הכירו את האיקיגאי: סוד הקסם היפני שיעניק לכן אושר

איור: Gettyimages
איור: Gettyimages

ארבע שאלות פשוטות עומדות במרכזו של טרנד הוולנס שמגיע אלינו מיפן. התשובות שתענו עליהן יובילו אתכן לחיים מאושרים, מלאי משמעות וסיפוק עצמי. הכירו את האיקיגאי

88 שיתופים | 132 צפיות

אחרי שהמיינדפולנס הגיע למחוזותינו אי שם ב־2015 והצליח להיטמע בכל נפש, בית ומשרד. האיקיאגי מגיע אלינו היישר מיפן ומבטיח להפוך אותנו למאושרות יותר. מוזמנות לחקוק אותו על לוחות עץ מעוצבים ולתלות בכניסה לבית למען אריכות ימים לצד איכות חיים.

>> צמחי מרפא שיעזרו לך לחזק את מערכת החיסון

איקיגאי מורכב משילוב המילים "איקי" שמשמעותה "לחיות", ו"גאי" שמשמעותה "בעל ערך", ויחד הן יוצרות את "משמעות הקיום" או "למה לעזאזל לקום בבוקר". היפנים חיים שנים ארוכות ובריאות, אולי זה האורז ואולי מוסר העבודה המוגזם, שכן אין בתרבות היפנית קונספט של פרישה או פנסיה, למעשה, אפילו אין להם מילה לזה. הם פשוט ממשיכים לעבוד עד המוות, מועד רחוק מאוד. תוחלת החיים ביפן גבוהה בשבע שנים מתוחלת החיים הממוצעת בארה"ב ובשנתיים מתוחלת החיים בארץ. במציאות שבה גם בזקנה אין מנוחה, כנראה שכדאי להזדרז ולמצוא משמעות לחיים. אלא שמציאת האיקגאי היא לא פיקניק וחיים מאושרים ומלאי משמעות לא באים ברגל. מדובר במסע לגילוי עצמי שבסופו, אולי, תמצאו תכלית.

מציאת האיקיגאי לא קשורה בהכרח לעבודה או לקריירה אלא מכוונת להגשמה עצמית. על מנת למצוא אותה עליכן לשאול את עצמכן ארבע שאלות: מה אני אוהבת לעשות, במה אני טובה, איך אני יכולה להתפרנס ומה העולם צריך ממני. זוהי נקודת פתיחה שממנה אפשר להתחיל לשלב ולהתנסות. עכשיו דמיינו ארבעה עיגולים משיקים: כשמחברים בין מה שאתן אוהבות לעשות ובין הדבר שאתן טובות בו, נולדת תשוקה, כשמחברים בין הדבר שבו אתן טובות ובין הדבר שממנו אתן יכולות להתפרנס, נוצר מקצוע. כשמשלבים בין הדבר שממנו אתן יכולות להתפרנס ובין הדבר שלו העולם זקוק, נולד ייעוד, וכשמחברים בין העיקרון הרביעי, הדבר שלו העולם זקוק, ובין מה שאתן אוהבות לעשות – נוצרת המשימה שלכן!

למצוא את איקיגאי

כך תגלו את האיקיגאי

כוונו למטרה שבה אתן מאמינות: מה בוער בכן? מה הייתן רוצות שיהיה שונה בעולם?

אם לא מנסים לא יודעים: גם אם יש לכן הרבה תחומי עניין והעולם הוא אוקיינוס מסקרן וענק עבורכן, אם לא תנסו לחקור כיוון מסויים, האיקיגאי שלכן יישאר בגדר תיאוריה.

הגיל הוא לא מכשול: למציאת האיקיגאי שלכן אין גיל כניסה, זה לא מועדון. להפך, אפשר לחקור את האיקיגאי בכל שלב בחיים וגם סביר להניח שהוא ישתנה מתקופה לתקופה.

מכשולים הם חלק מהדרך: אם הדרך הייתה קלה, כולנו היינו חיות חיים ארוכים, שלווים וביפן. אבל היא לא. חקירה, ניסוי וטעייה הם הכרחיים כדי לגלות מה מדויק עבורכן ומה האיקיגאי ששייך למישהי אחרת.