הוליווד

אנג'לינה ג'ולי: "אנחנו צריכות לדאוג לעצמנו"

אנג'לינה ג'ולי | צילום: Mathieu César for Guerlain
אנג'לינה ג'ולי | צילום: Mathieu César for Guerlain

אנג'לינה ג'ולי מתנגדת לתפיסה שהנשיות דועכת אחרי גיל 40, מחנכת את ילדיה לפמיניזם ומודה שהיא לא נהנית מהרווקות

88 שיתופים | 132 צפיות

שנים לא קלות עברו על אנג'לינה ג'ולי (44). שנים של מאבק בכל החזיתות – הבריאותית, המשפחתית והקרייריסטית, שנים שניכרות בפניה, שעדיין נחשבות להכי יפות בעולם, ובצדק. משפט הגירושין המתוקשר מהאקס החתיך בעולם, בראד פיט, היה עתיד להסעיר את אמריקה אך בוטל בדקה ה-90. השניים הצליחו להגיע להסכם משמורת על ששת ילדיהם מחוץ לכותלי בית המשפט – פרטי ההסכם הינם חשאיים, אך לפי הדיווחים מדובר במשמורת משותפת על חמשת הילדים, לא כולל מדוקס, הבכור בן ה-18. למרות ההכרעה בנושא הילדים, גירושיהם הכעורים של האקסים היפים עוד רחוקים מלהסתיים כשבאופק ממתינות סוגיות כמו חלוקת רכוש וממון.

אנג'לינה ג'ולי ובראד פיט | צילום: Gettyimages
אנג'לינה ג'ולי ובראד פיט | צילום: Gettyimages

עוד כתבות מעניינות:
נלי תגר מפחדת מסיומה של ישראל כמדינה יהודית דמוקרטית
ג'וליה רוברטס מגלה איך מקבלים את גיל 51 באהבה
ג'ניפר לורנס יוצאת למלחמה בפוליטיקאים המושחתים

תקציר הפרקים הקודמים: ב־2004 פגשה ג'ולי את פיט בצילומי הסרט "מר וגברת סמית" כשפיט עדיין היה נשוי לג'ניפר (רייצ'ל מ"חברים") אניסטון. הרומן בין השניים התחיל ככל הנראה על הסט, ולאחר גירושיו מאניסטון, ג'ולי ופיט יצאו לאור הזרקורים. הם הפכו לפאוור קאפל לתפארת, ופיט אף אימץ את ילדיה המאומצים של ג'ולי, מדוקס (17) וזהרה (13). בהמשך הביאו לעולם את בתם המשותפת שילה (12), אימצו את פקס (15) וילדו את התאומים נוקס וויויאן (10).

לאחר 12 שנים ושישה ילדים, החליטו שהם מספיק רציניים אחד כלפי השנייה ובשלים להתחתן. אבל הנישואין הוכיחו את עצמם עד כה כערובה לפרידה בחייה של ג'ולי, כפי שקרה עם השחקן הבריטי ג'וני לי מילר ועם השחקן האמריקאי בילי בוב ת'ורנטון, קודמיו של פיט בתפקיד. כך נפלה לבסוף גם אימפריית בראנג'לינה.

בשונה מהאקסים, עם פיט ככל הנראה לא יישארו לג'ולי יחסים חמים, שכן הזוג היפה בעולם מנהל את אחת מהפרידות המכוערות שידעה התקשורת. בספטמבר 2016 הגישה ג'ולי בקשה לגירושין ומאז השניים נלחמים בבתי משפט – וחשוב לא פחות – על גבי הצהובונים, שם נחשפים טינופים הדדיים ברמות טראש שהיו גורמות לקארדי בי וניקי מינאז' להאדים מהפדיחה.

"אני לא נהנית להיות רווקה. זה לא משהו שרציתי. אין שום דבר נחמד בזה, זה קשה. לפעמים נראה כאילו אני גורמת לזה לעבוד, אבל אני למעשה רק מנסה לשרוד את היומיום", הודתה בריאיון לטלגרף. במקביל, החלו לצוץ שמועות על אודות אירוסיה של ג'ולי למיליונר ופילנתרופ בריטי מיסתורי, בזמן שפיט נראה לא פעם באתרי הרכילות לצד הפרופסורית הישראלית מ־MIT נרי אוקסמן. אגב, במאבק האגו על מי התגבר מהר יותר, כנראה שפיט הפסיד – אוקסמן התארסה למליארדר ביל אקמן.

"אין דכר יותר אטרקטיבי מאדם שמקפיד להיות נאמן לעצמו", אנג'לינה ג'ולי | צילום: Mathieu César for Guerlain
"אין דכר יותר אטרקטיבי מאדם שמקפיד להיות נאמן לעצמו", אנג'לינה ג'ולי | צילום: Mathieu César for Guerlain

הכישוף

אנג'לינה ג'ולי ווייט מחזיקה בשלל תארים מרשימים מעבר להיותה הכוכבת היפה בעולם. היא גם במאית קולנוע, פרזנטורית ופעילה ההומניטרית. היא נולדה לשחקן ג'ון וויט ולדוגמנית והשחקנית מרשלין ברטרנד, אשר נפרדו שנה לאחד שנולדה. היא גדלה בניו יורק ובגיל 14 החלה בקריירת דוגמנות שלא המריאה והובילה אותה לגיל נעורים פרוע למדי בחסות תדמית פאנקיסטית אדג'ית שנמשכה עד לבגרותה.

ג'ולי כיכבה בסרטים קאנוניים כמו "ג'יה", "טומב ריידר" "מליפיסנט" ו"נערה בהפרעה", עליו גם זכתה באוסקר לשחקנית המשנה. היא הייתה מועמדת לאוסקר ולגלובוס הזהב הנחשקים עבור תפקידיה השונים, וב־2007 דורגה כאחת הנשים בעלות השכר הגבוה ביותר בהוליווד, בהיקף של כ־15־20 מיליון דולר. לצד קריירת המשחק, ג'ולי מדבבת קבועה בסרטי האנימציה "קונג פו פנדה" ובשנים האחרונות ביימה סרטים כמו "ליד הים", "ארץ של דם ודבש" ו"לא נשבר".

לאחר מספר שנים לא סוערות קולנועית, חזרה ג'ולי לתודעה ב"מליפיסנט" שנחל הצלחה קופתית המוערכת בכ־760 מיליון דולר. הסרט גולל את סיפור המכשפה הרעה באגדה "היפהפייה הנרדמת" מהצד הנוגע ללב – מכשפה רעה שאהובה בוגד בה וקוצץ לה את הכנפיים, ליטרלי, אך היא מוצאת גאולה למרות הכול. לא מעט ראו בסרט מטאפורה לאובדן הפיזי־נפשי שחוותה בעצמה. ב־2013 הכתה ג'ולי את העולם בתדהמה כשסיפרה שעברה ניתוח לכריתת שדיים מלאה ושחזור באמצעות שתלים. ג'ולי חשפה שהיא נושאת מוטציה מסוג BRCA1, מה שגרם לרופאיה להעריך כי היא בעלת סיכוי של 87 אחוז לחלות בסרטן השד. כבת לאם שהתמודדה עם סרטן השד במשך עשור ונפטרה בגיל 56, היא החליטה לבצע כריתה מניעתית ובכך להפחית את הסיכון שלה לחלות לחמישה אחוזים בלבד.

אנג'לינה ג'ולי ואל פנינג חורכות את השטיח האדום בבכורת "מליפיסנט"

המחשבה על ניתוח אגרסיבי ושינוי גופני קיצוני שכזה פשוט לא התיישבה עם מי שהוכתרה לא פעם כ"אישה היפה ביותר בעולם", ושהתואר "האישה הסקסית ביותר" הפך לשמה הנרדף. שנתיים לאחר מכן הצהירה ג'ולי כי עברה גם כריתת שחלות, כדי להתגונן בפני הנזקים האפשריים של הגן המשפחתי הארור ולאחר שהרופאים חזו שיש לה סיכוי של 50 אחוז לחלות באותו סוג סרטן שממנו נפטרה אימה. למרבה הצער, בכך לא תמו הקשיים. ב־2016 התמודדה גם עם "שיתוק על שם בל", הפרעה עצבית הגורמת לחוסר תנועה בחצי מהפנים. השיתוק, לפי הסברה הרפואית הרווחת, ולא רק במקרה של ג'ולי, נגרם כתוצאה מטראומה גופנית. אם לשפוט לפי מה שעברה בשנים האחרונות זה שיא האנדרסטייטמנט.

יש תפיסה שהנשיות דועכת אחרי גיל 40 והגבריות דווקא פורחת. מה דעתך?
"זה פשוט לא נכון. חוכמה, ניסיון, סובלנות, כל התכונות שמגיעות עם הגיל הזה, הן נשיות ויפהפיות. הייתי רוצה להאמין שאנחנו משתפרים עם השנים, נשים וגברים".

מתי הרגשת הכי בנוח עם הנשיות שלך?
"כשהפכתי לאימא, וגם עכשיו. התחושה הזאת צומחת ככל שהשנים עוברות. עבורי, זה עניין של ללמוד לקבל את עצמך ואת מה שהחיים מזמנים".

הדרמות בחייה היו משביתות כליל את האדם הממוצע, אבל בג'ולי אין תא ממוצע אחד, וכך לצד כל המכשולים שהחיים הציבו בפניה בשנים האחרונות, היא גם עוסקת בפעילות הומניטרית ענפה. ג'ולי פועלת לחיסול הטרור המגדרי – אלימות, הטרדות והתעמרות המופנים כלפי נשים, ובפברואר הצטלמה והתראיינה למגזין "אל" יחד עם ג'ון קרי, לשעבר מזכיר המדינה האמריקני. זאת, כך ציינו במגזין, מבלי אג'נדה יחצנית אלא אך ורק במטרה לעורר מודעות לקראת יום האישה הבינלאומי.

"אנחנו מרבים לדבר במשפחה על כך שהכול מחובר – הטבע, החיות ובני האדם. כדי להגן על אחד – צריך להגן על כולם", אנג'לינה ג'ולי בטנזניה | צילום: Gettyimages
"אנחנו מרבים לדבר במשפחה על כך שהכול מחובר – הטבע, החיות ובני האדם. כדי להגן על אחד – צריך להגן על כולם", אנג'לינה ג'ולי בטנזניה | צילום: Gettyimages

"כשהייתי צעירה הייתי אנטי פוליטיקה. היה לי איזה רעיון רומנטי שאנעל את המגפיים שלי ואצא להיות פעילה הומניטרית, אבל בנקודה מסוימת הבנתי שזה לא מספיק. את חייבת למצוא את שורש הבעיה, וזה, פעמים רבות, מחזיר אותך לפוליטיקה. למשל, נפגשתי שוב ושוב עם שורדות של אונס מערכתי – אונס המשמש ככלי נשק. רק שלא היו שום הרשעות בפועל למי שעשה את המעשים האלה. זה הקפיץ אותי והתחלתי לפעול עם ממשלות ועם מחוקקים. בשורה התחתונה אנחנו עדיין מתייחסים לאלימות נגד נשים כאל פשע פחות חמור", הסבירה בריאיון המשותף.

האקטיביזם לא עוצר כאן. ג'ולי, שגרירת סוכנות האו"ם לפליטים, גם הקימה את הסוכנות הבריטית למניעת אלימות מינית, ובינואר השנה נאמה במסיבת עיתונאים בנאט"ו וקראה למיגור השימוש באונס ככלי נשק באזורי מלחמה.  

לכן, לא מפתיע שג'ולי היא הפנים של גרלן – מותג טיפוח בעל מודעות אקולוגית גבוהה המחויב מזה עשור למאבק הסביבתי ולשמירה על כדור הארץ. "אנחנו מרבים לדבר במשפחה על כך שהכול מחובר – הטבע, החיות ובני האדם. כדי להגן על אחד – צריך להגן על כולם", היא אומרת.

"הרגשתי הכי בנוח עם הנשיות שלי כשהפכתי לאימא", אנג'לינה ג'ולי וילדיה | צילום: Gettyimages
"הרגשתי הכי בנוח עם הנשיות שלי כשהפכתי לאימא", אנג'לינה ג'ולי וילדיה | צילום: Gettyimages

תמיד אישה

קרוב לעשור לא כיכבה ג'ולי בקמפיין ביוטי. זאת הפעם השלישית שהיא משתפת פעולה עם גרלן, וזאת לרגל השקת הניחוח החדש של המותג מון גרלן EDT. לדבריה, הסיבה שחברה למותג קשורה לאימה, שהיוותה שיקול מרכזי בלא מעט מהצעדים בחייה. היא סיפרה על כך למגזין "הלו!" באוקטובר האחרון: "אמי כמעט ולא התאפרה, אבל השתמשה באבקת הפנים של גרלן ושמרה אותה לאירועים מיוחדים. גדלתי עם התפיסה שזה מותג צרפתי מאוד מפואר".

ומהי התפיסה של נשיות עבורך? איך אישה יכולה להרגיש בנוח עם הנשיות שלה בעולם של מסרים סותרים – מצד אחד להיות יפה וסקסית ומצד שני לא להיכנע לתכתיבים אופנתיים ולערכים של חברה שנשלטת על ידי גברים?
"אין דבר יותר אטרקטיבי מאדם שמקפיד להיות נאמן לעצמו, ללא עכבות. היופי של נשים מתגלם ברוח ובנחישות שלהן להיות נאמנות לעצמן".

לדעתך נשיות ופמיניזם מנוגדים זה לזה?
"אין סיבה שזה יהיה ככה. אסור שנשים ירגישו שהן צריכות לשנות את עצמן בהתאם לתכתיבים ולאידיאולוגיות. משמעותו של שוויון הוא לא שכולם צריכים להיות זהים זה לזה, אלא שיש חופש לבחור ולחיות חיים מלאים – לא על חשבון גברים, אלא לצידם".

איך את מחנכת את הבנות ואת הבנים שלך לערכים פמיניסטיים?
"באמצעות מגוון נשים שמהוות מודל לחיקוי. הייתי מעורבת עכשיו בהפקת סרט בשם 'המפרנסת', שבו מסופר על ילדה שנאלצה להתלבש כמו בן כדי לעבוד ולספק אוכל למשפחתה – כפי שקורה במדינות רבות שבהן נשים אינן חופשיות. ילדיי התפעלו מהאומץ שלה. כמה מהדמויות הנערצות עליהם הן נשים שחוו קונפליקטים ומאבקים, התגברו על מצוקה או הקדישו את עצמן למחקר ולגילויים מדעיים".

גם הסרט האחרון שביימה, "בהתחלה הם הרגו את אבא", שהוכתר כבחירה הרשמית בפסטיבל הסרטים בטורונטו והועמד לפרסי גלובוס הזהב והבאפטה, מביא את סיפורן של נשים בתנאים קשים. הסרט מספר על החיים תחת המשטר הקומוניסטי של קמר רוז' בקמבודיה מנקודת מבטה של ילדה שחווה התבגרות מהירה מדי ואלימה מדי.

בנה הבכור של ג'ולי, מדוקס, הוא ממוצא קמבודי. מתוך זיקה אל תרבותו ואל סיפורי לוחמה נשיים, יצאה ג'ולי לביים את מה שנחשב לסרטה הטוב ביותר. אל הצילומים התלוו כל ששת הילדים. מדוקס שימש כבייביסיטר לכולם, כולל וויויאן ונוקס הקטנים, ששיחקו עם כוכבת הסרט בהפסקות בין הטייקים.

נשים מעולם לא נאלצו למלא כל כך הרבה תפקידים בו זמנית – אם, בת זוג, אשת קריירה ובמקרה שלך – פעילה הומניטרית. איך עושים את זה?
"נשים לקחו על עצמן הרבה מאז ומתמיד ואנחנו יכולות לקחת על עצמנו אפילו הרבה יותר. זה בטבע שלנו. עם זאת, אנחנו צריכות להקפיד לדאוג גם לעצמנו ולא לצפות מאחרים לעשות זאת".  

"אסור שנשים ירגישו שהן צריכות לשנות את עצמן בהתאם לתכתיבים ולאידיאולוגיות", אנג'לינה ג'ולי | צילום: Mathieu César for Guerlain
"אסור שנשים ירגישו שהן צריכות לשנות את עצמן בהתאם לתכתיבים ולאידיאולוגיות", אנג'לינה ג'ולי | צילום: Mathieu César for Guerlain