אמילי מואטי: "גברים לא צריכים אינטרס, הם צריכים עיניים להסתכל סביבם"

אמילי מואטי | צילום: אלעד מלכה
אמילי מואטי | צילום: אלעד מלכה

"לא נתקלתי בפוליטיקאי גבר שנשאל איך הוא משלב התמודדות לכנסת עם גידול ילדים". מה צריך לקרות בשביל שתהיה שוב ראשת ממשלה בישראל? שאלנו את אמילי מואטי, מספר 3 ברשימת מפלגת העבודה

88 שיתופים | 132 צפיות

איך זה שמאז גולדה מאיר לא הייתה כאן ראשת ממשלה?
"חשוב להזכיר שמאז גולדה מאיר, ציפי לבני הייתה מועמדת מובילה לראשות הממשלה. גם אם הקמת הקואליציה לא צלחה אז, חשוב שאנחנו הנשים נראה בה מודל. אני מניחה שהעובדה שמאז לא הייתה מועמדת אישה לראשות הממשלה, מעידה בעיקר על מה שכל כך בעייתי במפלגות שאין בהן פריימריז, ומעידה בעצם על בחירה בדרך הקלה – את גוזרת על עצמך שריון מתמיד איפשהו בשולי העשירייה הראשונה, וגם זה ביום טוב. עצם קיום הפריימריז מסיר חסמים בפני נשים וגם בפני מיעוטים. מפלגת העבודה קיימה פריימריז לראשות המפלגה, ומאז מובילה אותה מרב מיכאלי. אני יכולה להבטיח שכחברת סיעה וחברת מפלגה, אתמוך בלאפשר למרב להמשיך בעבודת השיקום ולהוביל את המפלגה לבחירות גם בעוד ארבע שנים כמועמדת רלוונטית לראשות הממשלה".

מה צריך להשתנות בישראל כדי שיום אחד תהיה כאן ראשת ממשלה ומהו המכשול העיקרי העומד בפני פוליטיקאיות?
"מקרה ציפי לבני הוא מגדלור, שנועד להאיר לנו את הדרך ואפשר לנו ללמוד המון על החברה שבה אנחנו חיות. ללא חינוך מודע מגדרית, ללא תיעדוף של נשים במוקדי קבלת ההחלטות, וללא התעקשות לממש את החלטה 1325 של מועצת הביטחון של האו"ם – שלפיה צריך לכלול נשים בתהליכי קבלת החלטות שעוסקים בביטחון – אין לנו סיכוי".

מתי הרגשת ששמים לך רגליים משום שאת אישה ואיך התמודדת?
"בתוך מפלגת העבודה אף פעם לא הרגשתי שמונעים ממני להתמודד. לצערי, ההקטנה מגיעה לפעמים מקובעי סדר היום, שמופתעים מהיכולת של אישה שבאה מסביבה אזרחית להבין בביטחון ולדבר ביטחון. זה תמיד מפתיע אותי, לא רק לגביי, גם לגבי נשים עם רקורד מדיני מובטח".

מהי האמירה הכי מקטינה שקיבלת מפוליטיקאי גבר שאותה לעולם לא תשכחי?
"הגברים בסביבה הפוליטית שלי הם פמיניסטים שמחויבים לשוויון, אני בת לאבא דתי פמיניסט ונכדה לפועלים פמיניסטים, ואני בטוחה שבאחריות ובנחישות נוכל לפורר את ההתנגדות שמושתתת על שנים של פטריארכיה ושלטון גברי. אני רוצה להאמין שכשהבנות שלי יהיו בגילי, אצטרך לשכנע אותן שהייתה תקופה שבה נשים בצמרת מפלגה היו בגדר מחזה נדיר, ושהדור שלהן ייהנה מפירות העבודה שלנו".

"אני בת לאבא דתי פמיניסט ונכדה לפועלים פמיניסטים. אני רוצה להאמין שכשהבנות שלי יהיו בגילי, אצטרך לשכנע אותן שהייתה תקופה שבה נשים בצמרת מפלגה היו בגדר מחזה נדיר"

מהו המשפט המזלזל הכי נפוץ ששמעת ממצביעים לגבי נשים בפוליטיקה?
"השאלה האיומה על המחירים שאנחנו משלמות מול הילדים ועל ההיעדרות מהבית. לא נתקלתי בפוליטיקאי גבר שנשאל איך הוא משלב התמודדות לכנסת עם גידול ילדים".

מהי התכונה הכי חשובה למי שרוצה להיות ראשת ממשלה?
"לפני כמה שנים, בפגישה עם לבני, סיפרתי לה שאני מתכוונת להתמודד לכנסת ושהייתי רוצה שיהיה לי עור של פיל. היא הסתכלה עליי בעיניים החכמות שלה ואמרה לי: 'כשיש לך חוט שדרה, את לא צריכה עור של פיל; וכשאת פועלת מתוך קול פנימי של אמונה בדרך – את פשוט צריכה להיצמד אליו'. בכל פעם שבה קשה לי, אני נזכרת במשפט הזה ובכמה הוא הוא נכון ומעצים".

מהי התכונה שממנה את חייבת להיפטר אם את רוצה להיות ראשת ממשלה?
"מהתבוננות במרב מיכאלי, אני יכולה לומר מהן התכונות שחייבות להיות בך: שקט פנימי גדול, יכולת להבדיל בין טוב ורע ויכולת להוביל".

אילו תחנות כדאי שתעברי בדרך להפוך לראשת ממשלה?
"עשייה ציבורית ופרלמנטרית וחקיקה. אני חושבת שמעבר מדוקדק ומעמיק בכל מדרגה בציבוריות הישראלית, הופך אדם לראש ממשלה אמפתי ומיומן יותר".

איזה אינטרס אמור להיות לגברים בשביל שתהיה כאן ראשת ממשלה?
"גברים לא צריכים אינטרס, הם צריכים עיניים בשביל להסתכל מסביב ולראות מה קורה בעולם הגדול. למשל, איך נשים מנהלות משברים, במיוחד את משבר הקורונה, בלי תחרותיות עכורה, בלי 'אני ואפסי עוד', ובלי 'מכל העולם התקשרו' – אלא מתוך ידע, יכולת להאציל סמכויות ואכפתיות".

ואיזה אינטרס אמור להיות לנשים?
"לילדות שלנו מגיע עולם שבו הן שוות בין שווים וראויות בין ראויים".

>> מתי תהיה ראשת ממשלה בישראל? איילת שקד, מרב מיכאלי, זהבה גלאון, יפעת שאשא ביטון ואחרות, מסבירות מה צריך לקרות בשביל שגולדה מאיר לא תישאר לבד בתולדות המדינה