בחירות 2022

"אם מפלגה לא מוכנה להתחייב לתנאים מינימליים של שוויון – נשים צריכות לדעת מזה"

מורן זר קצנשטיין בהפגנה נגד אלימות כלפי נשים, עם ראש הממשלה, יאיר לפיד | צילום: מיכל פעילן
מורן זר קצנשטיין בהפגנה נגד אלימות כלפי נשים, עם ראש הממשלה, יאיר לפיד | צילום: מיכל פעילן

לקראת עוד סיבוב של בחירות, קבוצת "בונות אלטרנטיבה" יוצאות במאבק ומבקשות מהמפלגות המתמודדות לכנסת להתחייב לדבר בסיסי מאוד: שוויון לכולנו

88 שיתופים | 132 צפיות

התקופה שלפני הבחירות היא תקופה מצוינת להילחם על שוויון. "אנחנו רגילות שהבחירות הן תמיד על ביטחון וכלכלה. איפה אנחנו במשוואה הזאת? השכר שלנו, הזכויות שלנו, התנאים שלנו? מי רואה אותנו?" כך נכתב בתיאור הפייסבוק של הפגנה שמארגנות "‏בונות אלטרנטיבה" – התארגנות נשית צעירה, של חבורת אקטיביסטיות שנמאס להן מחוסר השוויון העקבי במדינת ישראל. עכשיו הן מזמינות את כלל נשות (וגברי) ישראל להגיע ולהפגין עמן ביום שלישי הקרוב.
עד כה, בונות אלטרנטיבה התגייסו למספר מאבקים: הן הצליחו לקדם ניצחון היסטורי בההחלטה על השוואת התנאים של הכדורגלניות לשחקנים הגברים, ויזמו גם הפגנה מול ההופעה החגיגית של איל גולן. הן ממשיכות לפעול כקבוצת לחץ אקטיביסטית א-מפלגתית של נשים בכירות במשק ובחברה הישראלית, שפועלות למען קידום שוויון חברתי, העצמת נשים ויצירת מציאות שוויונית ובטוחה עבורנו, הנשים הישראליות.

קריאה להפגנה של בונות אלטרנטיבה
קריאה להפגנה של בונות אלטרנטיבה

עכשיו הן מתרכזות בפעילות לקראת הבחירות הקרובות: "הכנו חוזה שיוויון למפלגות שיחתמו, לא משנה מאיזה צד פוליטי של המפה הן", הן כותבות השבוע. בתחילת החוזה המדובר נכתב: "אנו, החתומות והחתומים על הצהרה זו, רואים חובה ערכית ומוסרית לפעול ליצירת מציאות שוויונית ובטוחה עבור נשים בישראל וקידום ייצוג שוויוני לנשים במוקדי קבלת החלטות וקביעת המדיניות".
ביום שלישי הקרוב (23/8) הן יפגשו בכיכר הבימה בתל אביב בשעה 19:30 להשמיע את קולנו בהפגנה. (כל הפרטים כאן).
מורן זר קצנשטיין, מייסדת בונות אלטרנטיבה, מסבירה לנו: "היום אין אף החלטת ממשלה שרואה נשים או נותנת מענה לצרכים של נשים. אנחנו לא מסביב לשולחן, לא רואים אותנו. לכל אחת יש את הדעות הפוליטיות שלה. אני לא אומרת לאף אחת למי להצביע, לאיזו מפלגה. יצרנו הסכם למפלגות עם עקרונות מאוד בסיסיים. מפלגה שלא מוכנה להתחייב לתנאים המינימליים האלה – נשים צריכות לדעת מזה. אנחנו רוצות שנשים יבררו למי הן מצביעות. ההפגנה היא הפגנת חירום, המטרה היא לייצר לחץ על המפלגות כדי שלא יתעלמו מאיתנו".

הקריאה להפגנה של בונות אלטרנטיבה
הקריאה להפגנה של בונות אלטרנטיבה

בין העקרונות הבסיסיים בחוזה, עליהן המפלגות מתבקשו לחתום, תוכלו למצוא בקשה שיתחייבו לייצוג במוקדי קבלת החלטות, התחייבות לנקיטת פעולות אקטיביות למיגור אלימות נגד נשים ואלימות במשפחה, והתחייבות לפעול ליצירת חברה שוויונית יותר.מלבד לבונות אלטרנטיבה, חתומים עליו ארגוני נשים נוספים כמו איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, ויצו, נעמת ועוד. הארגונים מדגישים שהחוזה מפרט רף בסיסי מאוד. מפלגה שלא מוכנה להתחייב למיגור כל צורה של הדרה או אפליית נשים במרחב הציבורי המשותף, לקידום זכותן של נשים על גופן וזכות הבחירה שלהן על גופן ולהתחייבויות השונות בחוזה – בעצם נוקטות עמדה חד משמעית נגד נשים.