קונטקט מים: הסדנא שתאפשר לכן לצלול עמוק

צילום מתוך הסרט "Hail, Caesar!"
צילום מתוך הסרט "Hail, Caesar!"

טיפול קונטקט מים בתוך בריכה בטמפרטורה של 34 מעלות הוא אולי לא הדרך הכי טובה להתקרר בקיץ, אבל הוא בהחלט יעזור לכן לשחרר את הגוף ולהבריא את הנפש תוך כדי תנועה

88 שיתופים | 132 צפיות

 

"המים מאפשרים מרחב תנועתי אחר, מרחב המאפשר תשומת לב לעצמנו, לחיבור עם הרצפה והקירות, עם המים, עם האוויר שמעל ועם בני האדם שמסביב. מים חמים מרככים את הגוף ועוטפים אותו ככה שנעים לזוז", כך כותב אליק גלעד, מדריך סדנת קונטקט מים, בעמוד הפייסבוק שלו. קונטקט מים היא שיטת טיפול ייחודית המשלבת ריקוד ותנועה במי בריכה מחוממים. "לפני שנתיים עברתי סדנה דומה בארץ עם מדריכה מחו"ל", מספר גלעד, "כשחיפשתי איפה אפשר לעשות עוד סדנה כזו, לא מצאתי, אז החלטתי לעשות אותה בעצמי". הוא פרסם מודעה קצרה בפייסבוק ויזם מפגש בבריכה אליו הגיעו 15 אנשים. מאז זורמים לבריכה עוד ועוד אנשים. "לא צריך להיות רקדנית מקצועית כדי להשתתף, אין חשיבות לתרגול יוגה או שיעורי פילאטיס ואפילו לא צריך להיות שחיינים מהוללים", הוא מסביר את סוד הקסם, "המים החמים בבריכה הטיפולית גורמים לנו באופן טבעי להרפות את השרירים, לשחרר ולרכך את הגוף".

צילום מתוך מפגש קונטקט במים עם אליק גלעד
צילום מתוך מפגש קונטקט במים עם אליק גלעד

 

רקדן ביבשה ובמים

כשגלעד (33) נמשך לריקוד בתיכון זו נראתה לו כמו הדרך הקלה לבגרויות ועם הזמן הרגיש שמצא את מקומו. כשהיה בן 23 החל לרקוד בלהקה של ליאת דרור וניר בן גל במצפה רמון. אחרי חמש שנים בלהקה הבחין במודעת דרושים להדרכת שחייה, עשה קורס הסמכה ומאז הוא במים. היום הוא משלב את שתי האהבות הגדולות של חייו ומלמד תנועה בבריכה טיפולית בשיטת קונטקט ומשלים את לימודיו בהידרותרפיה, "המים מוסיפים ממד שלישי לחווית המחול. "המים מוסיפים ממד שלישי לחווית המחול. גם אנשים ממוצעים בלי שום ניסיון בריקוד יכולים לבצע תנועה ולהפגין גמישות באפס מאמץ באופן שהיבשה לא מאפשרת". עם זאת, חשוב לגלעד להדגיש שהסדנה לא מספקת טיפול קלאסי, "בעולם המים הטיפולי, כמו בוואטסו למשל, המטופל פסיבי והמטפל מניע אותו. אותי מעניינת התנועה ופיתוח האפשרויות שלה באמצעות המים. אני משלב בין אקטיביות לבין פסיביות, בין איזון לבין תמיכה. הרעיון הוא לא פיתוח גמישות, כמו ביוגה. הגמישות היא כלי, אבל היא לא המטרה. למרות זאת, הקשר בין תנועה לטיפול הוא חזק, הרי אין באמת הפרדה בין הגוף לבין הנפש. אם נטפל טוב בגוף ונקשיב לו, גם הנפש תהיה בריאה. כאן הכול יוצא החוצה דרך התנועה".

עולם הקונטקט נולד מתוך הריקוד ומתעסק במגע. הוא מחבר בין אנשים ומערב הרבה תרגילים משותפים. הדרישה היחידה למי שמעוניין להשתתף בסדנה היא להרגיש נוח במגע עם האחר ולהצליח לפתח אינטימיות וקרבה. במהלך שעה וחצי נעים הרקדנים־שחיינים בבגדי ים, תוך כדי מגע האחד עם האחר. החשיפה הפיזית היא גבוהה אך הכול נעשה בצורה ברורה, מוסכמת ומכבדת. עם זאת, הלבד חשוב לא פחות. "קודם כול צריך ללמוד לזוז לבד, להתחבר לריקוד, לתרגילי האיזון והתמיכה ולתנועתיות של המים, ורק מתוך כך אפשר להתחבר לאינטראקציה. שחרור הוא תנאי מקדים להתחיל לרקוד. אנשים כאן חיים בסטרס תמידי. אני מנסה להרגיע את המירוץ, להוריד את הווליום ואז אפשר להתחיל בתנועה".

מחיר הסדנה: 50 ש"ח לשעה וחצי.

ניתן להירשם דרך הפייסבוק.