יצאו מאיזון

פצעונים בגיל ההתבגרות, עצבנות בזמן מחזור וגלי חום בגיל המעבר הם רק חלק מהשפעותיו של חוסר איזון הורמונלי. מהם הגורמים לו והאם ניתן לפתור את הבעיה?

88 שיתופים | 132 צפיות

גוף האדם הוא מכונה משוכללת ומסובכת ביותר. הכול בה מתוכנן בצורה מופלאה. כל מערכות הגוף קשורות אחת בשנייה ומבקרות אחת את השנייה. לכן, כאשר משתבש משהו באחת מהן – הכול משתבש. אחת מהמערכות המווסתות את חילוף החומרים בגוף ודואגת לתפקודו התקין היא המערכת ההורמונלית, שכוללת בלוטות אנדוקריניות שמפרישות לזרם הדם את ההורמונים שלהם. מדובר בבלוטת התריס, בלוטות פרה-תירואידיות, בלוטות המין, יותרת הכליות, לבלב, תינוס, היפופיזה, היפותלמוס וכו'.

הורמונים הינם חומרים ביולוגיים פעילים המופרשים בכמויות קטנות מאד, אך השפעתם על הגוף אדירה ואופן פעולתם ספציפי ביותר. להלן כמה דוגמאות: הורמוני הבלוטה הפרה-תיירואידית משפיעים על רקמת העצם ועל הכליות, הורמוני בלוטת התריס משפיעים על כל תא בגוף, הורמוני החלק הקדמי של ההיפופיזה מווסתים את הבלוטות ההורמונליות של הגוף ועוד.

לעתים פעילותה של בלוטה זו או אחרת משתבשת, והדבר גורם למחלות קשות. גם אם אין מדובר בחוסר או עודף ניכר בתפקוד הבלוטה אלא בשינוי קטן, הדבר עלול לגרום לפגיעה בתפקוד הגוף, וכתוצאה מכך – להרגשה רעה.

שינויים הורמונליים בכל הגילאים

קיימים מקרים שבהם רמתם של הורמונים שונים בגוף משתנה באופן דרמטי. הדבר מוביל לתסמינים שפוגעים באיכות החיים ברמות שונות, החל מאי-נוחות קלה וכלה בחוסר תפקוד ממש. זה מה שקורה, למשל, אצל נערים ונערות בגיל ההתבגרות. בלוטות המין שלהם, שקודם היו רדומות, מתחילות לפעול, והדבר גורם זעזוע לגוף. כתוצאה מכך נערים ונערות אלה סובלים מפצעי בגרות, ממצב רוח לא יציב ועוד.
דוגמא נוספת להשפעה של חוסר איזון הורמונלי היא בעיות פוריות עקב נטילת גלולות למניעת הריון במשך תקופה העולה על שלושה חודשים. מכיוון שהגלולות שיבשו את הפעילות של המערכת ההורמונלית של האישה, היא עלולה לסבול מבעיית פוריות.

דוגמא נוספת ניתן למצוא אצל אישה בהריון, המוצפת בהורמונים של עצמה ושל העובר גם יחד, שמפירים את האיזון ההורמונלי שהיה לה קודם. הדבר גורם בחילות, כאבי ראש, הקאות, מצבי רוח משתנים, שינויים בחשק המיני, דיכאון ועוד. מחקר אמריקאי הראה, ש-46% מהנשים ההרות סובלות מתסמינים דכאוניים.

גם אישה אחרי לידה, שכמות ההורמונים אצלה נופלת בצורה פתאומית ודרמטית, סובלת מחוסר איזון הורמונלי. מצב זה מוכר בשם "דמעות יולדת", מכיוון שהאישה בוכה ללא שום סיבה מלבד חוסר איזון הורמונלי. גם דיכאון אחרי לידה הוא תופעה מוכרת.


אישה אחרי לידה סובלת מחוסר איזון העלול לגרום לדיכאון. אילוסטרציה: photos to go

לפני מחזור ובגיל המעבר

נשים רבות מאד סובלות מתופעות שונות לפני או בזמן המחזור, ובהן עצבנות, כאבים שונים, בעיות בתפקוד מערכת העיכול, מיגרנות, תנודות בלחץ הדם, פצעי עור ועוד. גם הסיבה לכל התופעות האלה נעוצה בחוסר איזון הורמונלי. נשים רבות חושבות שתופעות אלה הן "טבעיות" ואפילו לא פונות לעזרה. חבל שכך, כי ניתן לעזור להן ולשפר את איכות החיים שלהן ושל הסובבים אותן.

נשים וגברים בסביבות גיל החמישים מגיעים למה שמכונה "גיל המעבר". תקופה זו מאופיינת בירידה בהפרשת הורמוני המין. זוהי תקופה של חוסר איזון מבחינה הורמונלית, המהווה למעשה חוסר איזון של הגוף כולו. בין תסמיני גיל המעבר אצל נשים ניתן למצוא חוסר איזון ואזומוטורי, הידוע כ"גלי חום": 40% מהנשים מעל גיל 40 חוות גלי חום קלים ו-75%-80% מהנשים בתקופת המנופאוזה חוות גלי חום, מתוכם 30% חמורים.

מתייעצים בפורומים
לפורום הריון ולידה
לפורום תמיכה אחרי לידה
לפורום תזונה
לפורום תרופות סבתא
לפורום רפואה סינית ויפנית

גלי חום הינם תוצאה של רמות בלתי יציבות של אסטרוגנים ש"מבלבלים" את מערכת הטרמורגולציה בגוף. זוהי גם סיבה להזעת יתר ואדמומיות עור הפנים. במהלך גל החום, טמפרטורת הגוף עולה עד 40 מעלות וזרימת הדם למוח יורדת ב-70%. גל חום משבש את הפעילות המוחית וגורם לשינויים ניווניים – בדומה לתהליך המתרחש אצל חולי אלצהיימר. ראיתי נשים שכל-כך סבלו בגיל המעבר – עד כדי כך שהן רצו להתאבד.

חוסר איזון הורמונלי עלול לגרום להשמנה, לאין-אונות, להפלות, לבעיות עור, למצב רוח לא יציב ועוד. הוא גם אחת הסיבות לבעיות פוריות, הן אצל גברים והן אצל נשים. לפי הסטטיסטיקה, בעיות פוריות על רקע של חוסר איזון הורמונלי מהוות כ-20% מכלל בעיות הפוריות. עוד 20% מבעיות הפוריות הן "מסיבה לא ידועה". מניסיוני הרב בטיפול בבעיות פוריות, טיפול במערכת ההורמונלית – למרות שלפי כל הבדיקות אין בה בעיות – נותן תוצאות טובות מאוד.

אני ממליצה לכל אדם שנמצא במצב של חוסר איזון הורמונלי לפנות לעזרה. לרפואה משלימה יש הרבה מה להציע והתוצאות טובות מאד. אל תסבלו – יש פתרון!

יעל טוקצ'ינסקי היא מטפלת בכל סוגי חוסר האיזון ההורמונלי, מאבחנת ומטפלת בנטורופתיה, הומיאופתיה, דיקור, צמחי מרפא, IPEC, צבע, קריסטלים ותמציות קריסטלים ובשיטות אנרגטיות. ליצירת קשר בטלפון 054-8450103.