הילה קניסטר בר דוד: "יש גבולות שלא חוצים. גופן של נשים הוא לא הפקר"

הילה קניסטר בר דוד | צילום: קובי קואנקס ד.ב הפקות
הילה קניסטר בר דוד | צילום: קובי קואנקס ד.ב הפקות

הילה קניסטר בר דוד נפרדת מתפקידה כיו"ר מנהלת הנשים בכדורסל וחוגגת את הניצחון בתביעה נגד עופר עיני, יו"ר ההסתדרות לשעבר. בריאיון נטול פילטרים, היא מספרת על המחיר הכואב שגבתה ממנה הפוליטיקה בתור בת זוגו של יו"ר ההסתדרות הנוכחי, ארנון בר דוד, ומה הסיכוי שנראה אותה בכנסת הבאה?

88 שיתופים | 132 צפיות

"יש גבולות שלא חוצים. אני עברתי מדי יום אונס. עופר עיני עשה בי שפטים, הוציא עלי רפש, בעט בי וסקל אותי באבנים, אבל הפסיקה המהדהדת של בית המשפט היא תוצאה של דרך שבה הלך איש לא הוגן, והוא שילם את המחיר. לא הכסף שקיבלנו הוא הסיפור, אלא משמעות פסק הדין, שאומר באופן נחרץ שיש גבול. גופן של נשים הוא לא הפקר", כך אומרת בריאיון בלעדי ל״את״ הילה קניסטר בר דוד (45), שעות אחדות אחרי תום הסאגה המשפטית שניהלה בשנתיים האחרונות עם בן זוגה, יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד (67), בתביעת דיבה נגד עופר עיני, יו"ר ההסתדרות לשעבר וסיעתו "כולנו סלע". בני הזוג תבעו את עיני בעקבות קמפיין פוגעני, לדבריה, שניהל נגדם במערכת הבחירות האחרונות לראשות ההסתדרות.

>> המאמנת האגדית בריאיון: "מאחורי כל אישה מצליחה עומדת אישה שרוצה שהיא תמות"

"גם אם מתקיימת מערכת בחירות אסור שמתמודדת, או אשת מתמודד ירגישו כל בוקר מחדש כאילו הן עוברות אונס רק כי המועמד בצד השני החליט לבזות אותן", היא מוסיפה. "שמן של נשים – כמו גופן, מעמדן וזכויותיהן – אינו הפקר. חשוב שזה יהיה תקדים ומסר חשוב מאין כמוהו, שראוי לשים לב אליו בכל מערכת בחירות, ובכלל".

קניסטר בר דוד, אישה סופר דעתנית, נמרצת ונחושה, מנכ"לית "שחר און", עמותה לקידום מקצועי וחברתי (הפועלת תחת ההסתדרות, וחברים בה חברי הרשויות המקומיות לצד גופים כמו ויצו, נעמת, אורט, עמידר, שירותי בריאות כללית ועוד), המנהלת עוד חברות ענק במשק וחולשת מתוקף תפקידיה על כ-175 אלף בתי אב "ואם", כפי שהיא מדגישה, הגיעה השבוע לקו הסיום בניצחון מוחץ מבחינתה.

ראשיתה של הפרשה בחודש יולי 2022, כאשר עיני, יו"ר ההסתדרות הקודם, חשק לחזור לתפקיד והתמודד נגד ארנון בר דוד. לדבריה, הוא לא בחל באמצעים בשביל להשיג את מבוקשו, וניהל קמפיין בחירות שירד לפסים אישיים, וכוון גם כלפי בת זוגו הילה.

הילה קניסטר בר דוד וארנון בר דוד | צילום: קובי קואנקס ד.ב הפקות
הילה קניסטר בר דוד וארנון בר דוד | צילום: קובי קואנקס ד.ב הפקות

השניים הגישו תביעה נגד עיני וסיעתו בסך חצי מיליון ש"ח, בעקבות סרטונים פוגעניים שהפיצו עליהם. "יסודה של תביעה זו בשלושה פרסומים, שהינם שלושה סרטונים מבזים ושקריים הכוללים עשרות דברי דיבה", נטען אז בכתב התביעה. "בסרטונים הוצגו פרטים עובדתיים שקריים רבים, המאשימים את התובעים בשחיתות, נהנתנות ועשייה לביתם. הסרטונים מציגים את בני הזוג כרהבתנים, באופן שקרי, ובת הזוג מוצגת כ’מלכה’, באופן סקסיסטי ופסול".

הקמפיין כלל צילומים אינטימיים של בני הזוג, ואף הוביל את קניסטר בר דוד לתבוע את עיני בגין הטרדה מינית. עיני עדיין הפסיד את הבחירות בפער עצום לבר דוד (שניצח ברוב של 78 אחוז), וכאמור, השבוע הוא הפסיד גם בתביעה.

"התביעה מבחינתי הייתה בשם כל הנשים בישראל, כי השפלה כמו שאני עברתי אף אישה לא צריכה לעבור. עיני התבלבל וחשב שאני הבטן הרכה של ארנון, שם אותי בפרונט ותקע לי חצים ישר בלב", היא אומרת. "הטקטיקה המלוכלכת הזאת צריכה להיות באמפר בהתייחסות כלפי נשים".

התביעה הסתכמה בפשרה, עם פיצויים על סך 55 אלף ש"ח. את הסכום מתכוונים בני הזוג לתרום למטה משפחות החטופים, ועכשיו בר דוד קניסטר שמה את הפרשה מאחוריה ושועטת קדימה. מגזר עסקי או פוליטיקה? ההימור שלי הוא שהפוליטיקה תנצח ועוד נראה אותה בתפקיד שרה בכנסת הבאה. אבל עוד נחזור לזה.

"חשוב לי לטפל ביוקר המחיה, לא למכור עוד שטיח בזול. שאנשים יקבלו סלי מזון מוזלים", אומרת קניסטר, מנכ"לית מועדון הצרכנות "שלך" ומועדון "המעוף שלך לגמלאי" (הפועלים גם הם תחת ההסתדרות). "מעניין אותי להנגיש תרבות במחיר מוזל לכאלה שלא הלכו לתיאטרון, והיום יכולים לראות הצגה ב-29 ש"ח. להרחיב להם את הלב עם הנאות, כך שבמקום לעמוד בתור לקופת חולים, הם יוכלו לעמוד בתור להצגה".

הילה קניסטר בר דוד עם הקפטניות והמאמנים שהשתתפו בסדרת הגמר של ליגת אתנה לנשים בכדורסל | צילום: עודד קרני
הילה קניסטר בר דוד עם הקפטניות והמאמנים שהשתתפו בסדרת הגמר של ליגת אתנה לנשים בכדורסל | צילום: עודד קרני

הפורטה שלה בעשייה לאורך כל השנים, הוא שוויון מגדרי וקידום נשי. "אני מתמקדת בנשים ורואה מול עיני את נושא קידום מעמד האישה. היום יותר ויותר נשים מקבלות על עצמן תפקידים בכירים וזה שינוי מבורך. התפקיד שלי הוא לתת להן את הכלים הנכונים בשביל להגיע רחוק. עם האג'נדה הזאת אני פועלת, 96 אחוז מהעובדים אצלי הן עובדות".

איך מטמיעים את זה?
"בשקט בשקט. אני מאמינה בחיבור בין אנשים וקהילות. בעבר, למשל, לא נתנו לנשים לגשת למכרזים, ובזכות הכשרות, קורסים וכלים שהענקנו לנשים, הן מביאות היום בשורה. העברתי גם קורס דירקטוריות בכל הארץ, כנסי העצמה לנשים וסמינר עוצמה נשית שנתי, עם תכנים העוסקים במתן שוויון הזדמנויות, הגשה למכרזים, עמידה מול קהל ואלימות במשפחה. בכנס שערכתי באילת, ראיתי את אחת הנשים בוכה. דיברתי איתה ביחידות והיא סיפרה לי שהיא חווה אלימות והשפלה בבית. הסברתי לה מה לעשות ונתתי לה את הכוח, לפני שנה פגשתי אותה והיא סיפרה לי שהתגרשה והחלה ללמוד לתואר. הרגשתי שהצלתי נפש".

את גם לוחשת על אוזנו של בן זוגך?
"רק כשמדובר במינוי של נשים לתפקידי מפתח. על זה אני שמחה לומר שאני משפיעה".

חברת "שחר און" פועלת תחת ההסתדרות. המלעיזים טוענים, מן הסתם, שהבוס עשה לך פרוטקציה.
"מה שלא אעשה, תמיד אהיה רעייתו של ארנון. אבל חשוב לי להגיד שאני נמצאת ב'שחר און' כבר 24 שנה. התחלתי בתפקידים זוטרים והתקדמתי. ארנון הוא יו"ר ההסתדרות רק חמש שנים, אז זה נוח, סקסי וצבעוני להאשים. ואני שואלת – למה יש מי שחושבים שאישה לא יכולה לבוא בשם עצמה? הייתי סמנכ"לית בארגון במשך 12 שנה, ועוד שנה משנה למנכ"ל לפני שקודמתי. מי שבחרו בי היו עשרות חברי מועצת המנהלים של העמותות. בשורה התחתונה, העשייה שלי מדברת בעד עצמה".

בקרוב בכנסת?

היא גדלה בקרית אונו, הבת אמצעית בין שני בנים. המעורבות הציבורית והחברתית באו לה מהבית. אימא שלה הייתה יו"ר ארגון העובדים של רשת בתי האבות "משען", אביה ניהל סופרמרקט של קואופ והיא נהגה לעזור לו בחופשות. "לקחתי מאימא שלי משהו מהמנהיגות ומהיושרה שלה, אבל בתקופתה, כדי להצליח כאישה, היית צריכה להיות כוחנית ורועשת. אני חושבת שהיום אישה בתפקידים ציבוריים לא צריכה לצעוק את הדברים, היא צריכה לחבר ולחבק, וככה לגרום לאנשים ללכת בדרך שלה".

מנישואיה הראשונים, שנמשכו שבע שנים, נולדו לה שני ילדים (בני 20 ו-18). "אני חושבת שהתחתנתי צעירה מדי. אישה צריכה להתחתן בסביבות גיל 30", היא אומרת. ארנון היה נשוי בעבר פעמיים, והוא אב לחמישה ילדים.

ארנון והילה קניסטר בר דוד | צילום: קובי קואנקס ד.ב הפקות
ארנון והילה קניסטר בר דוד | צילום: קובי קואנקס ד.ב הפקות

איך הכרת את ארנון?
"הכרנו במסגרת עבודות משותפות והתאהבנו על אם הדרך לפני 15 שנה. ארנון הוא אהבת חיי. לפני 11 שנה התחתנו ויש לנו בת משותפת, אלמה בת 10 וחצי. אנחנו גרים בקרית אונו, בבית כפרי שאני הכי אוהבת בעולם. קנינו אותו יחד. זה היה חשוב לי, כי אני מאד שוויונית במהותי".

היכן את פוגשת את פער 22 השנים שביניכם?
"מעולם לא הרגשתי את הפער, אם כבר אז הוא צעיר ממני בכל פרמטר. אמנם הוא סבא ויש לו נכדים בגיל של אלמה שלנו, אבל יש בו המון חיות והוא כל כך צעיר ברוחו ובהתנהלות שלו. יש לו אנרגיות בלתי נדלות ונחישות, הוא טורף את העולם ומצליח לראות אותו מבעד למשקפיים ורודים גם ברגעים קשים. יש לו יכולת מנהיגות נדירה, שהוא מביא איתו לחיים הציבוריים וגם הביתה, והוא סוחף אחריו אנשים מתוך חיבוק ואהבה. הוא מביא איתו מנהיגות שלא קיימת היום, כמו יצחק רבין בזמנו. אם הוא היה רוצה, הוא היה יכול להיות כל דבר".

מה סוד הקשר ביניכם?
"ארנון הוא החבר הכי טוב שלי בעולם. יש לי חברות, אבל שום חברות לא תשווה לחברות שיש ביני לבינו. הוא צנוע ועניו, והוא השראה. הוא קורא אותי, הוא מעצים אותי והוא רגיש אליי. אני חושבת שזה מתכון נכון לחיים משותפים".

בחמש השנים האחרונות שימשה קניסטר בר דוד גם כיו"ר מנהלת הנשים בכדורסל (בהתנדבות) ויו"ר מנהלת הנשים בקרית אונו (גם בהתנדבות). היא פרשה ממש לאחרונה ומסכמת קדנציה. היו אלה שנים נפלאות ומשמעותיות, אבל הגיע הזמן לחפש את הדבר הבא. וכן, כבר יש הצעות, גם בתחום העסקי וגם הפוליטי", היא מגלה.

תרחיבי.
"בתחום העסקי קיבלתי הצעה גדולה לתפקיד במשק, אבל אני עדיין מתלבטת מה הכי נכון לי. אני חושבת שגם בתפקידי כמנכ"לית 'שחר און', צריכה להיות תקרה. אני בתפקיד כבר חמש שנים וזו השנה האחרונה. אני לא אשאר בתפקיד כי הוא נוח, אני רוצה לחשוב על העתיד שלי מבחינה מקצועית. הגיעו אליי הצעות קונקרטיות ואם אחליט ללכת, זה יהיה על הטיקט של נשים וגמלאים. מאוד חשוב לי לקדם את מעמד האישה. אני רואה כל מיני נשים בכנסת ישראל, ולא אזכיר שמות, אבל זה מביך אותי שנשים כאלה מייצגות נשים".

בני גנץ | צילום: ליאור מזרחי/GettyImages
בני גנץ | צילום: ליאור מזרחי/GettyImages

ניכר שהפוליטיקה מדגדגת לך.
"כן. בארגון שלי אני נמנעת מפוליטיקה, אבל הימים האלה קשים לי כאזרחית במדינה. ההנהגה שלנו כולה חייבת להשתנות. אני מסתכלת על ממשלת ישראל ומתביישת במקום אליו הגענו. אני אומרת בצורה כנה וברורה. אפשר היה להתנהל אחרת, ושלא יגידו לי שאני לא מבינה בביטחון. הדרך שבה נתניהו בחר את הצוות שלו, הובילה אותנו לדד אנד, להרס פנימי ולקיטוב שדרדרו את המדינה לשנאה תהומית והביאו לאסון. עכשיו צריך מישהו שיכול לחבר. אם לא יהיה כאן שינוי אמיתי, אני לא רואה איך נצא מהמשבר".

עמית סגל פרסם שאת הולכת להיות מספר 5 במפלגה של בני גנץ. יש אמת בפרסום?
"מעולם לא אמרתי כן לגנץ וגם לא אסכים להיות חמישית. אני אישה של עשייה שבאה עם קבלות ולא צריכה להיות מספר 5. אבל אם תהיה לי הזדמנות להיות השרה לשוויון חברתי, זה תחום שמדבר אליי".

פונים אליך גם אנשים שרוצים להקים מפלגות חדשות?
"כן. קיבלתי פניות וגם קיימו איתי שיחות".

לא חשוב לך להיות כבר עכשיו מזוהה עם צד מסוים?
"אני במהותי אשת מרכז, אבל אם יבוא לליכוד מנהיג אחר או שתהיה תגלית חדשה, אני לא בטוחה שאומר לא. אני לא רוצה רק כיסא, אני רוצה לעשות ולשנות. אני מעריכה בליכוד אנשים כמו גלעד ארדן, יואב גלנט, יולי אדלשטיין ומיקי זוהר. גם מירי רגב היא אחת שעושה. אבל הבעיה היא שכולם מבצעים קודם כל את רצון אדונם".

הילה קניסטר בר דויד | צילום: באדיבות המצולמת
הילה קניסטר בר דויד | צילום: באדיבות המצולמת

ארנון בעד שתרוצי?
"הוא מלווה אותי בכל החלטה שלי. אישית הוא חושב שהמגזר העסקי מאוד נכון לי, אבל גם אם אחליט ללכת לפוליטיקה הוא יהיה לצדי".

איזה קשר יש לך עם שרה נתניהו? היא פנתה אלייך בעבר כדי שתשפיעי על בן זוגך במטרה למנוע שביתה במשק?
"זה היה בזמן המהפכה המשפטית. אני לא חברה שלה, פגשתי אותה פעם אחת בלבד במשחק כדורגל. אני ידועה כמי שמחוברת לשטח, והיא חשבה שאולי תוכל להשפיע עליי וכך לגרום לי להשפיע על בעלי לשנות את החלטתו. היא לא מכירה כנראה את ארנון. הוא מקבל החלטות לבד. כשהיא ניסתה להשתמש בי בשביל להעביר לו מסר, אמרתי לה שהם הורסים את המדינה עם שלטון בן גביר וסמוטריץ'. ארנון מתקרב לגיל פנסיה, ובעוד שנתיים תסתיים הקדנציה הנוכחית שלו. הוא אומר שירוץ רק עוד פעם אחת, ואני מאחלת לו שימשיך עוד".

בין כל העיסוקים האינטנסיביים שלכם, אתם דואגים גם לפנאי?
"כן. אני אחראית על הפנאי שלנו, ומקפידה בחירוף נפש על ארוחות משפחתיות ומפגשים אחת לחודש. השבוע למשל נלך כולנו לקרקס. אנחנו מקפידים גם לארח חברים מכל הקשת הפוליטית – ימין, שמאל. אנחנו גם מטיילים בארץ ובעולם, כי לצד כל העשייה האינטנסיבית צריך גם לצבור חוויות בחיים. אני מודה שאני לא טובה במטבח ולא יודעת לבשל. ארנון לעומת זאת הוא בשלן נהדר, ממש שף, ואני אגלה לך סוד: פנו אליו מתוכניות ריאליטי של בישול – אבל הוא לא שם. ארנון לא רואה את עצמו כוכב ריאליטי, ואני לא אהיה אשתו של כוכב ריאליטי. שרה בממשלת ישראל? ימים יגידו".

עופר עיני, יו"ר ההסתדרות לשעבר | צילום: JACK GUEZ/AFP via Getty Images
עופר עיני, יו"ר ההסתדרות לשעבר | צילום: JACK GUEZ/AFP via Getty Images

תגובת עופר עיני:
"תביעה שהחלה כקול תרועה רמה הסתיימה בקול ענות חלושה.בלא חויבתי באופן אישי בפסק הדין ואני דוחה בשתי ידיים את כלל טענותיה של גב' בר דוד כאשר אמירות אלו עולות לכדי לשון הרע של ממש ומעוותות לחלוטין ובאופן קיצוני את שנקבע בפסק דינו של בית המשפט.

"יש לראות בכך מעשה פסול וזול בייחוד כאשר מדובר בנושא כה חשוב ואין לי אלא להצר על כך. מצער ביותר כי מי שאינה שומרת על מהוגנות בתמונותיה ושולחת תמונות בלתי הולמות בתפוצה רחבה ובקבוצות רבות משתתפים ואף מפרסמת תמונות מעין אלו ואף תמונות נועזות מכך ברשתות החברתיות, מעזה לטעון טענות מופרכות ובעזות מצח.

"עוד מצערת העובדה כי גב' בר דוד מבקשת לעשות "ספין" תקשורתי בניגוד גמור למה שהוכרע בבית המשפט. הסיעה שלי ואני החלטנו להסתכל קדימה באופן מפויס וביחוד נוכח המצב במדינתנו כאשר הוסכם כי הפיצוי ישתלם לטובת מטה משפחות החטופים ולא לכיסם הפרטי של מר וגב' בר דוד.

"גב' בר דוד אינה מעניינת אותי ולא את אף אחד אחר, אין אלא לתמוה מדוע היא מפרסמת זאת כעת בצורה כזו מסולפת ועוד טוענת כי היא חשה ששמה הפך הפקר".