13 סיבות לעשות פילאטיס

פילאטיס. צילום: Shutterstock
פילאטיס. צילום: Shutterstock

אם עוד לא הבנתם איך הפילאטיס מצליח לסחוף אחריו אלפי מתאמנים בכל העולם, אולי עכשיו תוכלו להבין. אז למה לי פילאטיס עכשיו?

88 שיתופים | 132 צפיות

פילאטיס, פילאטיס, פילאטיס. שמעתם על זה, קראתם על זה, מדברים על זה סביבכם בעבודה, מספרים לכם כמה זה מדהים ואפילו ראיתם סרטון עם מדריכה חטובה שמדגימה תרגילים. למרות שאתם בטוחים אולי ביתרונותיה של הטכניקה, עדיין יש באוויר איזה ריח של שאלה שעומדת שם הרבה זמן ללא מענה: למה לי?

אז למה לי פילאטיס?

בדיוק כדי להשיב על השאלה 'מדוע כדאי לעשות פילאטיס', אספנו עבורכם מקבץ סיבות שהגיעו ישירות מהשטח.

אולי תמצאו את עצמכם בין השורות ותגלו את התשובה לשאלת השאלות:

 1. פחות עייפות: כאשר מתעוררים קשיים ועייפות בפעילויות יומיומיות (ולו הקלות ביותר – קימה וישיבה, עלייה במדרגות, הליכה, הרמה וסחיבת שקיות): יצאתם לחופש למשל, ישנתם יומיים רצוף ועדיין קשה לכם. יש סיכוי טוב שהגוף שלכם פשוט התרגל לשבת יותר מדי שעות ומרכז הכוח והאנרגיה התעופפו מהחלון עם הנוף לים. פילאטיס יסדר לכם את זה.
 2. יותר רוגע ושליטה: בתקופות של לחץ נפשי, חוסר ריכוז ובכלל כשיש תחושה שהחיים יוצאים מכלל שליטה: פילאטיס זה לא רק עבודה פיזית אלא קודם כל מנטאלית שעוזרת לגייס את הריכוז והמיקוד בהתנהלות הכוללת ותורמת לתחושת רוגע ושליטה. Body & mind אמר ג'וזף פילאטיס. אמר וצדק.
 3. גמישות וכוח מתפרץ: ספורטאים מקצועיים וחובבי ספורט המעוניינים לשפר את איכות התנועה, גמישות, סיבולת שריר וכוח מתפרץ בענפים בהם הם עוסקים.
 4. שיכוך כאבים: כאשר מופיעים פתאום כאבים ונוקשות באזורי הצוואר, כתפיים, גב תחתון או עליון, מפרקי ירך, ברכיים וכדומה: הכאב הפתאומי הוא תוצר של תהליך מתמשך. זה יכול לנבוע מחוסר פעילות או הרגלים רעים שהגוף מוצא את הדרך לפצות עליהם על חשבון המפרקים שלכם. הכאב הוא חבר והוא מאותת לכם שהגיע הזמן לעשות משהו. פילאטיס למשל.
 5. חיזוק שרירי רצפת אגן של נשים: מסייע לטפל ולמנוע בעיות המוכרות כ"נשיות", כגון: דליפת שתן, צניחת רחם: כאשר אין מודעות לשרירי הליבה ובפרט לשרירי רצפת האגן, מתעוררות בעיות אופייניות מהסוג הזה ולאו דווקא בגיל מבוגר כמו שנוטים לחשוב. חשוב לתרגל את השרירים האלה שסובלים מהזנחה עקב אורח החיים המודרני שהרגיל אותנו לנוחות מסוכנת.
 6. וגם רצפת אגם של גברים: גברים אשר סבלו בעבר או מועדים לסבול מבקע מפשעתי (הרניה): אז מסתבר שגם לגברים יש רצפת אגן, עוד מימי קלאודיוס גלנוס (מבכירי האנטומיסטים הראשונים), והיא שם כדי להחזיק כל מיני איברים פנימיים כדי שלא יישפכו החוצה בזמן מאמץ ושימוש לא נכון בשרירים.
 7. נשים החושבות קדימה: נשים שאימנו את שרירי הליבה ורצפת האגן לפני הלידה מדווחות שהגוף זוכר להן חסד נעורים וכאשר הן חוזרות לפעילות אחרי הלידה (6 שבועות אחרי, כן?) אותם שרירים חוזרים לפעילות מהר מאד. זאת בהשוואה לנשים שלא עסקו בפעילות גופנית ובפרט בפילאטיס וקשה להן יותר לגלות את השרירים העמוקים האלה לאחר הלידה.
 8. שיקום מפציעות: פריצות דיסק, קרע או מתיחת יתר של שרירים/ רצועות/ גידים, פריקות כתף, דלקות במפרקי ירך/ כתף: לאחר שהתלוצצתם עם הרופא ובתמורה קיבלתם ממנו הנחיות מדויקות לתקופת מנוחה ראויה, טיפול תרופתי במידת הצורך ואולי גם הפניה לטיפול פיזיותרפי תוכלו להיעזר בפילאטיס כפעילות שתסייע לכם לחזק את השרירים סביב האזור שנפגע וללמוד איך לחלק את העומס בגוף בצורה שלא תייצר נזק נוסף.
 9. שיפור ליקויי יציבה מובנים או נרכשים: העבודה בפילאטיס מתבצעת בצורה סימטרית ויש צורך בסבלנות בכדי לאפשר לשרירים הזדמנות להתאזן. לא כל ליקוי יציבה ניתן לשקם במלואו (תלוי בחומרה ובנסיבות) אבל בפילאטיס תלמדו לבוא לקראת הגוף שלכם ולא להתבאס כשהוא לא עושה את מה שאתם רוצים.
 10. סיוע בהתמודדות עם מחלות: כטיפול במחלות כגון: אוסטאופרוזיס ונגזרותיו, פיברומיאלגיה, ניוון/ חולשת שרירים: תרגול פילאטיס בהתאם ליכולת הגופנית של המתאמן יסייע למנוע החרפה של המצב ו/או לשמור על המצב הקיים ו/או לשפר אותו.
 11. כחלק מתהליך ההרזייה: עבור אנשים שנמצאים בתהליך של ירידה במשקל ומעבר לאורח חיים בריא: פתאום באמצע החיים נמאס לכם. נמאס מהמשקל העודף, נמאס מהרביצה מול הטלוויזיה עם הפיצה, נמאס מהכרס בירה ונמאס מהצעקות של הבוס. פילאטיס משתלב בצורה הרמונית מאד עם שינוי סגנון חיים ובמקביל לתהליך ההרזיה תגלו בגופכם שרירים חדשים שיעזרו לכם להתחטב ולהתעצב לתוך מלתחה חדשה, תספורת חדשה וגישה חדשה ומרעננת לחיים.
 12. כשדרוג לאימון ספורט: תוספת אידיאלית למי ששונא חדרי כושר ומעוניין לחזק את הגוף מעבר לפעילויות אירוביות: פילאטיס הוא הבסיס לכל פעילות גופנית. הוא מחנך להחזקה נכונה ובריאה של מנחי הגוף ומאפשר לבצע פעילויות אירוביות ואתגריות בצורה יעילה ומשודרגת.
 13. עבור כל מי שמדעי הגוף, התנועה והקינסיולוגיה תמיד סיקרנו אותו ומעוניין ללמוד באופן מעשי ולחוש על בשרו את האופן שבו פילאטיס עובד על הגוף ותורם ליכולות שלו.


איריס ברכר היא מדריכת פילאטיס ומאמנת פילאטיס אישית מוסמכת מטעם מכון ווינגייט ו- B. Education