אליפות מעל הכל. גם במחיר נפשה של נערה

עומר אצילי (צילום: mb-media/gettyimages)
עומר אצילי (צילום: mb-media/gettyimages)

יענקלה שחר החתים את עומר אצילי במכבי חיפה, למרות שקיים יחסי מין עם קטינות בנות 15. עכשיו האחריות המוסרית מוטלת על כתפיו. הוא חייב להוביל את המהפכה

88 שיתופים | 132 צפיות

אם רוצים לקיים דיון ענייני, מוסרי ועמוק לגבי עומר אצילי, חייבים קודם כל לשכוח מעומר אצילי.

אבל לפני שעושים זאת, תקציר הפרקים הקודמים למי שפיספס או הדחיק: עומר אצילי הוא שחקן כדורגל. נשוי ואב לבן ובת. ביוני 2020 הוא נחקר ביחד עם חברו לקבוצת מכבי תל אביב דור מיכה, בקשר לעובדה שקיימו יחסי מין עם שתי קטינות בנות 15. קבוצת מכבי תל אביב הדיחה אותו מהסגל. הוא חתם בקבוצה בקפריסין. אוהדים רבים של מכבי ואצילי האשימו את הנערות בזיוף תעודת הזהות שלהן וזיוף גילן, והן היו חשופות למסע השמצות אינטנסיבי באופן ציבורי ופרטי. בספטמבר החליטה הפרקליטות לסגור את התיק מחוסר אשמה. בשבוע שעבר החתימה מכבי חיפה את אצילי לחוזה בקבוצה.

>>> לידיעת דור מיכה ועומר אצילי: "אם יש ספק – אין ספק. זה די בסיסי"

אז דיון משפטי אין. והאמת היא שאין מה להתנצח פה גם בדיון מוסרי. אין מקצוע כזה עורך-מוסר, אין למוסר תביעה וסנגוריה ואין בית-מוסר. חברה לא צריכה לנצל את הפופולריות של הספורט כדי לערוך משפט פומבי לגבי אמות המוסר שלה. צדק צריך להיראות, למוסר יש כליות. עומר אצילי צריך להסתכל כל יום לאשתו בעיניים. יום אחד הילדים שלו יישבו על מנוע חיפוש ויגלו קצת על אמות המידה של אבא שלהם. נראה לי יותר גרוע מעשר שנים בכלא. אות עומר.

אז על מה כן יש כאן דיון? יעקב שחר, הבעלים של מכבי חיפה, הוא זה שהחליט להחתים את אצילי. הוא שקל לכאן ולכאן והחליט שהבעד עלה על הנגד. זאת אומרת: אצילי יכול לעזור לחיפה במאבק על האליפות, מול היריבה השנואה מהעיר הגדולה שזרקה אותו ממנה. ניתן להעריך ששחר לא דיבר עם הנערות או עם משפחותיהן. במסיבת העיתונאים שבה הוצג אצילי הוא התנצל בפני האוהדים על העובדה שכשחקן מכבי תל אביב, הוא הקניט אותם בשירת "מכבי חיפה חיזבאללה". על הנערות – הוריהן של אחת מהן סיפרו בריאיון כי היא "הועברה מיד ליד" – הוא לא דיבר.

עומר אצילי צריך להסתכל כל יום לאשתו בעיניים. יום אחד הילדים שלו יישבו על מנוע חיפוש ויגלו קצת על אמות המידה של אבא שלהם. נראה לי יותר גרוע מעשר שנים בכלא

שחר הוא איש ציני, כוחני, מילה שלו היא מילה. הוא לא עשה את המיליונים שלו מלהיות ילד טוב חיפה, אולי בגלל שהוא בכלל מנס ציונה. שחר אוהב אולי כדורגל, אבל הוא בעיקר אוהב מה שהכדורגל עושה למכירות של צי הרכב שלו. "שחר תמיד אומר: כשאני בפגישת עסקים אני מדבר 55 דקות על כדורגל, ובחמש דקות האחרונות אני סוגר עסקים", אומר מתן גילור, בעל הבלוג "נובחים בירוק" שידוע כאחד עם דם ירוק בוורידים. שחר עכשיו אמר: כדורגל הוא מעל הכל, אשלם כל מחיר עבור ההזדמנות לאליפות. זה התפקיד של האוהדים להראות לשחר שלא.

אוהדי חיפה (וכמובן כל אוהד אחר בארץ) צריכים לפגוע לשחר היכן שכואב לו: בכיס ובתדמית. לא להגיע. מי שיגיע, שישתוק, מי שלא ישתוק שלא יריע אחרי גול. בכל פעם שאצילי נוגע בכדור, הם צריכים להזכיר לשחר שיש ילדות בנות חמש עשרה בקהל, והורים לילדות בנות חמש עשרה, ויש דברים שלא עוברים, אפילו במחיר של אליפות נחשקת. האוהדים של חיפה לא מעניינים את שחר, הוא חושב, בצדק, שיש לו אותם ביד. לשחר יש ענין רק מהקו התחתון, והקו התחתון לא סובל תדמיות רעות.

מצד שני, אם אצילי הוא לא הסיפור, אז על מה המהומה? דוקטור שלומית גיא, חוקרת ספורט במכללה האקדמית קיי ומחברת הספרים "אימפריה: איך המציאה אנגליה את הכדורגל מחדש" ו"ילדים טובים משחקים כדורגל", מתריעה גם היא מפני ניתוח אמוציונלי של המקרה. "מקרה כזה דורש ניתוח רציונלי ואנליטי, צריך לתת לבטן לנוח במקרה כזה", אומרת גיא, "אנחנו לא עוסקים פה במקרה ספציפי אלא בניסיון למנוע תופעה. צריך להיות מאוד זהירים כי אחרת יהיו פה עוד נערים שגדלים לא נכון ונשים שעלולות להיפגע".

גיא טוענת שלהיטפל לאצילי יחטיא את המטרה, שאצילי הוא רק פרי רקוב שגדל על עץ ששורשיו רקובים. כשאצילי יילך, יבוא אחד אחר, אלא אם כן יתחיל טיפול שורש. "האחריות במקרים כאלו היא על ההתאחדות לכדורגל, מנהלת הספורט ובעלי הקבוצות", היא אומרת, "צריך שיהיה קוד אתי והכשרה לשחקנים מגיל צעיר כך שידעו מה מותר ומה אסור וכך שיבינו שהם מודל לחיקוי. צריך שאחד מהפרמטרים לקבלה לקבוצה תהיה הכשרה כזו והתאמה התנהגותית ורגשית, צריך שהגופים יעניקו תקציבים לפרויקטים כאלו, שילמדו את השחקנים קודים של התנהגות, ולא רק טכניקה וטקטיקה על המגרש.

קבוצות כדורגל דורשות מהשחקנים שלהם קודים של התנהגות, וכך גם המשחק עצמו. דווקא בתחום המיני, הגדר פרוצה

"אני לא מסירה אחריות מהשחקנים, אבל אני אתן דוגמה: היה מאמן שלקח את השחקנים שלו למחנה אימון באילת, הראה לנער אחד את הכרטיסי ביקור של נערות הליווי ושאל אותו 'אם הוא היה עושה אותה'. דווקא הנערים האלו חייבים פרמטרים ומודלים לחיקוי חזקים. הם גדלים בתחושה של 'מגיע לי', של 'לי לא אומרים לא', ובגיל 11-13 הם הופכים מנערים תמימים לנערים שצריכים להיות חזקים ושולטים, לא להפגין רגשות ולהראות ביצועים, גם בתחום המין. אין להם שום הדרכה לגבי מיניות, ויש מהם ציפייה להוכיח גבריות בעולם שהוא סופר גברי. היה מקרה של ילד בן 14 שרקד בלט במשך כמה שנים וכולם קראו לו 'הומו' ו'קוקסינל', אז הוא עבר לכדורגל והוכיח את הגבריות שלו דרך ביצועים מיניים".

בשורה התחתונה, במקום להפוך את הספורט לשדה שיפוט, צריך להשתמש בו כדי לבצע מהפכה אמיתית בתחום. מדובר בשדה שבו קיימת עבודת צוות, חוקים, ציות לסמכות ומודלים לחיקוי. קבוצות כדורגל דורשות מהשחקנים שלהם קודים של התנהגות, וכך גם המשחק עצמו. דווקא בתחום המיני, הגדר פרוצה.

לשחר יש עכשיו הזדמנות כמעט חד פעמית להטביע חותם אמיתי על הכדורגל ועל החברה הישראלית, אבל הוא לא יעשה את זה מרצונו החופשי. החברה, ארגוני נשים ואוהדי מכבי חיפה צריכים לדרוש ממנו את זה. מכבי חיפה תמיד הייתה עוף שונה בכדורגל הישראלי: אנטי ממסדית, מעורבת, התקפית, כיפית. שחר הפך אותה לסופר מקצוענית, והוא גם הפך את חוויית האצטדיון להרבה יותר נגישה לנשים. המוטו של הקבוצה היה תמיד "האדם לפני השחקן", אבל ההחלטה להחתים את אצילי גורמת ללא מעט אוהדים להתבייש בקבוצה שלהם. אי אפשר לדרוש מיעקב שחר שיחליף את הרשות השופטת, וגם לא שישמש מגדלור של מוסר, אבל אפשר וצריך לדרוש ממנו להתחיל את המהפכה.