רוצה להיות עצמאית? כל הטיפים שיעזרו לך לעשות את זה נכון

המדריך המלא לעצמאיים | צילום: shutterstock
המדריך המלא לעצמאיים | צילום: shutterstock

מאסת בישיבות בוקר ואת רק מפנטזת על היום בו תהפכי לפרילנס? להיות עצמאית נשמע אולי כמו חלום רטוב של כל שכירה, אבל בפועל מדובר במשימה לא פשוטה. אם את שוקלת את זה ברצינות הנה כל הטיפים שיעזרו לך להתחיל

88 שיתופים | 132 צפיות

 

דמייני את יום ראשון בבוקר בלי מועקה בדרך למשרד. בלי ישיבות, בלי תיבת מיילים שעולה על גדותיה, בלי להתנחמד בפינת הקפה לאף אחד. נשמע אחלה סיפתח לשבוע, לא? לא בטוח. מי שחולמת על קריירה כעצמאית ומפנטזת על חיים ללא בוסים, מוזמנת להכיר את המילה "לקוחות", שהם הבוסים הקשוחים ביותר, ולפנות את מקום המועקה לאחותה החורגת "אשמה אינסופית על כל רגע שבו את לא עובדת".

"האם להיות עצמאית", השאלה שעימה רובנו מפלרטטות בשלב כלשהו בקריירה שלנו, נשמעת לפעמים יותר חלומית מכפי שהיא במציאות. "כשבנאדם מחליט להיות עצמאי הוא צריך לקחת בחשבון כמה דברים", מסבירה אילת לבנון, מאמנת בכירה ומומחית לקריירה, מנכ"לית "לוגוס", בית ספר לאימון. "כבעל עסק הוא גם נשיא המדינה, גם ראש הממשלה, גם סגן השר וגם האדם הפשוט. כי להקים עסק זה אומר להיות אחראי על גם וגם וגם – על ההקמה, המימון, התפעול, הקשר עם רשויות המס, השיווק והמכירות. אני זאת שצריכה לבוא ולהציג את עצמי ללקוחות, למכור את העסק, לשווק ברשתות החברתיות, להביא לקוחות חדשים ולהיכנס לשיתופי פעולה. לא לכל אחד יש את התכונות הנדרשות ואת האישיות המתאימה לכך".

קארי בראדשו, החלום הרטוב של כל העצמאיות | צילום מסך מתוך "סקס והעיר הגדולה"
קארי בראדשו, החלום הרטוב של כל העצמאיות | צילום מסך מתוך "סקס והעיר הגדולה"

עוד כתבות מעניינות
איך לעבוד מהבית בלי לאבד את השפיות?
ויהי סדר: כך תגרמו לילדים לעזור בעבודות הבית
האישה שתגרום לכן לעבוד פחות ולהספיק יותר

מה הן באמת התכונות הנדרשות?
"דבר ראשון – יזמות. זה הכול בידיים שלנו. המוטיבציה, הדרייב והרצון שלנו להיות יזמיות זה אלף־בית. בנוסף, להיות עצמאית אומר להיות מסוגלת להתמודד עם חוסר ודאות ועם חוסר ביטחון כלכלי ותעסוקתי, דבר שמצריך חוסן נפשי. יש אנשים שאם יהיה להם חודש חלש הם פשוט לא יישנו בלילה".

זו פונקציה כלכלית?
"לא רק. בוודאי שאם יש לי בוכטה של כסף וגב כלכלי הכול יותר פשוט. אצל רוב האנשים זה לא המצב. צריך לקחת סיכון ולשאול האם אני בכלל אדם שיכול לקחת סיכונים".

מלבד הסיכונים הכלכליים ישנם גם סיכונים רגשיים. "אם אני אדם בעל ביטחון עצמי לא מספיק גבוה, כל תנודה תגרום לחרדות. צריך ביטחון רב בשביל למכור את עצמי כי אני הפנים של העסק ועלי להיות בעלת יכולת טובה לנהל תקשורת. בנוסף, אני צריכה לשאול את עצמי כמה אני אדם מעז ואמיץ. מצד שני – אני צריכה שיהיה לי שיקול דעת כדי להתנהל בצורה כלכלית נכונה. עצמאיים חייבים דחף להצליח לצד יכולת ניהול וריסון עצמי. אני לא יכולה לעשות רק מה שבא לי".

וגם לא מפסיקים לעבוד אף פעם.
"נכון, זאת מחויבות טוטאלית. ההפרדה בין החיים לעבודה פחות ברורה והמשקל של כל החלטה הרבה יותר כבד. את ברשות עצמך. לכן חשוב נורא לדבר עם עצמאיים ולהבין ממקור ראשון מה זה אומר במציאות".

לבנון ממליצה גם לברר מול עצמנו למה אנחנו רוצות להיות עצמאיות. "הרבה פעמים עצמאות היא בריחה מבעיות במקום העבודה. אנשים רוצים להיות עצמאיים מהמקום הלא נכון, וצריך לשאול מאיזה מקום אני רוצה להיות עצמאית – האם זה כי אני רוצה להוכיח משהו למישהו או לברוח ממשהו? והאם אני מבינה את המחיר הכרוך בכך? האם זאת באמת התשוקה שלי?".

אוקיי. שקלתי, הבנתי, רוצה לקפוץ למים. מה עכשיו?
"חשוב לקבל ליווי, להכין את הקרקע. אפשר ללכת לקורסים או לדבר עם רואה חשבון או יועץ מס ולהבין את המשמעויות. להשיג מאמן זה קריטי – מישהו שיעזור לך להסתכל על החזון, על היעדים, שיפתח איתך את השרירים המנטליים, הרגשיים והפרקטיים שאת צריכה כדי לעבוד כעצמאית".  

כמו מה למשל?
"שבי עם עצמך, עשי רשימה של כל הדברים שאת טובה בהם לצד אלה שפחות. שאלי את עצמך באופן אובייקטיבי אם יש לך את מה שצריך. זה לא שאם יש קשיים מסויימים אז את לא יכולה להיות עצמאית, פשוט תצטרכי לקבל החלטה מושכלת".  

רוב הפעמים עצמאיות לא עובדות מבקתת נופש מושלמת, אבל כשכן הן דואגות להעלות את זה לאינסטגרם ושכולם יראו | צילום: shutterstock
רוב הפעמים עצמאיות לא עובדות מבקתת נופש מושלמת, אבל כשכן הן דואגות להעלות את זה לאינסטגרם ושכולם יראו | צילום: shutterstock