מיסטיקה: באילו תיאוריות מיסטיות האמינו הנאצים?

צלב הקרס הוא סמל עתיק למזל ולהצלחה בהינדואיזם, בבודהיזם הטיבטי ובתרבויות אפריקאיות ודרום אמריקאיות | צלם: א.ס.א.פ קריאייטיב | Jim Vallee, shutterstock
צלב הקרס הוא סמל עתיק למזל ולהצלחה בהינדואיזם, בבודהיזם הטיבטי ובתרבויות אפריקאיות ודרום אמריקאיות | צלם: א.ס.א.פ קריאייטיב | Jim Vallee, shutterstock

בחדרי חדרים התמסרו ראשי המפלגה הנאצית לתיאוריות ניו אייג’ שונות ומשונות. על זרעי המיסטיקה של המפלגה הנאצית שהניבו את פירות השטן

88 שיתופים | 132 צפיות

בתחילת המאה ה-20 התפשט בכל רחבי גרמניה גל חזק של רוחניות, של צמחונות וטבעונות, של הערצת התרבות הקלטית ושל חזרה אל הטבע. הזרעים הראשונים לתנועות אזוטריות מערביות נזרעו עוד קודם לכן על ידי מאדאם בלאווצקי (מייסדת התיאוסופיה), רודולף שטיינר (מייסד האנתרופוסופיה), פטר דמיינוביץ' אוספנסקי (פילוסוף ומיסטיקן) וגיאורג איבאנוביץ' גורדייף (מיסטיקן שהתחנך אצל הסופים ואבי השיטה "דרך הרביעית").

כולם כמהו לתרבויות עתיקות שנעלמו והתפעלו מגזע עליון, ספק אדם ספק אל, שהאמינו שחי בעבר על פני כדור הארץ. על פי בלווצקי, שבעה דורות של גזעים עליונים אכלסו פעם את כוכב הלכת שלנו, בהם גזע קדום שמקורו ביבשת אטלנטיס הנעלמה והגזע הלמורי שמקורו ביבשת למוריה, נצר לגזע האטלנטי.

האחרון בשושלת היה הגזע הארי, שהופיע במזרח (בפרס העתיקה, בהודו ובטיבט), עבר לסקנדינביה ומשם התפשט למרכז אירופה. תיאוריה זו הסתמכה על מחקרים שגילו שבפרסית קדומה ובסנסקריט, המילה Arya פירושה "אדם אציל".

מחוסר זהות לאומית לפריחה מדעית ותרבותית

עד סוף המאה ה-19, היו הגרמנים מחולקים לעשרות נסיכויות נפרדות וסבלו מחוסר זהות לאומית. בראש נסיכות פרוסיה הגדולה עמד אוטו פון ביסמרק, קנצלר הברזל, שייסד ב-1871 את הרייך השני (הרייך הראשון הוקם בימי הביניים, כשקרל הגדול איחד את הנסיכויות הגרמניות, והתפרק בימי נפוליאון, עם ניצחון הצבא הצרפתי בקרב אוסטרליץ) והוביל את גרמניה המאוחדת לפריחה כלכלית ולעוצמה צבאית. ביסמרק הוא שעיצב את הלאומנות הגרמנית ותרם להתפתחות המושג "פולק" – הלאום, הרוח הגרמנית המיוחדת.

עוצמתה של גרמניה באה לידי ביטוי גם בפריחה תרבותית ומדעית, שהביאה לשכרון חושים אימפריאליסטי. במקביל, תורת האבולוציה של דרווין, הדוגלת בעיקרון "המתאים שורד", נפלה על אוזניים קשובות בגרמניה, שכאמור נשטפה בשלל תיאוריות אזוטריות בדבר גזע עליון קדום, וסולפה באופן מגמתי – "החזק שורד".

כך נולד תמהיל רומנטי בדבר עליונות הגזע הארי הגרמני ונחיתות גזעים אחרים, ובראשם הגזע השמי. רעיונות אלו טופחו על ידי כמה הוגים רוחניים אשר חלקם גם ייסדו כתות רוחניות מיסטיות שקסמו לאדולף היטלר ולרוב צמרת המפלגה הנאצית.


אדולף היטלר. הושפע מכתות העוסקת בתורת הנסתר. צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב | mrHanson, shutterstock

צלב הקרס

בין מעצבי תפיסת העולם של המפלגה הנאצית היה איש בשם יורג לאנץ פון ליבנפלס, נזיר מודח שהפך להוגה דעות, שפרסם בשנת 1905 תיאוריה מוזרה בשם תיאוזואולוגיה. הוא טען שמקורו של הגזע הארי בישויות מחוץ לכדור הארץ ושהגזעים הנחותים יותר נוצרו מהכלאה של קוף עם אדם. לכן, לדבריו, יש לעקר זכרים נחותים. את תורתו הוא פרסם במגזין בשם "אסתרא", והוא היה הראשון להשתמש בסמל הסווסטיקה, צלב הקרס, בהקשר הנאצי שלו.

צלב הקרס הוא סמל עתיק למזל ולהצלחה בהינדואיזם, בבודהיזם הטיבטי ובתרבויות אפריקאיות ודרום אמריקאיות. הוא אף מעטר מבנים ופסיפסים בישראל מתקופת בית שני ומהתקופה הרומית, שנחשפו בחפירות ארכיאולוגיות. בהינדואיזם הוא נפוץ בשני המצבים, שמאפיינים את האל ברהמה. כשזרועותיו של צלב הקרס בכיוון השעון הוא סמל לאחדות ומיוחס גם לגנש, אל השפע, וכשזרועותיו נגד כיוון השעון הוא סמל לפירוד ומיוחס גם לאלת ההרס קאלי.

חברי ה"טולה" (Thule), אגודת סתרים שנתנה חסות למפלגת הפועלים הגרמנית (שהפכה מאוחר יותר למפלגה הנאצית), אימצו את הסמל בשינוי קל – הם היטו אותו ב-45 מעלות. בשנת 1920 הוא הפך לסמל המפלגה הנאצית, ועם עליית הנאצים לשלטון ב-1933, הופיע צלב הקרס בדגלה הרשמי של גרמניה.

היטלר הושפע עמוקות מכתות אוקולטיות (כתות שעוסקות בתורת הנסתר), ובעיקר אלו שהכריזו מלחמה על התנ"ך ועל מעמדו המקודש. היטלר בז ממילא לנצרות ולכנסייה, והעתיק את שנאתו לתנ"ך וליהודים, שטענו שהם העם הנבחר. הוא האמין שתיאוריית העם הנבחר סותרת את חזון הגזע הארי, גזע שמקורו באטלנטיס האבודה ושישוב ויעלה מן המצולות, ולכן ראה בעצמו שליח הבא לטהר את העולם מהגזעים הנחותים.


סמל הסווסטיקה ההינדי העתיק

מלחמת אש בקרח

עוד אדם שהשפיע רבות על התנועה הנאצית היה הממציא ומהנדס הקיטור הנס הורביגר, שנולד ב-1860 באוסטריה. הורביגר היה מבוני הרכבת התחתית בבודפשט, והמציא שסתום מיוחד למדחסים שנמצא בשימוש עד היום. בהיותו גם אסטרונום חובב הוא המציא תיאוריה מוזרה מאוד בשם "התיאוריה של הקרח הנצחי", העומדת בסתירה גמורה לאסטרונומיה ולמתמטיקה.

תיאוריה זו מבוססת על סיפורי מיתולוגיה וטוענת שהעולמות נוצרו בקרח ובאש , תוך כדי מאבק תמידי ביניהם בחלל האינסופי. לדבריו, מערכת השמש נוצרה בהתנגשות אדירה בין גוף אש לוהט לכוכב קרח ענקי. הוא טען ששלושה ירחים, העשויים מסות של קרח קוסמי, קדמו לירח שלנו. ירחים אלה הלכו וקרבו במשך מאות ואלפי שנים לכדור הארץ, סבבו סביבו, התנפצו שוב ושוב על פניו ויצרו שינויים ניכרים בכוח הכבידה, שהשפיעו על גודלם של בעלי חיים וצמחים. כל אימת שהירח הראשון היה קרוב לכדור הארץ נוצרו בו יצורים ענקיים, וכשהוא היה מתרחק – נוצרו בכדור הארץ יצורים ננסיים וזוחלים.

בירח השני הופיעו על פני האדמה יצורי ענק דמויי אלים, בעלי יכולת שליטה בסדרי עולם, שזכרם נותר במיתולוגיה היוונית. אותם בני אדם-אלים תרבתו את האדם שנוצר במחזור הירח השלישי, שלטו במסלול הכוכבים ויכלו למנוע אסונות טבע. הורביגר טען שגזע עליון זה עומד לשוב ולפרוש את שלטונו על פני כדור הארץ. לתפיסתו, הצוענים, השחורים והיהודים לא היו בני אדם אלא מוטציה פתאומית של תקופה חסרת ירח, שבמהלכה שטחים רבים מכדור הארץ לא היו אלא ביצה טובענית, תקופה שבה נוצרו גם החרקים והזוחלים.

ספרו יצא ב-1917 במהלך מלחמת העולם השנייה, וסחף למעלה ממיליון מאמינים ברחבי העולם שיצרו קבוצה בשם WEL. המפלגה הנאצית אימצה את רעיונותיו בחום, כי הם התיישבו עם השקפות העולם הגזעניות שלה. היטלר ראה בדבריו מדע נורדי ונציונל סוציאליסטי, המהווה תשובת נגד הולמת למדע היהודי הליברלי.

שובו של האדם העליון

אדם אחר שהיווה מקור השראה להיטלר ולצמרת המפלגה הנאצית היה דיטריך אקהרט, משורר, מחזאי, עיתונאי ואיש בוהמה, שנפטר במינכן בשנת 1923. בצוואתו כתב שהחברה שהקים, אגודת טולה Thule Society, תמשיך להתקיים לעד ותביא תוך זמן קצר לשינוי פני העולם כולו.

השם "טולה" נגזר מתוך אגדה עתיקת ימין הטוענת שאי שם בצפון, מעבר לגרינלנד, נמצא פעם אי שהיה מרכזו של תרבות מאגית שנכחדה, ושבאי זה חיו יצורים שחציים אדם וחציים אלים, העתידים להעביר את סודותיהם (בתקשור) לקבוצת נבחרים מהאומה הגרמנית.

על פי האגדה, קבוצת אנשים זו תשמש מקור לגזע חדש העומד לשוב אל כדור הארץ, גזע האדם העליון, והאל הסקנדינבי תור יהיה מלכם. שלוש שנים היה אקהרט בקשר הדוק עם היטלר, הנחה אותו במשנתו ולימד אותו את כישורי הנאום, ובתמורה הקדיש לו היטלר את ספרו "מיין קאמפף".

כשהמיסטיקה והפוליטיקה נפגשות

בתום מלחמת העולם הראשונה, התנפצה תפארתו של הרייך השני לרסיסים. גרמניה הושפלה על ידי אומות העולם בהסכם ורסאי וחויבה בפיצויים; מיליוני גרמנים היו מובטלים ורעבו ללחם; רבים מתו ממגפות (בעיקר מדלקת ריאות ומשחפת); והאינפלציה הרקיעה שחקים. את בשורת סיום המלחמה שמע רב טוראי היטלר בהיותו מאושפז, אחרי שנפצע ברגלו ואף סבל מעיוורון זמני עקב פגיעת גז חרדל, ואחרי שבאוגוסט 1918 זכה בצלב הברזל, עיטור גבורה ממעלה ראשונה.

בימים שלאחר סיום המלחמה, גברה המחלוקת בחברה הגרמנית, והיא התפלגה לימין קיצוני לעומת שמאל קומוניסטי. בסוף 1919 נשלח היטלר, שעדיין שירת בצבא, לרגל כסוכן סמוי אחר קבוצת אנשים קטנה במינכן בשם "מפלגת הפועלים הגרמנית", שמא מדובר בתנועה מרכסיסטית. עד מהרה נוכח לדעת שלפניו מפלגה ימנית קיצונית, בעלת מצע חברתי אנטי-קפיטליסטי ועם סממנים אנטישמיים. הוא מצא את אשר חיפש והצטרף כחבר לתנועה.

בשנת 1920 שמע רודולף הס, טייס קרב עטור תהילה ממלחמת העולם הראשונה וחבר באגודת טולה – שחיפשה אחר המשיח נושא בשורתה, נאום נלהב של היטלר באחת מהעצרות. חבריו לאגודה שהיו ממכובדי העיר ומעשיריה החליטו לממן את מפלגתו של היטלר שכבר עמד בראשה. שמה שונה למפלגת העבודה הגרמנית הנציונל סוציאליסטית ובקיצור, המפלגה הנאצית. מלבד הס, שהפך לסגנו ולמזכירו האישי של היטלר, רוב צמרת המפלגה הנאצית הייתה חברה באגודת טולה, לרבות אלפרד רוזנברג, הנס פרנק, יוליוס שטרייכר ועוד רבים אחרים.

הקוסם מאחורי הקלעים

<p> לאחר מותו של אקהרט, תפס קרל האוסהופר, מיסטיקן ואסטרטג שהאמין בקשר עם ישויות מעולמות אחרים, את מקום האב הרוחני של האגודה. הוא נולד ב- 1869 במינכן, וב-1908 הוא מונה לנספח צבאי בטוקיו, שם הפך לתלמיד באגודות בודהיסטיות סודיות, מהחשובות ביותר. קשר מיוחד היה לו עם אחוות "הדרקון השחור", אגודה סודית ימנית, שחבריה החזיקו בעמדות בכירות בעולם העסקים והממשל ושדגלה בהפיכת יפן למעצמה צבאית.

Karl Haushofer | צילום: GettyImages
Karl Haushofer | צילום: GettyImages
נטיות רוחניות במפלגה הנאצית
* היטלר היה צמחוני מושבע. בעת צפייה בסרטים הוא נהג להסיט את עיניו בסצנות קשות הקשורות בבעלי חיים.* ראשי המפלגה הנאצית העריצו את הרונים ואת תורתם, ולכן אימצו בחום את סמלי הרונים, שהופיעו על מדים ועל דגלים וסמלו אומץ וגבורה.

* הימלר היה נשוי לרופאה הומיאופתית, היה בעל תואר בחקלאות וגילה עניין בתנועות לבריאות טבעית.

* "מעיין החיים" היה שם הפרויקט להשבחת הגזע הארי. רווקות עודדו להביא ילדים מחוץ לנישואין עם קציני אס אס (גם נשואים).

* הנאצים אסרו על קשר בין חיילים גרמנים לאוכלוסייה המקומית למעט בסקנדינביה, שם הם עודדו חיילים להזדווג עם נשים מקומיות.

האוסהופר היה גנרל בכיר במלחמת העולם הראשונה, ואת המפלה הצורבת שנחל הצבא הגרמני תלה בקומוניסטים וביהודים. לאחר שחרורו מהצבא קיבל משרה באוניברסיטת מינכן כמרצה לגיאוגרפיה, ובגיל 45 קיבל את הדוקטורט על תזה מבריקה בגיאופוליטיקה, העוסקת בקולוניאליזם ובהתרחבות טריטוריאלית וכן בקשרים שבין האדם לטבע. בשנת 1919 הוא ייסד בברלין את "אחוות הווריל", שעסקה בתקשורים, במדע ובטכנולוגיית תעופה, כולל ניסיונות לבניית צלחות מעופפות בכוח האנטי כבידה. האוסהופר טען שגרמניה חייבת ליצור בריתות עם מדינות בעלות אקלים דומה, ולכן הגה ברית יבשתית בין גרמניה, רוסיה, סין, הודו ויפן נגד העוצמה הקולוניאליסטית הימית של אנגליה, צרפת וארצות הברית ואף עיצב את "הבלוק", ברית בין גרמניה, רוסיה ויפן.

לפי תורתו, המדינה היא אורגניזם טבעי הפועל לפי חוק הטבע – החזק מנצח את החלש, ולכן אך טבעי שהאזרחים חיים למען המדינה. האוסהופר הצדיק את ההתפשטות הגרמנית על חשבון מדינות שכנות בעליונות הגזע הארי ושאף לאחד את כל בעלי הדם הגרמני במדינות אלה תחת דגל אחד.

בשנת 1924, בעקבות ניסיון ההפיכה במינכן שכשל, נאסר היטלר עם מזכירו רודולף הס, ושם בכלא כתב את ספרו המפורסם "מיין קאמפף". האוסהופר ביקר אותו מדי יום ביומו, והעניק השראה לתיאוריות של מדיניות הפנים ומדיניות החוץ המתוארות בספר.

האוסופר האמין שבטיבט יושבים המכשפים החזקים ביותר בעולם ושהיטלר הוא גלגול נשמה של מנהיג ארי טיבטי קדום. הוא גם נודע כבעל כוחות נסתרים המסוגל לראות את העתיד, וידע לומר היכן יתקפו כוחות האויב. הוא חזה תאריכים חשובים ביותר כמו כניסת הכוחות הנאצים לפריס ומות הנשיא רווזולט.

בן טיפוחים מטורף

האוסופר והס היו מקורבים ביותר להיטלר עד לשנת 1941. ב-3 במאי בשנה זו דנו השניים בדבר עתידה של גרמניה נוכח פעולותיו הבלתי שפויות של היטלר, וראו בו את האל שהכזיב. הם חששו שהיטלר עומד לתקוף את רוסיה ובכך להפר את הברית שהאוסהופר כל כך עמל עליה. האוסהופר חשב שאולי יש מקום לדבר על שלום, אם בריטניה תכיר בשאיפת גרמניה לשליטה באירופה. כאן המקום להזכיר שהאוסהופר היה קשור לאחווה בריטית סודית בשם מסדר שחר הזהב (מתלמידיה הבולטים היו קראולי וריידר וייט, ממציא חפיסת הקלפים הפופולרית כל כך).

הס, סגן הפיהרר, יצא בחשאי במטוס זעיר לפגוש את הדוכס מהמילטון, שהיה חבר המסדר, בטירתו בסקוטלנד, וכך נוצר קשר עם וינסטון צ'רצ'יל. ואולם, המנהיג הבריטי סירב לכל הסדר ורצה בחיסולו המוחלט של הרייך השלישי. היטלר, שהיה אחוז כעס וטירוף על הבגידה בו, הדיח את כל מקורבי הס כולל האוסהופר.

ב-22 ביוני 1941 פלש היטלר לרוסיה וגם ארצות הברית הצטרפה למלחמה. חבורת הפטריוטים הלאומנית הגזענית ראתה בהיטלר בוגד במורשת הגרמנית המקודשת, ולא בשל פשעיו נגד האנושות בכלל ונגד העם היהודי בפרט, אלא בשל בגידתו ברעיונותיהם. מבחינתו של האוסהופר, היטלר, בן טיפוחיו המטורף , ריסק לחלוטין את חזונו בדבר הרייך בן אלף השנים. מכאן ואילך האוסהופר החל להיות מעורב במזימות שנרקמו נגדו. הוא ובנו אלברט היו בין הקושרים שתכננו להתנקש בהיטלר ב-20 ביולי 1944, במבצע ולקירי המפורסם, אך היטלר ניצל בנס מניסיון ההתנקשות, הודות לרגל השולחן בבונקר המבצעים שלו שהגנה עליו.

רבים הוצאו להורג, בהם הבן אלברט שהוצא להורג בימי המלחמה האחרונים. האוסהופר שימש כעד נגד הפושעים הנאצים במשפטי נירנברג והכחיש כל מעורבות לפשעי הנאצים. הוא סיים את חייו בשנת 1946, כשביצע בגיל 75 התאבדות טקסית בנוסח הסמוראים, בלוויית אשתו היהודייה, שהיטלר למרבה הפלא לא נגע בה. במרוצת השנים נדחקה דמותו אל השוליים הנשכחים של הזיכרון.

גם לידידו רודולף הס חיכה גורל אכזר. במשפטי נירנברג הוא נוקה מאשמת פשעים נגד האנושות ומאשמת פשעי מלחמה, אך הואשם בפשעים נגד השלום. הוא נכלא בברלין לשארית ימיו. 40 שנה חלפו עליו במאסר, ובמהלכן השתנה העולם בחוץ לנגד עיניו באופן שנתפס עבורו כמחזה אימים. באוגוסט 1987, בגיל 93, הוא שם קץ לחייו בתלייה.

אחוות הווריל והחוצנים

אחוות הווריל התפתחה בברלין כגרעין סודי קטן בלב אגודת הטולה, ומטרתה הייתה התפתחות אישית ומדעית. היא נוסדה ב-1921 על ידי קבוצת נשים ספיריטואליסטיות וקרל האוסהופר ומשכה ברעיונותיה את צמרת המפלגה הנאצית, כולל היטלר, הימלר, רוזנברג, גרינג ורופאו של היטלר ד"ר מורל. המילה "וריל" מקורה בספר מדע בדיוני בשם 'וריל: עוצמת הגזע הבא'. ספר זה, שיצא לאור ב-1870, דיבר על עוצמת הגזע האנושי הבא. סופר שם על צורת אנרגיה בשם וריל שבה שולט גזע תת קרקעי רב עוצמה שחי בטולה הקדמונית.

חברי אחוות הווריל עסקו בתרגילי ריכוז, ביוגה ובמדיטציה כדי לעורר את כוחות הווריל, שהם אנרגיה חשמלית סמויה דמוית נוזל. הם האמינו שלמי שישלוט באנרגיה זו יהיו כוחות עילאיים, כמו סופרמן, ותרגלו טכניקות פסיכולוגיות סודיות לשליטה מוחית שהיטלר היה אמון עליהן. אחוות הווריל הייתה גם בקשר קרוב עם מסדר שחר הזהב, ארגון בריטי שעסק אף הוא בתורת הנסתר.

להקמתה של אחוות הווריל קשורה דמותה המסתורית של מתקשרת ספיריטואליסטית וינאית בשם מריה אוסטרייך, שעמדה בראש האגודה הגרמנית למטפיזיקה בתחילת המאה ה-20. מדובר היה במעגל של נשים מתקשרות שעסקו בקשר טלפתי עם חוצנים. בשנת 1919 נוצר הקשר עם אגודת הטולה וכך נולדה אחוות הווריל. אוסטרייך טענה שקיבלה מסר בכתב סודי שמובן רק לה, עם הוראות טכניות לבניית מכונה מעופפת. לדבריה, המסר הגיע ממקום במערכת שמש המכונה Aldebaran, המצויה במרחק של 64 שנות אור מקבוצת כוכבים שמייצגת את מזל שור. על פי עדויות רבות, פותחה הצלחת המעופפת הגרמנית הראשונה בשנים 1937-1922.

לפי עדויות אלה, הצלחת המעופפת פותחה בעזרת אנשי מקצוע מאוניברסיטת ברלין, שהצליחו לבנות מנוע שמייצר שדה אלקטרומגנטי שמבטל את כוח הכבידה. אחרים טוענים שאנשי אחוות הווריל פיתחו בשנת 1945 מתקן ריגול נאצי בשם "עין הווריל הקסומה", בצורת כדור בקוטר 30 סנטימטרים ועם מנוע אנטי גרביטציוני. לדבריהם, הוא יכול היה להופיע או להיעלם בכוח הרצון ולטוס בעל ממד בכוח הווריל.

הנשק הסודי והפעמון המסתורי

היינריך הימלר ידוע כמי שניהל בפועל את כל המנגנונים של מחנות הריכוז ושל מחנות ההשמדה וכמי שעמד בראש מנגנוני הביטחון במדינה – האס אס והגסטאפו. עובדה ידועה פחות היא שהוא הפך את ארגון האס אס לכת גברית סודית, האמונה על טקסים הקשורים לאדמה, לדם ולטוהר הגזע.

כאשר עלה היטלר לשלטון, הוא אסר על פעילותן של הכתות המיסטיות הנסתרות ולכן אגודת טולה ואחוות הווריל סופחו לארגון האס אס. הימלר ייסד את ארגון המחקר "מורשת האבות – האננארבה", שבו פעלו מדענים בצד מתקשרים על מנת להוכיח את מוצאו הארי של העם הגרמני. לצורך כך הוא שלח משלחות מחקר ארכיאולוגיות לכל קצוות תבל. המשלחת המפורסמת ביותר נשלחה לטיבט, ותועדה בסרט (הקישור לסרט בסוף הכתבה). הימלר היה גם מעורב בפרויקט מיוחד ביותר שנקרא "הפעמון", ובגרמנית: "Die Glocke". על פי איגור ויטקובסקי בספרו (בשפה הפולנית) "האמת בדבר נשק הפלא", בנו הנאצים כלי טייס דמוי פעמון במתקנים סודיים בגבול צ'כיה-פולין.

הפעמון מתואר כעצם מתכתי כבד ברוחב של תשעה רגל ובגובה של בערך 15 רגל. הוא הכיל שני צילינדרים שסובבו בתנועה מנוגדת כשהם מלאים בנוזל בצורת כספית סגולה. לפעמון הייתה יכולת לרחף באוויר והוא הפיץ קרינה חזקה מאוד שגרמה למותם של כמה מדענים. לקראת סיום המלחמה, בניסיון של הנאצים לטשטש את עקבותיהם, 60 מדענים שעבדו בפרויקט נרצחו, המכרה הוצף ואלפי עובדי כפייה פולנים שעבדו במקום מצאו את מותם.

יש הטוענים שאלפי מדענים ומהנדסים נאציים הוברחו לאמריקה הדרומית ולארצות הברית במבצע מיוחד שנקרא "פייפר קליפ", ושהם היו ממייסדי נאס"א. בשנת 1965 אלפים צפו בנפילתה של צלחת מעופפת דמוית פעמון בשדה בקקסבורג שבפנסילבניה, ארצות הברית. הצבא האמריקאי מיהר לאסוף אותה. המבנה שלה היה זהה לחלוטין לשרטוטי מהנדסים נאציים שהגיעו לארצות הברית.

לקראת סוף המלחמה, כאשר גרמניה כבר הובסה, נפוצו שמועות בדבר ה- Wunderwaffe, נשק הפלא האימתני שינצח כל את כל אויביה ושמפותח על ידי מדענים במתקנים תת קרקעיים סודיים. האם הייתה זו פצצת אטום כחלק ממרוץ חימוש בין גרמניה לארצות הברית? או שמא טיל בין-יבשתי שיחצה את האוקיינוס וינחת בניו יורק? או שאולי זה באמת הפעמון, אותו כלי טיס מנצח היכול להגיע לכל מקום באפס זמן?

הרעיונות האיזוטריים שהשפיעו על האידיאולוגיה של המפלגה הנאצית אינם יותר מוזרים מרעיונות מיסטיים אחרים, אך הבנתם המסולפת של מוחות מעוותים זרעה הרס עולמי. בתוך החיפוש הקיומי העמוק של נשמת האדם אחר משמעות, ועל רקע משברים פיזיים, פוליטיים וכלכליים, נבטו רעיונות אלו והניבו את פירות השטן, שכמעט הביאו לכיליונו של המין האנושי.