אורנה ברביבאי: "המציאות היא בלתי נסבלת"

אורנה ברביבאי בהפגנה | צילום: עומר שאול
אורנה ברביבאי בהפגנה | צילום: עומר שאול

היא יוצאת כל שבת להפגין, מודאגת מהקרע בחברה הישראלית וכועסת על התנהלות הממשלה במשבר הקורונה. חברת הכנסת אורנה ברביבאי נחושה להחליף את השלטון ולא תפסיק עד שזה יקרה

88 שיתופים | 132 צפיות

לפני תשע שנים ניצבה מי שהייתה אז ראש אכ"א, האלופה אורנה ברביבאי, כיום ח"כית של יש עתיד וסגנית יו"ר הכנסת, על הפודיום בבית הספר לקצינים של המשטרה הצבאית ונשאה דברים בפני מאות אנשי צבא. לפתע עלה חייל במדים אל הבמה והושיט לה פתק שבו היה כתוב "הרמטכ"ל מבקש לדבר איתך עכשיו". היא קלטה שמדובר בדחיפות עליונה, קיצרה את ההרצאה ומיד ענתה לרב אלוף בני גנץ. "תבואי מיד ללשכה", הוא הורה לה. בלשכתו בקריה בתל אביב אמר לה בארבע עיניים, חד ולקוני: "מחזירים את גלעד שליט ואני ממנה אותך לפקד על המשימה. נעמיד לרשותך כל מה שתצטרכי. קדימה, בהצלחה". 

במלאת תשע שנים לשובו של שליט משבי החמאס, אחרי חמש שנים וארבעה חודשים, היא אומרת: "אם יש רגע שיא בקריירה, מבחינתי נקודת השיא שלי היא להיות השליחה באירוע המכונן הזה, אותו לקחתי להמשך חיי. הייתי אז אישה יחידה במטה הכללי של צה"ל, התרגשתי מהעובדה שההתייחסות לשובו של גלעד אינה מבצעית אלא אתגר אנושי. מערך הנפגעים, שעליו הייתי אמונה שנים רגיל היה לטפל בפצועים וחללים אבל עכשיו לא מדובר היה בשליחות של בשורת איוב. אני מכניסה רגש באופן מודע בתהליך קבלת ההחלטות שלי, לא פועלת רק מהראש, ניסיתי להיכנס לנעליו של השבוי מתוך אמפתיה והכלה". 

אורנה ברביבאי ביום חזרתו של גלעד שליט | צילום: דובר צה"ל
אורנה ברביבאי ביום חזרתו של גלעד שליט | צילום: דובר צה"ל

הדעות בישראל היו חלוקות באשר לשחרורו ומול ניצחון הסולידריות הישראלית, היו מחאות על כניעה לטרור.
"בחוזה שבין חייל שיוצא להגן על המדינה והחברה הישראלית ברור בעיני ברמה הערכית שהמדינה צריכה להחזיר את חייליה. וכך חשבתי גם לגבי גלעד. לא עסקתי במחיר. זה עניין מדיני". 

את היית בתפקיד ראש אכ"א גם במבצע צוק איתן. שש שנים אחרי גופותיהם של אורון שאול והדר גולדין לא הוחזרו.
"אני באתי אישית להודיע למשפחות שהבנים נהרגו ושהמדינה תעשה הכל להחזירם. ואביו של אורון כבר נפטר. אני לא יודעת מה נעשה מאחורי הקלעים אבל אם אחרי שש שנים זה לא קרה, אז לא נעשה מספיק". 

"החברה הישראלית מדממת"

ברביבאי, 58, ילידת רמלה, אחת משבעה ילדים לאם ממוצא עירקי ואב רומני, מי שהייתה האישה האלופה הראשונה בצה"ל והיחידה עד כה, שירתה בתפקידה האחרון כראש אגף כוח אדם, השתחררה אחרי 33 שנה והצטרפה בינואר 2019 ליש עתיד. היא נשואה לעו"ד משה ברביבאי, אם לשלושה וסבתא לשלוש נכדות.

כמעט עשור חלף מאז קיבלת דרגת אלוף ועדיין את היחידה שפרצה עד כה את תקרת הזכוכית.
"וזה חבל. הצבא חייב לקדם יותר נשים. מצד אחד נפתחו מקצועות בים, באוויר וביבשה ויש לנו נשים לוחמות וטייסות, אבל צה"ל, כמו כל ארגון, אם הוא רוצה להיות טוב יותר הוא צריך להיות מגוון ועם ייצוג לכלל המגזרים. אני צמחתי מלמטה הגעתי לתפקיד האחרון בלי הנחות עם הרבה נחישות התמדה ורצון", היא אומרת. הנחישות הביאה אותה לפוליטיקה. 

אורנה ברביבאי בכנסת | צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
אורנה ברביבאי בכנסת | צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מי שנבחרה להדליק משואה בשנת ה-66 למדינת ישראל רחוקה היום מלהיות אופטימית לגבי מצב החברה בישראל: "החברה הישראלית מדממת. יש פצע והוא כואב, גם בין חלקי החברה השונים. חלקם של חילוקי הדעות מתודלקים באינטרסים ובהישרדות פוליטית כזאת או אחרת. ישנה הפרה במה שהוא בנשמת אפה של חברה – תחושת אחדות וסולידריות. והפוליטיקה, במקום לתדלק ליותר ממלכתיות מעל תפיסה פוליטית, מונעת מאינטרסים צרים ואנחנו נמצאים בהתדרדרות מסוכנת של עימותים פנימה בתוך הבית. הקורונה יצרה מציאות קשה בהיבט הבריאותי, הכלכלי והחברתי וזו תקופה מאתגרת לחברה הישראלית. כשהייתי בצה"ל ידעתי להגיד שבעת מתיחות תמיד ישנה התארגנות של ערבות הדדית, אבל עכשיו החברה הישראלית קרועה". 

"כמי שעסקה לאורך שנים במערך הנפגעים, פצועים, חללים ומשפחות שכולות, ארעיות החיים תמיד הולכת איתי, אני מודעת לזמן ולכן צריך לעשות עכשיו ולהשפיע עכשיו"

גם את אומרת בבוקר למשה בעלך שאת לא אוהבת ללכת לבית ספר, כלומר לכנסת, כמו שאומר הבוס שלך לשעבר בצה"ל, בני גנץ, לאשתו רויטל?
"אני דווקא קמה בשמחה בבוקר לעמל יומי, קופצת מהמיטה כבר בשש וחצי למרות שהעמל הזה הוא מורכב ויש הרבה סימני שאלה לגבי האפקטיביות שלו. באתי מצה"ל, ארגון של אפקטיביות, את בונה תוכניות ונותנת פתרונות, פוליטיקה דורשת מיומנויות של משא ומתן ואת צריכה שתהיה לך יכולת להכיל את זה שאת מביאה תוכניות והן לא ממומשות כי את לא בצד של השלטון. לתוך זה באה הקורונה שהעמידה במבחן כל מיני מחשבות מוקדמות שאנחנו כל יכולים והווירוס השקוף הזה שם הכול בפרופורציות. ועדיין אני קמה עם תשוקה ועם דחף לעשייה. כמי שעסקה לאורך שנים במערך הנפגעים, פצועים, חללים ומשפחות שכולות, ארעיות החיים תמיד הולכת איתי, אני מודעת לזמן ולכן צריך לעשות עכשיו ולהשפיע עכשיו". 

מה דעתך על התנהלות הממשלה בנושא הקורונה?
"המציאות בלתי נסבלת. מנסים כאן לשסות וליצר קרע שיסיח את הדעת מהדבר העיקרי, שלא מטפלים בקורונה. תהליך קבלת ההחלטות הוא שערורייה. משבר הקורונה מנוהל פוליטית ולא עניינית, עם חוסר יכולת להסביר לציבור וחוסר דוגמה אישית. הכול מדמם, הכלכלה בגירעון שלא היה כמותו, מערכת הבריאות והחינוך הוזנחו. שנים לא הייתה הכנה למשבר כלכלי אם וכאשר. איך מדינה יכולה להתמודד כשהמנהיגות עסוקה בהישרדות ולא בלתת פתרונות? ונתניהו עומד במליאה וסוקר במצח נחושה את הישגיו כאילו הוא חי ביקום מקביל. 

"תהליך קבלת ההחלטות הוא שערורייה. משבר הקורונה מנוהל פוליטית ולא עניינית, עם חוסר יכולת להסביר לציבור וחוסר דוגמה אישית"

יש לנו יתרון אנושי מהטובים בעולם, אנשים כאן נלחמים על חייהם וברגע שהם צריכים את המדינה הם מגלים החלטות פוליטיות בזויות של צורך לשאת חן בעיני קבוצות לחץ. כל עוד אין חיסון, צריך לפתוח, לחזור לעבודה. לא קודם לסגור אלא לפצות מבעוד מועד. 

אנשים במדינה מסתכלים למעלה ורואים חושך. אנשים הרי חפצי חיים ותחת הסברה ואמון היו פועלים אחרת. אבל המדינה לא מאמינה לך. הגשתי הצעת חוק שאת הקנסות שהתקבלו יחזירו למי שצריך. ההצעה לא עברה". 

את כועסת על בני גנץ, שחבר לביבי חרף הבטחותיו לבוחר? את בקשר איתו?
"אני רואה אותו במרחב הפוליטי. יש לי כאב לב גדול על פירוק כחול לבן. הצטרפתי לפוליטיקה באמונה שלמה במנהיגותו של יאיר לפיד וחשבתי שזה המקום שהכי מתאים לי להשפיע על הפוליטיקה הישראלית. כשבני גנץ הקים את חוסן לישראל ונוצר החיבור, האמנתי בערכים המשותפים והייתי מאוד מרוצה שאנחנו מייצרים כוח ושהשלם גדול מסך חלקיו ושזו הזדמנות להחליף את השלטון. הפירוק בעיני הוא טראומטי. הוא תקלה, הוא תאונה קשה, כחול לבן פירקו במו ידיהם את האלטרנטיבה. הם לא יצליחו לבנות לעולם את הכוח בנקודה שבה הם היו בבחירות אחרי שאמרו בכל מקום שלא ישבו בממשלה תחת נאשם עם שלושה אישומים של שוחד מרמה והפרת אמונים. בני גנץ הוא ישר והגון, בחשבון הנפש שלו הוא חושב שהוא עושה נכון. ואני מעומק ליבי חושבת שהוא טועה. אמרתי לו במליאה, באופן גלוי בפומבי".

מה דעתך על הצעד של עופר שלח שקרא תיגר על המנהיגות של לפיד?
"דיברתי איתו. הוא שותף לדרך, אמרתי לו שאני חושבת שהוא טועה, ושלא צריך להתעסק עכשיו בפוליטיקה פנימית ושהוא צריך להיות חלק מהמאמץ. 

הוא יעזוב?
"הוא אמר שלא ואני מאמינה לו". 

ניסית לעשות סולחה ביניהם?
"הם ילדים גדולים".

גנץ יהיה ראש ממשלה?
"להערכתי נתניהו לא מתכוון לממש את הסכם הרוטציה איתו, כפי שהוא לא קיים הבטחות והסכמים לאורך שנות כהונתו". 

"בני גנץ הוא ישר והגון, בחשבון הנפש שלו הוא חושב שהוא עושה נכון. ואני מעומק ליבי חושבת שהוא טועה"

אז מתי בחירות?
"המועד ייקבע לצערי רק על פי רצונו של נתניהו ובהתאם למצבו המשפטי". 

אילו זה היה בידך, היית מציעה לביבי להגיע להסדר טיעון ולפרוש בלי משפט?
"אני מאמינה במערכת המשפט, ושיהיה לו משפט צדק. הוא יישפט באמות מידה מקצועיות ומה שמגיע הוא שיקבל. ברמה הערכית הנורמטיבית הוא לא צריך להיות בציבוריות הישראלית והיה צריך לזוז. 

אנחנו צריכים מנהיגים מעוררי השראה. החברה הישראלית צריכה מסע שיקום ערכי של חיבור ולעשות מאמץ להסיר את חוסר האמון בינינו לבין עצמנו ובינינו לבין הפוליטיקאים". 

מירי רגב הייתה תת אלוף בצה"ל. מה קרה לנו? תראי את הסגנון שלה, של מיקי זוהר, של ח"כיות מהליכוד שמנבלות את הפה זו מול זו?
"זה מאוד מצער שמה שמניע את מיקי זוהר זה כוח כבוד וכסף, אם אלה הערכים שלנו זו סטיית תקן משמעותית. ואני מסתכלת על הפוליטיקאים, האם הם ראויים לאנשים שחיים כאן? תראי את נתניהו, ההחלטות הפוליטיות שלו נגועות אישית, כולל ההפגנות, ואני אומרת לו זוז הצידה תתעסק במשפט שלך. הוא רואה הכל בפרספקטיבה של האינטרס האישי. בעיצומה של מגפה פתאום עוסקים בהטבות המס שלו. שערורייה. יש כאן מדיניות של סתימת פיות כאילו יש דעה אחת והיא הקובעת ומכרסמים שוב ושוב במערכת המשפט. פגשתי לאורך השנים בני 18 ואני חושבת שהדור הולך ומתעצם והאיכות האנושית היא נפלאה, יש הרבה פוליטיקאים שיכולים ללמוד מהם. במדינה נורמלית פוליטיקאים אמורים להיות מעוררי השראה ואצלנו לא. אצלנו פוליטיקאי במקום לתת מענה לאזרחיו, פוגע בהם". 

"אנשים כאן נלחמים על חייהם וברגע שהם צריכים את המדינה הם מגלים החלטות פוליטיות בזויות של צורך לשאת חן בעיני קבוצות לחץ"

איזו שרה תרצי להיות אם וכאשר?
"אני לא עוסקת בזה. יש לי יומרות פוליטיות ואין לי ספק שאשתלב בתפקידים בכירים. כרגע מה שחשוב בעיני הוא להחליף את השלטון הרע הזה".

את אופטימית באשר לסיכוי להחליף את השלטון?
"לפני ימים אחדים ביקשנו מהחברים להרים ידיים ולהצביע על אי אמון בממשלה. לא הבאנו רוב, אבל נגלה עיקשות שזה יקרה. השעה מחייבת אלטרנטיבה וללחום על ערכים. אני רואה את עצמי שייכת למחנה שרוצה שינוי ולא יפסיק עד שזה יקרה". 

נראה אותך בבלפור בשבת?
"כשאין סגר אני בבלפור עם שלט. בסגר באתי לגשר להפגין ובכל מקום בהפגנות פגשתי אנשים נפלאים. אני לא רואה אנרכיסטים, אלא אנשים עמלים שחרדים לבריאותם ושומרים עליה, כאלה שרוצים לגדל דור שחי בדמוקרטיה, בשלטון העם".

מה כתוב על השלט שלך?
"ציטוט משיר של אהוד מנור: 'לא אשתוק כי ארצי שינתה את פניה'".