"איזה כיף שהליבידו שלי מת": נורית גפן חוגגת את הזיקנה ולא אכפת לה מקודים חברתיים

נורית גפן ב"הד קולך" | צילום: רותם ירון, כאן11
נורית גפן ב"הד קולך" | צילום: רותם ירון, כאן11

לא מבשלת, לא צובעת שיער ולא לובשת חזייה: נורית גפן לא מתחשבת באף אחד ומחבקת את הזיקנה. איך גברים הפכו מיותרים בעיניה, מה מנע ממנה לעשות סטנד אפ ומדוע היא לא מזמינה את הילדים לבקר

88 שיתופים | 132 צפיות

אין הרבה נשים שבגיל 77 נשמע אותן מעידות: "אני זקנה וטוב לי, אני אוהבת את הזיקנה ואוהבת להיות זקנה ויש זקנות מדליקות", אבל נורית גפן בהחלט שרה שיר הלל לזיקנה. השם גפן מקפיץ אצלנו, אולי במיידי, את בעלה לשעבר יהונתן גפן, ואת ילדיה אביב גפן ושירה גפן, אבל היא מבהירה לנו שהיא חיה את חייה לעצמה בלבד: "הייתי צריכה להיות זקנה כבר בגיל 40, אני לא שמה זין על כלום, אני אוהבת את השקט הזה שאני לא צריכה להתחשב באף אחד, אני חופשיה ואני מלכה ואני מרגישה יותר עשירה מבזוס, מביל גייטס ומאילון מאסק, כי הם רוצים עוד כוח ועוד כסף ועוד כיבוש ולהגיע לירח, ולי יש הכל ושלא כמוהם, אני שמחה בחלקי".

זו גישה נדירה.
"אני לא מבינה נשים שנאחזות בנעורים, צריך להקים עמותה לגמילה מנעורים. למה הכניסו את הזיקנה לארון? לכל הזקנים המתים יש לוק צעיר וכל בת 80 שמתה היא יפה ומתוחה, אני היחידה שאמות ממש זקנה".

הזיקנה לא מביאה איתה גם מחלות?
"נכון, זה הדבר הכי נורא בזיקנה, המחלות. חוץ ממחלות, הכל כיף. אז נכון, יש לי גם בעיות לב ובעיות שיניים נוראיות, יאללה שישימו לי כבר פלטות של זקנות. אבל כל זמן שאני הולכת, מחרבנת בסדר, יש לי הכל ואני לא צריכה יותר מזה שום דבר. את לא מבינה כמה כיף לעשות לאט, אני לא מפסידה כלום וגם אם מחר אני אמות, אז הכול בסדר, לא ארגיש שהפסדתי משהו ובינתיים אני חיה ונהנית מכל דקה".

ואיך את מסתדרת מול המראה?
"אני מסתכלת במראה, אני רואה את הזקנה שניבטת ממנה, אני לא בהכחשה, וטוב לי, ממש נהדר. הכל נופל, הסנטר, העור מדולדל,  קמטים לא חסר, אבל אני לא חושבת לרגע למתוח, או להזריק בוטוקס – נכון שאראה נהדר אבל זה לא מעניין אותי. הביטחון שלי מאוד גבוה, סוף סוף זו אני נטו, אני לא כפופה למוסכמות חברתיות, עזבתי את הקודים החברתיים ולי כבר אי אפשר להגיד מה יפה השנה, ורוד או צהוב, כי אני לא משועבדת לשום דבר ורק אני אחליט. אני לא צריכה שיחשבו שאני אחות של שירה בתי, אני האימא והסבתא".

אני מכירה כמה מחברותייך הטובות והן נראות נהדר.
"נכון, יש לי חברות שעושות טיפולים להצערה ונראות מיליון דולר, אני לא נגד, שכל אחת תעשה מה שטוב לה. אני לא צריכה את זה וזה לא מעניין אותי. אני ממש מרגישה שיצאתי לחופשה".

מרגישה שיצאה לחופשה. נורית גפן ב"הד קולך" | צילום: רותם ירון, כאן11
מרגישה שיצאה לחופשה. נורית גפן ב"הד קולך" | צילום: רותם ירון, כאן11

איך המטמורפוזה בחייך התחילה?
"לפני יותר מ-15 שנה החלטתי שאני לא צובעת יותר שיער, כולם מסביב כעסו, אמרו לי שאני נראית זקנה, עניתי 'מותק, אבל אני זקנה, מה לעשות'. שנים הייתי בלונדינית, היה לי בלונד נהדר וחמצנתי והתחילה נשירה והייתי מתגרדת מהחמצן על הראש. הרסתי את השיער שלי, גמרתי אותו, ואמרתי לעצמי מה זה הטמטום הזה לצבוע והפסקתי. נשים לא מבינות איזה שחרור זה להפסיק לצבוע, עכשיו אני רק הולכת להסתפר מדי פעם. ובהמשך לזה, העפתי הכל, את החזייה, את האיפור עם הצלליות והאודם האדום – אפילו איתו גמרתי, וגם עם התכשיטים ונעלי העקב, אני רק עם נעלי התעמלות. שוטפת פנים במים וסבון, שמה קרם לחות וזהו. פעם ב, לפני צילום, מסכת בד לרבע שעה. מניקור אני עושה רק כשאני בטלוויזיה, אבל פדיקור אני עושה".

"את יודעת איזה כיף זה שהליבידו שלי מת? אני רואה זוג מתנשק בטלוויזיה ומסמיקה כמו בתולה מבני ברק. כבר מעל 25 שנה אני חיה בלי גבר… כל השנים אני תמכתי בכולם, האקס שלי יהונתן גפן נשען עלי עד היום"

אפשר לחזור לעניין החזייה?
"כן. הורדתי גם חזייה, לפעמים אומרים לי שאני לובשת חזייה לא טובה, לא מבינים שאני לא לובשת. הציצים שלי גדולים ונופלים, אבל מה אכפת לי שהם נופלים לי. אולי זה לא אסתטי, אבל אני לא הולכת לעשות רושם על אף אחד, אני חיה לעצמי. רק לעיתים, אם אני הולכת למקום מיוחד, פרימיירה למשל, אשים חזייה".

בבגדים את משקיעה?
"לא, אני כמעט לא קונה בגדים. אני נזירית ולא צריכה בגדים חדשים, אני הכי ממחזרת בגדים ורואים אותי מצטלמת באותם בגדים רוב הזמן, אז למה שאזרוק, הם טובים. לאחרונה הייתה לי פינה בתוכנית של גלית ואילנית, זו הייתה פינה של חמש דקות, אמרו לי שאני צריכה ללבוש בגדים אחרים ממה שבאתי איתם, אז קניתי חולצות בצהוב, לבן, חרדל וורוד ואחרי חמש תוכניות הפינה ירדה, והחולצות שוכבות בארון".

פעם קראו לך נורית היפה, אישה שגברים אהבו לאהוב, ואת אהבת אותם.
"מיציתי את המין הזה שנקרא גברים. יצאתי מהמשחק, אני מחכה למין אחר ומשאירה אותם באהבה לאחרות. את יודעת איזה כיף זה שהליבידו שלי מת? אני רואה זוג מתנשק בטלוויזיה ומסמיקה כמו בתולה מבני ברק. כבר מעל 25 שנה אני חיה בלי גבר, אני כבר לא צריכה שמישהו יגיד לי שהוא אוהב אותי. פעם עשיתי הרבה בשביל למצוא חן בעיני הגברים, לא רוצה למצוא חן בעיני גבר, לא צריכה כתף. כל השנים אני תמכתי בכולם, האקס שלי יהונתן גפן נשען עלי עד היום. תמיד הייתי זו שתומכת שעושה, אני לא מפונקת. לא רוצה למצוא חן בעיני גבר, וכשאת משתחררת מזה ואת רק עם עצמך – את עושה רק מה שטוב לך".

ובכל זאת, לא חסרה לך פעילות?
"הייתי מפיקה בטלוויזיה הרבה שנים, זו הייתה עבודה קשה, הרבה אחריות ואני הייתי סופר אחראית. אבל נהייתי איטית והיום אני מדברת בשבחי האיטיות, כמה כיף לעשות הכל לאט. תעצרו, לא צריך לעשות הכל, לראות ולשמוע הכל. ועדיין אין לי רגע דל שלי עם עצמי".

לאחרונה היא הצטלמה ל"הד קולך", סדרה חדשה זוכת פסטיבל "סיריס מאניה" של כאן 11. היא מגלמת שם את דליה שמר, אהבת חייו וגרושתו של ארי שמר ואם בנו, שהצטרפה למעין קומונה רוחנית.

ספרי קצת על הצילומים ל"הד קולך"?
"הסדרה שתעלה בקרוב היא סאגה משפחתית מרתקת על שלושה דורות שביים תום שובל. אני לא שחקנית, אבל תום עשה לי אודישן ועברתי, ושיחקתי את הזקנה וזה היה לי מאוד קשה כי אני לא זוכרת, בלי קשר לגיל, והייתי אומללה כשהייתי צריכה ללמוד בעל פה טקסט. חוץ מזה, מכרתי את הרכב שלי ואני נוסעת באוטובוסים, מאוד אוהבת אוטובוסים וגם הולכת הרבה ברגל, זה הספורט היחידי שאני עושה, ואני הולכת לקולנוע ולתיאטרון ונרשמתי להרבה חוגים בקתדרא: פילוסופיה, פסיכולוגיה, מדעי המוח, תנ"ך, אמנות, ציור, תולדות הנצרות והכי אני אוהבת – את החוג של מדע החלל. אני לא יודעת כמה זה אחד ועוד אחד, אבל על חורים שחורים אני יודעת המון. אבל יש בעיה, דקה אחרי שלמדתי, אני שוכחת הכל. חוץ מזה מזמינים אותי לפעמים לפאנלים בטלוויזיה וזה נחמד ככסף כיס".

"הד קולך" | צילום: רותם ירון, כאן11
"הד קולך" | צילום: רותם ירון, כאן11

איך עוד לא עשית מופע סטנד אפ?
"האמת שחשבתי על זה. הרעיון היה שג'וזי כץ תשיר ואני אספר. ענת גוב המשגעת נדלקה על הרעיון, אבל אני נבהלתי כי אני לא יודעת ללמוד בעל פה. עכשיו כשיש פרומטר ואוכל לקרוא, אז אולי".

יש משהו שאת רוצה לעשות ועוד לא עשית?
"אני רוצה תכנית רדיו שלא צריך להתלבש אליה. אני אדבר על זקנה, לא כמשהו כבד, שיהרוס לצעירים את החתונות ושלא ילדו מהר ילדים. הרעיון שלי הוא שיצוותו אלי מישהי צעירה שרוצה אהבה ולהתחתן ולהביא ילדים, ואני אהרוס לה, לא בכוונה – רק אגיד לה את האמת. ואם היו נותנים לי לבחור בת זוג לתוכנית, אז הייתי בוחרת את דניאלה לונדון. היא בעיני הנפש התאומה שלי רק צעירה ואני אביא את הסיפורים על הזקנים שלא מספרים".

"אני לא יודעת לבשל, אני לא מבשלת לאף אחד ואני בעצמי אוכלת בחוץ…אני לא משועבדת לילדים ולנכדים, הם לא באים אלי הביתה, אני באה אליהם עם קופסאות ריקות ולוקחת מהם אוכל"

תגידי, איך הילדים שלך מגיבים אלייך?
"הם צוחקים עלי ומקבלים אותי כמו שאני עם כל הפאקים, גם לנכדים סיפרתי על כל הפאקים שלי. פעם הם רצו לבוא לישון אצלי אבל אני לא מרשה כי אני מפחדת לקחת אחריות עליהם. עכשיו שירה הגיעה לארץ לחופשה מברלין ועשתה לי קופסה עם חמין לכל השבוע".

>> איך לגדל בנות חזקות ושמחות?

ובתור סבתא? הנכדים אוהבים את מרק העוף שלך, נניח?
"מרק עוף? את נורמלית? אני לא יודעת לבשל, אני לא מבשלת לאף אחד ואני בעצמי אוכלת בחוץ. אני צמחונית, בבית אני אוכלת טחינה, ביצה וסלט, בחוץ סושי, קינואה, חומוס. אני לא משועבדת לילדים ולנכדים, הם לא באים אלי הביתה, אני באה אליהם עם קופסאות ריקות ולוקחת מהם אוכל. דילן הבן של אביב הוא בשלן, הכין לי לאחרונה סטייק ופירה בשני צבעים".

מה יהיה כתוב על הקבר שלך?
"הילדים שלי אמרו שישימו על המצבה שלי צלחת עם כוס וסכו"ם ויכתבו משהו בנוסח שהם רעבים, אולי סוף סוף אבין את הרמז".