות ניכרת. 79% מהנשים דיברו על נראות השיער ככזו המשפיעה על מי שהן בעיני עצמן. 72% מהנשים מרגישות שיש סטיגמה כלפי נשים עם שיער דליל, ו-11% מהמשתתפות בסקר פנו לעזרה נפשית בעקבות ההשפעה של דלילות השיער על הנראות שלהן. 14% מהמשתתפות טענו שאינן מביטות כלל במראה, 17% חובשות כובע כדי להסתיר את "הבושה" ו-7% העידו כי ביטלו דייטים מתוכננים, בגלל השיער הדליל.

"אנחנו רואים עליה של 200 אחוזים באובדן שיער אצל נשים, וזה כבר לא משהו שאפשר לעבור עליו לסדר היום. מדובר בתופעה מאוד נפוצה ועדיין נשים מנסות להתעלם ממנה, כי הן סבורות שנשירה היא בעיה גברית בעיקר ולכן הן גם פחות מגיעות לקבל עזרה – וזה משפיע עליהן, על הנפש ועל הבטחון העצמי שיורד" אומר מרק בלייק, הטריקולוג (מומחה לבעיות שיער וקרקפת) של מותג השיער.
בימים של חילופי העונות, בעיות שיער כמו דלדול ונשירה מחריפות, וגם למגפת הקורונה יש השפעה מתמשכת – מספר לא מבוטל של נשים שחלו בקורונה מדווחות על דלילות ומצבים קיצוניים של נשירה הנובעת מהמחלה עצמה או מהלחץ הנפשי בעקבותיה.

המיתוסים, הגורמים ושיטות הטיפול

ד"ר אלכס אלטס, מומחה ברפואת עור, מתייחס מסביר: "לנשירת שיער סיבות רבות, החל מגנטיקה, תפקוד לקוי של בלוטת התריס, המוגלובין נמוך, חוסר ברזל בגוף, תזונה לקויה וגם לחץ נפשי. כל אלה, בשילוב גורמים נוספים, יכולים לגרום לנשירה משמעותית ואף להתדלדלות השיער עד כדי התקרחות".

לכולנו נושר השיער ואחר צומח במקומו, מה מוגדר כנשירה שאינה סבירה?
"כמובן שלא כל נשירת שיער היא לא תקינה, אם ישנו אובדן של 100 שיערות ביום כאשר השיער הוא יבש, ו-200 שיערות אחרי חפיפה, זה עדיין בגדר הנורמה. כמות גדולה מאלה בשילוב של שינויים גופניים נוספים דורשת פנייה למומחה לקבלת חוות דעת".

סדרת טיפוח דנסי סולושנס, תרסיס מרוכז, 169 ש"ח. מסייע בחידוש מסת השיער | צילום: יח"צ
סדרת טיפוח דנסי סולושנס, תרסיס מרוכז, 169 ש"ח. מסייע בחידוש מסת השיער | צילום: יח"צ

היריון יכול לגרום לנשירת שיער?
"לא. בהיריון השיער דווקא בריא, חזק ובוהק. מצב הנשירה שנקרא טלוגן אפולוביום, מתרחש כשלושה חודשים אחרי הלידה, ועדיין זה מצב תקין ולכן אין צורך להיבהל. ההתדלדלות של השיער היא זמנית ומתאזנת בהדרגה עם המצב ההורמונלי המשתנה, כולל האיזון של ההמוגלובין והברזל בגוף. במקרים האלה השיער יחזור לקדמותו עד 12 חודשים אחרי הלידה, והבשורה הטובה היא שברוב המקרים השיער יחזור לצמוח טוב יותר מבעבר".

מדברים לרוב על הגנטיקה בהקשר של נשירת שיער.
"זוהי הסיבה המרכזית לנשירת שיער. היא מתרחשת אצל נשים וגברים כאחד ולגיל יש תפקיד מרכזי. מחצית מהנשים וגם הגברים, מעל גיל 60, נמצאים בשלב התקרחות, שנקראת נשירה אנדרו גנטית – על שמו של ההורמון הגברי הגורם לעליה בנשירה או בהידללות השיער. יש לכך טיפולים ברקיחה ומומלץ להתייעץ עם רופאי עור בעניין הזה".

האם יש טיפולי מנע בכל הקשור לנשירה?
"כן, במקרים של נשירה מסיבות בריאותיות כמו אנמיה או חוסר ברזל, טיפול מוקדם ונכון בבעיה הבסיסית יכול לעזור. בנשירה גנטית, מטרת הטיפול היא לבלום את קצב ההתקרחות ולכן כמה שיותר מוקדם יתחיל הטיפול, כך ישרוד יותר שיער".

גם במסכה. לוריאל פריז | צילום: מוטי פיישבן
גם במסכה. לוריאל פריז | צילום: מוטי פיישבן

מה הכוונה בביטוי נשירה כרונית?
"אין הגדרה כזאת, אבל מתכוונים לנשירה שנמשכת זמן רב, חודשים או איפלו שנים. היא קשורה לסיבות שגרמו לנשירה".

אומרים שמתיחת השיער באופן קבוע, כמו איסוף בגומיה, משפיעה על הנשירה.
"תסרוקות מתוחות כמו גם רסטות בשיער, גורמים לנזק משמעותי ולהתדלדלות השיער לטווח הארוך. המתח שמופעל על סיב השערה פוגע בה ובצמיחה שלה, יוצר התרחבות שבילים בין השערות והמראה הכללי נראה דל וחולה. הסיטואציה הזאת מכונה טרקשן אלופציה, והשיקום במקרה הזה יהיה ארוך".

אמפולות של מון פלטין לחיזוק השיער ומניעת נשירה, 149 ש"ח | צילום: יח"צ
אמפולות של מון פלטין לחיזוק השיער ומניעת נשירה, 149 ש"ח | צילום: יח"צ

האם עיסוי הקרקפת יכול לעזור בצמיחה של שיער?
"לא. שום מניפולציה כמו עיסוי, גם לא קיצור השיער שכביכול מכביד, לא יועילו לשיער לצמוח מהר יותר מהרגיל, ההפך הוא הנכון – לעיתים התעסקות יתר עם השיער עלולה לגרום ליותר נזק מאשר תועלת".

בעיות מקומיות כמו קשקשת או פטרת בקרקפת יגרמו לנשירה?
"פטרת בקרקפת, הנקראית גזזת, באה לידי ביטוי בהתקרחות מקומית אבל אם היא מטופלת בזמן – היא תחלוף בלי להשאיר סימנים. קשקשים רגילים, סבוריאה, אינם קשורים לנשירה".

שמפו של לוריאל פרופסיונל לחיזוק סיבי השיער, 119 ש"ח | צילום: יח"צ
שמפו של לוריאל פרופסיונל לחיזוק סיבי השיער, 119 ש"ח | צילום: יח"צ

מה לגבי דלדול ונשירת השיער עד קרחות, אחרי טיפולי כימותרפיה?
"תופעות אלה הפיכות וחולפות ללא טיפול כאשר מערכות הגוף חוזרות לתפקודן התקין. אותו הדבר כשהבעיה קשורה במתח נפשי – כשהוא יחלוף גם הבעיה תיפתר. בהקשר הזה ראוי לציין כי ממחקר שיצא ממש לאחרונה נמצא שיש קשר בין מניעת נשירת שיער בקרב נשים העוברות טיפולים כימותראפיים עקב מחלות ממאירות באמצעות קירור עור הקרקפת".

>>> שיער פלאפי? הטרנד מהניינטיז שסוחף את כולן בטיקטוק

מהם הפתרונות לבעיות של נשירת שיער?
"הדרך לטיפול מתחילה באבחון של מקור הבעיה, כשזה אפשרי וניתן לבצע בדיקות דם. אם יתברר שיש למשל חוסר ברזל בגוף – צריך לעלות את הערכים בטיפול תרופתי. טיפולים בנשירה גנטית כוללים טיפולי מקומיים, כאשר החומר היותר נפוץ למריחה הוא מינוקסידיל, ושיעור ההצלחה שלו מוערך בכ-70% בבלימת התקרחות. טיפולים נוספים בנטילה דרך הפה כוללים תרכובות שונות של ויטמינים ומינרלים, ג'לטין מן החי , נוגדי הורמון DHT. כל ספר מקצועי, בעל ידע נרחב עם מומחיות בטיפוח שיער, יכול להיות בעל תפקיד מרכזי בשיקום השיער ורק במקרים חריגים, יש צורך בפנייה לרופא מומחה. תחום טיפול נוסף אשר התפתח מאוד בשנים האחרונות הוא תחום של הזרקות לאזור הקרקפת, ובמקרים של התקרחות מתקדמת יש לשקול פתרונות כמו השתלת שיער או פאות".

טיפים לעיצוב השיער

מעצב השיער עידן בר, שגריר של שוורצקופ פרופשיונל עם טיפים שכדאי לדעת:

– פעולות כימיות אגרסיביות יכולות להחליש את השיערה ולגרום לשבירתה. היום ניתן למצוא צבעי שיער בריאים שמכילים בעיקר מרכיבים טבעיים ומונעים את הפגיעה בשיער.

– נשים המחמצנות את שיערן עלולות לסבול בטווח הארוך משיער קרוע ושבור, ולא דווקא מנשירה.

– כדאי להשתמש בתכשירים לחיזוק שורשי השערה.

סדרת בונקור סקאלפ ג'נסיס, 175 ש"ח. להשיג במספרות ובחנויות שוורצקופף פרופשיונל | צילום: יח"צ
סדרת בונקור סקאלפ ג'נסיס, 175 ש"ח. להשיג במספרות ובחנויות שוורצקופף פרופשיונל | צילום: יח"צ

– החלקות שיער לא אמורות לגרום לנשירה כי הן אינן נוגעות בשורשי השערה, הבעיות נובעות כשההחלקות מתבצעות בצורה לא מקצועית ואז עלול להיגרם נזק לשיער. כדאי לוודא מראש שמדובר בהחלקה עם האישורים הנדרשים ושמעצב השיער אמין.

– התספורת המתאימה לשיער דליל היא קארה מדורג. הדירוג מקפיץ את הנפח ומעניק בכך אשליה של שיער מלא יותר.

– גם גוונים בשיער יוצרים אשליה של נפח.

– ניתן להשתמש בתוספות שיער מסוגים שונים להוספת נפח וכן להסתרה של אזורים דלילים.

סדרת בונקור. שוורצקופף פרופשיונל | צילום: יח"צ
סדרת בונקור. שוורצקופף פרופשיונל | צילום: יח"צ
סדרת הטיפוח החדשה ג'נסיס של קרטס לחיזוק השערה. פעולה כפולה נגד אובדן שיער, 129-179 ש"ח | צילום: יח"צ
סדרת הטיפוח החדשה ג'נסיס של קרטס לחיזוק השערה. פעולה כפולה נגד אובדן שיער, 129-179 ש"ח | צילום: יח"צ