חיסון נגד שפעת – עכשיו הזמן להתחסן

צילום: Shutterstock
צילום: Shutterstock

כל מה שחשוב לדעת על החיסון: למי הוא מתאים, באיזה גילאים ניתן לקבלו, מהו משך יעילותו ואם כבר קיבלתם פעם חיסון - האם יש צורך להתחסן שוב?

88 שיתופים | 132 צפיות

על החיסון: בעונת 2020-2019 צפויים להיות זמינים בישראל רק תרכיבים מומתים נגד ארבעה זנים. השנה השפעת שהגיעה לפה קשה במיוחד ומזכירה את שפעת החזירים מ-2009. לצערנו היא כבר גבתה כמה קורבנות, כולל אנשים שלא נחשבים בסיכון, ובתי החולים מלאים באנשים שמאושפזים עם סיבוכי שפעת.

מימון: חיסון זה מומלץ על ידי משרד הבריאות אך אינו כלול בתוכנית חיסוני השגרה. עם זאת, משרד הבריאות משתתף בהוצאות קופות החולים ולכן החיסון (בזריקה) ניתן חינם למבוטחים.

מועד: החיסון מומלץ לתינוקות מגיל חצי שנה ומעלה, במיוחד לפעוטות ולילדים מתחת לגיל שנתיים ולילדים החולים במחלות כרוניות. החיסונים יגיעו לארץ בסביבות 10 בנובמבר ומומלץ להתחסן מוקדם ככל האפשר (אך ניתן גם לאחר מכן כל עוד קיימת פעילות של השפעת). המטרה היא שהגוף יספיק לייצר כמות מספיקה של נוגדנים טרם התפרצות המחלה.

אופן החיסון: בזריקה. בפעם הראשונה שילדים מגיל חצי שנה עד גיל 9 מתחסנים, הם מקבלים את החיסון בשתי מנות (לפי מינון ילדים) במרווח של ארבעה שבועות. בשנים הבאות כבר יקבלו מנה אחת.

מטרת החיסון: בחורף עולה שכיחות המחלות הזיהומיות בדרכי הנשימה. החיסון מונע הידבקות במחלה ומכאן גם את סיבוכיה (דלקת ריאות, אשפוזים ותמותה). כיוון שסיבוכי המחלה אצל תינוקות, פעוטות וילדים הם קשים – מומלץ שיתחסנו.

תופעות לוואי: תופעות לוואי מקומיות של אודם, נפיחות ורגישות מקומית החולפים תוך יום-יומיים ממתן החיסון. נדיר: שש עד 12 שעות לאחר ההזרקה חום וכאבי שרירים החולפים תוך יום-יומיים.

יש לציין שהחיסון אינו גורם לשפעת! אם הופיע זיהום נשימתי סמוך לקבלת החיסון, הרי שהחיסון ניתן בתקופת דגירת השפעת או שהגורם למחלה הוא מחולל אחר.

חיסנתי את הילד השנה, האם עלי לחסנו שוב בשנה הבאה?
כן! כיוון שהמחלה משתנה ובכל שנה מופיע נגיף חדש השונה במעט מזה של אשתקד. כל שנה ארגון הבריאות העולמי קובע את הרכב החיסון בהתאם לתחזית הקובעת מהם הזנים הצפויים באותה שנה (לרוב התחזית תואמת את המציאות).

הערה: לא תמיד החיסון יירשם בפנקס החיסונים, אך הוא יירשם בתיק הממוחשב של המטופל בקופת החולים.

>> שפעת או הצטננות? מה ההבדל ואיך מטפלים?

מהלך החיסון

לפני החיסון: אין הנחיה האם להגיע לחיסון לפני או אחרי ארוחה. אם התינוק/הפעוט אכל בסמוך לחיסון אולי הוא אף יהיה רגוע יותר, אם לא אכל – יירגע עם האוכל מיד לאחר החיסון. שתפו את האחות במצבו הבריאותי, במחלות שעבר, ברגישות לתרופות, בתופעות אלרגיות, בתופעות חריגות או בתגובות שהופיעו בחיסונים הקודמים.

בזמן החיסון: הורה לחוץ ישדר לחץ לתינוק/לפעוט, לכן השתדלו להירגע. מדובר בפעולה זריזה ומהירה והאחיות מיומנות בכך. כשההורה רגוע ונינוח, התינוק נינוח יותר.

אחרי החיסון: יש להמתין במרפאה 20 דקות לאחר קבלת החיסון, מכיוון שהזריקה עצמה עלולה לגרום להתעלפות. במקרים נדירים ביותר עלול להיווצר שוק אנפילקטי (תגובה אלרגית קשה). אם הוא מופיע, הוא יתרחש בדקות שלאחר מתן החיסון.

האחיות יודעות מה לעשות במקרה כזה וכמובן שבמרפאה נמצאים כל הציוד והתרופות הנדרשים לטיפול. במצב כזה, לאחר טיפול ראשוני במרפאה התינוק/הפעוט יישלח להשגחה בבית חולים.

כשמגיעים הביתה: יש לשים לב להתנהגות התינוק/הפעוט ולחום גופו. יש הורים שנוהגים להשאיר את התינוק/הפעוט ביום החיסון בבית ולא לשולחו לפעוטון. כך או כך יש לפקוח עליו עין, ובכל מקרה לדאוג טרם החיסון שיש לכם בבית תרופה להורדת חום ולשיכוך כאבים.

אם מופיעים אודם או נפיחות באזור ההזרקה מומלץ לשים על המקום תחבושות ספוגות מים פושרים (אין לעסות את מקום ההזרקה!), אפשר גם לעשות לתינוק אמבטיה במים פושרים.