בדיאטה? את צריכה לאכול הרבה שומן: שמונה עובדות מעניינות על תזונה נכונה

מיתוסים ועובדות בתחום התזונה | צילום: shutterstock
מיתוסים ועובדות בתחום התזונה | צילום: shutterstock

בדקנו את כל המיתוסים העוסקים באכילה בריאה ובירידה במשקל והופתענו לגלות כמה מעט אנחנו יודעות

88 שיתופים | 132 צפיות

1. אסור לאכול שומן בדיאטה כי הוא משמין – לא נכון.
למרות שבגרם שומן יש תשע קלוריות ובגרם חלבון/פחמימה רק ארבע, תזונה עשירה בשומנים טובים כמו שקדים ואגוזים טבעיים, טחינה, שמן זית ואבוקדו לא בהכרח תגרום להשמנה ואף תוריד ערכים של הכולסטרול "הרע" (LDL) ותעלה את "הטוב" (HDL). מחקרים מהשנים האחרונות מראים באופן גורף שדווקא דיאטה עשירה בשומן בריא ודלה בפחמימות מביאה לירידה במשקל הרבה יותר מדיאטה דלת שומן.

2. שתייה במהלך הארוחה מפריעה לעיכול – לא נכון.
כל המזונות שאנו צורכים מכילים כמות מסוימת של מים ולכן הימנעות משתיית מים במהלך הארוחה לא תמנע מהמים להשתתף בתהליך העיכול ולא תפגע בהפרשת מיצי הקיבה. לכן אין מניעה משתיית מים לפני, אחרי ובמהלך האוכל.

3. על מנת לרדת במשקל צריך לקצץ משמעותית את כמות הקלוריות היומית – לא נכון.
אומנם כדי לרדת במשקל היחס בין הקלוריות הנכנסות ליוצאות אמור להיות במאזן שלילי אבל כאשר מפחיתים יותר מדי בצריכת הקלוריות היומית ו/או מגבירים במקביל פעילות אירובית, הגוף לא מקבל את האנרגיה והרכיבים הדרושים לו לתפקוד אופטימלי. הוא נכנס למגננה הפוגעת בחילוף החומרים הבסיסי, שורף פחות קלוריות, מאט תהליכים ומנתב את מעט הקלוריות והאנרגיה הנכנסים לאיברים חשובים כמו מוח, לב וריאות.כתוצאה מכך, מעבר למחסור בוויטמינים, מינרלים, פגיעה בהורמונים ובחומצות חיוניות, גם נצטרך עם הזמן לאכול פחות ופחות כדי לשמור על משקל תקין ולא להשמין חזרה.

4. דילוג על ארוחת בוקר כדי לחסוך בקלוריות יתרום לירידה במשקל – לא נכון.
זו לא קלישאה, ארוחת הבוקר היא באמת הארוחה החשובה ביותר ביום. מעבר לכך מחקרים הראו שאנשים שנוטים לדלג על ארוחת הבוקר צרכו יותר אוכל בשאר הארוחות ביום וצרכו יותר פחמימות פשוטות ודברי מתיקה.

כאשר מפחיתים יותר מדי בצריכת הקלוריות היומית ו/או מגבירים במקביל פעילות אירובית, הגוף לא מקבל את האנרגיה והרכיבים הדרושים לו לתפקוד אופטימלי ואף נכנס למגנה ופוגע וחילוף החומרים הבסיסי נפגע | צילום: shutterstock
כאשר מפחיתים יותר מדי בצריכת הקלוריות היומית ו/או מגבירים במקביל פעילות אירובית, הגוף לא מקבל את האנרגיה והרכיבים הדרושים לו לתפקוד אופטימלי ואף נכנס למגנה ופוגע וחילוף החומרים הבסיסי נפגע | צילום: shutterstock

5. אכילה לאחר השעה שבע בערב גורמת לעליה במשקל – לא נכון.
מה שקובע את מאזן הקלוריות שלנו הוא כמה אוכלים, מה אוכלים והכמות והאיכות של הפעילות הגופנית שעושים במהלך היום. זה מה שיקבע אם נעלה, נרד או נשמור על משקל תקין.

6. אכילת ביצים אינה בריאה ומעלה כולסטרול – לא נכון.
מחקרים מראים שאין קשר בין אכילת ביצים על בסיס יומי לבין עליית הכולסטרול "הרע" ומחלות לב. הן מזינות ובריאות, מכילות חלבון מלא באיכות גבוהה, ויטמינים, מינרלים ואנטיאוקסידנטים.

7. קפה זה רע – לא נכון.
נכון שקפה יכול להעלות מעט את לחץ הדם, אך למרות זאת שתיית שלוש מנות קפה ביום יכולה להפחית את הסיכוי לסוכרת סוג 2, אלצהיימר, פרקינסון ומחלות כבד. בנוסף קפאין מאיץ את חילוף החומרים, משפר ביצועים בזמן פעילות גופנית וגם עשיר באנטיאוקסידנטים.

8. תזונה עשירה בחלבונים מסוכנת ומזיקה לבריאות – לא נכון.
אנשים מאמינים שצריכת חלבונים מעמיסה על הכליות ועל הגוף, אבל המציאות מורכבת יותר. מחקרים מראים שאצל אנשים בריאים (ללא בעיות קודמות בכליות) אין שום בעיה בצריכת חלבונים. חלבונים חשובים לצפיפות העצם ומקטינים סיכוי לשברים, תורמים לבניה של מסת השריר ולהגדלתה, להפחתת אחוז השומן בגוף ומחזקים רקמות כמו עור ושיער.

בכל מקרה חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום התזונה והכושר על מנת להגיע למטרות הרצויות ולשמור על הבריאות.