הבדיקות הגנטיות שיעשו סוף לכל הדיאטות הלא מוצלחות

צילום: Shutterstock
צילום: Shutterstock

שלחנו שתיים מחברות המערכת להתנסות בלהיט החדש בתחום התזונה ואורח החיים הבריא. הן חזרו עם אור בעיניים ועם תובנות מפתיעות

88 שיתופים | 132 צפיות

מה הגנים האישיים שלנו מספרים לנו על עצמנו ואיך זה בדיוק קשור למה כדאי לנו לאכול ומה לא וכמה, באיזו תדירות? איך זה שאחרי כל מיני דיאטות מתישות יותר או פחות, אנחנו עדיין לא מצליחים לרדת במשקל ולהגיע לאיזון? ולמה אם אנחנו אוכלים ומתאמנים בדיוק כמו מישהו אחר, התוצאות שונות?

הגנים שלנו, מתברר, אחראים למתן תשובות לכל השאלות הללו ולעוד הרבה יותר. כולל, למשל, העובדה שדחף למתוק הוא גנטי, כמו גם רגישות לטעמים מסוימים, שיש אנשים שאצלם יש ויטמינים ומינרלים שנספגים פחות טוב ושיש סוגי ספורט שמתאימים לנו יותר. אגב, חייבים להעיר כאן הערה חשובה: "ככה זה בגנים שלי וזה מה יש", היא לא תשובה ובטח שלא תירוץ. זה אומר שתצטרכו להתאמץ יותר בשביל הבריאות שלכם, אבל אולי על הדרך גם תרגישו פחות תסכול.

אמנם כבר מזמן אנחנו יודעים שאין דיאטה אחת שמתאימה לכולם אבל לאחרונה אנחנו למדים שהכרת הגנטיקה האישית שלנו, ודרכה אימוץ הרגלים נכונים לנו, היא דרך בטוחה לחיים בריאים יותר. כי נכון שאולי רוב האנשים עושים את הבדיקה כדי לקבל המלצות לתזונה מותאמת אישית, אבל דרך האבחון תגלו גם דברים שעשויים להשפיע על הבריאות כמו איך הגוף מגיב ללקטוז, גלוטן, אלכוהול וקפה, ונטייה למחסור בוויטמינים ומינרליים ספציפיים.

התנסינו בבדיקות הגנטיות של שתי חברות – MyBio ו-My Genes. מראש נגיד, אנחנו לא הולכות להשוות בין החברות. בשורה התחתונה שתינו יצאנו מרוצות מאוד וזה מה שחשוב.

כבר יודעות שאין דיאטה אחת שמתאימה לכולנו | צילום: shutterstock
כבר יודעות שאין דיאטה אחת שמתאימה לכולנו | צילום: shutterstock

איך זה עובד?

בשתי החברות מקבלים הביתה ערכה עם מבחנה והוראות ללקיחת דגימת רוק. לאחר הבדיקה יגיע שוב שליח לאסוף את הבדיקה והיא תישלח לאבחון שלוקח כחודש. לאחר האבחון תקבלו את התוצאות בתוספת המלצות רלוונטיות.

אפשר להסתפק בזה, אבל זה פחות יעיל. מומלץ לשדרג את השירות ולקבל ייעוץ תזונתי מדיאטנים ותזונאים קליניים עם דגשים ספציפיים בשבילכם. לצורך זה תתבקשו לעשות כמה בדיקות דם ולענות על שאלון מקיף שבודק את הרגלי החיים בכלל והתזונה בפרט ואחריו תשוקלל הבדיקה הגנטית עם הנתונים בשטח ולפי זה תקבלו את ההמלצות.

למה צריך גם בדיקות דם ושאלונים? כי פוטנציאל גנטי זה נחמד, אבל בסופו של דבר כל דבר מושפע גם מהגנים וגם מהסביבה, וגם אם הגנים שלנו קובעים שאין לנו נטייה להשמנה, זה לא אומר שמעכשיו אפשר לאכול בורקסים בלי חשבון. בנוסף, הייעוץ האישי לוקח בחשבון העדפות תזונתיות או מוסריות ואילוצים כאלה ואחרים.

במה זה שונה מ-Day Two, שמספקת המלצות תזונה לפי הרכב חיידקי המעי? שירות כמו DayTwo מתייחס רק לפרמטר של איזון הסוכר, בעוד שהבדיקות הגנטיות שאנחנו עברנו מתייחסות לעוד הרבה פרמטרים נוספים.

אפשר לדעת לפי תוצאות הבדיקות גם איזה ספורט הכי נכון לנו | צילום: shutterstock
אפשר לדעת לפי תוצאות הבדיקות גם איזה ספורט הכי נכון לנו | צילום: shutterstock

MyBio

הדבר שהכי הרשים אותי בתוצאות הבדיקה של MyBio זה רמת הפירוט והמידע. קיבלתי קובץ גדול (אפשר להזמין את התוצאות גם בספר מודפס בתוספת תשלום), שכולל מלבד התוצאות האישיות שלי גם המון הסברים מעניינים ומחכימים על כל נתן שנבדק. התוצאות האישיות מסווגות לחמש רמות לפי צבעים ועוד אפור שמסמן תוצאה נייטרלית. עוד דברים שיש בדו"ח הם השוואה באחוזים יחסית לממוצע האוכלוסיה ופירוט עד כמה הגנים משפיעים על נתון מסוים וכמה הסביבה. למשל בכל מה שקשור לסוכר בדם, לגנים יש רק 25% השפעה ולסביבה (כלומר למה שאנחנו אוכלים) יש 75% השפעה. בכולסטרול החלוקה היא 60-40 לטובת הגנים.

זאת, אגב, הסיבה שבגללה מומלץ להוסיף לתוצאות הבדיקה גם ייעוץ תזונתי. ל-MyBio יש כשלושים תזונאיות ודיאטניות קליניות ומה שאהבתי במיוחד זה שלחלקן יש התמחות ספציפית: למשל תזונה לגיל המעבר, להיריון, תזונת ספורט ועוד.
הדיאטנית ש"נפגשתי" איתה (בזום, ברוח הימים האלה) היא שירה סולו והיא מתמחה בתזונת ספורט. זה הזמן לספר שהבדיקה שעשיתי הייתה בדיקה מורחבת שבודקת גם נתונים "ספורטיביים". למשל איזה ספורט יותר מתאים לי לעשות (ריצות ארוכות, ולא שזה הפתיע אותי), עד כמה יכולת ההתאוששות שלי, סיכון לפגיעה ברקמות רכות ועוד. כמו שכתבנו קודם, גנטיקה פחות מוצלחת במקרה מסוים היא לא סיבה לא לעשות משהו שאתם רוצים. אצלי, למשל, יש פוטנציאל גנטי נמוך לנפח שריר. זה פחות רלוונטי לי כי אין לי שום כוונה לנפח את השרירים, אבל אם הייתי רוצה זה לא היה מונע ממני להשיג את זה, רק עוזר לי לדעת שאצטרך לעבוד יותר קשה מאנשים אחרים.

שירה קיבלה את תוצאות הבדיקה הגנטית שלי יחד עם תוצאות בדיקות דם שעשיתי והשאלון התזונתי ודי התפעלה מהתוצאות הגנטיות. כמה מטופש זה להרגיש גאווה בגלל דברים שמלכתחילה אין לי שליטה עליהם? מטופש, אבל בכל זאת. עם זאת יש דברים שאצטרך לשים לב אליהם יותר ואני בהחלט מתכוונת לעשות את זה מעכשיו. מכיוון שהתוצאות הגיעו רק בשבוע שעבר, עוד אין לי מסקנות ונתונים. אדווח בהמשך.

* הנסיינית היא מיכל יפה, הוזמנה להתנסות על ידי חברת MyBio

My Genes

"בורכת", אמרה לי חני בן חמו, הדיאטנית הקלינית שליוותה אותי בתהליך. לדבריה, הממצאים העלו חד משמעית שפירוק הפחמימות והשומנים בגוף שלי תקין, הגוף שלי יודע גנטית לפרק אותם היטב ולא נמצאה אצלי רגישות גנטית העלולה להשפיע על סיבוכי השמנה. בקיצור, מותר לי לחם, גם סטייק טוב ופסטה פה ושם, דיאטת החיים הטובים. ה-BMI שלי, מסת הגוף, מלמד שאני אפילו קצת רזה מדי לטעם הטווח של משרד הבריאות, וזה משמח כשלעצמו. אבל עדיין אין טוב בלי רע, יש לי נטייה גנטית לעליית הגלוקוז בדם, אז הרבה פחות מתוק – הרבה יותר בריא. די מעציב כשמדובר בשוקוליסטית ידועה שכמותי, שבנוסף לשוקולד, היא חובבת גלידות ועוגות ועוגיות וחטיפים.

ההמלצה הייתה להוריד סוכרים פשוטים ולשלב צמחי תבלין כמו כורכום, קינמון, חילבה, שום, תה ירוק. להרבות בפחמימות איכותיות, בדגנים מלאים ולחם מחיטה מלאה ולשלב ירקות בתפריט. מהתוצאות עלה עוד שפרוק הקפאין בגופי תקין (רק שמעולם שלא שתיתי קפה), וגם פירוק האלכוהול בגופי תקין אז מותר לי מנה יומית של כוס בירה, כוס יין או כוסית וויסקי. אופס. מעולם לא טעמתי אלכוהול. עוד על פי התוצאות, השעון הביולוגי שלי מסתפק בשלוש ארוחות ביום, הכי חשוב במקרה שלי, לשאול את עצמי גרגרנית ידועה, אם אני אכן רעבה בכל אותם זמנים שממש בא לי לנשנש או שתחושת הרעב נובעת מלחץ או עייפות (התשובה השנייה היא הנכונה).

בן חמו: "חשוב לעבוד על הרגלי האכילה. לא להסתפק בארוחות מהירות 'על הדרך' אלא לתת לאוכל את הכבוד המגיע לו ולהקדיש לכל ארוחה לפחות עשרים דקות ובלי שום הסחות, כולל לא טלוויזיה וסלולרי, וללעוס לאט. דילוג על ארוחת בוקר משבש את פעילות השעון הביולוגי, מומלץ לאכול עד השעה 10:00 בבוקר וצהריים לפני השעה 15:00. ארוחת ערב מומלצת שלוש שעות לפני השינה. מומלץ בארוחת הערב לאכול מעט חלבון ויותר פחמימות. צריכת פחמימות בערב מעוררת הפרשת הורמון המשרה שובע לאורך הלילה".

חלף חודש מאז שקיבלתי את ההמלצות, הייתי ממושמעת לא הכנסתי הרבה אויבים הביתה וראיתי שיש חיים בלעדיהם, הקפדתי על התזונה, וכהרגלי, גם על הליכה יומית של חמישה ק"מ, נשארתי מידה 38 אבל הפחתתי שלושה ק"ג ממשקלי, הבטנית הקטנה השתטחה וההרגשה מעולה.

* הנסיינית היא דליה בן ארי, הוזמנה להתנסות על ידי חברת MyGenes

כמה זה עולה?

My Genes: הבדיקה הבסיסית בוחנת 130 משתנים ועולה 2,700 ש"ח. הבדיקה המורחבת עולה 3,500 ש"ח והיא כוללת גם המשך ליווי של דיאטנית שמייעצת ובונה תפריטים.
MyBio: אבחון תזונה ובריאות: 1,650 ש"ח. אבחון תזונה, בריאות וספורט: 1,950 ש"ח. תוספות: ייעוץ תזונתי: 350 ש"ח, ייעוץ ממאמן כושר: 350 ש"ח. מהדורה מודפסת של הדו"ח (ספר בכריכה קשה): 200 ש"ח.