האם העונה הזו של "הישרדות" אינה ראויה לשידור?

הישרדות VIP | צילום: אור דנון
הישרדות VIP | צילום: אור דנון

עשרות פוסטים מציפים את הרשת על התכנים הבריוניים שמעודדים חרם ב"הישרדות VIP", אז איך זה שבמבחן הרייטינג התוכנית מנצחת?

88 שיתופים | 132 צפיות

מעודדת חרם, רדודה ולא ראויה לשידור? בימים האחרונים מציפים את הרשת לא מעט פוסטים ביקורתיים כלפי העונה הנוכחית של "הישרדות". יש שיגידו שהתוכנית הייתה תמיד רדודה, בכל זאת מדובר במשחק ריאליטי, אבל מתברר שגם לרדידות יש דרגות שונות. יש רדוד שהוא גילטי פלז'ר כפיי ויש רדוד שגורם לתחושת אי נוחות. לטענת גולשים רבים העונה הזאת של "הישרדות" ירדה הכי נמוך שאפשר, וזה הודות לכמה גורמים ובייחוד למה שנקרא "הדירוג החברתי". למי שאינה בקיאה בחומר – במסגרת אותו מדרג מושמץ, מתחילת המשחק ועד השלב הזה של התחרות, אחת לשבוע, נאלצים השורדים לדרג את חברי השבט שלהם, מהאהוב ביותר לשנוא ביותר. השנוא ביותר אינו יכול ליהנות מהפרס אם אותו שבט מנצח במשימת פרס ואינו יכול להשתתף במשימת חסינות. במילים אחרות – מעמדו נחות. הכי נחות.

להגנת ההפקה אפשר לטעון כי זו תוכנית ריאליטי והדירוג הזה מבוסס על המהלכים ועל ההתנהגות של המשתתפים, וכך יכול להיות שמי שדורג במקום נמוך "הרוויח" את זה ביושר. "זה מפספס את כל הפואנטה, הבן אדם שמדורג אחרון פשוט לא יכול לשרוד. אם הוא מדורג אחרון, למה לא לתת לו את האופציה להשתתף במשימת חסינות ואת היכולת להגן על עצמו?", תוהה השורדת במיל' אירה דולפין. "אני שמחה מאוד שבעונה שלי זה לא היה, המדרג הזה כל כך נורא – גם השפלתם אותו וגם הוא לא יכול לשרוד, לא לאכול מהפרס ולא להשתתף במשימת חסינות. זה מזכיר קצת את 'האח הגדול', זה לא המקום הנכון, זו לא תחרות על פופולריות. לא ברור, לא מובן ומאכזב. נראה שמשתמשים בהשפלה כדי להרוויח רייטינג, זו לא הדרך וזה בטח לא הישרדות".

אירה דולפין ב"הישרדות"
אירה דולפין ב"הישרדות"

דולפין, כאמור, אינה המאוכזבת היחידה מהמדרג החברתי. לא מעט פוסטים ברשת תוקפים את המדרג וטוענים שאין לו מקום בפריים טיים ובתוכנית שילדים צופים בה. הגולשים מפנים אצבע מאשימה ל"הישרדות" על כך שהעניין הזה מעודד חרם. המצדדים במדרג מסבירים כי הוא נובע מההתנהגות על האי וזה לא קשור לאישיות של אותו אדם, אבל זה בדיוק מה שילדים שעושים חרם על ילד אחר בכיתה אומרים, מה גם שהמדרג הזה התחיל בפרק הראשון, כשהמשתתפים עדיין לא הכירו זה את זה ולא ידעו מה היכולות של כל אחד.

ואפרופו ילדים. מה אם ילדים הצופים ב"הישרדות" יחליטו לדרג את חבריהם או חברותיהן לכיתה באותו אופן? דבר שאגב קרה ממש לא מזמן בתיכון בליך, כולנו ראינו את זה בטלוויזיה והזדעזענו. אם כך למה ב"הישרדות" זה סבבה?

 

"כשהייתי בכיתה ח' עשו עליי חרם", כותבת בפייסבוק, טל הורוביץ, "דמיינו לעצמכם כיתה שלמה מסתכלת בעיניים רעות על ילדה, עוד לפני שהוציאה מילה אחת מהפה, הכל כי לא באתי בטוב לאיזה שתי בנות שהיו 'מלכות הכיתה' אז, ואותן כולן אהבו אז מה שהן אמרו ועשו היה מה שנחשב. עכשיו דמיינו לעצמכם את זה לעומק – ילדה בכיתה ח' יוצאת בכל בוקר ללמוד במקום שבו היא לבד, דחויה. עושים הכל כדי להציק לה, רק שתישאר בצד.

אם מישהו שאל איך מפתחים התנהגות של ריצוי (כי הרי את תנסי לעשות הכל (!) כדי להיות אהובה ואהודה יותר, ורק לא לחזור לשפל ההוא). ולמה ניחמתי את עצמי עם אכילה רגשית במשך שנים – הנה רמז ראשון לכך: חצי שנה אחרי שהתגייסתי לצה"ל, עברתי חרם נוסף. כן, מה ששמעתם – חרם. בצבא.
חמישה חיילים ששירתו איתי באותו המשרד פשוט עשו לי את המוות בכל יום מחדש. אני לא אכנס למה ואיך, אבל אחרי כמה חודשים בודדים באותו המקום, ולא הרבה זמן אחרי שהגשתי בקשה, מצאתי את הדרך יציאה משם. אולי זה קרה כי אמרתי למפקד שלי: 'אני מעדיפה למות מאשר להישאר כאן' (רמז – מה קורה למי שמאיים שיתאבד בצבא? רואה קב"ן). מזל שהקב"ן ומפקד הבסיס הקשיבו למצוקה והעבירו אותי לבסיס אחר, ממש מעבר לכביש. שם פרחתי ונהניתי מכל רגע עד סיום השירות!).
אתם רואים 'הישרדות'? יופי, גם אני! זו אחת מתוכניות הריאליטי שאני באמת אוהבת. בעונה הזאת, VIP, מהרגע הראשון אני מוצאת את עצמי רועדת מכאבים על נתינת הבמה לחרם החברתי.
בהפקה בחרו לקרוא לזה 'הדירוג החברתי', אבל בואו נראה:
– המדורג אחרון אינו יכול להגן על עצמו מהדחה.
– המדורג אחרון אינו מקבל חלק מהפרסים שהשבט שלו מרוויח.
– שני השבטים לא רצו לקבל אליהם את החלש בחבורה באופן גלוי וחד משמעי. מזל שבסוף הוא כן מצא את מקומו והתחיל להתחבר במקום אחר. אני בכיתי כשראיתי את הדחייה הזאת.

להמשיך? רק לי זה מצלצל מוכר?
אתמול בפרק, היו כמה טריגרים מקוממים!
ישראל, סגן השיח' בוזגלו – ההוא שזכה פעם ב'אח הגדול' (נו אז?) קרא לדוד דביר, אדם בן 70 שעבר לבסיס, סליחה, לשבט אחר ולהפתעתו דורג שם חברתית במקום הראשון – 'סמרטוט'.
אני עוד לא נכנסת לטרגדיה של לכנות כך אדם שיכול להיות אבא שלך, ועוד בטלוויזיה, וגם לא לכך שרשת בחרו לשדר את זה במקום לוותר על ההשפלה הזאת, אבל יש שאלה – האם לאדם שהיה דחוי במקום מסוים, נלחם על הערך העצמי ועל המיקום החברתי שלו, בשתי ידיים, מגיע מכל סיבה שהיא שידרכו עליו ויכנו אותו בשמות כאלו? והאם מישהו יכול לומר לי למה לשדר ולתת לגיטימציה לאלימות כזאת?
אגב, קטנה לסיום, רק לשם ההשוואה – בסוף כיתה ח' הודעתי לאמי שאני לא חוזרת לבית הספר ההוא. מצאתי את הדרך, ואת כיתה ט' התחלתי במקום חדש, טוב יותר. שם גם הרגשתי קצת יותר טוב, ולפחות הצלחתי ללמוד. ולשרוד. ולמצוא אפילו מישהו אחד להתחבר איתו. בצבא – כמה חודשים אחרי שעברתי לבסיס שבו פרחתי והצלחתי להיות מי שאני באמת ואף לקבל על כך הערכה – קיבלתי טלפון מאחת 'הנשמות הטובות' שלא הפסיקה ללעוג לי ולהציק לי בבסיס הקודם. היא ניסתה להציק לי גם מרחוק, וכשזה קרה התערב גורם שלישי בעל סמכות וקטע את זה. מאז לא שמעתי ממנה.

חרם חברתי הוא חוויה כואבת, הוא יכול להרוס חיים. לא מאחלת לאף אדם להיות אותו אחד שאינו משתתף בחוויה קבוצתית רק כי דורג אחרון. התוכנית 'הישרדות' היא ריאליטי בפריים טיים, עם 'כוכבי תרבות' שחלקם איבדו אותה בדרך. האם בכל מחיר? והאם רק החזק שורד אומר לדרוך על כל השאר? ואיזו משמעות נותנים לבני נוער ומתבגרים שצופים בזה ומקבלים לגיטימציה למספֵר אנשים לפי פופולריות? רק המחשבה על זה עושה לי כואב. ותאמינו לי, אתם לא רוצים שאף ילד שלכם או אתם בעצמכם שיחוו את זה".

 

כשהייתי בכיתה ח' עשו עלי חרם. דמיינו לעצמכם כיתה שלמה מסתכלת בעיניים רעות על ילדה, עוד לפני שהוציאה מילה אחת מהפה. הכל…

פורסם על ידי ‏‎Tal Horovitz‎‏ ב- יום שני, 29 ביוני 2020

 

"אני מבינה למה אומרים שזה מעודד חרם", מוסיפה דולפין, "זה נורא, זה שופט אנשים ושם אותם בתגית מסוימת, ולא תמיד זה בשליטתם. לי יש ילדים וחשוב לי שדברים כאלה לא יקרו בבית הספר וברשת, ואז רואים את זה על מסך הטלוויזיה? בעונה שלי לא השתמשו בדברים האלה כדי לעשות אותה מעניינת, ואני אחזור על השאלה – למה צריך את זה? מי שבסוף רואה את זה הם ילדים. למה להראות שבן אדם לא פופולרי במשחק? זה מוציא את העניין של 'הישרדות', זה הופך את זה למשהו אחר. זה מרגיש כאילו זה נעשה במטרה לפגוע באופן אישי ולא מעביר שום מסר, אני באמת לא מבינה למה".

אלמנטים שקשורים לחרם הופיעו בעונה זו של "הישרדות" גם בהקשרים אחרים: לפני כמה פרקים אף אחד מהשבטים לא היה מוכן לקבל את בני ברוכים. אחד אחד הם הכריזו "אני לא מקבל את בני לשבט שלי", תוך קאטים לטסטה של ברוכים שאומר לעצמו "אני לא אבכה". עוד עניין שעורר סערה לא קטנה הוא הפרק שבו רגב הוד הגיע לקחת משבט קפרה את הברזנט שלהם, ישראל אוגלבו תקף אותו בצורה חריפה מאוד והפנה לעברו ביטויים כמו "עוף מפה", "אתה לא רצוי אצלנו" ועוד אמירות, בשלב מסוים שאל הוד את ישראל אם הוא עומד להרביץ לו, כי כך זה הרגיש. בריאיון ב"הצינור" אחרי התוכנית סיפר הוד כי לא נתן לילדים שלו לראות את הפרק הזה.

תמר ריפל מנור פרסמה גם היא פוסט בפייסבוק ומתייחסת בין היתר לשיח מתלהם ובלתי הולם ולעניין העדתי שמקבל משום מה יותר מדי מקום בפריים טיים: "השיח. ואוו. הדברים שנאמרים שם על אנשים כאילו זה ממש בסדר, ההתנפלות והאלימות המילולית. קשה.
אני מבינה – אם היו לוקחים לי את הנוחות, השינה והאוכל הייתי הופכת לאדם לא נעים במיוחד, אבל יש דרך ויש הבנה שמדובר בטלוויזיה. איך אומרים בריאליטי אחר שישראל זכה בו? נא להתנהג בהתאם! הקטע העדתי. עד מתי? איך זה מקבל כל כך הרבה מקום ב־2020?!?! שוב, מבינה שזה קיים במדינה, אבל לתת לזה כל כך הרבה מקום בפריים טיים מעודד ומשמר דברים שאנחנו רוצים להתקדם מהם. בקיצור, 'הישרדות' זו תוכנית טובה, העונה קודמת הייתה מצוינת עם נעמה וליהי וכל השאר. העונה לקחו כיוון קצת בעייתי".

תמיד אהבתי הישרדות. באמת. אבל העונה קשה לצפות, זה כואב קצת בבטן ולא נעים. 1. המדרג החברתי – במדינה שכל היום מנסים…

פורסם על ידי ‏‎Tamar Rippel Manor‎‏ ב- יום ראשון, 28 ביוני 2020

 

"בהחלט יש פה מסרים מבאסים", מוסיפה דולפין, "יש גזענות. זה לא יכול להיות חבר של זה, ואת זה לא רוצים בשבט, מה זה? ניקח לדוגמה את התגובה של ישראל כשבא רגב הוד לקחת את הברזנט. היא הייתה בלתי הולמת בעליל, אני הרגשתי אי נוחות כשראיתי את זה, ריחמתי על רגב, עדיף היה לא לשדר את זה או לערוך יותר בעדינות, למה להראות את זה ככה? זה היה אגרסיבי ואלים מאוד, אין לזה מקום בפריים טיים. היו שם רגעים מאוד לא פשוטים לצפייה".

 

לדעתי ולדעתך ולדעתם של כמה גולשים זה לא הולם, אבל במבחן הרייטינג התוכנית שוברת שיאים ומגיעה לאחוזים גבוהים מאוד. אולי זה בעצם מה שאנשים רוצים לראות?
"לדעתי רייטינג הוא לא המדד הכי נכון למדוד את זה, גם בעונה שלי היה המון רייטינג ולא היו מקרים כאלה. 'הישרדות' זה פורמט ברור מאוד מאוד, יש לו ביקוש וגם אם זה לא היה ככה היה רייטינג גבוה, לא סתם מדובר בתוכנית שמשודרת יותר מעשור. היא אמורה להיות תוכנית דגל, והתוכנית השנה סופגת הרבה ביקורת ותלונות, יותר מהרגיל, הרבה הורים לא מסכימים השנה לראות את התכנים, ואני חושבת שאולי הרייטינג גבוה, אבל הם מפסידים בדרך לא מעט אנשים".

מהפקת "הישרדות" נמסר: "התוכנית מגנה חרם מכל סוג שהוא. הדירוג החברתי הוא חלק ממשחק טלוויזיוני וכך צריך לראות אותו, כל ניסיון לייחס לו השלכות לחיים המציאותיים הוא משולל כל יסוד. בחיים האמיתיים קיימים נידויים וחרמות שאנו מגנים בכל תוקף, אך לא אנו המצאנו את קיומם ואנו חד משמעית נגדם".