איך מתנהגים באפליקציית היכרויות?

צילום: Shutterstock
צילום: Shutterstock

אפרת וכטל לא מסתדרת עם אפליקציות היכרויות, אז היא שוחחה עם סמנכ"לית השיווק של אוקיי קיופיד, קיבלה ממנה טיפים חשובים וגם שמעה ממנה על הקמפיין החדש של החברה ועל רומנטיקה ובררנות

88 שיתופים | 132 צפיות

תקופת הקורונה הותירה לא מעט רווקים מבולבלים. לא רק בגלל סכום המענק שיגיע או לא יגיע אליהם, אלא בעיקר בגלל החשש מהמפגש והניסיון להבין איך מכירים את האחד הוא האחת. דייטים במרחב הווירטואלי החלו להיערם, ואפילו נפתחו שערי שמיים הוירטואליים והאפליקציות השכילו לנצל את המומנטום ופתחו את מגבלת המרחק, כי אם כבר בבידוד אז שיהיה הכי ביחד בעולם. 

>> איך יוצאים לדייטים כשאין לאן לצאת?

מליסה הובלי, סמנכ"לית השיווק של אפליקציית ההיכרויות OkCupid, שיתפה אותנו בנתונים המשתנים: "מאז תחילת הסגר אנשים השתמשו באפליקציה יותר מאי פעם. למעשה, 90% מהנשאלים של OkCupid אמרו שהם יצאו או יוצאים לדייטים וירטואליים במהלך הסגר. נרשמה עלייה של 470% בכמות הדייטים שלנו באמצעות שיחות וירטואליות באפריל לעומת מרץ, כשהמגיפה הייתה בשיאה.
בתחילת הריחוק החברתי ראינו עלייה מיידית של 5% במספר האנשים שחיפשו מערכות יחסים ארוכות טווח, לצד ירידה של 20% בקרב המשתמשים שלנו שחיפשו סטוצים או קשרים קצרי טווח. בישראל, למעלה מ-90% יצאו לדייטים וירטואליים, כש-35% בעיקר התכתבו עם בני ובנות זוג פוטנציאליים, 32% דיברו בצ'אט של האפליקציה ו -24% דיברו בטלפון".

"בתחילת הריחוק החברתי ראינו עלייה מיידית של 5% במספר האנשים שחיפשו מערכות יחסים ארוכות טווח, לצד ירידה של 20% בקרב המשתמשים שחיפשו סטוצים או קשרים קצרי טווח"

עם תחילת הסגר אני מודה שאני הרגשתי מחוזרת יותר מתמיד. הרגשתי שזה נובע משתי סיבות: שעמום בבית וגברים לא מסופקים, וזה הרגיש שאנשים קיבלו פרספקטיבה לחיים והבינו שהחיבור והקשרים חסרי המשמעות לא נותנים להם דבר, וגורמים להם להבין שהם רוצים משהו משמעותי.
"את לא לבד. הרבה אנשים הרגישו מאוד מחוזרים במהלך התקופה הזו, מאותן סיבות שציינת. פתאום קשר פיזי של חיבוק מחברים, משפחה ודייטים לא היה זמין, אז אנשים חיפשו נחמה וקשרים משמעותיים בצורה וירטואלית".

אפרת וכטל | איפור וצילום: ליאט בן שמשון
אפרת וכטל | איפור וצילום: ליאט בן שמשון

האם ניתן לדעת כמה אנשים מצאו קשר באמצעות האפליקציה במהלך התקופה?
"הרבה מערכות יחסים החלו בתקופת הסגר של הקורונה, אבל קשה עדיין לקבל את הנתונים הספציפיים על כך. מנתונים שיש לנו מלפני פרוץ הקורונה, יש מעל 195 מיליון התאמות בכל שנה ו-5 מיליון שיחות היכרות נערכות באפליקציה בכל יום".

איך זה מרגיש להיות אחראית לכל כך הרבה התאמות?
"זה נותן לי השראה והמון ענווה, ומדרבן אותי ללכת לעבודה כל יום. החלק הטוב ביותר בעבודה שלי הוא לקבל הודעות  מאנשים שאומרים לי שהם מעולם לא חשבו שיפגשו את האחד/האחת בשבילם, אבל מצאו אותו ב-OkCupid. אני גאה במיוחד בכך שאנו תומכים בכל הקהילות, וכבר שנים שאנו גאים להיות אפליקציית היכרויות לקהילה הגאה".

מה לגבי אובדן הרומנטיקה? רבים טוענים כי האפליקציות הרגו אותה משימוש יתר, כמו גם שאלות אינטימיות מאוד שנשאלות כבר מההתחלה. האם יש תרחיש שנחזור לפגוש מישהו פנים אל פנים?
"אני מסתכלת על זה קצת אחרת. הטכנולוגיה עזרה לנו בכל תחום בחיינו: החל מהזמנת אוכל מהירה יותר, למציאת דירה נהדרת ועד להזמנת כרטיסי טיסה וטיולים בחו"ל. אז למה שהטכנולוגיה לא תעזור לנו למצוא אהבה? אנחנו לא פוגשים אנשים כמו פעם או כמו שההורים שלנו היו מכירים – בבית הכנסת, דרך חברים או משפחה וכו'. אפליקציות הכרויות מאפשרות לך למצוא אנשים שאולי לא תיתקלי בהם בבר".

ומה בנוגע לביקורת שהאפליקציות סופגות על איבוד הקשר הבינאישי? הרי גם אם בחור יראה אותי בבר, הוא לא ייגש ויעדיף לחפש אותי מהבית באיזו רשת חברתית.
"אני לגמרי מסכימה שעלינו לחזור לתקשורת אישית יותר. בעבודה, עם החברים ועם אהובינו. אבל הייתי מעיפה מבט נוסף בתרחיש שתיארת – אולי הבחור הזה מדהים אבל כל כך ביישן שהוא מעולם לא היה אומר כלום. בעידן הדיגיטלי יש לו את היכולת לגלות מי זו הבחורה המעניינת הזו, ולגשת אלייך בצורה שמרגישה בטוחה יותר. הטכנולוגיה בהחלט שינתה את האופן בו אנו מתקשרים עם אחרים, אך היא גם עוזרת לבנות מערכות יחסים עם אנשים שלא היינו יכולים אחרת. קחי את הצוות שלנו לדוגמה. אני מסוגלת להתחבר לקולגות שלי ברחבי אירופה ואסיה תוך שניות. וכשמדובר בהיכרויות, בזכות הטכנולוגיה אנשים יכולים לפגוש אנשים שלא היו פוגשים במציאות אחרת, וזה משתלם.

קיימת הערכה שכ-20% מהנישואים ברחבי העולם וכמעט 50% מהנישואים בקהילה הלהט"בית התחילו באפליקציות היכרויות, ויותר מזה – על פי מחקר שפורסם לאחרונה, אנשים שפגשו את בני זוגם ברשת התגרשו בשיעור נמוך של 25% מאלו שלא (מקור). את יודעת מה לא רומנטי בעיניי? להיות אם חד הורית עם קריירה שאת אוהבת, סגרת כבר בייביסיטר לילד, את מהממת ומרגישה נהדר ואז את יוצאת לארוחת ערב עם בחור, רק כדי לגלות באמצע הדרך שהוא לא חושב שנשים צריכות לעבוד והוא לא מאמין בשינויי האקלים. אפליקציות הכרויות כמו שלנו יכולות למנוע ממך את עוגמת הנפש הזו".

בררנות היא חוסר רצון להתפשר

לאחרונה יצאה OkCupid בקמפיין חדש תחת הכותרת "מה שמתאים לך", בניסיון להדגיש את ההיבטים החשובים בסצנת הדייטינג וההבנה שאת בוחרת בן זוג לפי מה שמתאים לך, ולא לפי מה שהחברה חושבת שאמור להתאים לך, כחלק ממשפטי הקמפיין אפשר למצוא משפטים כמו "זה לגמרי OK להילחם על מישהו שהיה פחות קרבי ממך" ו"זה לגמרי OK לא לצאת עם מישהו שלא מוכן לצאת מתל אביב". 

הקמפיין החדש של אוקיי קיופיד
הקמפיין החדש של אוקיי קיופיד

אני מקבלת הרבה פעמים ביקורת על כך שאני בררנית מדי ואני מרגישה שהקמפיין בעצם מעורר ביקורת על החברה ומאפשר לרווקים להיות בררנים וללמוד להקשיב לעצמם. האם זה היה אחד הרציונליים  שמאחוריו?
"וואו, אני שונאת את הביקורת הזו, ולדעתי נשים שומעות אותה הרבה יותר מגברים. רוב הפעמים 'בררנות' היא פשוט חוסר רצון להתפשר. ואסור להתפשר! אז אני לגמרי איתך. אגב, גם אני לא התפשרתי, ולהיות רווקה בניו יורק במשך תקופה ארוכה זו בהחלט חוויה מעניינת. אבל היום אני נשואה לבחור חם, מצחיק וחכם ויש לנו 2 ילדים מדהימים. מה שאנחנו רוצים לשדר לדייטרים זה שכל מה שנכון בשבילך, זה בסדר, זה OK. אם את טבעונית וזה משהו שמאוד חשוב לך, זה בסדר להיכנס לזוגיות רק עם מישהו שחולק איתך את הערכים שהובילו לזה ואת תפיסת העולם שלך. זה בסדר באותה מידה לומר שטבעונות חשובה עבורך, אבל את שמחה לצאת עם אדם שאוכל בשר. את מחליטה מה חשוב ואיפה הגבולות שלך".

אני חושבת שהדבר הטוב שקרה בקורונה, זה שהיא עצרה לנו לרגע את המרדף אחרי בן הזוג, היא נתנה לנו זמן להתרכז בעצמנו וללמוד מה באמת חשוב לנו ולהבין שהעיקר הוא לא הזוגיות ושיהיה בן זוג לצידנו, אלא איזה בן זוג יהיה לצידנו, זה החלק החשוב.
"לגמרי, מכאן התחיל הקמפיין, אחת המטרות המרכזיות שלנו בקמפיין היא לגרום לאנשים לעצור רגע את המרתון שבו הם חיים, לתפוס את תשומת ליבם ולתת להם השראה לשאול את עצמם מה OK, מה נכון בשבילם, ומה הם מחפשים בבן או בת זוג".

הקמפיין החדש של אוקיי קיופיד
הקמפיין החדש של אוקיי קיופיד

האיורים הם קצת פחות רומנטיים מכפי שמוצגת זוגיות בדרך כלל בפרסומים. זה מכוון?
"כן. האיורים עוצבו על ידי המעצב הישראלי עידן ברזילי והותאמו לקהל הישראלי, הם מקדמים ערכים ש-OkCupid מאמינה בהם, ביניהם תפיסת גוף חיובית, פתיחות, הכלה וקבלה".

בניגוד להרבה אפליקציות אחרות, דווקא ל-OkCupid יש הרבה שאלות בבניית הפרופיל האישי כדי שיעזרו לך למצוא את ההתאמה הנכונה, וככל שעניתם על אותן שאלות אותו הדבר, כך אחוזי ההתאמה שלכם עולים. הקמפיין עכשיו קצת סותר את זה, לא?
"היופי הוא שזה לא סותר כלל – 'ההתאמה הנכונה' לא אומרת שהוא צריך להיות אותו אדם כמוך. השאלות עוזרות למשתמשים שלנו לזהות מה חשוב להם ולשתף את זה עם אנשים אחרים בפלטפורמה. אתה יכול להיות שונה או מוזר, אבל אתה בוחר מה אתה רוצה וצריך בשותף, הקמפיין מאפשר לכל משתמש להכתיב את התנאים הנכונים עבורו".

"תמיד לזכור שכולם מרגישים פגיעים. כולם מרגישים קצת מפוחדים, וכולם מרגישים מעט מלאי תקווה. נדיר למצוא מישהו שאומר 'אני אוהב דייטים! פשוט אוהב את זה!'"

טוב בואי נדבר תכלס, אני מודה, אני לא טובה באפליקציות היכרויות ועייפה מהעומס שהן מציעות ומחוסר החוקים החברתיים שיש שם. באמצע שיחה כל צד פשוט יכול להחליט שלא בא לו יותר ולהיעלם "כי זה בסך הכל צ'אט באפליקציה", ומותר להתכתב עם עשרים נשים במקביל תוך צפייה בנטפליקס. אין חוקים ששומרים על כללי משחק נאותים. בואי תני לי את הטיפים שלך להתנהלות מוצלחת, כזו שתוביל להצלחת המשפט המופתי "אני פה כדי לצאת מפה".

"נוכל לעשות ראיון שלם רק על הנושא הזה! אבל הנה כמה מהטיפים האהובים עלי:

* תמיד לזכור שכולם מרגישים פגיעים. כולם מרגישים קצת מפוחדים, וכולם מרגישים מעט מלאי תקווה. נדיר למצוא מישהו שאומר 'אני אוהב דייטים! פשוט אוהב את זה!' לרובנו זה יהיה קצת יותר מדי. רק לזכור את זה יכול לעזור לשנות את הלך הרוח שלך.

* עדכני את הפרופיל שלך. אל תיצרי פרופיל ואז תשכחי ממנו לחלוטין! ההערכה היא שאחת/אחד מכל שלושה מהמשתמשים באפליקציות היכרויות לא מעדכנים את הפרופיל שלהם באפליקציה מהרגע שפתחו אותה. אם את מוסיפה תמונה חדשה או סיפור חדש, רוב אפליקציות ההיכרויות מתייחסות אלייך כמו אדם חדש והאלגוריתם מאיץ את התהליך ומראה לך יותר אנשים. אפילו יותר מזה – הוספת תמונות חדשות מגדילה את כמות הלייקים פי שתיים!

* השקיעי בזה זמן. לעתים קרובות מדי אנשים אומרים לי 'אין לי מזל באפליקציות היכרויות', וכשאני שואלת אותם כמה זמן הם באמת מקדישים לזה, הם מתחילים לגמגם. כשאתה מחפש עבודה או קריירה חדשה, יש לך המון שיחות, אתה מעדכן את הפרופיל שלך בלינקדאין, מעדכן את קורות החיים. כשאתה רוצה לרוץ מרתון אתה מכניס זמן לאימונים ומתכונן. למצוא מישהו שיאהב אותך זה הרבה יותר מתגמל משתי הדוגמאות האלה, אבל המון אנשים לא מוכנים לבלות זמן באפליקציה, לשלוח הודעות או לעשות לייקים.

* ותייצרי לעצמך חוקים משלך. ברגע שאת מתחילה להתכתב עם מישהו אל תיתני לזה להימשך יותר מדי זמן. זה לא כלל מושלם, אבל אחרי שבועיים אתם אמורים כבר לצאת לדייט (או לפחות לתכנן תוכניות). אם הוא לא יוזם ומתכנן, את יכולה לעצור את זה שם – או לפחות לרמוז על הנושא. משהו בסגנון של: 'אז מתי אני אשמע על העבודה המגניבה שלך פנים אל פנים?' אם הוא לא בולע את הפיתיון או מציע לך לצאת, זה בסדר להיות ישירה – 'היי, אתה נראה כמו בחור מצחיק שאולי נראה טוב כמו שאני חושבת… אבל אני כאן כדי לצאת לדייטים. אז אני אסיים את השיחה הזו כי אני לא בטוחה שאנחנו מחפשים את אותו הדבר'".