"מי היה מאמין שנסכל פיגוע": החמ"ל המיוחד שהקימו אייר וגפן

גפן מימין, אייר משמאל | צילום: באדיבות המרואיינת
גפן מימין, אייר משמאל | צילום: באדיבות המרואיינת

אייר חלבי וגפן ימין הקימו חמ"ל מיוחד לשינוע ציוד וחיילים ממקום למקום. עד כה הן הספיקו לחלץ תחת אש תושבים מהדרום, להציל בעלי חיים, לשנע אלפי מנות לחיילים ואפילו לסכל הסתננות מחבלים

88 שיתופים | 132 צפיות

אייר חלבי (21) מראשון לציון וגפן ימין (27), מנהלות פרויקטים ויזמיות שהן גם חברות, לא יכלו לעמוד מהצד כשפרצה המלחמה והיו חייבות לפעול. בגיוס המונים, פתחה את חמ"ל השינוע האזרחי היחיד מסוגו בארץ בתקופה זו, שעיסוקו המרכזי הוא שינוע חיילים שאין להם דרכי הגעה מסודרות לבסיס, וכן גם ציוד רב עבורם, ממקום למקום. באחת הפעמים, צוות החמ"ל אף הצליח לסכל פיגוע.

>> איך אפשר להמשיך בשגרה בידיעה שאישה שנחטפה ילדה תינוק בשבי?

"בשבעה באוקטובר כולנו התעוררנו לאזעקות ולחוסר ודאות משווע. הבנו שצריך לעשות משהו, ובזכות העובדה שמכירים אותנו כיזמיות התחלנו לקבל פניות – 'אני חייל מילואים שצריך להגיע לכאן ולכאן', והבנו שיש כאן צורך שאף אחד לא יכול לענות עליו. יצרנו שת"פ עם חברת MONDAY, יחד עם טכנולוגיה מתקדמת שמתפעלת את כל הפניות, ובאמצעותה אנשים מבקשים מאיתנו שינוע: חיילות שזקוקות לטרמפ, אימא שיש לה סירי אוכל להעביר לגדוד, מכל הבא ליד".

ואיך הגעתן למצב שאתן מצליחות לסכל פיגוע בזכות החמ"ל?
"אחרי שאנחנו מקבלות פניה, אנחנו מעבירות אותה למאבטחים של אל על שחברנו אליהם. הם בודקים לנו את תעודות הזהות של הפונים, ומעבירים את זה לע.קב"טים שפנו אלינו ומתנדבים בחמ"ל. הע.קב"טים מאמתים את הפניה ואת זהות השולח, וכך זה זז הלאה. כבר יצא שקיבלנו פניה והע.קב"טים זיהו שמספרי תעודת זההות לא תואמים את התעודה האמיתית, וגם הצילומים ששלחו היו חשודים. התקשרו למי שפנה אלינו, והשיחה הייתה חשודה עם דיבורים בערבית. העברנו את המספרים לשב"כ, שאימתו שמי שפנו אלינו מזוהים עם ארגון טרור – וככה הצלחנו לסכל את ההסתננות שלהם אלינו".

גפן מימין, אייר משמאל | צילום: באדיבות המרואיינת
גפן מימין, אייר משמאל | צילום: באדיבות המרואיינת

מטורף.
"לגמרי. אנחנו שמות דגש מאוד גדול על ביטחון. כולם מפוחדים ואחוזי חרדה, מה שהטכנולוגיה לשמחתנו יכולה להרגיע. כנשים, אנחנו אמנם עושות דברים גדולים, ועדיין מבינות כמה חשוב לשמור על הביטחון האישי. ממה שידוע לי, אף חמ"ל לא עירב אנשי ביטחון".

"עד כה הצלחנו לשנע מעל 120 טון ציוד טקטי", מספרת חלבי בגאווה. "וכן, גם להציל ולשנע בעלי חיים שנשארו בעוטף, אלפי מנות חמות לחיילים, ואפילו לחלץ תושבים מנתיבות שהיו תחת אש. שינענו הכל – ציוד רפואי צבאי, מכונות צבאיות, חלקי טנקים מהדרום לצפון. מפקד גדוד התקשר אלינו חסר אונים, ואמר שהגדוד שלו היה צריך להגיע לדרום ולא היה להם איך. עזרנו בהעברתם של אלפי חיילים".

אייר חלבי | צילום: באדיבות המצולמת
אייר חלבי | צילום: באדיבות המצולמת

>> חלום שלי לישון: טיפים מעולים לשינה טובה בלילה

כמה עשייה. ספרי לי על החילוץ תחת אש.
"זה שינוע שגפן עשתה בשבוע השני ללחימה. היינו צריכים לשנע כמות מאוד גדולה של תושבים, שממש חילצנו אותם תוך כדי יירוטים ואזעקות מנתיבות. שלחנו להם ארבעה אוטובוסים שהובילו אותם לדירות שהיו צריכים להתאכסן בהם – הכל כדי שיוכלו לחיות קצת באיכות חיים נורמלית יותר".

גפן ימין | צילום: ביאנה קארו
גפן ימין | צילום: ביאנה קארו

את מאוד צעירה, רק השתחררת בשנה שעברה מהצבא. לא הייתה מחשבה לנצל את התקופה למשהו אחר?
"ממש לא. אני וגפן יזמיות מגיל צעיר, זו השגרה שלנו. יש לנו פרויקטים משלנו וידענו שאנחנו לא יכולות להישאר מהצד אדישות במצב הזה. יש את מי שהסתגר בבית עם הטלוויזיה, אנחנו בחרנו לפעול. אנחנו פותרות בעיות במהות שלנו".

לבקשות לשינוע ו/או לתרומות לחמ"ל השינוע הארצי – היכנסו לאתר