שי גבסו: "רנה זה השם שלי, נולדתי מחדש"

שי גבסו לובש ג'ינס של פקטורי 54, חולצה של בוטיק אמור ושעון של פדני | צילום:רון קדמי, סטיילינג: מיכה טרנובסקי
שי גבסו לובש ג'ינס של פקטורי 54, חולצה של בוטיק אמור ושעון של פדני | צילום:רון קדמי, סטיילינג: מיכה טרנובסקי

אחרי שחזר בתשובה בגיל 12, התארס פעמיים, התגרש ועזב את הדת - שי גבסו סוף סוף מרגיש שנולד מחדש. הוא שינה את שמו לרנה ומסרב שתכניסו אותו להגדרות: "אני מתחבר לנשמות. זו יכולה להיות נשמה של אישה או של גבר ובלבד שימיסו אותי"

88 שיתופים | 132 צפיות

לשי (שאול) גבסו היה לאחרונה רגע של התגלות: עמוק בבטן הוא הרגיש שקוראים לו רֵנה והחליט לשנות את שמו. הוא חשב לעצמו שגם בוב דילן, ליידי גאגא ולנה דל ריי למשל, לא נולדו בשם שהם בחרו לעצמם בבגרותם, ולמה שהוא לא יהיה כמוהם? הלך למשרד הפנים ושינה את שמו. מעתה אימרו שי שאול רנה גבסו. "רנה זה השם שלי" הוא מספר, "יש רגע כזה שבן אדם מרגיש שהוא נולד מחדש בעודו בחיים – וזה הרגע שבו נולדתי מחדש".

מכל השמות, רנה?
"חשבתי על כל מיני שמות, וגם על רנה. יום אחד הייתי אצל חברים וחברה אמרה לי פתאום שהיא לא מרגישה ששמי שי אלא רנה. אני מאוד אוהב את סלבדור דאלי. באוטוביוגרפיה שלו הוא דיבר בהקשרים של 'עוף החול' ושל להיוולד מחדש. בין השאר הוא כתב על הצייר רנה שנחשב לאבי הסוריאליזם בציור. סלבדור דאלי כתב עליו משהו בנוסח: ׳רנה, רנה, יום אחד תבוא אלינו ויש לי רק מילה אחת להגיד: 'פרזנט'. פירוש המילה פרזנט באנגלית הוא מתנה ושמי הוא שי. רנה זה גם רי בורן, כלומר להיוולד מחדש. כשהלכתי להחליף את השם ראיתי שזה הוא גם יום הפטירה של סלבדור דאלי. אז כנראה אין מקריות".

שי גבסו לובש מכנסיים של אדידס, חולצה של סטלה מקרטני לבוטיק אמור, שרשרת של פדני | צילום:רון קדמי, סטיילינג: מיכה טרנובסקי
שי גבסו לובש מכנסיים של אדידס, חולצה של סטלה מקרטני לבוטיק אמור, שרשרת של פדני | צילום:רון קדמי, סטיילינג: מיכה טרנובסקי

עוד כתבות מעניינות
יפתח קליין נזרק מהבית אחרי 20 שנה, נכנס לדיכאון וכתב על זה מחזה
אחרי שנים של אובססיות דנה גרוצקי כבר לא רודפת אחרי המשקל

מקום להניח נעליים

16 שנה עברו מאז שפרץ בסערה לעולמנו והרטיט לבבות עם "פמלה" בכוכב נולד. מאז הוא הוציא ארבעה אלבומים, שאחד מהם הגיע לזהב, זכה בתארים כמו "תגלית השנה" ו"זמר השנה" ועשה סיבובי הופעות ברחבי הארץ עם הלהקה שלו. היום, בגיל 34, הוא מוציא מיני אלבום חדש באנגלית בשם Made Me Wanna Change My Name.

"זה המהפך המקצועי הכי גדול שלי" מספר גבסו, "עברתי למגרש משחקים חדש. זה מפחיד, יש רגעים שאני מרגיש שאין לי כלום, כי כל מה שאספתי והיה שלי כבר לא מתאים ואני מתחיל מהתחלה".

מדובר בשירה אחרת לגמרי ממה שאנחנו מכירים ממך, איש הבלדות המרגשות.
"נכון. גם טכנית וגם בגלל שבעברית אני לרוב שר את השירים שאני כותב ומלחין וכמעט לא יוצא לי לשיר שירים של אחרים, בסוף אני בא לבטא את עצמי. השיר הראשון שהקלטתי אחרי כוכב נולד, ׳יום ועוד יומיים׳, היה שלי. היום, באנגלית, אני יכול להביע יותר את המנעד שלי, יש משהו שמרגיש לי קליל בזרימה. אני יכול להגיד דברים עמוקים וזה נשמע יומיומי. השיר שיצא לפני כחודשיים נקרא Where I'll Put My Shoes (היכן אניח את נעליי) וכן, אני מחפש היכן לשים אותן".

פניך לחו"ל?
"לגמרי. אני רוצה לעבור לקליפורניה. לא יודע מתי, הרי בסוף החיים מדריכים אותך, יש להם את הדינמיקה שלהם. הבנתי שאני רוצה להגיע עם המוזיקה שלי לכמה שיותר אנשים. ככותב, כאומן, אני כל הזמן מחפש דברים חדשים. מעולם לא חשבתי שזה יכול לקרות באנגלית כי היא לא שפת האם שלי, הרבה אנשים מהמעגלים שלי הופתעו, אבל הגיעה השראה, שאני לא מבין מאיפה באה, לכתוב באנגלית, וכשבאה השראה אני לא חוסם אותה וקרה קסם. יש לי מורה פרטית מדהימה לאנגלית – דיאנה אולארצ'יק, אשתו של אלון, ואנחנו לפעמים מסתכלים במילון אוקספורד לראות מאיפה הבאתי מילה מסוימת".

לאומן ישראלי לא קל להצליח בחו"ל. גם נינט, חברתך מ"כוכב נולד", למדה את זה על בשרה. התייעצת איתה?
"לא התייעצתי עם נינט, לי מרגיש פחות ללכת להופיע כמו שהיא עשתה. נכון, אני לא רוצה לפתוח קופות, גם לא בארץ, עשיתי את זה מגיל 18 והיו ימים של שלוש הופעות בערב. לא מעניין אותי להופיע בזאפה למשל ואני גם לא הולך לצפות שם בהופעות. ההסתכלות שלי על עולם המוסיקה היא בעדשה מאוד רחבה ואני תוהה מה באמת נצחי. אנשים יכולים לעבור קריירות ארוכות כמו לאונרד כהן שהוציא אלבום ראשון בגיל 32 ואת הללויה כתב בגיל 52. יש הרבה צורות לדברים וזה לא מבלבל אותי".

יש כבר פידבקים?
"כן. לפני שנה התחילו לצאת חומרים שלי ללוס אנג'לס. לכל קולג' בארצות הברית יש מה שנקרא 'רדיו קולג", ולשם כיוונתי. מדובר במין תחנת רדיו אנדרגראונד, וזה מדהים כי זה מעבר לים ונראה לי לפעמים לא אמיתי אבל אני מקבל תגובות ברשתות החברתיות ממקסיקו למשל, מקנדה. אנשים מהעולם כותבים לי, מתרגשים. כל עוד העבודה היא באולפן זה בינך לבין עצמך ובינך לבין המפיק, וכשזה יוצא החוצה מתחילות ציפיות מסוג אחר. לפני כמה חודשים נוצר קשר עם אנשי וורנר ברדרס, מי שהחתימו את מוריסי. במייל שנשלח אלי נכתב על השירה שלי 'אקסטרה אורדינרי' – יוצאת מן הכלל, קראתי את זה 17 פעמים כדי להאמין".

שי גבסו לובש חולצה של סאן לורן לבוטיק אמור וג'ינס של דולצ'ה אנד גבאנה לבוטיק אמור | צילום:רון קדמי, סטיילינג: מיכה טרנובסקי
שי גבסו לובש חולצה של סאן לורן לבוטיק אמור וג'ינס של דולצ'ה אנד גבאנה לבוטיק אמור | צילום:רון קדמי, סטיילינג: מיכה טרנובסקי

איש רוח וחומר

גבסו גדל בבית בבית מסורתי ספרדי, נוסעים בשבת אבל מקפידים על כשרות ועל קידוש בשישי. האב איש קבע והאם גננת, שלישי אחרי שתי בנות. הוא למד בבית ספר ממלכתי ובגיל 12 החליט לחזור בתשובה. "כבר בגיל קטן ידעתי שזה יקרה, ובגיל 12 הרגשתי שכדאי עכשיו לפני שיהיו הרבה הרגלים לשנות". שנה שלמה הסתיר את השינוי מבני משפחתו. "לא חבשתי כיפה וכשהמשפחה נסעה בשבת, לא הצטרפתי ומצאתי תירוצים למה אני לא יכול לבוא איתם". בגיל 13 לקראת בר המצווה, סיפר להוריו. "הם קיבלו את זה בשלוות נפש". שנות בית הספר לא מתויקות אצלו כחוויה מרנינה וגם מהפסיכולוגית שהצמידו לו נפרד במהרה. "הייתי בכיתת מחוננים, למדתי במגמת ביו־טכנולוגיה: פיזיקה, כימיה וביולוגיה אבל איחרתי הרבה והעיפו אותי מהשיעורים, כל פעם ירדתי במגמות כי זה לא עניין אותי. אהבתי רק היסטוריה ומתמטיקה ובזה הצטיינתי אבל את בחינות הבגרות סיימתי. לאחרונה פגשתי חברה שלי מהתיכון והיא סיפרה לי שאחרי שהיו מעיפים אותי מהשיעורים הייתי אומר לתלמידים שלא אכפת לי ושאני לא צריך את זה כי יום אחד אהיה מפורסם. היא אמרה לי שזה נתן לה השראה כי ראתה שזה אכן קורה".

בגיל 12 מצאת שקט בדת?
"השיח שלי עם אלוהים התחיל בגיל קטן והאנושות אומרת שהדרך לאלוהים היא דרך הדת וככה ניסיתי להתקרב אליו. הייתי עם כיפה הרבה שנים, התגייסתי לצה"ל, שירתי כמש"ק קורסים ובמהלך השירות הגעתי ל׳כוכב נולד׳, הקלטתי שיר שלי ׳יום ועוד יום׳ שהביא לי את הפריצה, התחלתי להופיע והמשכתי לכתוב ולהקליט. מגיל 24 עד גיל 28 למדתי בישיבת ׳מעלה אליהו׳. בישיבה הכול לוגי, אתה לומד גמרא והגמרא זה עולם שלם ואני רציתי ללמוד את הארמית ואת כל ההיקשים. בגיל 28 הבנתי שמה שחשבתי על אלוהים הוא טעות והתחילו אצלי שאלות שלא ידעו לענות עליהם בישיבה".

מה עוררה אצלך את התהייה?
"רציתי להבין איך זה יכול להיות שאתה גדול ברוח וחי בעולם המעשה. באותו זמן נודע לי על איש עסקים שירד מנכסיו ושהרב קירב אותו אליו והוא מאושר. העבירו אותי מרב לרב עד שהגעתי למקובל במאה שערים. אשתו פתחה לי את הדלת, ראיתי איש בן 90 שבעיניים שלו יש אור כמו של חתול, ממש בדולח. אמיתי לגמרי. והוא אמר לי 'עשית טעות, לא היית צריך לחזור בתשובה, זה לא שלך'. הייתי בשוק, כל חיי עברו מולי מאז אותם ימי שבת שלא הסכמתי לנסוע עם הוריי והוא אומר לי שזאת טעות? בסוף הפגישה הוא אמר לי 'צא החוצה ותהיה הכול' עניתי לו 'לא רוצה'. כשיצאתי ממנו כעסתי. בהמשך הבנתי שהוא היה הכרטיס שלי למה שאני מרגיש היום ושיש הרבה פנים לאלוהות".

וכמחאה הורדת את הכיפה?
"הורדתי והחזרתי במשך מספר שבועות עד שהסרתי סופית".

חשת הקלה?
"לא. עזבתי משהו שבניתי לאורך שנים, לבנה אחר לבנה, ופתאום הרגשתי שאני בדרך אל הלא נודע. זה ממש כמו ללמוד ללכת מחדש. זה חורבן עצום, כי אתה מבין שהתשובות נמצאות בך ואתה לא יודע אותן. בשלב הראשון זה מפחיד, פתאום אתה לבדך. היום זאת בהחלט הקלה גדולה. אני לא מגדיר את עצמי כמי שיצא בשאלה אלא כמי שמצא תשובות אחרות. כשאתה יוצא בשאלה אתה כאילו לא מאמין באלוהים, אצלי יש הפרדה בין דת לאלוהות".

איך הגיבה המשפחה החילונית שלך?
"ההורים קיבלו את זה קשה כי לאורך השנים הם ראו שהדת היא כל עולמי, חשבו שאולי התחרפנתי. הם דאגו לי".

אתה עדיין מאמין באלוהים?
"זה בתוכי. זה חלק מהוויה שלי. אני לא יודע מה זה, זה עצום וללא מילים, אבל הוא קיים ומשגיח ומכוון. ביום הכיפורים האחרון הלכתי לבית הכנסת שבו נהגתי להתפלל, אחרי שנים שלא הלכתי. סתם, בלי סיבה מיוחדת. קיבלו אותי בשמחה. אחרי זה, לא הרגשתי שאני צריך את החלל הזה שנקרא בית כנסת כדי לדבר עם אלוהים".

אתה שומר כשרות?
"לא. ברגע שהרעיון הובן לי, הכול נפרץ. אני לא זוכר מתי אכלתי בפעם הראשונה אוכל לא כשר אבל אני מרגיש שהשמשה הפנימית שלי יותר נקייה. בעבר היה בי משהו מאוד סגפני בגלל ההפרדה בין הגוף לרוח, בין קודש לחול, היה חשוב לי להתנזר כדי לשמוע את הקול הפנימי שלי. הבנתי שאפשר להיות יותר מחובר בלי ההפרדה הזאת".

שי גבסו לובש ג'ינס של פקטורי 54, חולצה של בוטיק אמור ושעון של פדני | צילום:רון קדמי, סטיילינג: מיכה טרנובסקי
שי גבסו לובש ג'ינס של פקטורי 54, חולצה של בוטיק אמור ושעון של פדני | צילום:רון קדמי, סטיילינג: מיכה טרנובסקי

אהבה חדשה

למרות האלבומים והתארים שצבר במוזיקה, גבסו לא רצה לוותר על החלום לעמוד על במה גם כשחקן. הוא למד משחק אצל דינה דורון ואצל סיגל גינזבורג, הופיע בסדרת הנוער "כוכב הצפון", היה לו תפקיד קטן ב"עממיות" ובמחזה "חבסה" של אורי פסטר. בדרך היו לו הרבה כמעטים, ב"שיער" למשל, הוא הגיע לישורת האחרונה והפסיד את התפקיד לעוז זהבי. עד שלאחרונה בא הטלפון מהבימה. "משה קפטן שאל אותי אם אני רוצה לשחק דראג ובעצם אישה במחזה 'העקומים'. במקור עשה את התפקיד הזה מיק ג'אגר. שאלתי אותו מה השלבים והוא ענה לי 'אין שלבים, זה שלך'". המחזה שמתרחש בימי גרמניה הנאצית, מתחיל בליל הסכינים הארוכות בברלין שבו הוצאו להורג נאצים בגלל היותם הומוסקסואלים ובמרכז המחזה זוג הומואים. "הדמות שלי היא טריקית, לא מאוד מוסרית, ולא ברור באיזה צד הוא בחר לחיות את חייו, כבן או כבת".

כשהתפרסמה ב־2013 כתבה ב"ידיעות אחרונות" שהוציאה אותו מהארון, גבסו התקומם על התווית שהדביקו לו. "נטיית הלב שלי היא לנשים אבל אני מתחבר לנשמות. זה יכול להיות נשמה של אישה או של גבר ובלבד שימיסו אותי. לפעמים אני מרגיש בר מזל, אבל יש בזה גם קצת קושי כשאתה לשני הכיוונים, בעיניי, דווקא כשיש פחות אופציות זה מקל".

האהבה האחרונה בחייו שנמשכה שנתיים, הייתה לגבר. הקשר היה רציני, כל אחד מהם כבר הכיר את משפחת חברו והכול נראה מבטיח עד שהסתיים לפני שנה. "את הקשרים הרומנטיים שלי ניהלתי מחוץ לראדר. כתבו שאני יוצא עם אמרי קלמן, ראש ארגון הלהט"ב, וזה לא היה נכון. החבר שהיה לי רכב על סוסים. זה נגמר והקשר נותק לגמרי".

קודם לכן, בשנות ה־20 המוקדמות שלו, כשהיה דתי ויצא רק עם נשים, הייתה לו חברה דתיה. אחרי ארבע שנות זוגיות, הם התארסו ורגע לפני החתונה – נפרדו.

נבהלת מרעיון החתונה?
"לא. זאת היא שביטלה את האירוסין. גוד נואוס וויי. הייתי שבור מהביטול הזה. אם היא לא הייתה מבטלת, אולי הייתי היום דוס עם שישה ילדים והעולם שלי היה מסודר".

כנראה התשוקה להתחתן בערה בך כי זמן קצר אחרי התחתנת עם אחרת.
"את מי שהייתה אשתי, הגר אנוש, הכרתי לראשונה ב־2008. נפגשנו בפסטיבל שירי הילדים, היא רקדה ואני שרתי, אבל הקשר הרומנטי החל רק כמה שבועות אחרי שבוטלו אירוסיי. אני הייתי דתי והיא חילונית, בחורה מדהימה ומפותחת רוחנית והאהבה שלנו הייתה גדולה. אחרי חודש החלטנו להתחתן ובמרץ 2011 התחתנו בבית פרטי בעופרה, בחתונה קטנה של 50 איש. חשבנו שזה יהיה הכי פרטי, אבל התקשורת הגיעה".

ואחרי שנתיים נפרדתם.
"כן. שברנו את הכלים. על רקע הפרידה כתבתי את המחזה ׳חוץ מאהבה אין בינינו כלום׳ שרץ גם היום. המחזה הוא קומדיה טרגית כי תכלס, מה צריך עוד חוץ מאהבה. הגר ואני אומנים והחיבור בינינו היה כל כך חזק ששנינו לא הבנו אותו. במציאות זה היה קשה, לא מבחינת האגו, אלא ששנינו מרחפים בעולם שלנו וזה כמו לחיות על טריפ. אם היינו הולכים ל׳המרוץ למיליון׳ שנינו היינו טובים וגרועים באותן משימות בדיוק, לא היינו משלימים זה את זו, עד כדי כך הדמיון בינינו גדול. כולנו מחפשים משהו שונה, שישלים אותנו. זה לא עבד בנישואין אבל אנחנו בקשר ועובדים יחד".

לא נראה שהיית מסכים להשתתף ב"המרוץ למיליון". גם ל"מחוברים" אמרת לא.
"תמיד יש את המתח הדק הזה, עד כמה אתה מוציא החוצה, במיוחד כשמדובר באומן יוצר שמביא את עצמו. מצד אחד יש דרישה שכל החיים יהיו בחוץ, אבל אתה עדיין רוצה לעשות מחייך אומנות. כשכתבתי את ׳כל הימים׳ אמרתי לעצמי, עוד לפני שהוא יצא לרדיו ולקהל 'זה המכתב הכי כמוס שלך אז למה אתה חושף אותו' ואתה חושף ומרגיש שלא בחרת בזה. מ'מחוברים' פנו אלי כמה פעמים ואמרתי אוי ואבוי, אני אוהב את הפורמט ואוהב לראות אחרים אבל השליטה ביצירה היא לא בידיים שלי וחששתי שזה יכול להיות בקלות פורנוגרפיה".

שי גבסו לובש Neil Barrett לפקטורי 54 | צילום:רון קדמי, סטיילינג: מיכה טרנובסקי
שי גבסו לובש Neil Barrett לפקטורי 54 | צילום:רון קדמי, סטיילינג: מיכה טרנובסקי

 

כנער מתבגר דיבר גבסו על פוליטיקה והגיע להפגנות של צעירי הליכוד. הוא התנגד להתנתקות בטענה שקשה לו לראות עוולות. היום הוא במקום שונה, ״מצאתי שהדרך לשינוי חברתי עוברת במקומות אחרים״.

אז היכן אתה ממוקדם היום במפה?
״אני לא ממוקם. מבחינתי זה תלוי מי האנשים. יאיר לפיד הפתיע אותי לטובה, רות קלדרון ושי פירון מקסימים. שי הוא חבר טוב. מדובר באסופה של אנשים שבאים ממקום אמיתי וחברתי, אבל אני עוד לא יודע למי אצביע״.

מי מתחיל איתך יותר, נשים או גברים?
"גם וגם אבל יש בי סוג של אוטיזם. אני לא רואה את זה. לא שם לב למי בוהה בי, מי ניגש אלי. אני חי בתוך העולם שלי אבל כשמשהו קורה וממיס אותך, אני מרגיש את זה אנרגטית, בלי קשר למין שלו או שלה".

אתה חושב על משפחה, ילדים?
"אני רוצה להיות אבא ומתישהו זה יקרה. אני מרגיש בשל לזה".

באיזו קונסטלציה?
"אני לא יודע אם זה יקרה עם אישה או עם גבר ואני לא יודע אם יהיה לי פרטנר או פרטנרית לחיים, כי בסוף זה חיבור של נשמות. מה שבטוח: מה שישמח אותי ישמח את הוריי ואת הסביבה הקרובה שלי".  

שי גבסו לובש ג'ינס של פקטורי 54, חולצה של בוטיק אמור ושעון של פדני | צילום:רון קדמי, סטיילינג: מיכה טרנובסקי
שי גבסו לובש ג'ינס של פקטורי 54, חולצה של בוטיק אמור ושעון של פדני | צילום:רון קדמי, סטיילינג: מיכה טרנובסקי

 

צילום: רון קדמי
סטיילינג: מיכה טרנובסקי
ע. צלם: אורין כדורי
איפור ושיער: שי ארז