"הקדישה את חייה לשלום": הלב נשבר ממותה של ויויאן סילבר

ויויאן סילבר | צילום: בשימוש לפי סעיף 27א' רשתות חברתיות
ויויאן סילבר | צילום: בשימוש לפי סעיף 27א' רשתות חברתיות

בין עשרות הנרצחים והנרצחות מהטבח בקיבוץ בארי, נרצחה גם פעילת השלום ויויאן סילבר, שהוגדרה כנעדרת עד שאמש (שני) זוהתה גופתה. נשבר הלב

88 שיתופים | 132 צפיות

הבשורות הכואבות לא מפסיקות לזרום: לאחר שנחשבה נעדרת במשך כמעט חודש וחצי, התבשרנו כי פעילת השלום ויויאן סילבר נרצחה באותה שבת נוראית של השבעה באוקטובר, בטבח האכזרי של חמאס בקיבוץ בארי.

>> אוהבות אותך, ברמן: השדרן האהוב פרץ בבכי שידור

סילבר, בת 74 במותה, הייתה תושבת הקיבוץ, והייתה ידועה כמי שהקדישה את כל פועלה למען השלום ולמען קידום נשים. סילבר הקימה את הארגון הנשי האקטיביסטי "נשים עושות שלום", ששם לו למטרה להביא לסיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני באמצעות הסכם מדיני מכבד, לא אלים ומוסכם על שני הצדדים, בהשתתפות נשים ממגוון קבוצות האוכלוסייה בישראל. כמו כן ייסדה סילבר את הארגון הערבי-יהודי "אג'יק-מכון הנגב", הפועל לשינוי חברתי בין שתי הקהילות בדרום. בנוסף, הייתה חברת הנהלה ב"בצלם".

אמש (שני) התבשרנו כי זוהתה גופתה, וכי היא נרצחה על ידי מחבלי חמאס שחדרו לביתה.

ויויאן סילבר I צילום מתוך האינסטגרם של women wage peace
ויויאן סילבר I צילום מתוך האינסטגרם של women wage peace

מארגון אג'יק-מכון הנגב נמסר: "ארגון אג'יק-מכון הנגב מרכין ראשו וכואב את מותה של שותפתנו לדרך וממייסדות הארגון, ויויאן סילבר, שגופתה זוהתה אתמול לאחר שנותק עמה הקשר מאז שבת השחורה בשבעה באוקטובר. ויויאן הקדישה את חייה לעשיה חברתית לקידום נשים וקידום שלום. בשנת 1998 הייתה ממייסדי ארגון 'אג'יק – מכון הנגב', עבדה כמנכ"לית שותפה בארגון וגם לאחר שסיימה את תפקידה, המשיכה ללוות את הארגון ופועלו והייתה פעילה בו עד יומה האחרון כחברה בוועד המנהל של הארגון".

ח'יר אלבז, יו"ר אג'יק – מכון הנגב מסר: "היכרותי עם ויויאן היקרה החלה לפני יותר משני עשורים, ובשנים האלו נחשפתי לכך שאין ספק שויויאן היא לוחמת ושותפה אמיתית למען השלום – לא רק במילים, אלא גם במעשים רבים. האנושיות האין סופית והאמונה האבסולוטית והלא מתפשרת בזכויות האדם, כל אדם, לצד תחושת השליחות שלא נחלשת עם השנים אלא מתחזקת, הן רק חלק מהתכונות של ויויאן היקרה".

מהארגון "נשים עושות שלום" נמסר: "במשך 38 ימים  ויויאן סילבר, היקרה והאהובה, לוחמת השלום, הוכרזה כנעדרת וכחטופה. אמש קיבלה המשפחה הודעה, שלצערנו הרב כל כך היא נרצחה בממ"ד של ביתה בקיבוץ בארי. כל חייה היתה ויוויאן פעילה חברתית למען קידום נשים וקידום שלום.היא הייתה ממייסדות תנועת נשים עושות שלום ופעילה מרכזית בה מאז הקמתה בשנת 2014.

"בנוסף כיהנה כמנכ"לית משותפת באג'יק – מכון הנגב לאסטרטגיות שלום ופיתוח, הייתה חברת הנהלה של "בצלם" והתנדבה בארגון "בדרך להחלמה", במסגרתו ליוותה חולי סרטן מרצועת עזה לבתי החולים בישראל. ויוויאן, בחוכמתך ובחוש ההומור המשובח שלך, היית עבורנו מנהיגה אמיצה של שלום, מורת דרך, דוגמא ומופת, העמוד שלפני המחנה. לא נשקוט עד שנשיג את החזון למענו לחמת כל חייך. בחייך ובמותך ציוות לנו את השלום"

לפי הנתונים המשוערים, בבארי נרצחו לפחות 85 חברי קיבוץ, 26 מתוכו נחטפו לעזה ומלבדם יש עוד כמה נעדרים. סילבר, הייתה רק אחת מהם, שחייה הכל כך עשירים, פעילים ומלאי רצון לעשייה טובה מהלב – נגדעו. אנחנו אבלות על לכתה, מקוות שהארגונים בהם פעלה ימשיכו את דרכה ומורשתה, ובתקופה הזו במיוחד – יביאו שלום לארצנו. יהי זכרה ברוך.