סוכנת העל של הכוכבות: "מי שבמידה 38 ורוצה להיות דוגמנית תצטרך להתאמץ"

זיוה מיכאל לובשת חולצה של זארה | צילום: מיכאל טופיול, סטיילינג: איה מלמד
זיוה מיכאל לובשת חולצה של זארה | צילום: מיכאל טופיול, סטיילינג: איה מלמד

נטע אלחמיסטר? "דוגמנית היא לא"; נועה קירל? "לא במידה של דוגמנית אבל זה מדליק"; המאבק למען דימוי גוף חיובי? "שינוי למראית עין בלבד": זיוה מיכאל מסכמת 25 שנה בתור מנכ"לית סוכנות הדוגמנות יולי ועדיין מחפשת את בר רפאלי הבא, רק אל תגידו לה שהיא תמצא אותה באינסטגרם

88 שיתופים | 132 צפיות

 

במשרד סוכנות הדוגמנות יולי במרכז תל אביב יש אווירת עבודה רגועה ועניינית, אבל מתחת לשקט, האמוציות גועשות. דוגמנית נסערת נמצאת על הקו ומנכ"לית החברה זיוה מיכאל מורה לסוכנת אוראל להציע לה נחמה. "תרגיעי אותה", מצווה מיכאל, "צריך לומר לה שאנחנו עושות דרך, שיהיה בסדר". אני מתעניינת במה מדובר "זו ילדה מהממת שצריכה לעבוד טיפה יותר על הגוף", היא אומרת, "היא קיבלה עכשיו סירוב מלקוח, היא יודעת שבגדים לא נראים עליה כמו על אחרות".

תני לי לנחש – יש לה לוק מעלף אבל היא בוכה שהיא שמנה?
"להיות יפה זו מתנה, צריך להחליט מה לעשות איתה. יש כאלה שהמסלול הזה קשה להן וזה לא בדנ"א שלהן, עדיף שילמדו משהו באוניברסיטה. כאן מדובר בילדה מהממת שמאוד רוצה את זה, ההורים בלופ ואנחנו עובדים עם תזונאית. אם את במידה 38־40 ואת רוצה להיות דוגמנית, את צריכה להתאמץ כדי להיות מספר אחת".

כולם על שלטי חוצות

מידה 38 היא עדיין לא מידת דוגמנות לגיטימית בעולם המציאותי. למרות השיח המתפשט על דימוי גוף בריא יותר – גם מיכאל לא יכולה להכחיש כי הסטנדרטים נשארו די דומים להרואין שיק של שנות ה־90. "אם יש שינוי, הוא רק למראית עין", היא נאנחת, "אני לא באמת רואה את זה, לוקחים מישהי מלאה לפרויקט מסויים אבל במהות של התעשייה, זה לא שם".

סוכנות כמו יולי היא לא חלק מהבעיה?
"זאת לא אשמתנו. אני יכולה לייצג נשים מדהימות שהן לא במידה 34־36 ולא תהיה לי עבודה לספק להן".

אז במי זה תלוי?
"אני לא יודעת להגיד לך, זה משהו בתפיסה. אני נגיד מאוד מרוצה מההצלחה של נועה קירל, שהיא לא במידה של דוגמנית וזה מדליק, הבת שלי בת ה־10 אוהבת אותה ואני שמחה שהיא רואה עוד מודל. קיבלתי גם מייל משבוע האופנה במילאנו שדורש שהדוגמניות יגיעו עם אישורים רפואיים, זה משתפר. אבל אנחנו עדיין לא שם".

"אני נגיד מאוד מרוצה מההצלחה של נועה קירל, שהיא לא במידה של דוגמנית וזה מדליק", זיוה מיכאל לובשת חולצה מאוסף פרטי ומכנסיים של טומי הילפיגר | צילום: מיכאל טופיול, סטיילינג: איה מלמד
"אני נגיד מאוד מרוצה מההצלחה של נועה קירל, שהיא לא במידה של דוגמנית וזה מדליק", זיוה מיכאל לובשת חולצה מאוסף פרטי ומכנסיים של טומי הילפיגר | צילום: מיכאל טופיול, סטיילינג: איה מלמד

 

אני רואה כאן, במשרד שלך, משקל. את שוקלת אותן?
"לא. זה משקל וינטאג' שקיבלתי מתנה, הוא כאן ליופי. אני לא יודעת כמה הבנות שלי שוקלות. אנחנו רק מודדים היקפים".

ב־25 השנים של זיוה מיכאל בתחום הדוגמנות היא אולי לא ראתה את המשקל משתנה – אבל זה כנראה הדבר היחיד שנשאר יציב. כאחת מוותיקות התחום, מיכאל מתבוננת סביב ורואה עולם אחר לגמרי מזה שלתוכו נכנסה. לכל טאלנט היום יש מנהל, יחצ"ן ומיליון עוקבים ברשת, והמוסד ששמו "סוכנות דוגמנות" נראה לעיתים כמו אנדרטה לעולם זוהר שהיא עזרה לייסד אי שם בניינטיז. אבל יולי עדיין כאן ובין המיוצגים שלה אפשר למצוא בין היתר את את רוסלנה רודינה, ניבר מדר ושיר אלמליח.

"אם תפגשי היום בני נוער תראי שמה שמעניין אותם זה להיות מפורסמים", היא אומרת, "מוכרים להם עולם של אילוז', הם רוצים להגיע לטופ בלי לעשות תהליך. עידן האינסטגרם והפייסבוק מאפשר להם את זה, אבל אנשים היום באים עם חצי מיליון עוקבים באינסטגרם ורוצים שאייצג אותם, וזה לא תמיד מעניין אותי".

זה לא תמיד היה ככה? שירז טל ושירלי בוגנים לא רצו להיות מפורסמות?
"הן רצו כסף, עוד עבודה, עוד נסיעות. ברור שהן רצו להתפרסם אבל זה נבנה, לא כמו היום. בנות היום צריכות להבין שאם לא יעשו משהו בינלאומי, גם עם 30 אלף עוקבים את לא וואו".

"שירז טל ושירלי בוגנים רצו להתפרסם אבל זה נבנה, לא כמו היום", שירז טל | צילום: שי פרנקו
"שירז טל ושירלי בוגנים רצו להתפרסם אבל זה נבנה, לא כמו היום", שירז טל | צילום: שי פרנקו

 

והן לא יכולות להשיג עבודה בינלאומית בלי תיווך של מישהי כמוך?
"לא, לא בדוגמנות. במדיה כן. יש בנות שמוזמנות לתצוגות, לסקר, להיות חלק משבוע האופנה, זה נחמד אבל זאת לא קריירת דוגמנות. לדוגמנות יש דרך שחייבים לעבור. עבור מישהי כמו נטלי דדון, שלא הצליח לה בחו"ל – הרשת היא פתרון טוב".

ומה עם דוגמנית הרשת נטע אלחמיסטר?
"היא עושה עבודה מדהימה, היא זיהתה את הטרנד בגאונות, יש לה ליין של בגדי ים ומעל מיליון עוקבים אבל דוגמנית היא לא".

היא על שלטי חוצות.
"גם שחקני כדורגל נמצאים על שלטי חוצות והם לא דוגמנים. נטע מעניינת, אבל היא לא תעשה את הכסף הגדול הבינלאומי".

"היא עושה עבודה מדהימה, אבל דוגמנית היא לא", נטע אלחמיסטר | צילום: אינסטגרם neta_alchimister
"היא עושה עבודה מדהימה, אבל דוגמנית היא לא", נטע אלחמיסטר | צילום: אינסטגרם neta_alchimister

 

גם מהפכת Metoo שטלטלה את עולם השואו ביזנס עושה צעדים מדודים אל עולם האופנה. נדמה כי עדיין לא נעשה ברמה העולמית חשבון נפש עמוק ויסודי לגבי היחס למיניותן של נשים בתעשייה הזאת, אבל היא רואה שינויים קטנים, "תמיד הקפדתי שהמסגרות של העבודה יהיו ברורות, יכול להיות שהיו בעיות שהבנות זרמו איתן בעבר ולא תמיד היו מעדכנות אותי. היום המודעות יצרה פחד אצל אנשים שאולי עוברים להם דברים לא ראויים בראש ובמקביל נתנה מקום של ביטחון לנשים שמבינות שיש דברים שהם לא בסדר, שאפשר להתלונן, לדווח ולטפל".

מתי נדרשת לסיטואציות לא נעימות?
"דוגמנית שבאה ליום צילום ואין לה איפה להחליף בגדים למשל. או מישהי שיצאה פעם מסטודיו וסיפרה שהצלם נגע בה, הוא אמר שהוא רק סידר לה את החזייה, אבל אין סיבה לדבר כזה. אני לא אשלח דוגמנית לפגוש צלם לבד בלילה, אין דברים כאלה".

ובכל זאת, אתן עדיין מוכרות סקס.
"מה שאת קוראת לו סקסיות, אני רואה אותו כנשי, זה לא בוטה, יש סוכנויות שאת נכנסת לאתר שלהן ומרגישה בבורדל, הכול הלבשה תחתונה, זה מחריד. כאן אני מוכרת מכלול. בחורה שלי יכולה להיות הכי סקסית אבל גם הבת של השכן במקביל״.

אחת המיוצגות הבולטות של הסוכנות: שיר אלמליח בקמפיין לטורקיז | צילום: יח"צ
אחת המיוצגות הבולטות של הסוכנות: שיר אלמליח בקמפיין לטורקיז | צילום: יח"צ

בר רפאלי הבאה

למרות ההסתייגות של מיכאל מהעולם החדש, אין מנוס מלקחת בו חלק. השנה נוספו שני כוכבי רשת לשורת המיוצגים שלה – שגיא ביטבוקס וטיילור מלכוב. "התלבטתי אם לקחת את שגיא, אבל בסוף הבת שלי בת ה־21 אמרה לי שזה רעיון טוב. מילד שעושה ביטבוקס ברשת הוא הגיע איתנו לפסטיגל ולגאליס כי הוא מוכשר ומעניין. וטיילור היא גם זמרת". אבל מי שבאמת גורמת לעיניים של מיכאל לנצוץ, היא התגלית האישית שלה, ניבר מדר. הפרזנטורית בת ה־22 של רנואר ופדני הולכת וממלאת את תיק העבודות שלה גם עם קמפיינים בינלאומיים בהם לחברת ההלבשה התחתונה אינטימיסימי, פריימק, ומיסוני. מדורי הרכילות מזילים ריר על הזוגיות היפהפייה של ניבר עם גפן ברקאי, דוגמן גם הוא, ואווירה של בר רפאלי אופפת את הסיפור.

"ניבר הגיעה אלינו מחבר של חבר שאמר שאני חייבת לפגוש אותה", משחזרת מיכאל, "אני תמיד מתרגשת כשמספרים לי על יופי. אם תגידי לי שראית את בר רפאלי הבאה, אני אעשה מאמץ לפגוש אותה. החלום שלי הוא להסתובב בפריפריה ולפגוש את הבנות שלא יודעות שהן יפות".

ההצלחה הבינלאומית של ניבר מגיעה בתקופה שבה הדוגמניות הישראליות פורחות בחו"ל – ולא רק ביולי. לכל אחד ממתחריה של מיכאל יש אס כזה בשרוול – אם זו שלומית מלכה ושני זיגרון אצל סוכנות הדוגמניות אלינור שחר, גל גדות ב־ADD, או סיפור סינדרלה המדהים של השנים האחרונות – סופיה מצ'טנר, שבגיל 14 הגיע משטיפת רצפות לתצוגה של דיור, וקימבקה את הקריירה של הסוכן המדובר שלה, רוברטו בן שושן. "סופיה זה מסיפורי הסינדרלה שקורים אחת להרבה זמן. זה מדהים", אומרת מיכאל, "אבל יש בעיה, אם נכנסת והתחלת את הקריירה ככה בפריז, הסוכנות שלך בישראל לא תדע מה לעשות עם זה. בטח שלא הוא (רוברטו – ה״ב). הוא לא היה בעשייה בינלאומית עשור לפניה, הוא לא יודע איך משתלטים על דבר כזה".

"אווירה של בר רפאלי אופפת את הסיפור": ניבר מדר | צילום: דודי חסון
"אווירה של בר רפאלי אופפת את הסיפור": ניבר מדר | צילום: דודי חסון

 

לצד כל הסוכנוית, בר רפאלי מיוצגת על ידי אימה. זה לא פוגע במקצוע?
"בר הייתה בסוכנות לוק המון שנים והקריירה הבינלאומית שלה הוזנקה בחו"ל, שם מנהלות אותה סוכנויות. אימא שלה ממנפת אותה בארץ, היא למדה את המקצוע. אבל צריך גם לזכור שבר הפכה למגה סלב כשהיא יצאה עם לאונרדו דיקפריו. זה מיתג אותה שם".

בכל מה שקשור לענייני זוגיות מתוקשרת, מיכאל מוצאת את עצמה חצויה. מצד אחד, היא יודעת שרומנים עם ידוענים עוזרים להכניס את המיוצגות שלה למדורי הרכילות, ומצד שני, האימא שבה רוצה שכולן יתחתנו עם רואי חשבון יציבים, כמו שהיא עשתה. "אני רוצה שלמיוצגות שלי יהיה עוד צד בחיים מלבד הדוגמנות, שיהיו להן חיים נוחים עם בן זוג מכיל ואוהב".

המוהיקנית האחרונה

מיכאל (47) גרה בפתח תקווה, בה נולדה, עם בעלה ושלוש בנותיהם. אל העסק הזה הגיעה כמעט במקרה, כשבן דודה אריק בן זינו, דוגמן שהפך לסוכן, הציע לה להיות יד ימינו. "אריק ואני גדלנו יחד כמו אחים", היא משחזרת, "כשהוא הקים את הסוכנות כבר עבדתי שנה בבנק הפועלים, אחרי תואר בכלכלה. עזבתי את הבנק והגעתי אליו".

למה? מה לך ולדוגמנות?
"אני באה מהצד העסקי, מעניין אותי תהליכים. אף פעם לא הייתי יותר מדי בסצנה של המסיבות והזוהר. בסוף אני יושבת עם חוזים ומיוצגים, חושבת איך מפתחים את הקריירה שלהם ומתקדמים הלאה".

המשרד הראשון שלהם ברחוב אלנבי בתל אביב כלל שולחן עגול גדול עם מכונת פקס באמצע וכרטיסיית טלפונים. "אריק היה נשוי אז לשירלי בוגנים, ובשלב מסוים הוא טס איתה לגור בפריז, אז אני יותר ניהלתי את העניינים. היום הוא פרש מהתחום, הוא בניו יורק, בתחום הסטארטאפים. חווינו את העולם הזה אחרת, הוא מיצה אותו לפניי".

"הייתי שמונה שנים בטיפולי פוריות, והייתי הר אדם מרוב הורמונים שהזרקתי". זיוה מיכאל לובשת חליפה של לילך אלגרבלי וחולצה של זארה | צילום: מיכאל טופיול, סטיילינג: איה מלמד
"הייתי שמונה שנים בטיפולי פוריות, והייתי הר אדם מרוב הורמונים שהזרקתי". זיוה מיכאל לובשת חליפה של לילך אלגרבלי וחולצה של זארה | צילום: מיכאל טופיול, סטיילינג: איה מלמד

 

הרגשת לא שייכת בין כל היפהפיות האלה?
"היו תקופות שכן, הייתי שמונה שנים בטיפולי פוריות, בין הילדה הראשונה לשנייה, והייתי הר אדם מרוב הורמונים שהזרקתי. הרגשתי גם איך החיפוש שלי אחר יופי כל הזמן דופק לי את הראש. כשהגדולה שלי הייתה בבית ספר הייתי מסתכלת על הבנות במסיבה וחושבת מי יותר יפה ומי יכולה להיות דוגמנית, והבנתי שזה חד ממדי. יש את העבודה, שם הנראות מאוד ברורה, אבל זה לא החיים האמיתיים".

ההפרדה בין חיים אישיים ומקצועיים מאוד חשובה לה היום. גם כשבעבודה מתרחשות הדרמות הכי גדולות, היא מקפידה לקחת את הילדה מבית הספר יומיים בשבוע. "פעם לא היו לי גבולות, היום אני מקפידה על חיים נפרדים מהמיוצגים שלי, אני צריכה זמן עם המשפחה שלי ולא רוצה להיות מאה אחוז שם. זה ההבדל ביני לבין הסוכנים הצעירים".

עם הזמן היא גם למדה לא לקחת ללב מיוצגים שעוזבים, "אני נותנת את הנשמה מכל הלב, היו אנשים שעזבו את יולי ובהתחלה נעלבתי. סופי צדקה עזבה, היא התחילה כדוגמנית והגיעה לטופ רצתה שינוי ועזבה, לקחתי את זה קשה כי עבדנו יחד, הרווחנו יחד כסף ופתאום נגמר. ירדן הראל עזבה אותנו כי היא רצתה להיות טאלנט ופחות דוגמנית, וזה בסדר, היא עושה חיל. זה נגמר באהבה. מייקל לואיס עזב פעמיים. בפעם הראשונה כעסתי, חתמתי לו על צ'קים הזויים מרוב שהוא הצליח, אבל הוא רצה דרך אחרת. הוא ביקש לחזור ועזב שוב, בפעם השנייה כבר לקחתי את זה אחרת".

"חתמתי לו על צ'קים הזויים מרוב שהוא הצליח, אבל הוא רצה דרך אחרת", מייקל לואיס | צילום מתוך אינסטגרם @michaelewis
"חתמתי לו על צ'קים הזויים מרוב שהוא הצליח, אבל הוא רצה דרך אחרת", מייקל לואיס | צילום מתוך אינסטגרם @michaelewis

 

למה הם עוזבים? הם לא מקבלים מספיק תשומת לב ממך?
"מי שעוזב את הסוכנות, זה כי היה מישהו שמכר לו חלום יותר טוב ממני. אני יכולה להחתים את כל מי שאני רוצה, אם אגיד לו שהכול בר השגה, שהוא יכול בשנייה לעבוד בניו יורק ולעשות כפול כסף – אבל אני לא עושה את זה. אני לא מאמינה בדרך הזאת. יש לי את הכבוד של פעם".

את רואה את עצמך כמוהיקנית האחרונה?
"הרבה אנשים טובים שעבדו איתי, ואנחנו בקשר עד היום, לא שרדו יותר משמונה שנים בתחום. זה לא קל להיות כל היום בנתינה והכלה מטורפת. פעם זה היה נאיבי, את דוגמנית ויפה וזה המסלול. היום למיוצגים שלי יש יותר דרישות וחלומות, והדרך שלהם יותר קשה ומתוחכמת. לפעמים אני מקנאה בקופאית בסופר, בא לי לפעמים פשוט להעביר מוצרים כל היום".

צילום: מיכאל טופיול
סטיילינג: איה מלמד
איפור ושיער: מתן סבג לסולו