כל מה שצריך לדעת כדי להגיע מוכנה ליום כיפור

יום כיפור יכול להיות זמן איכות משפחתי | צילום: shutterstock
יום כיפור יכול להיות זמן איכות משפחתי | צילום: shutterstock

איך מאכילים את הילדים כשאתם צמים, האם לנשים הרות מותר לצום ועל מה חשוב להקפיד לפני שנותנים לילד לעלות על אופניים? צרור עצות לקראת יום כיפור

88 שיתופים | 132 צפיות

מה עושים עם הילדים?

ילד עד גיל 12 אינו מחויב לצום, אבל מה עושים כשההורים צמים והילדים לא? אפשר להכין מראש מאכלים נגישים לילדים, כמו כריכים ארוזים, חטיפים מזינים, ירקות ופירות חתוכים, ביצים קשות, מעדנים, משקאות שוקו או יוגורט בבקבוק, ועוד. לא יקרה כלום אם במהלך אותן שעות הילדים לא יאכלו ארוחה חמה. אפשר גם למצוא בסביבה מישהו שבוחר לא לצום, ולבקש ממנו לדאוג להאכיל את הילדים.

מיניקות והריוניות

לפי ההלכה, אין מניעה מנשים בהריון או מיניקות לצום, אלא אם ילדו לפני פחות מארבעה ימים. עם זאת, מומלץ לכל אישה להתייעץ עם רופא ולהחליט לפי הרגשתה האישית, תוך הקשבה לגוף שלה. ידוע כי התייבשות עלולה לגרום לצירים לנשים בהריון, ולצמצום כמות החלב לאישה מיניקה. ישנם רבנים המאשרים צריכת מים בכמות מדודה לנשים בהריון ולמיניקות, במטרה למנוע מראש מצבי סיכון.

מעבירים את הזמן

יום כיפור הוא עיתוי טוב לזמן איכות משפחתי שאינו כולל גירויים חיצוניים כמו טלוויזיה ומחשב. זה הזמן להחזיר עטרה ליושנה ולתת מקום של כבוד למשחקי קופסה שנשכחו על המדפים. להיטים משפחתיים פוטנציאליים: מונופול, טאקי, פאזלים מרובי חלקים, רמיקוב, משחקי זיכרון, פלונטר (טוויסטר) ועוד. אפשרות אחרת היא להיזכר במשחקי החברה מפעם ולנחש שמות של ספרים/ סרטים/ שירים בפנטומימה. וכמובן, ספרים הם תמיד אפשרות נהדרת להעביר את הזמן. אם המסורת לא עומדת בראש מעיניכם, תוכלו להצטייד מראש בסרטים קלאסיים לילדים או לכל המשפחה ולהעביר את היום מול המסך. רק אל תשכחו לכבד את הסביבה ולשמור על ווליום נמוך.


הכבישים ריקים והילדים יכולים לרכוב על אופניים, סקייטבורד וכו'. אילוסטרציה: ingimage

חג האופניים

אחד היתרונות הגדולים של יום כיפור הוא שהכבישים פנויים ממכוניות. לא במקרה היום הזה נחשב עבור רבים כ"חג האופניים" (או הסקייטבורד או הרולרבליידס). על-מנת ליהנות מהחופש לנסוע בכבישים הריקים כדאי לשמור על כמה כללים:

  • תקינות: מומלץ ללכת כמה ימים לפני יום כיפור לחנות האופניים השכונתית, לבדוק לחץ אוויר בגלגלים ואת תקינות האופניים.
  • הפסקות שתייה: ילדים שעושים פעילות פיזית מאומצת כמו רכיבה על אופניים, טיולים ארוכים או רכיבה על סקייטבורד ורולרבליידס, חייבים להקפיד על שתיית מים. גם אם לא נעים לשתות באמצע הרחוב, תעשו הפסקה בבית או בפינה קטנה ושתו.
  • זהירות: למרות התחושה כי הכביש בטוח, חשוב לזכור שישנם מקרי חירום וכלי רכב מסוימים שנוסעים גם ביום כיפור. לא לשכוח את כללי הזהירות ולהיות ערניים לסביבה.
  • ליווי: במקרה של ילדים קטנים הזקוקים לליווי מבוגר – אם המבוגר צם, עדיף שיימנע משהייה בחוץ בשעות החמות ומומלץ שיקצר את משך השהייה בחוץ כדי לא להגיע להתייבשות או לתשישות.

קצת מסורת

ישנם גם חילונים רבים המתחברים ליום כיפור מהפן הדתי. עבור רבים מאיתנו יום כיפור הוא היום היחיד בשנה שבו הולכים לבית הכנסת וסופגים קצת אווירת קודש. זוהי גם הזדמנות טובה לקחת את הילדים לשמוע את התפילות ואת תקיעת השופר. אם החלטתם ללכת לבית הכנסת, אל תשכחו לכבד את המעמד: להתלבש בהתאם ולשמור על השקט ועל האווירה המיוחדת. הכינו את הילדים לקראת החוויה, הסבירו להם שאסור להפריע לתפילה והקפידו שינהגו בהתאם. בערים רבות התפילות נערכות כעת בחצרות בתי ספר בחוץ, כדאי לברר מראש באתרי העיריות.

גמר חתימה טובה!

ועוד כמה דברים חשובים:
>> איך להמנע מריח פה רע במהלך הצום
>> גמר חתימה טובה או חתימה טובה?
>> מתכוננים לצום יום כיפור לפי הרפואה הסינית