החופש הגדול

כוננות החופש הגדול: אתם לא חייבים לבדר את הילדים בכל רגע

הכל אני יכול בחופש הגדול | צילום: Shuttertsock
הכל אני יכול בחופש הגדול | צילום: Shuttertsock

מתי התחלנו לחשוב שהילדים שלנו לא יכולים ליהנות מדקה של שקט ולמה לפעמים להישאר בבית ולצייר יכול להיות יותר כיף מלונה פארק ו"יובל המבולבל"? מדריך ההורים שי אור עם טיפים שיעזרו לכם לייצר זמן איכותי משמעותי עם הילדים בחופש הגדול

88 שיתופים | 132 צפיות

התקופה הכי משמחת בשנה עבור הילדים שלכם היא לרוב התקופה המסויטת ביותר עבורכם, אבל זה ממש לא חייב להיות ככה. "המחשבה שצריך לשעשע את הילד ולהעסיק אותו כל הזמן, מבוססת על האמונה המוטעית שאנחנו לא מספיקים לילד", מרגיע שי אור, מחבר הספרים "הורות כמעשה נסים" ו"בלי גבולות", ומכשיר מנחי הורים. "אנחנו מפחדים שהילדים ישתעממו מאיתנו, אבל שוכחים שבשבילם האפשרות לבלות איתנו ימים שלמים היא התגלמות גן העדן".

החופש הגדול | צילום: Shuttertsock
החופש הגדול | צילום: Shuttertsock

אבל בשלב מסוים הם מתחילים לטפס על הקירות ואין ברירה אלא לשעשע אותם.
"אם נתעסק כל היום בזה שצריך לבדר את הילדים, נשדר להם שהם לא יכולים להעסיק את עצמם וזה לא טוב. מעבר לכך, לא חייבים פסטיגלים וקייטנות ויובל המבולבל. ביקור משותף בסופרמרקט, למשל, יכול להיות מרגש לא פחות מיום בלונה פארק. כל האטרקציות האלה שעולות הרבה כסף מוזנות על ידי הפחד של ההורים וממש לא חייבים לשתף עם זה פעולה. הורים רבים יופתעו לגלות שאם נותנים לילד לישון עד עשר בבוקר, לראות טלוויזיה, לצייר, לאכול תירס מפחית או קורנפלקס עם גלוטן – זו אטרקציה בפני עצמה".

"לא חייבים לונה פארקים ויובל המבולבל, גם לאכול תירס מפחית זו אטרקציה": שי אור | צילום: אורית פיול אור
"לא חייבים לונה פארקים ויובל המבולבל, גם לאכול תירס מפחית זו אטרקציה": שי אור | צילום: אורית פיול אור

זה לא נשמע מציאותי במיוחד.
"החופש הוא לא הזמן שבו ההורים צריכים להפוך לאטרקציה, אלא הזמן שבו יש לכם את האפשרות לקטוף את פירות ההורות וליהנות מהילד או הילדה שלכם. אני יכול להבין את מקור החרדה, היא נובעת מעיוות חברתי לפיו הילדים יוצאים לחופש וההורים ממשיכים לעבוד, מצב שהוא אכן בעייתי. עם זאת, צריך לנסות ליהנות מהזמן הזה ולא רק להתעסק בהסעות וסידורים אחרת החרדה מושלכת על הילד ונוצרים תסכול ותחושה של חוסר פרגון.

אז מה עושים?
"משקיעים בטיפוח הקשר עם הילדים במהלך השנה כולה ולא רק בחופש הגדול. במקום לחכות לאחד בספטמבר בקוצר רוח, תחשבו על התאריך הזה כנקודת הזמן שבה תתחילו להתכונן לחופשה הבאה. ההכנה היחידה שאפשר לעשות היא לחזק את מערכת היחסים עם הילדים".