למה הפסקתי לקנות בגדים חדשים? (חוץ מתחתונים)

למה הפסקתי לקנות בגדים חדשים| צילום: shutterstock
למה הפסקתי לקנות בגדים חדשים| צילום: shutterstock

רתם קליגר גילתה להפתעתה שפיתחה מצפון אופנתי. בטור אישי היא מסבירה למה הפסיקה לקנות בגדים, וממליצה על שש חנויות יד שנייה מוצלחות

88 שיתופים | 132 צפיות

לפני שנה בדיוק הפסקתי לקנות בגדים חדשים. שנים לפני כן עוד הייתי עושה "שופינג מצברוח" בקביעות. כזה שאנחנו קונות בו חולצה חדשה ופתאום מרגישות יותר טוב (מכירות?). ובאמת, אני אוהבת אופנה ומשקיעה כמות מביכה מזמני הפנוי בסרטוני יוטיוב של אמריקאיות עושות "הול קניות". ובכל זאת – כבר שנה שבגדים חדשים לא נכנסים לי לארון. אז מה כן? חנויות יד שנייה (יש גם אונליין!), החלפות עם חברות ומשפחה – וזהו. חוץ מתחתונים. כי וואלה, גם לי יש גבולות.

 

זו לא הייתה החלטה קלה. כמו רובנו – גם בי היכה "גל הסביבתיות" בלי הכנה מוקדמת (ותודה לגרטה). בניגוד לסטיגמה שיש אולי על נשים שקונות יד שנייה – סגנון הלבוש שלי מהודק והחנויות האהובות עליי היו זארה וטופ שופ. שאלתי את עצמי – האם אצליח לעשות את המעבר מ"אופנה מהירה" ל"אופנה סביבתית" מבלי לוותר על הסטייל האישי שלי? בהמשך תגלו את התשובה, אבל קודם – למה בכלל הפסקתי לקנות? (בתמונת האינסטגרם: אני לובשת שמלה של H&M שרכשה בעשרה שקלים במכירה של ויצו).

תעשיית האופנה היא התעשייה השנייה (אחרי בשר) המזהמת ביותר בעולם. התעשייה צורכת כ-20 אחוזים מכמות המים העולמית ומהווה את אחד הגורמים העיקריים לזיהום מים מתוקים. קשה לי להסביר כמה זה מעצבן כשמדינות רבות כל כך נמצאות במשבר של מי שתיה. תעשיית האופנה אחראית גם לכ-8 אחוזים מסך פליטת גזי החממה. התחממות גלובלית כבר אמרנו?

View this post on Instagram

We’re just a few days out from our #BlackFriday campaign. Here’s what you need know… 1️⃣ If you don’t need it, don’t buy it. We are sending clothes to landfill at extreme levels, with around 1 truckload of textiles landfilled or incinerated every single minute. Plus, when it comes to buying things that will last, we know that 1 in 5 people in the UK will regret their Black Friday & Cyber Monday purchases. 2️⃣ Help us spread the message that discount culture drives overproduction and harms the planet. Find templates for Instagram stories and social posts at the link in our bio. 3️⃣ Ask brands to abstain from discounts, and let them know you won’t be taking part. Use the hashtag #FashionRevolution and #LovedClothesLast. 4️⃣ Instead of contributing to a system that runs on disposability, donate to Fashion Revolution this Black Friday weekend. We’re aiming to raise £5k this weekend to fund our 2020 Fashion Revolution Week campaign and keep fighting for a fashion system that values people & planet. Find out campaign at the link in bio and join us in taking a stand against overproduction and overconsumption ???? Let’s do this!

A post shared by Fashion Revolution (@fash_rev) on

אוקיי, נגיד שהכל קונספירציות ובכלל אין התחממות גלובלית. הרוב המוחלט של הבגדים שאנחנו קונות מיוצר במדינות עולם שלישי במזרח על ידי עובדים ששכרם מסתכם לעיתים ב-15 ש"ח ליום. חלקם ילדים שעובדים בתת תנאים, חשופים לחומרים רעילים, במבנים מתפרקים, במשך שעות ארוכות, בלי הפסקות או חופשות, בלי זכויות בסיסיות.

View this post on Instagram

“While sexual harassment and other forms of gender-based violence occur at every workplace, such abuse is rampant in the global garment and textile industry. For instance, among garment workers in Bangladesh, 80 percent report they have experienced some form of violence and harassment on the job. Worldwide, gender-based violence and harassment is one of the most prevalent human rights violations in the world—yet not enough is done to prevent it, especially at work.” On the International Day for the Elimination of Violence Against Women, the Solidarity Center outlines just how rampant gender based violence is in the garment industry, and how we can fight it. Swipe up at the link in our story to read the full article. And let’s continue to ask #WhoMadeMyClothes because too often, the answer is women who earn too little and face exploitation and abuse. #GenerationEquality #OrangeTheWorld #SpreadTheWord #FashionRevolution

A post shared by Fashion Revolution (@fash_rev) on

מה הבעיה? אם תרמתי בגד שהפסקתי ללבוש – אני עושה מעשה טוב! אז זה לא מדויק. הרוב המוחלט של הבגדים שאנחנו תורמות מגיע בסופו של דבר בספינות ליבשת אפריקה. למעשה, מגיעים לשם כל כך הרבה בגדים שתושבי היבשת טובעים בהם. זו האמת – רחובות שלמים באפריקה מכוסים בחולצות בטן. ואם הפגיעה בנוף לא מספיקה – הפגיעה בשוק הטקסטיל המקומי ממש הרסנית.

וסיבה אחרונה – מה אני צריכה את זה? רוב הנשים לובשות 20 אחוז מהבגדים שלהן – 80 אחוז מהזמן. את רוב הפריטים אנחנו מקפלות ודוחפות עמוק לתוך הארון שיעלו אבק. למה זה טוב? אני רוצה להתרגש מכל פיס שיש לי ברמת הספרקס ג'וי של מרי קונדו. העובדה שהיום חולצה עולה פחות מבמבה היא לא סיבה מספיק טובה לרכוש אותה.

המעבר לאופנה סביבתית וערכית יותר גרמה לי לקנות רק כשאני באמת אוהבת פריט. בחודשים הראשונים זה לא היה קל. הייתי הולכת עם בן זוגי שיחיה בקניון ומתפתה להכנס לכל חנות. הצבעים חזקים, הקולקציות החדשות נועזות, אבל היי, הזכרתי לעצמי, עשית החלטה. לאימא שלי היה הכי קשה להתרגל. שוב ושוב היא הייתה מתקשרת ושואלת אם לקנות לי איזו שמלה. והייתי מסבירה לה בסבלנות שאם זה לא יד שנייה, אז לא. "אבל זה אני קונה, לא את" – היא הייתה אומרת. ואני צחקתי ועמדתי על שלי. בסוף היא הבינה. שנה שלמה חלפה, והחלטתי לעצור רגע ולהסתכל על התהליך שעברתי. בזבזתי פחות כסף, קניתי בגדים שאני יותר אוהבת, וצמצמתי את הנזק הסביבתי שאני גורמת (בתמונת האינסטגרם: אני בחולצה של סבתא שלי)

View this post on Instagram

H O M E ????

A post shared by rotem kliger (@rotem_kliger) on

לפני שהתחלתי את המסע הזה פחדתי מאוד שאאלץ לוותר על סגנון הלבוש שלי. ברוב חנויות היד שנייה שהכרתי היו בעיקר פרטי וינטג' פרה-היסטוריים. כבודם במקומם מונח, אבל זה לא בשבילי. שמחתי מאוד לגלות שהיצע היד שנייה בישראל גדל פלאים והיום ניתן למצוא עשרות חנויות טרנדיות, מסודרות ונקיות עם סינון קפדני ואפילו מותגי יוקרה. יותר בזול ויותר סביבתי. אין ספק שאני מתכוונת להמשיך בדרך הזאת. אבל – אם יהיה פריט ספציפי שארצה ולא אמצא ביד שנייה – אני אקנה אותו בחנות רגילה. אשתדל שזה יהיה מייד אין ישראל ולא בנגלדש. ושזה יהיה פריט איכותי שלא ייזרק אחרי חודשיים. בלי רגשות אשמה. בסופו של דבר המטרה היא להמשיך להתנהל ככה כל החיים. אני רוצה שזה יישאר כיף ולא עול. ואני מזמינה אתכן מאוד להצטרף אליי להמשך המסע.

>> מה זה בעצם אופנה מוסרית?

* הנתונים מתבססים על מחקר של חברת הייעוץ העולמית מקינזי ועל הסרט "the true cost".

הנה המלצות שלי על חנויות יד שנייה שוות:

1. chelsy true closet – קיימים שני סניפים עם סינון קפדני בטירוף. רק בגדים במצב מעולה. חלקם אפילו עם טיקט. ובונוס – מוכרות מקסימות וסטייליסטיות שעוזרות בהכל. מקווה ישראל 22, תל אביב או סירקין 4 גבעתיים.

View this post on Instagram

Chelsy's babe Chelsy's dress

A post shared by Chelsy true closet – צ'לסי (@chelsy_tc) on

2. אליזבת הראשונה – חנות בוטיק. כל פיס שם מציאה אמיתית. הסדנא 1, רעננה.

3. דליתי – לצפוניות שבינינו. חנות קטנה ומשפחתית עם אווירה נעימה וכמות ענקית של פריטים שווים. משה שרת 25, קריית חיים.

View this post on Instagram

תכלס ???????? הכי אני אוהבת שאתן שולחות לי תמונות כאלההההה ???????????????????? עם פריטים ממני ???? @dana_bental1 הפאשניסטה נשמתייי שלי ???? #דליתי????זהביתי #בוטיקידשניהוינטג #בוקרמנצנץ☄ #בוטיקוינטג #בוטיקידשניה #בגדים #בוטיקוינטג #ידשנייה #ידשניהבסטייל #ידשניהזההכי #ידשניהזההכי #וינטגזההחיים #וינטגלוק #וינטגמשובח#וינטגזואהבה #וינטגבוטיק #וינטגסטייל #secondhanddresses #secondhandshop #secondhandlove #sscondhandclothing #vintageshop #vintagedresses #vintagelove #vintagelastforever #vintagelover #vintageisneveroutofstyle #vintagestyle

A post shared by דלית לוינזון (@dalit_levinzon) on

4. דה קלוזט – מעדיפות קניות אונליין? באתר "דה קלוזט" מגוון נשים פותחות עבורכן את ארון הבגדים הפרטי שלהן ואתן יכולות לחטט בו (באופן דיגיטלי) ולבחור מתוכו פריטים. daklozet.com

5. cycle of fashion – עוד לא יצא לי להזמין משם אבל הוא נראה אש. cycleofashion.com

View this post on Instagram

מהמרחבים והדיונות של חדרה לדירה יפואית מלאה באור חודש חדש של הסייקל עם מיכל ודירתה היפה ~ עברנו בין הפינות השונות בדירה שומעות סיפורים בוחרות אאוטפיטים לומדות להרגיש בנוח אחת בחברת השנייה ובתוך הבגדים דיברנו על יציאה מאיזור הנוחות, היופי שבהשתנות והקשר בין שימוש במה שיש כאן לקיימות @michal_bel @shufalek #consciousculture #darlingmovement #sustainablefashion #fashionquotes #secondhandfirst  #thrifted #thrifter #ig_israel #israelfashion #shopsecondhand #ecolife #lookgoodfeelgood #iglady  #ethicalclothing #slowfashion #sustainablefashion #lowimpact #zerowaste #fashionrevolution #theartofslowliving  #אופנהבתקיימא #ידשניה #אפספסולת  #cycleofashion #איפהאתבסייקל

A post shared by Cycle of Fashion ♡ יד-שנייה (@cycleofashion) on

6. אפליקציית depop – מאפשרת לכל אחת מכל העולם להעלות פרטי לבוש שהיא כבר לא צריכה ואת יכולה לגלול בין הפרופילים ולהזמין בצורה מאובטחת. יש שם היצע ישראלי מפתיע ומרשים.

>> 11 חנויות היד השנייה הטובות בישראל