אליס ואש מהמירוץ למיליון נאבקים במדינת ישראל שרוצה לגרש את משפחתם

אליס זאנו | צילום מסך מעמוד האינסטגרם הפרטי
אליס זאנו | צילום מסך מעמוד האינסטגרם הפרטי

היא נולדה במוסקבה, עברה לבנין באפריקה ומשם לישראל, מטפחת קריירת שירה ומשחק עם תפקיד טלוויזיוני ראשון וחולמת לאמץ ילד. אליס זאנו על הנתק מסביה, סכנת הגירוש והקריירה המתפתחת

88 שיתופים | 132 צפיות

הכל כבר היה מוכן לנסיעה של אליס ז'אנו לבנין שבאפריקה שתוכננה לעשרה בדצמבר. החצי של "אליס ואש", הזוג האהוב מהמירוץ למיליון והזמרת שהוציאה את השיר "שאקו שאקו" שחצה את רף מיליון הצפיות ביוטיוב, גילתה במהלך 27 שנותייה ששום דבר לא מובטח. היא נולדה במוסקבה לאימא שמוצאה מאוקראינה, אבל בגיל שלוש עברה המשפחה לבנין, מקום הולדתו של אביה האפריקני. היא חיה שם עד גיל 12 ואז עלתה עם הוריה ואחיה הגדול לישראל. עם אוקראינה היא כבר סגרה מעגל כשחזרה לשם לפני שלוש שנים כזמרת ושהשתתפה בתחרות שירה. לבנין היא עדיין לא חזרה מאז שעזבה לפני 15 שנה: "אדם צריך לזכור מאין הוא בא ואני קצת שכחתי. סבתי האפריקאית הייתה שם עם תואר של נסיכה ולפי הייחוס שלי גם אני נסיכה שם, המשפחה שלנו מפורסמת במקום, ופסל של דוד שלי ממוקם בחזית הכניסה לעיר. רציתי מאד לטוס לשם לחשוף לאש את השורשים שלי", היא אומרת. הנסיעה שלה ושל אש, אשריאל מור, בעלה הטרי המשתייך לקהילת העבריים בדימונה, תוכננה למשך שלושה שבועות. המלון הוזמן ואז בא הזן החדש של הקורונה וטרף את הקלפים: "חיכיתי לזה מאוד, התבאסתי והתאכזבתי שסגרו יבשת שלמה כי בנין וקונגו נקיות לגמרי. אבל זה המצב ועכשיו כל הנסיעה היא בהולד ואני לא יודעת לכמה זמן".

אליס ואש עם הוריה ואחיה בחתונתה | צילום: באדיבות המצולמת
אליס ואש עם הוריה ואחיה בחתונתה | צילום: באדיבות המצולמת

"להפוך לשחקנית בישראל זה לא פשוט, במקרה הטוב אני צריכה לגלם בת להורה אחד לפחות, שהוא שחור. אז אם כבר מלהקים אותי, זה יהיה בלי משפחה"

 

בכל זאת היה לה רגע של נחת עכשיו, עם עליית הסיטקום לנוער "האחיין של בנץ", שיצרו דרור ויידמן, הדר תדמור וברק כהן לכאן חינוכית, בו היא מככבת בתפקיד הראשון שלה בטלוויזיה: "משחק ושירה הם השאיפות שלי בחיים, אבל להפוך לשחקנית בישראל זה לא היה פשוט כי אם כבר מלהקים אותי אז זה יהיה בלי משפחה. בסדרה אגב, אני השחורה היחידה, כי הורים לבנים לא יתחברו אליי, ובמקרה הטוב אני צריכה להיות בת להורה אחד לפחות, שהוא שחור".

אליס זאנו בסדרה "האחיין של בנץ" | צילום: יח"צ
אליס זאנו בסדרה "האחיין של בנץ" | צילום: יח"צ

מבאס.
"לגמרי. הרי לא מראים מספיק מהאנשים שלנו בטלוויזיה. אבל גם מאתגר לפרוץ את התקרה הזאת ולקח לי שנים לרצות להיכנס בזה בראבק כי לא ראיתי כילדה אנשים בצבע העור שלי בטלוויזיה. באודישנים שאני עושה אני מגיעה תמיד עד השלבים האחרונים ואז זה נופל מכל מיני סיבות, גם של טייפקאסט. המצב בארץ משתפר, אני מקווה שזה מתקדם לכיוון טוב ושכמו בחו"ל, גם בארץ יתחילו יותר לגוון. הסדרה עוסקת במורה שרוצה להיות מנהל והקשיים שיש לו בדרך, כולל עם האחיין שלו שצריך לעבור בחינות בגרות ובאמצע ישנו השטן, אני יד ימינה של הפאקצה הראשית, אותה מגלמת אמה אלפי, ביתו של גורי אלפי. זה לא שיא בקריירה מבחינתי, אבל לפחות תקעתי יתד. הסוכן שלי מנסה לפתוח לאנשים את הראש ובינתיים אני פועלת מאחורי הקלעים ועושה דברים לחו"ל. עשיתי קמפיינים ופרסומות לחו"ל. לאחרונה עשיתי אודישן למשהו מעניין אבל מפחדת לדבר לפני תשובה סופית וכמובן אני משקיעה זמן במוזיקה שלי".

"אחרי הצבא אבא שלי הציע שנכתוב שירים ונשלח לצרפת, כי צרפתית היא שפת האם שלנו. פרסמתי באינסטגרם, סוכן צרפתי גילה עניין ותוך כמה חודשים כבר הייתי שם"

 

אליס שרה באנגלית ובצרפתית בסגנון אפרו ביט וסול-פופ, היא ניסתה את מזלה באקס פקטור לפני כעשור אבל לא הצליחה, חטפה בלק אאוט ובדיעבד מודה שזה היה מוקדם מדי בשבילה. למרות הנפילה היא לא ויתרה: "המוזיקה תמיד בערה בי. אחרי הצבא התחלתי לעשות קאברים ואבא שלי הציע שנכתוב שירים. נעשה אלבום קטן ונשלח לצרפת כי צרפתית היא שפת האם שלנו. הוא כתב לי טקסטים ואני את הלחן ועשיתי מיני אלבום. פרסמתי באינסטגרם וסוכן צרפתי גילה עניין במוזיקה שלי ותוך כמה חודשים כבר הייתי שם. הציעו לי לעבוד על חומרים כדי לנסות להחתים אותי על חוזה".

רגע לפני שארזה את עצמה ונסעה לעיר האורות, הכירה זאנו את מי שלימים יהפוך לבעלה :"ארבעה חודשים לפני הנסיעה הכרתי את אשריאל מור, והוא הגיע אלי לבקר פעם בחודש. עד שהכרתי אותו חשבתי לעבור עם המוזיקה שלי לצרפת או לארצות הברית כי לא מצאתי את עצמי כאן. אבל הקשר עם אש שינה הכל. הוא מאוד ישראלי וציוני, ולכן עזבתי הכל שם ואני כאן מנסה למצוא פה את הנישה שלי. יש לי צוות שעובד איתי: יחצ"נית, מפיק מוזיקלי בשם אבי דן, שהוא גם אביו של הזמר לירן דנינו, שמאוד מאמין ומשקיע בי וחיים שרגא, שהוא הסוכן שלי במשחק. יש עכשיו הצעות בדרך ויש דברים שאני יוצרת ושאוכל לדבר עליהם כשהכל יבשיל".

>> תום יער: "לא יודעת אם ההיריון הוא ההתחלה של החיים שלי או הסוף שלהם"

אליס זאנו ואשריאל מור | צילום מסך מעמוד האינסטגרם הפרטי
אליס זאנו ואשריאל מור | צילום מסך מעמוד האינסטגרם הפרטי

היא נולדה במוסקבה לאימא טטיאנה שמוצאה מאוקראינה ושגדלה בבאקו שבאזרבייג'אן. האם הכירה את פול האפריקני באוניברסיטה במוסקבה בה למדו שניהם. היא למדה רפואה ולימים עבדה כרופאת עיניים וכרופאת משפחה. פול ז'אנו למד באותה אוניברסיטה והיה למהנדס אגרונומיה ומרצה באוניברסיטות. הם התאהבו ונישאו ואהבתם עומדת במבחן נגד כל הסיכויים כבר הרבה שנים. שלוש שנים לפניה נולד אחיה פול, כשם אביו. כשהייתה בת 3 עברה המשפחה לפורטונובו שבבנין. מדינה במערב אפריקה בין ניגריה לטוגו, שם גרה כל משפחתו של פול. "זה עולם שלישי אבל מפואר. היה לנו בית ענק עם גינה גדולה ואת כל הפירות גידלנו בגינה הביתית. המשפחה שלנו שם מבוססת. יש לנו שם הכל. ההורים עבדו בתחום שלהם, אני הייתי תלמידה מצטיינת בבית ספר מקומי פרטי. רק לאחרונה אחי מצא מזוודה עם כל פריטים ומצאנו את התעודות המצטיינות שלי ואת החגורות שלי בטקווונדו".

"ירדנו ברמת החיים, רמת הלימודים כאן הייתה נמוכה מאשר בבית הספר באפריקה. בגיל 14 עברתי לפנימייה בהרצליה. כל שבועיים באתי הביתה והייתי עובדת קשה כדי לעזור למשפחה"

 

למה החלטתם לעלות לארץ?
"כבר כשהייתי קטנה אימא רצתה לעלות אבל אימה, גם היא רופאה שעלתה בשנות התשעים לחיפה, אמרה לה שקשה פה. לימים אימא חלתה והפכה לנכה בגלל מחלת האוסטאופורוזיס, אז גם בגלל מצבה הרפואי וגם בגלל מזג האוויר הטרופי, נפלה ההחלטה לעבור לישראל. הוריי קנו דירה בחיפה וגרים בה עד היום. לאבא שלי היה מאד קשה עם ההחלטה. הוא לא עלה מיד רק שנה אחרינו, הוא שלח כסף אבל חזר כדי לשמור על שלמות המשפחה. האהבה שלהם ניצחה ולמרות הקשיים שלו, הוא די ויתר על עצמו. אבא הוא מלך העולם שלי. עזב הכול בשביל המשפחה ומה שקרה עוד יותר חיזק אותנו. אני מרגישה עליו את תחושת ההחמצה שיש בו. אני מאמינה שבעשור הקרוב אפרוץ גבולות ואחזיר לו על מה שעשה ועושה בשבילנו. אני רוצה שהוריי יזדקנו בכבוד ולא יצטרכו בכלל לדאוג. הוא עובד כאן כלבורנט, אימא לא עובדת בגלל הנכות, ואחי סיים את הטכניון וגר עם ההורים".

אליס זאנו ואביה באפריקה | צילום: באדיבות המצולמת
אליס זאנו ואביה באפריקה | צילום: באדיבות המצולמת

"עם סבי וסבתי הקשר נותק כי הם לא קיבלו את אבי השחור. כיום הם בני 80, ומדברים רק רוסית. אימי ביקשה השנה שאתקשר אליהם ואבדוק מה שלומם והם אפילו לא זיהו אותי"

 

איך המעבר השפיע עליך?
"ירדנו כאן ברמת החיים. היה לי הכול ופתאום אין לי כלום, רמת הלימודים כאן הייתה נמוכה מאשר בבית הספר באפריקה. בשנה הראשונה כאן, חזרתי על כל מה שכבר ידעתי. בגיל 14 עברתי לפנימייה בהרצליה בשם 'עלי רזיאל' למדעים ומוזיקה היום השם שלה 'עתיד רזיאל' והיא פנימייה למחוננים. כל שבועיים באתי הביתה והייתי עובדת קשה לעזור להם במלצרות, במקדונלד'ס, בחנות פרחים. השנה הראשונה שם הייתה לי קשה, אבל עם הזמן השתלבתי ובסך הכל נהניתי שם, יש לי שבע חברות משם שהן כמו אחיות סיימתי שם בגרות ובצבא חזרתי לחיות בבית. שרתתי במחשוב של בית חולים. נלחמתי לעשות יומיות כדי לעבוד ולחסוך כסף".

בארץ חיכו לכם סבא וסבתא שלך?
"עם סבי וסבתי לא היה קשר כל השנים. הם לא קיבלו את אבי השחור והקשר איתם נותק. אימי היא בתם היחידה. סבי כיום בן 88 וסבתי בת 81, הם מדברים רק רוסית. אימא שלי גדלה אצל סבתא שלה ולא הייתה קשורה אליהם. ראיתי אותה בזמנו בוכה על זה ובגלל שפגעו באימי גם אני ניתקתי קשר. השנה היא ביקשה ממני שאתקשר אליהם ואבדוק מה שלומם, היא מפחדת עליהם אבל עדיין לא מדברת איתם. בשבילה התעליתי על עצמי ויצרתי קשר. הם אפילו לא זיהו אותי. הם זרים לי לגמרי והרגשות שלי מעורבים אבל אני שם בשבילם. כי זו מצווה לכבד הורים מבוגרים. אני עוזרת להם עם ביטוח לאומי למשל, ובכל מה שהם צריכים. כשאני חושבת על הרצון שלי לבסס את עצמי זה כדי לדאוג להוריי ולילדים שיהיו לי".

"אש התחיל איתי בפייסבוק, זה היה קשה כי ידעתי שאני עוזבת לצרפת אבל נשארנו יחד. בחתונה שלנו הוא אמר: 'אם אשכחך ירושלים וקהילת העבריים, תשכח ימיני'. הנושא של הקהילה וההחלטה לגרש 135 מחבריה, היא בנפשו"

 

על אש היא מעידה שהוא אהבת חייה. הוא לא הזוגיות הרצינית הראשונה שלה, "החבר הראשון שלי היה צבר ממוצא רוסי, השני היה מעורב כמוני" היא מספרת. היא הייתה שנתיים לבד כשאש נכנס לחייה. "הוא התחיל איתי בפייסבוק. אחרי הפגישה הראשונה חזרתי הביתה ואמרתי לחברה שלי 'זה הוא, זה האיש, זה מכתוב'. זה היה קשה כי ידעתי שאני עוזבת לצרפת אבל החלטנו להישאר זוג. שנה העמדנו את האהבה שלנו במבחן. הייתה לנו החתונה הכי יפה בעולם. אימא שלו זבדה היא מלכת העולם. הוא נולד לה בגיל 48. היא מדהימה. יש לו 14 אחים, הוא בקשר יומיומי איתם. אנחנו גרים בדירה שכורה ברמת גן, עושים פרסומות. אש עושה הרצאות ויש גם את האינסטגרם, לאש יש כמעט 87 אלף עוקבים, ולי יש 130 אלף עוקבים. בטיקטוק יש לי למעלה מ-60 אלף עוקבים וחשיפה שעוברת מיליון צפיות. לפני שלושה חודשים התחתנו בחופה החלפנו נדרים ואש אמר 'אם אשכחך ירושלים וקהילת העבריים, תשכח ימיני'. הנושא הזה של הקהילה וההחלטה לגרש 135 מחבריה היא בנפשו וכבר מעל חצי שנה הוא מקדיש את עצמו לנושא".

>> "חצי מדינה נכנסה עם שירים שלי לחופה ולי אסור להתחתן פה"

אליס זאנו ואשריאל מור | צילום של חנן גלסולקר, צילום מסך מעמוד האינסטגרם הפרטי
אליס זאנו ואשריאל מור | צילום של חנן גלסולקר, צילום מסך מעמוד האינסטגרם הפרטי

 "דודות של אש בין המועמדים לגירוש וזו שערורייה שאנשים שחיים כאן 53 שנים וזה הבית היחיד שלהם – מגורשים. התכנון הוא שיעבירו אותם לארצות הברית ושם הם יהיו שוהים בלתי חוקיים"

 

תפרטי
"אשריאל למד פוליטיקה וממשל, בעתיד הוא ירצה להיות בכנסת ולהשפיע מבפנים. הוא פעיל חברתית ומרצה מבוקש. הציעו לו לשתף פעולה עם משרד החוץ והוא סרב כי הוא הרגיש שהוא לא יכול לדברר מדיניות של ממשלה שמפלה את הקהילה שלו. גם דודות שלו בין המועמדים לגירוש וזו שערורייה שאנשים שחיים כאן 53 שנים וזה הבית היחיד שלהם – מגורשים. חברי הקהילה רואים את עצמם כחלק בלתי נפרד מעם ישראל, כולם אנשים שוחרי שלום. מתנהגים כאילו זאת בעיה דמוגרפית למדינה וזאת הזייה. מבחינתו זאת מלחמה שנמשכת כבר שלושה דורות. לקהילה יש הרבה מה להציע מבחינת, מוסיקה, תרבות וקולינריה שהרי הם טבעוניים, עכשיו גם קהילות יהודיות בעולם יצאו נגד גזירת הגירוש וגם חברי קונגרס. מדינת ישראל נתפסת בחוץ כמדינה לבנה שמדכאת שחורים, למה? שוכחים את ההיסטוריה של עם ישראל בתפוצות לפני הקמת המדינה, גירוש ספרד וגירוש מפולין ומעיראק. התכנון הוא שיעבירו אותם לארצות הברית ושם הם יהיו שוהים בלתי חוקיים. ילדים ששירתו בצבא קיבלו כאן מעמד של תושבי קבע, אש קיבל בגיל 20 במהלך השירות הצבאי את המעמד, והיום נושא הקהילה והגירוש הם העיסוק העיקרי שלו".

היכן את רואה את עצמך בגיל 30?
"מבחינה מקצועית אני מאמינה שאהיה במקום טוב בקריירה, אחרי תפקיד ראשי כשחקנית, עם הרבה השמעות של המוזיקה שלי. מבחינה אישית אני חולמת על שני ילדים שאלד ועוד ילד אחד שנאמץ. אני רוצה לתת סיכוי גם לילד שלא ילדתי. אם זה היה תלוי באש, היו לנו ילדים יומיים אחרי החתונה. אבל אני מאמינה שבעוד שנה נתחיל לחשוב על זה".

> נטלי לוי אהרון: "יש הפרדה בין העולמות שלי ושל דודו. לפני התוכנית חווינו משבר"