ספרים חדשים: על אלימות ורוך גדול

השליחות שהסתבכה, האומנות של סידור המטבח, משפחה שמתכוננת ליום הדין ועוד ספרים חדשים ומומלצים

88 שיתופים | 132 צפיות

ספרים חדשים אפריל 2020

הנוסעת האחרונה, טל ניצן

מקור. נינה חיה לבדה בתל אביב ומתפרנסת משליחויות על אופניים, וגם משליחויות אחרות, מפוקפקות יותר, הכרוכות בנסיעות קצרות למזרח אירופה עם מעטפה שהיא מסתירה היטב. בשובה מאחת הנסיעות האלה פונה אליה בחורה בנתב"ג ומבקשת להתקשר מהטלפון שלה. היא נענית לה ולא יודעת שבך סיבכה את חיי שתיהן. הנוסעת האחרונה הוא רומן של אלימות ושל רוך גדול והן שזורות עד כאב האחת באחרת. מומלץ בחום. 

הכול בסדר, שי-לי ליפא

עיון. המטבח, לשיטת הכול בסדר, הוא מרכז הבית מבחינה מעשית, רוחנית ואנרגטית ועל כן יש לדאוג שהוא יהיה מאורגן נכון כך שתיווצר זרימה טובה של אנרגיה שתשפיע על בני הבית בכל תחומי החיים. מסתבר שאם נשמור על חמישה חוקים פשוטים, החיים שלנו יהיו הרבה יותר טובים: פחות זה יותר, סידור לפי קטגוריות, משַמֵש ראשון ממוקם ראשון, נראות טובה, מקסום מקום האחסון. סך הכול הגיוני.

משכילה, טארה וסטאובר

תרגום. משפחה מורמונית חיה באזור נידח באיידהו, מתכוננת ליום הדין ומסתירה את הילדים מהשלטונות. הילדים מעבירים את ימיהם בעבודה קשה ומסוכנת במגרש הגרוטאות של האב ואוגרים נשק ומזון כדי להתכונן לחורבן העולם. ככל שעובר הזמן האב הופך לקיצוני ופרנואיד עוד יותר. טארה רוצה להיות משכילה ומבינה שהיא חייבת להציל את עצמה ולעזוב. סיפור מרתק ונוגע ללב על אמריקה שהיא קיצונית אפילו בשביל אמריקה. ספר מצוין.

מה שאנחנו מרגישות, ד"ר רבקה נרדי, טלי נרדי

עיון. רשימותיהן של אם ובתה. האם היא פסיכולוגית ומטפלת זוגית, הבת שחקנית ויוטיוברית. מה שאנחנו מרגישות כשמו כן הוא: פינג פונג של השקפות עולם, דעות, מחשבות הן ביחס לאלה של רעותה והן ביחס לעצמן ולעולם הסובב אותן בנושאים מגוונים כמו נשיות, זוגיות, משפחה, אובדן, כוח וחמלה. הן מתייחסות הן למישור האישי והן לזה החברתי־פוליטי. מעניין מאוד להבין איך כל אחת מהן חווה את העולם בדרך שלה, וביחס לדור שאליו נולדה ולניסיון שצברה. 

תתפשטי, דנה גולד לוין

מקור. דנה היא אישה אינטליגנטית, נאה וחרוצה. היא אזרה עוז והתגרשה מגבר אלים שהותיר אחריו חובות אבל פוטרה במפתיע ונאלצה למצוא מקורות הכנסה. בתתפשטי, רומן ארוטי ביוגרפי נועז, היא חושפת את חייה, את מעגל האלימות שממנו ברחה, את אהבותיה, את כאביה, את מיניותה הרדומה ואת הפנטזיות שהתעוררו בה רק לאחר הגירושים. היא מתחילה לעבוד באתר מצלמות סקס ומתמודדת עם כל המשתמע מכך – זהות, יצריות, חשיפה. מרתק.

אחותי הרוצחת הסדרתית, אוינקן ברייתווייט

מתח. בלגוס שבניגריה שתי אחיות חיות שגרתיים למדי אם כי אחת מהן נוהגת לרצוח את הבחורים שאיתם היא יוצאת. והשנייה, אחות בבית חולים, נחלצת לעזרתה בסילוק הגופות והלכלוך שהותירו אחריהן הרציחות. סך הכול שגרתי. אבל אז, הרוצחת מתכוונת לצאת עם רופא שבו אחותה מאוהבת. אחותי הרוצחת הסדרתית הוא ספר שמעביר את הזמן בנעימים, עם בידוד או בלעדיו.

מטאטאים רוקדים בחורף, הדס לייבוביץ' 

ילדים. בשנות ה־40 של המאה ה־20 פעל בברלין בית מלאכה לעיוורים. אוטו ויידט, בעל המקום, הצליח לשכנע את הנאצים שזהו מפעל חיוני ובכך הציל חיים רבים והוכר כחסיד אומות העולם. מטאטאים רוקדים בחורף הוא סיפורה של ילדה המלווה את אביה העיוור לעבודתו בבית המלאכה ומשמשת לו זוג עיניים רואות. סיפור רגיש ומעורר השראה.

שיעורי שחייה, קלייר פולר

תרגום. אישה כותבת לבעלה מכתבים המתארים את חיי היומיום שלה. היא מטמינה אותם בתוך אלפי הספרים שברחבי הבית ואז נעלמת מביתם שעל שפת הים. 12 שנים אחר כך הוא רואה אותה ומנסה להשיגה, ללא הועיל. בתם הבכורה חוזרת הביתה כדי לטפל באביה מנסה לגלות מה קרה לאימה. התשובות, כמובן, מסתתרות בין הדפים. שיעורי שחייה מתאר מערכות יחסים משפחתיות בצורה רהוטה ורגישה.

ספרים חדשים מרץ 2020 – סודות ממשרדה של עורכת דין לענייני גירושין

קארמה איז א ביץ', רות דיין וולפנר

סיפורים. עו"ד רות דיין וולפנר עומדת בראש משרד עורכות דין לדיני משפחה. עשרות הסיפורים האנושיים בהם נתקלה פורשים בפנינו את קשת התגובות שבני אדם מסוגלים להוציא מתוכם במצבי לחץ כמו גירושין. קארמה איז א ביץ' הוא המוטו לפיו התנהלות נעדרת רגשי חמלה בסופו של דבר תפגע בפוגע. זכרו והפנימו, בכל תחומי החיים. ספר מרתק.

ספר הציפורים, נעה כ"ץ

קומיקס. הקומיקס ספר הציפורים משלב מידע מרתק והכרחי על החיות האלה שעפות על עצמן, על תוחלת החיים שלהן ועל אורחות חייהן, עם דגש מיוחד על הרגלי הזוגיות ועל הקשרים החברתיים של כל מין ומין. ספר מבריק, מצחיק ומחכים. 

אפשר וחצי, טל חן

ילדים. לנו ולילדות שבאפשר וחצי זה מובן מאליו, אבל ישנם עוד אנשים בעולם שצריכים שיזכירו להם ויסבירו להם ממש לאט כדי שיבינו ממש מהר שילדות יכולות לעשות הכול והן גדלות להיות נשים שיכולות לעשות הכול. אז לכבוד יום האישה ולכבוד כל יום אחר בשנה, כדאי לקרוא את הסיפור הזה על ארבע ילדות שיודעות ובטוחות שאין שום מקצוע או תחום שהן לא יכולות להצליח בו ולעשות בו דברים מופלאים, אפילו אם זה מקצוע שהן המציאו בעצמן. וכמישהו מעז לומר להן שאי אפשר, הן פשוט אומרות "אפשר וחצי" – פשוט וברור. כל ההכנסות ממכירת הספר קודש לקידום פעילות "עבודה שווה" למען שוויון הזדמנויות בעבודה, חברה לתועלת הציבור שמטרתה להפוך את סביבת העבודה של כל אחת ואחד מאיתנו למגוונת, מכילה ומכבדת עבור שני המינים.

פרופסור צ'נדרה הולך בעקבות האושר, רג'יב בלסוברמניאם

תרגום. פרופסור צ'נדרה הוא כלכלן הסחר החשוב בעולם, המלמד בקיימברידג'. העיתונאים תמיד מעוניינים לשמוע את דעתו וכל שר בממשלה יענה לטלפון ממנו אבל שוב הוא לא זכה בנובל. מלבד זאת הוא בודד – אשתו זנחה אותו לטובת גבר אחר, היחסים עם ילדיו קרים, הוא נדרס על־ידי רוכב אופניים ובאופן כללי הוא פשוט אומלל. בהמלצת בן הזוג של אשתו לשעבר הוא נרשם לסדנה רוחנית שאומנם לא עושה הוקוס פוקוס אבל כן מנערת לו כמה צ'אקרות ומעוררת בו מחשבה. פרופסור צ'נדרה הולך בעקבות האושר עוסק באופן בסיסי ונוגע ללב בהתבגרות, במשפחה, בבחירות שאנחנו עושים בחיים ובשאלות כמו מהי הצלחה ומהו אושר. מומלץ בחום.

סיפור פרסי, פרי סני 

מקור. משפחת לוי עזבה את טהראן ועלתה לשכונת עולים בעיר הקודש שבארץ המובטחת. השנים הן שנים קשות לאבּרהים, אב המשפחה, שעזב מעמד חברתי גבוה, בית מרווח ואת הנשים שאהב לתת בהן את עינו, ובא לגור בצריף דל בירושלים. גם אשתו מוּלוּק, המנהיגה ומרפאה את נשות השכונה, מחפשת את דרכה ואת מקומה בארץ החדשה ולא מסוגלת לוותר על אהבתה הסודית להרצל, השליח מארץ ישראל, שהחלה עוד בטהראן. סיפור פרסי אומנם כתוב בעברית אבל השפה והתרבות האיראנית שזורות בו ומחברות בין העולמות.

זמן שאול, עמליה רוזנבלום

מקור. סופר ישראלי נחשב נקלע למחסום כתיבה, לנפילת התאומים ובאופן כללי לנפילת חייו ומרגיש שהוא על זמן שאול. למזלו הוא פוגש בחורה צעירה, מעריצה נלהבת שלו, בעלת ידע ספרותי קלוש אבל יכולת כתיבה יוצאת דופן. הוא מחליט להשתמש ביכולותיה, וגם בכמה כימיקלים חדישים, כדי לחזור לעניינים. כמה קלישאה ככה נהדר.

טל מחכה לרכבת, איריס אליה כהן

ילדים. כשטל מחכה לרכבת מגיעים נוסעים נוספים שמצטרפים אליה לחיכיון: רב חובל זעפן, שחקנית כדורסל, חצוצרן, לולינית ועוד ועוד. כשהרכבת סוף סוף מגיעה, כולם עולים עליה… מלבד טל. למה? תצטרכו לקרוא ולגלות. העלילה הפשוטה מתגלגלת בהנאה והאיורים מוסיפים שמחת חיים. מומלץ בחום.

ג'ונסון 38 נובלת נכלולי נדל"ן, אביבית משמרי

מקור. סיגל רגן (רג'ואן), קופירייטרית וכותבת שירה, רווקה תל אביבית, היא גיבורת ג'ונסון 38 נובלת נכלולי נדל"ן המתרחשת במציאות עכשווית שבה הכול נמדד לפי ערך הנדל"ן, גם מערכות יחסים. הגיבורה מתמודדת עם חייה המתערערים כשדיירי הבניין שבו היא גרה בוחנים את תהליך שיפוץ הנכס והשבחתו, ומתמודדים עם חברויות עבר שמתפרקות ויחסי שכנות עגומים. תהליך ההתעוררות וההשתחררות שכולם עוברים מפתיע גם אותה. אביבית משמרי מלהטטת בעברית מופלאה ובהומור משובח, ומספרת סיפור עכשווי ונוגע ללב, תמצית של ישראליות בתהליכי שינוי.

הבית ברחוב מנגו, סנדרה סיסנרוס  

תרגום. ילדה בת 11 ממוצא מקסיקני הגדלה בשיקגו עוברת עם משפחתה אל הבית ברחוב מנגו הניצב בשכונה קשוחה. היא מתבגרת אל חיים שעל קו התפר התרבותי מקסיקו-ארצות הברית ומשתפת במחשבותיה ובחוויותיה היומיומיות. במקטעים כתובים היטב היא מתארת את חנות הצילום שבה היא עובדת כדי לעזור בתשלום עבור בית ספר טוב, את השכנה גדולת הממדים שלא יוצאת מהבית ויודעת רק שלושה משפטים באנגלית ואת הציפייה להתפתחות הגופנית והסודות שהיא צופנת.

ספרים חדשים פברואר 2020

נשמות / רועי חן

מקור. גרישה, רווק מתבגר המתגורר עם אימו, בעצם חי כבר חיים מסעירים כילד בליטא של המאה ה־17, כנער בוונציה של המאה ה־18 וכאישה צעירה במרוקו במאה ה־19. נשמתו מתגלגלת, ולא משנה אם אתם מאמינים בגלגול נשמות או לא. אימא שלו למשל חושבת שזאת שטות גמורה ומנסה לשכנע בכך את הקורא. רומן היסטורי על חיי היהודים באשר הם, ספר מבריק ששווה לפתוח את הנשמה בשבילו.  

הנעדרת / סוזי סטיינר

מתח. נערה נעלמת ומותירה אחריה מעיל, כמה כתמי דם ודלת פתוחה. לכל אחד מהמקורבים אליה גרסה שונה לאמת – למשפחתה, לבן הזוג שלה ולמאהבת שלה, אבל אף גרסה לא תואמת את המציאות. סמ"ר מאנון בראדשו יודעת שיש לה 72 שעות קריטיות בהן היא צריכה למצוא את הנעדרת בחיים, אחרת היא תצטרך לחפש גופה.

>> אם כל הטוב הזה לא מספיק לכן, הינה ההמלצות של חודש ינואר

המצאות מזדמנות / אלנה פרנטה

 

תרגום. 51 מסות קצרות על אהבה ראשונה, פחדים, קשיי שינה, התמכרויות, על צחוק הפורץ במצבים שבהם הוא לא יעלה על הדעת, על הנטייה לפרוש אחרונה ממסיבה אצל ידידים, על ענייני כתיבה, על סוף החיים, על יחסי בנות ואימהות, ועל הסיפורים הגבריים, השונים מהותית מאלה הנשיים. המצאות מזדמנות מציע קריאה מעניינת וזורמת, לא רק לחובבי פרנטה המסתורית.

החיה בבטן / ערן צור 

מקור. מוזיקאי צעיר עם חיבה מיוחדת לִגְנֵבַת לבני נשים מחבלי כביסה, מגיע לעיר הגדולה. למרות ואולי בזכות החיה בבטן, זאת של התשוקות שאפילו הוא עצמו מתקשה להבין, הוא הופך לאומן ידוע ולגיבור תרבות. ערן צור מיטיב לתאר את האישיות של האדם, של העיר ושל הסצינה שבתוכה הוא חי, כך שברור לגמרי שיום אסונו הוא יום ששונו ויום ששונו הוא יום אסונו.

>> ערן צור מספר על החיים לאחר שאשתו האהובה שמה קץ לחייה

רופא משפחה. יומן / ד"ר דורון עמוסי

מקור. רופא משפחה. יומן הוא ספר מושלם להיפוכונדרים. הוא מביא סיפורים ממרפאתו של רופא המשפחה ומזכיר לנו שלמרות מה שאנחנו נוטים לחשוב, יושב שם בן אדם שאכפת לו והוא אפילו מתקשר באופן יזום לפציינטים כדי לבדוק מה שלומם. חלק מהסיפורים מעניינים מאוד ומסקרן לעקוב אחר המשך השתלשלות העניינים, ממש כמו בריאליטי. טיפה מחזיר את האמון ברפואת המשפחה.

הטיגריס שבא לשתות תה / ג'ודית קר

ילדים. סופי ואימא יושבות לשתות תה במטבח ופתאום נשמעת דפיקה בדלת. לא, אלו לא ג'ירפה ואריה, זהו הַטִּיגְרִיס שֶׁבָּא לִשְׁתּוֹת תֶּה וזולל את כל האוכל והשתיה שיש בבית וכמבקובל באנגליה, אומר יפה תודה, והולך. ספר קלאסי בן 50 שלא נס ליחו. מקסים. עיבוד של הַטִּיגְריס שֶׁבָּא לִשְׁתּוֹת תֶּה לסרט אנימציה בכיכובם של בנדיקט קראמברבאנץ', דיויד וואליאמס, שאת שיר הנושא שר רובין ווילאימס, היה גולת הכותרת של חגיגות כריסטמס השנה באנגליה.

 

קוראים לי גרטה – וביחד נציל את העולם / ולנטינה ג'יאנלה 

נוער. האם כדור הארץ באמת מתחמם? מהם דלקי מאובנים? לאן מגיעים כל מוצרי הפלסטיק שאנחנו צורכים? כיצד המזון שאנחנו בוחרים לאכול יכול לעזור לרפא את האדמה? קוראים לי גרטה הוא גם סיפורה האישי של הנערה המופלאה וגם הסיפור של משבר האקלים והדרכים לפתרונו. מומלץ לילדים בוגרים, לנוער ולמבוגרים שרוצים להבין בעצמם או להסביר לצעירים שבחבורה.

המידע מובא באופן מאורגן, ברור וקולח, בצורה מדעית אך נגישה ומעניינת. הספר מציג את הרעיונות הבסיסיים הדרושים להבנת התהליכים המשפיעים על הסביבה, ונסמך על המקורות המוסמכים והעדכניים ביותר.

מדריך הרפתקה לספרי נוער / חגי ואסף ברקת  

עיון. למה ג'ונתן סוויפט הפך להיות ממורמר דווקא כשיצירתו "מסעי גוליבר" התקבלה בהתלהבות? למה "אבא ארך רגליים" למעשה מבטא דיון מעמיק בפמיניזם? איזה ספר מתחיל בפרק 2? מה הקשר של שייקספיר ל"אשמת הכוכבים"? ועוד.

מדריך הרפתקה לספרי נוער הוא ספר הרפתקאות בפני עצמו המביא את הסיפורים שמאחורי ספרי ההרפתקאות האהובים והסופרים שכתבו אותם. הערכים כתובים באופן מסקרן, מרתק ומעשיר וגם עיצוב הספר מאיר עיניים. נהדר. 

ארבע שעות ביום / אוריין צ'פלין

עיון. הלינה המשותפת בקיבוצים נדונה רבות בספרות ובקולנוע, לרוב מנקודת המבט של הילדים שחוו אותה. ארבע שעות ביום מציג את נקודת המבט של האימהות שלקחו חלק בניסוי החברתי ההזוי הזה. 13 מונולוגים מרתקים שאי־אפשר להפסיק לקרוא, כאלה המשקפים את השוני בין האימהות, את היתרונות והחסרונות של השיטה ואת הקושי לעמוד מול כוחות חברתיים חזקים. ספר שהוא דרמה, מתח ואימה גם יחד.