טיפים להרזיה בקיץ

בלי דיאטות כאסח. טיפים מנצחים להרזיה | צלם: Fotolia - Kzenon
בלי דיאטות כאסח. טיפים מנצחים להרזיה | צלם: Fotolia - Kzenon

החלטתם לפצוח בדיאטת קיץ? נהדר, הנה כמה טיפים מנצחים שיסייעו לכם לעשות זאת בקלות וביעילות. בהצלחה!

88 שיתופים | 132 צפיות

1. בלי כאסח

נתחיל מזה שמשמעות המילה "דיאטה" (Diet) מיוונית היא "אורח חיים". רוצה לומר – בלי דיאטות כאסח או דיאטות המבוססות על מזון אחד ויחיד (האם לנצח תאכלו אבטיח?). כלומר, הירידה במשקל צריכה להיות הדרגתית ולכלול את כל אבות המזון שלהם הגוף זקוק. כי כידוע, לרוב כשמורידים במשקל בצורה דרסטית ומהירה – בבוא היום לא רק שעולים הכל בחזרה, אלא עם ריבית מטורפת.

2. אכלו נכון

לפי הרפואה הסינית, בבוקר צריך לאכול כמו מלך, בצהריים כמו נסיך ובערב כמו עני. שעות השיא של הקיבה הן בבוקר, ואילו בערב היא בשפל, ובכלל, מוטב להפסיק לאכול שלוש שעות לפני השינה. בנוסף, לא כדאי לערבב סוגים רבים של מזון באותה ארוחה (כדי לא להעמיס יתר על המידה על מערכת העיכול), לאכול לאט, ללעוס הרבה לפני שבולעים, ולהפסיק את הארוחה עוד לפני שמרגישים צורך לפתוח כפתור במכנסיים.

3. אל תתחילו ממחר. התחילו מהיום

אחרי החגים, אחרי החופשה, אחרי ההריון הבא… יש לנו המון סיבות לדחות את מועד הדיאטה (בעיקר כשאנחנו יושבים בערב בסלון עם קופסת הגלידה). חכמינו אמרו שמה שאפשר לעשות היום אל תדחה למחר, דהיינו, קל יותר להוריד חמישה ק"ג מאשר עשרה. אז אם אתם רואים שהמחר הופך למחרתיים (ושלא נסגרים המכנסיים), למה שלא תתחילו היום? עכשיו? הרגע?

4. תכננו מראש את הארוחות שלכם

מדי ערב, תכננו מראש את מה שתאכלו ביום שלמחרת. כשיודעים מה וכמה עומדים לאכול – קשה למעוד. כך גם תימנעו ממצבים שבהם תפתחו את המקרר, ויאללה להסתער. זה לא אומר שאי אפשר להיות גמישים ולשנות את התפריט במהלך היום, אבל כך תקדישו מחשבה לכל מזון שנכנס לכם לפה (רציתי לאכול עוגייה אחת, או את כל השקית?). ואגב, בנוגע למיישרים בע"מ, מוטב לאכול פרוסת עוגה מתוכננת אחת ולהסתפק בה, מאשר ליישר, ליישר, ליישר, וליישר עוד קצת, עד שבסוף לא נשאר.


הקדישו מחשבה לכל מזון שנכנס לכם לפה. צילום: fotolia

5. שלבו בדיאטה פעילות גופנית

מצאו פעילות גופנית שאתם אוהבים לבצע. כשאוהבים לעשות משהו, קל יותר להתמיד בו וקשה יותר לוותר עליו. השתדלו גם להיות פעילים יותר במהלך היום, זאת אומרת, את המכונית לא חייבים להחנות בחניה הכי קרובה לגן (ואפשר גם ללכת ברגל!), בגן המשחקים אפשר לשחק עם הילדים במקום להישתל בספסל, וכמובן, לוותר על המעלית ולאמץ את המדרגות (טוב, לא אמרנו לטפס את כל עזריאלי).

6. אל תכניסו הביתה פיתויים

כשאין פיתויים – אז לא מתפתים. לכן, מזון שקשה לכם לעמוד בפניו – אל תכניסו הביתה. גם לא "בשביל הילדים" או "בשביל האורחים", כי אילו זה באמת היה רק בשבילם, למה בסופו של דבר הוא מצא את דרכו דווקא למערכת העיכול שלכם? זה לא אומר שאתם צריכים להתנזר מהמזון האהוב עליכם, אבל במקום לקנות מארז שלם של פסק זמן, למשל – אפשר להסתפק (בתכנון מראש) במיני. ואת שאריות עוגת יום ההולדת שהכנתם לאוצר, מוטב שתביאו לעבודה או תחלקו לשכנים, לצהרון, או לכל מאן דבעי שיהיה מוכן לאכול אותה במקומכם (בינינו, גם תיצרו רושם של נדיבים).

7. אל תאכלו את השאריות

את השאריות שנשארות על הצלחות של הילדים – ממש, אבל ממש אין צורך לאכול. בדרך כלל אנחנו מנשנשים אותן כשאנחנו כבר שבעים ועושים זאת מתוך הרגל או מתוך מחשבה שחבל לזרוק, כי הרי באפריקה יש כל כך הרבה ילדים רעבים… הבעיה היא שאנחנו כבר בכלל לא רעבים וסתם מכניסים לגוף עוד אוכל שהוא לא צריך, והילדים באפריקה לא רעבים פחות. את השאריות זרקו לפח, ולא לפיכם.

8. גם לא חייבים לטעום

אל תתביישו להגיד לא. הדודה הגישה לכם עוגה ואמרה שהיא תיעלב אם לא תאכלו? אתם עדיין לא חייבים לאכול. גם לא "פיצקל'ה של גרגל'ה" או "רק לטעום" (כי בדרך כלל אחרי הביס הראשון מגיע גם השני והשלושים). אפשר להסביר בנימוס שזה לא קשור למאפה ידיה להתפאר, אלא לתהליך שגופכם חווה כרגע (אגב, עם משפט כמו "הרופא אמר שאסור לי מתוק", אי אפשר להתווכח).

9. טובים השניים מן האחד

אחרי החתונה (שלא לדבר על הלידות), אנחנו משמינים מנחת. כשבעלי ואני חגגנו יום נישואים עשירי, צחקנו שבכל שנת נישואים עלינו ק"ג אחד. אין חוכמות – שניים זה כוח (לטוב ולרע). כשיש פרטנר לדיאטה, הרבה יותר קל. כל הבית מתנהל אחרת, המזון וצורת הבישול משתנים, ויש תמיכה הדדית בכל הנוגע לתזונה ולביצוע פעילות גופנית.

שיש פרטנר לדיאטה, הרבה יותר קל. צילום: fotolia


10. גם אם נשברתם, אל תזנחו את הדיאטה לאלתר

התחלתם דיאטה מאוזנת, התמדתם ואפילו ירדתם, עד שהלכתם לאכול קובה אצל סבתא (ובינינו, זה לא היה רק קובה). הבעיה היא שבשל החטא הנורא החלטתם לזנוח את הדיאטה לאלתר. קורה שמתפרקים וזוללים, אך חבל שבגלל חגיגה אחת – כל מה שעבדתם עליו ירד לטמיון. חגגתם? נהניתם? יופי, עכשיו תחזרו לעניינים.

11. הציבו לידכם תמונות של עצמכם מימים רזים

יש מי שנוהגים לתלות על דלת המקרר/ ארון הממתקים תמונה של עצמם מימים רזים יותר, וכך, בכל פעם שהם שוקלים להתפתות לעסקאות בשטח – הם מציצים בתמונה, נזכרים ביעד ומוותרים על הנשנוש (ואגב, כשצלחה הדיאטה הם תולים בדיוק באותו מקום תמונה שלהם מימים שמנים יותר, כדי שלא יתפתו וישובו למצב הצבירה שכל כך נאבקו להיפטר ממנו).

12. אל תשמרו את הבגדים במידות הגדולות

אחרי שבשעה טובה ומוצלחת הגעתם ליעד, הישארו בו ושמרו עליו – אך אל תשמרו את הבגדים במידות הגדולות בבוידעם "למקרה ש…". פשוט תמסרו אותם. אם תשמרו, יש סיכוי גדול שתעשו קאמבק משותף (מניסיון). תאמינו שאתם יכולים להישאר במידות החדשות – ותישארו. שיהיה בהצלחה!