דיאטת הדיטוקס שגרמה לנו להוריד 6 ק"ג ב-21 ימים

דיאטות דיטוקס | צילום: shutterstock
דיאטות דיטוקס | צילום: shutterstock

שלוש נסייניות ניסו את דיאטות הדיטוקס שכולם מדברים עליהן עכשיו. אלו המסקנות שלהן

88 שיתופים | 132 צפיות

שיטת 123 של יעל רנה־אסף

הנסיינית: ר' (48) אמזונה במשרה מלאה, נאלצה להחליף את הזירו בתה ירוק.
נתוני פתיחה: גובה 1.78 מ', משקל התחלתי 84 ק"ג, משקל סופי 78 ק"ג.
סך הירידה במשקל: 6 ק"ג ב־21 יום

השיטה: יעל רנה־אסף גייסה צוות שלם של נטורופתים, יועצי תזונה, אגרונום ושף ובעזרתם פיתחה את שיטת 123, דיאטה שעליה מקפידים במשך 21 יום והיא מבוססת על שלושה שלבים: ניקוי ונטרול רעלים, הגעה ליעד והתנעה מחדש של המערכת המטבולית וסיגול אורח חיים נכון של שמירה ואיזון. כל שלב מגובה בערכה משלו כאשר בשלב הראשון (דיטוקס) המטרה היא לנקות את הגוף, להיגמל ממזונות אלרגניים, ממזונות מתועשים ומסוכר מעובד. במהלך השלב הזה נעשית גם גמילה זמנית מגלוטן וממוצרי חלב. בשלב השני (טארגט) משלבים מזונות "חכמים" ובוסטרים נטורופתיים שמסייעים לטיהור ולחיזוק המערכת, בהם למשל תה חליטת צמחים למזעור החשק לנשנוש ובוסטרים מבוססי תערובות צמחים לשריפת שומנים. בשלב השלישי (וולנס) מופנים מיטב המשאבים לקיבוע התוצאות וליצירת שגרה תזונתית חדשה באמצעות שיטת 90:10, לפיה במשך 90 אחוז מהזמן עוקבים אחרי הכללים החדשים, ואילו 10 אחוז מהזמן הוא זמן חופשי לאכול בלי חוקים. התהליך מלווה בספר הדרכה עם מתכונים ותפריטים שפותחו על־ידי הצוות ויש גם קבוצת תמיכה סגורה בפייסבוק. עלות התוכנית: 1,590 ש״ח לערכת דיטוקס, 1,675 ש״ח לערכת טארגט, 1,490 ש״ח לערכת וולנס. ברכישת שתי הערכות הראשונות, מקבלים את השלישית במתנה.

יומן מסע: "הבטיחו לי הרגשה טובה, ירידה מתונה ונכונה וניסיון לאורך חיים בריא יותר אבל הציפייה העיקרית שלי הייתה בעיקר לרדת במשקל. התהליך הצריך עבודה מרובה ובהחלט לא פשוטה בהתחשב באורח החיים שלי כאימא וכאישה שעובדת במשרה מלאה. לשם התהליך נדרשתי לעשות היערכות מחדש. כדי שלא יהיו הפתעות בדרך נאלצתי להכין את הבית לדיאטה עם מצרכים ספציפיים שלא תואמים את אורח החיים בבית שלי (עשיתי קניות בבית טבע), ומצאתי את עצמי מכינה שייקים בשש בבוקר. מילות המפתח הן תכנון מדויק. חשוב להיצמד לתפריט ומהר מאוד מבינים שצריך לעבוד בזה יום־יום. בשבוע הראשון המוטיבציה הייתה בשמיים, הקושי היה להרגיל את הגוף. בשבועיים הבאים הגוף כבר התרגל אבל הקושי נהיה מנטלי. ביומיום אני אוכלת הרבה פירות וירקות ואין לי בעיה לאכול אוכל בריא שאני אוהבת, מה שקשה זה שאין מקום לספונטניות. סלט זה לא עינוי בשבילי, אבל אני גם יכולה לאכול ג'אנק בכיף עם הילדים בבית. בעבודה לא היה לי קשה לשמור אבל היה מאתגר לעשות את זה בבית כשהמשכתי לבשל לילדים כרגיל. בנוסף, כמעט ולא יצאתי למסעדות כדי לא להתפתות. אסור לשתות קפה והיה לי מאוד קשה בלי קולה זירו. בכלל, הדיאטה הזאת היא לא דבר קל לאנשים שאוהבים סוכרים כמוני. בשביל להצליח בה צריך להיות מאוד מחוברים לגוף ולהיות מודעים לעבודה הקשה, אבל יש בונוס. מסתבר שעם תזונה נכונה לא רק הגוף מגיב, גם עור הפנים זוהר. התוצאה סיפקה אותי בסך הכול אבל כמו כל אישה ממוצעת הרגשתי שנותרו לי קילוגרמים לרדת. בכל אופן זאת התחלה טובה".

Detox21 של הגר שפר

הנסיינית: ע' (46) שועלת דיאטות ותיקה וחובבת פחמימות ריקות שמאמינה בקפאין כתרופה לכאב ראש.
נתוני פתיחה: גובה 1.64 מ', משקל התחלתי 78 ק"ג, משקל סופי 73.5 ק"ג.
סך הירידה במשקל: 4.5 ק"ג ב־21 יום.

השיטה: הגר שפר היא נטורופתית בעלת ניסיון של מעל 16 שנה, הכולל לימודי תזונה, צמחי מרפא ורפואה סינית. השיטה שפיתחה נקראת Detox21 נמשכת 21 יום, ולדבריה, המוזה לכך נבעה מתוך הקושי האישי שלה לרדת במשקל והצורך לאזן את בלוטת התריס ולהחזיר לעצמה את השליטה בגוף. שפר מגדירה את התוכנית כמשהו שהוא הרבה מעבר לדיאטה אבל "ללא צום וסבל". אפשר להשתתף בתוכנית בשלוש דרכים: האחת היא דרך הורדת אפליקציה (בתשלום) שמציעה ארבעה סוגי תפריטים (רגיל, צמחוני, טבעוני או צמחוני עם דגים) המבוססים על מגוון מתכונים לארוחות מלאות ושייקים, השנייה היא הורדת האפליקציה והצטרפות לקבוצת הדרכה ותמיכה סגורה בפייסבוק והשלישית כוללת בנוסף לשתי אלה גם הצטרפות לסדנה בקליניקה של שפר הכוללת שני מפגשים קבוצתיים. בהיילייטס של התוכנית: לצרוך יותר ירקות ירוקים בשביל להוריד את החומציות בגוף, לנקות את מערכת העיכול ממזונות אלרגניים כמו מוצרי חלב וגלוטן, ולהגביר את תהליך פירוק השומנים בגוף בעזרת מזונות מעוררי סירטואין (סירטפוד) כמו שמן זית, קייל, תה ירוק, פירות הדר ותפוח ירוק. עלות התוכנית: 25.90 ש"ח לתוכנית באפליקציה בלבד, 300 ש"ח לתוכנית האונליין, 500 ש"ח לתוכנית הכוללת סדנה.

יומן מסע: "התחלתי את התוכנית ממוקדת מטרה ומלאת מוטיבציה לרדת במשקל ולהרגיש טוב. ההתחלה הייתה טובה ולא קשה בכלל. השייקים של הבוקר היו דרך מצוינת להתחיל את היום ואת שלושת הימים הראשונים צלחתי ללא תחושת רעב. כאבי הראש שהתחילו לצוץ בצוהריים נפתרו על־ידי כוס קפה (כן, בדיטוקס הזה מותר קפה אבל בלי חלב). ביום הרביעי כבר התעורר געגוע עז לכריך אבל התגברתי בעזרת ארוחת ביניים קלה של פרי ובערב דווקא חוויתי פרץ אנרגיה לא מוכר. ערמות הכביסה הודו לי על כך. ביום השישי כבר התחלתי להרגיש קלה יותר. התפריט היומי שבו התנסיתי הוא תפריט לאוכלי כול, מצאתי אותו מגוון וגמיש עם הרבה אופציות לשינויים. האתגר הכי קשה עבורי בדיאטה הזו היה הוויתור על פחמימות ריקות, אבל נקודות האור היו טמונות באפשרות לאכול הרבה פירות יחסית (שתי מנות פרי ביום). צריך להצטייד במצרכים ייעודיים בהתאם למתכונים השונים בתפריט אבל רוב המתכונים קלים להכנה כך שאפשר להיערך מבעוד מועד ולהכין כמה מנות מראש שיחזיקו לכמה ימים. האתגר האמיתי עבורי לא היה בדיאטה עצמה, כי אני מאמינה שהכול בראש ושככל שמגיעים מוכנים מנטלית אז פחות קשה להיכנס לעניינים, הקושי העיקרי הוא איך ממשיכים מכאן. להגר שפר יש תוכנית המשך נפרדת למעוניינים לשמור על התוצאות עם הדרכה צמודה, אבל אני מצאתי את התוכנית הזאת לא לגמרי ברורה".

סדנאות קיטו 70/70 של הילית סביר צידון

הנסיינית: י' (33), נגמלה מסוכר תעשייתי ומאז היא מתגעגעת ומתנחמת בחמאה.
נתוני פתיחה: גובה 1.62 מ', משקל התחלתי 55 ק"ג, משקל סופי 52 ק"ג.
סך הירידה במשקל: 3 ק"ג במשך חודשיים.

השיטה: סדנאות הקיטו של ההומיאופתית הילית סביר צידון נולדו, לדבריה, עבור כל מי שניסו כבר כל דרך אפשרית לרדת במשקל ותמיד חזרו לנקודת ההתחלה, לאלו המתמודדים עם תנגודת לאינסולין או עם סוכרת טייפ 2, לסובלים מקנדידה, למי שסובלים מבעיות במערכת העיכול, לאלה שהעלו את ערכי השומנים בגופם ולאנשים החשים עייפות במשך היום. בקיצור, מדובר בלא מעט אנשים. התזונה הקטוגנית שהפכה מאוד טרנדית לאחרונה היא לא דיאטה תחומה בזמן, אלא מייקאובר תזונתי שאמור להפוך לאורח חיים. לפי הגישה הזו, תאי השומן בגוף שלנו משמשים מקור לאנרגיה זמינה ואם נמנעים ממזונות מסוימים אפשר לגרום לכך שהגוף יהפוך למכונה שורפת שומנים ושתאי השומן ומסת השומן ילכו ויקטנו. בשביל שזה יקרה צריך לגמול את הגוף מההתמכרות לסוכר. התפריט הקטוגני הוא דל פחמימות ועשיר בשומן בריא כמו אבוקדו, טחינה, אגוזים, שמן זית, קרם קוקוס וחמאה. כמות החלבונים בדיאטה הזו היא מדודה, כשהעדיפות היא לדגים שמנים כמו מקרל, סלמון והרינג, בשר שמן, ביצים, גבינות שמנות וטופו. הירקות שמככבים בדיאטה הזו הם ירקות ירוקים דוגמת קייל, קולורבי, אספרגוס, ברוקולי ובצל, כשפה ושם אפשר להוסיף קצת עגבניה וגזר. הקיטו היא דיאטה המבוססת על 70 אחוז ירקות ו־70 אחוז קלוריות המגיעות משומן. היא דוגלת בצום ומציעה כמה שיטות, הפשוטה שבהן היא 16/8 לפיה אפשר לאכול במסגרת זמן של שמונה שעות וצריך לצום במהלך 16 השעות העוקבות. אחת המטרות העיקריות של התזונה הזו היא לגמול את הגוף מההתמכרות לסוכר וכך להפוך את תאי השומן למקור אנרגיה במקום למאגר אנרגיה. הסדנאות שמקיימת סביר צידון כוללות שלושה מפגשים בני שלוש שעות כל אחד. עלות התוכנית: 390 ש"ח למפגש.

יומן מסע: "עיקר התוכנית הוא להימנע מפחמימות ומסוכרים ולצרוך יותר שומנים כדי להרגיל את הגוף לשרוף אנרגיה מהשומן שנכנס לגוף ולא מהפחמימות שמתפרקות לסוכר והופכות לשומן. לחם עם חמאה הוא המאכל האהוב עלי ותמיד היה מרכיב עיקרי ונגיש בתזונה היומיומית שלי. בתזונה הקיטוגנית אי־אפשר לצרוך לחם או קמח בשום צורה, מה שאילץ אותי לחפש תחליפים. למדתי לאפות לחמניות ולחם קטוגני על בסיס קמח שקדים וקמח קוקוס מהמתכונים של הילית, זה אומנם לא מנחם וטעים כמו הדבר האמיתי אבל בהחלט משביע לאורך זמן. חמאה ניתן לאכול כמה שרוצים, אני מתנחמת בזה. האיסור על סוכר כולל גם את רוב הפירות מפני שיש בהם ערך גלוקמי גבוה. מומלץ להימנע מרובם למעט תותים ופירות יער ואפשר לאכול שוקולד מריר עם 85 אחוז מוצקי קקאו ומעלה. החשק העז לסוכר עוד מורגש לפעמים אבל תחושת הרעב כמעט ולא קיימת. אני לא מרגישה נפיחות או תחושת עייפות אחרי האוכל ואיכות השינה שלי השתפרה. חוץ מזה, מאז השינוי התזונתי אני לא סובלת מכאבי מחזור בכלל. אין מה לעשות, לדאוג לאוכל זו תמיד מטלה ולדאוג לאכול בריא עוד יותר. צריך להשקיע מחשבה ולדאוג שתמיד יהיה בבית מה שצריך אבל בסופו של דבר מדובר במצרכים בסיסיים כמו ביצים, ירקות, דגים, בשר, גבינות שמנות, שקדים ואגוזים".