פלוסי-סייז: ננסי פלוסי היא הגל גדות של הבית הלבן

ננסי פלוסי קורעת את נאום טראמפ לעיני המצלמות | צילום: Mark Wilso, gettyimages
ננסי פלוסי קורעת את נאום טראמפ לעיני המצלמות | צילום: Mark Wilso, gettyimages

בגיל 79, כשהיא חמושה בחליפה לבנה ועגילי פנינה, מסתמנת ננסי פלוסי כוונדר וומן של הפוליטיקה האמריקאית. הכירו את האישה הכי מדוברת בעולם כרגע

88 שיתופים | 132 צפיות

אם עוד לא נתקלתן בשם ננסי פטרישיה פלוסי, הגיע הזמן. בגיל אוטוטו 80 היא הבאד-אס החדשה-וותיקה של וושינגטון, סמל תנועת האנטי-טראמפ, השם החם ביותר במערב הפרוע של הפוליטיקה האמריקאית.

>> גם השחקנית ההוליוודית ג'ניפר לורנס נכנסת בטראמפ

המאמצים הבלתי נלאים של פלוסי, יושבת ראש בית הנבחרים של ארצות הברית, להביע את סלידתה מהעומד בראש המדינה, הגיעו השבוע לשיאם, כשקרעה לעיני חברי הקונגרס – והמצלמות – את דפי נאום מצב האומה של הנשיא השנוי במחלוקת. ברגע שהנאום הסתיים, טראמפ הזחוח ויד ימינו, הימני האדוק סגן הנשיא מייק פנס, עמדו מחוייכים לקול מחיאות הכפיים, עיוורים לאקט המחאה של פלוסי מאחוריהם, שתפס מיד את תשומת הלב. אפשר רק לדמיין את זעמו של הנשיא חובב אור הזרקורים אחרי שגילה מה קרה, ואולי זו בעצם הייתה מטרתה של פלוסי לאורך כל הדרך: לעצבן עוד קצת את טראמפ.

 

פלוסי הפציעה בפוליטיקה האמריקאית ב-1987, כדמוקרטית המייצגת את סן פרנסיסקו הליברלית. מאז הפכה לאישה בדרג הבכיר ביותר בממשל האמריקאי והראשונה העומדת בראש בית הנבחרים, עוד בסבב קודם בו כיהנה בתפקיד, בין השנים 2007-2011 (לתפקיד הנוכחי נבחרה בשנית בינואר 2019). כיאה לאשת שמאל, פלוסי פעלה לאורך כל הקריירה הפוליטית שלה למען זכויות אדם, נגד הגבלות על הפלות, בעד רפורמת הבריאות של אובמה ונגד המלחמה בעיראק. אז מה הופך אותה כעת לשריף הישנה-חדשה בעיר?

לא, אדוני הנשיא

"שקרנית", "חסרת שיניים", "האדם הכי אוברייטד שאני מכיר", אלה רק חלק מהכינויים להם זכתה פלוסי מפי הנשיא. זוהי לא הפעם הראשונה שדונלד טראמפ מניח כוונת במטרה לפגוע ובמקום זה יוצר מפלצת מדיה פופולרית שמסיטה את האש חזרה אליו, כפי שיכולה להעיד הילרי קלינטון. פלוסי מעולם לא התביישה מלקרוא לטראמפ "לא יציב", "פחדן" ו"אכזרי", בתגובה להתבטאויות ארסיות של הנשיא, ואף אמרה לתקשורת: "כל נגיחה מצידו היא דחיפה קדימה".

דונלד טראמפ | צילום: shutterstock,By Joseph Sohm
דונלד טראמפ | צילום: shutterstock,By Joseph Sohm

כועסת, אבל אחרת

הסטריאוטיפ של "הביץ׳ הזועמת" לא דילג כמובן גם על פלוסי, שניכר בה בעיקר התסכול מהסנאט הרפובליקני, המסרב להכיר בחטאיו של הנשיא (והשבוע ביתר שאת כשהציל אותו מהדחה). עם זאת, הדרך שבה היא מוציאה את התסכול שלה היא מאוד ייחודית. אין בה את העוקצנות הממורמרת של הילרי קלינטון פוסט-בחירות-2016, או את החביבות והאופטימיות של המועמדת לנשיאות אליזבת וורן. כשנשאלה לאחרונה על ידי עיתונאי אם היא "שונאת" את הנשיא, עלבונה היה ניכר. "אני קתולית, אני לא שונאת איש. אל תתעסק איתי", ענתה בחריפות. את נקודות הרתיחה שלה היא שומרת למגרש הפוליטי, שם היא מצליפה, אוספת קולות וידועה בכישוריה כמשכנעת סדרתית.

יש לה ביציות

פלוסי ידעה, כמובן, איזו תגובה תגרור המחאה שלה, וזה לא עצר אותה ולו לרגע. עצם העובדה שבכלל העזה להציג מפגן בוטה כל כך של התנגדות לנשיא, צפוי היה שייתקל בביטול וגיחוך סקסיסטי מצד מתנגדיה. בראשם, כמובן, טראמפ עצמו, שיצא בכזו מתקפה נגד היו"ר שכרגיל הוא ירה לעצמו ברגל: בבוקר למחרת הנאום, בהתפרצות טוויטר נגד פלוסי, הוא שיתף יותר ציוצים עליה מאשר כאלה על נאומו שלו. הגישה המיזוגנית של טראמפ ושל מפלגתו בתגובה לאקט המחאתי של פלוסי לא איחרו לבוא. מקריאות "משוגעת" וגיחוך על "התמוטטות העצבים" של פלוסי ועד ריטוויטים על היותה "גסה" ו"דרמה קווין מרירה בהתפרצות זעם". כן, נשיא ארצות הברית שיתף גם את זה.

מבינה את הכללים, ומנצלת אותם לטובתה

זה אולי היה צעד חסר תקדים ואגרסיבי מצד מחזיקת תפקיד ממלכתי, אבל הוא עבד. שערורייתי ככל שנתפס, אין עוררין על האפקטיביות של אקט הקריעה המחאתי של פלוסי. "היא סיפקה לנו משהו לדבר עליו, היא ידעה בדיוק מה היא עושה", אמר מגיש מהדורה בערוץ פוקס ניוז הימני על התרגיל של פלוסי, שכאילו נלקח בעצמו מתוך ספר הטריקים של הנשיא טראמפ. זה אולי לקח שלוש שנים ללמוד איך להגיב לטקטיקות הלא-שגרתיות של הנשיא, אבל פתאום הדמוקרטים הצליחו להשתלט על סדר היום: כל תכניות הבוקר דיברו על פלוסי, השמרנים מגנים את חוצפתה והליברלים מהללים את האומץ. בניו יורק טיימס החליטו להחליף את התמונה הראשית בה נראית ננסי פלוסי חמורת-סבר, ישובה מאחורי הנשיא לאחר שזה סירב ללחוץ את ידה רגע לפני הנאום, לתמונה בה היא עומדת וקורעת את עותק הנאום. המחאה של פלוסי "על השקרים של טראמפ", לדבריה, הפכה את היום השנתי החגיגי של טראמפ לעימות בין-אישי וקילקלה לרפובליקנים את המסיבה.

בחברה טובה

כמו האקטיביסטית האמריקנית גלוריה סטיינם או שופטת בית המשפט העליון רות ביידר גינסבורג, הידועה בפי כל כ-"RBG הידועה לשמצה", כך גם פלוסי זוהרת עכשיו כסמל התנגדות עם ההאשטאג NancyTheRipper# (ננסי המרטשת) המככב במרחבי הרשת. כמי שנחשבה עד כה בעלת כריזמה בינונית וסבירה, נראה שהמחאה התיאטרלית של פלוסי הצליחה בענק, בעודה מביעה את הכעס והבוז שאמריקנים רבים עדיין חשים כלפי הנשיא שלהם.

ננסי פלוסי | צילום: shutterstock,By Aaron-Schwartz
ננסי פלוסי | צילום: shutterstock,By Aaron-Schwartz

>> המפלגה הראשונה בישראל שמורכבת רק מנשים