אופק בת ה-13 חשפה בדמעות את החרם מול המצלמה

אופק ראשון | צילום: יח"צ
אופק ראשון | צילום: יח"צ

גיבורת הרשת החדשה סיפרה על החרם הקשה שעברה במשך שש שנים. היום היא מספרת: "אם זה יעזור אפילו לילד אחד, עשיתי את שלי"

88 שיתופים | 132 צפיות

בימים האחרונים אי אפשר היה להתעלם מהסרטון של אופק ראשון, בת 13 מראשון לציון שסיפרה בדמעות למצלמה ולמטפלת שלה בת-שבע טל כיצד בשש השנים האחרונות עברה חרם קשה מצד הילדים בכיתה שלה. עם אלפי תגובות ושיתופים איש לא היה יכול להישאר לכאב של אופק, כאב של ילדה שרק רוצה שיאהבו אותה.

"אנשים יכולים לשמוע על זה ולא להבין, אפשר לדמיין ולא להבין" שופכת אופק את הלב בשיחת טלפון, "וכל זה רק בגלל שילד לא נראה או מתלבש איך שהילדים האחרים חושבים שצריך, או שהוא מדבר קצת בחוסר ביטחון. לא בשביל זה צריך להפעיל כוח על ילד חלש. עשו עלי חרם שש שנים, מכיתה א' עד כיתה ו'. זה התחיל בקטנות, בהשפלות ובזה שלא דברו איתי. אחר כך הרביצו לי, עד היום יש לי בליטה כאן בראש כי ילד אחד דחף אותי בסוף היום כשאף אחד לא היה בכיתה, נפל עלי כיסא וחטפתי זעזוע מוח".

מהרגע בו עלה הסרטון הפכה אופק לגיבורה החדשה של הרשת, כמי שלא פוחדת לצאת בגלוי נגד החרם ובכלל נגד התופעה הנוראית של בריונות. היא הופיעה כבר במספר תוכניות טלוויזיה ושיתפה את הסיפור שלה. דיברנו היום עם אחותה חן בת ה-32 כדי לשמוע איך אופק ומשפחתה מתמודדים עם הימים האחרונים, שהיו מלאי כאב וחשיפה קשה אך גם כמויות של אהבה.

"אופק מאוד נרגשת מכל האהבה. היא מקבלת אינסוף  הודעות וטלפונים מאנשים שרוצים לתת יד ולתמוך. היא מאוד נהנית מהאהבה, זה לא משהו שהיה לה קודם ברמות כאלה", סיפרה לנו היום חן. "אני שמחה שהיא מצליחה לגעת באנשים ואולי היא תצליח לשנות משהו. היא אמרה לי אתמול 'אם כל זה גרם לילד אחד לא לעבור חרם, אז אני עשיתי את שלי'".

אופק ראשון ואחותה חן | צילום באדיבות המצולמות
אופק ראשון ואחותה חן | צילום באדיבות המצולמות

ובכל זאת, אני מניחה שלא היה קל לצאת החוצה ולהיחשף ברמה כזאת.
"בהתחלה לא. אני מאוד חששתי לפרטיות של אופק, פחדתי שזה יכול לעשות עוד יותר גרוע, שהילדים יראו את זה ואפילו יחרימו אותה יותר. ובכלל, לא הרגשנו הכי בנוח לחשוף ילדה בת 13 לעיניי כל, אבל לאופק מאוד חשוב להעלות את המודעות. אנחנו בכלל לא חשבנו שזה יגיע לרמה כזאת".

איך באמת הכל התחיל?
"אופק הייתה בשנים האחרונות אצל כמה מטפלים אבל רצינו לקחת אותה למישהי שבאמת מתמחה בילדים, היא הייתה בפגישה ראשונה אצל המטפלת בת-שבע טל, מי שהעלתה את הסרטון, ממש לפני יומיים. איך שהיא שמעה על הסיפור היא החליטה לעשות מעשה ולהוציא אותה החוצה. דיברתי גם עם אמא שלי וגם עם אופק שאולי לא כדאי לעשות את זה. אבל זו הייתה דווקא אופק שאמרה לנו שהיא לא מרגישה שהיא צריכה להתבייש במה שקרה, להפך. היא ילדה מאוד בוגרת, מאוד אינטליגנטית, למרות כל מה שהיא עברה היא מאוד בטוחה בעצמה. היא רוצה לעזור לילדים אחרים".

וכל הזמן הזה שהיא עוברת חרם אף אחד לא שם לב בבית הספר? זו תעודת עניות למערכת החינוך, בלשון המעטה.
"זו תעודת עניות מאוד גדולה למערכת החינוך, אין להם כלים להתמודד עם זה. אפילו כשאופק הייתה מאושפזת המורה לא באה לבקר, אפילו לא התקשרה או שלחה הודעה. המורה שלה אז הייתה בקשר מאוד טוב עם האמא של הילדה שמחרימה. כל הזמן ניסו להשתיק את זה, היו אומרים לאמא שלי שמטפלים בזה ומסתכלים על זה בחומרה, אבל לא באמת עשו עם זה משהו, להיפך. גם כשאופק כבר העזה לומר שעובר עליה משהו, ניסו להשתיק, לשמור על השם של בית הספר. אנחנו גרים בראשון לציון אבל זה לא קשור למקום מגורים, זה קורה בכל מקום. בכל כיתה מבחינה סטטיסטית יש ילד אחד שחווה את זה. זה קורה בכל מקום וכל הזמן, וצריך לעלות את הנושא הזה לסדר היום".

ורגע אחרי כל הסערה, יש איזה שהוא מסר שאופק או אתן בנות המשפחה שלה רוצות להעביר?
"אופק אמרה לנו שמי שעובר חרם הוא ילד שמאוד מסתגר ושומר בתוך תוכו, והיא לא רוצה שילדים יגיעו למצב שלה, של שש שנים של חרם. אני אישית חושבת שהכל מתחיל מהבית, ילד שרואה את ההורה שלו מקלל בכביש או צועק על קופאית יחשוב שגם הוא יכול להתנהג ככה לילדים אחרים בכיתה. זה מתחיל מאיתנו, מהחינוך שאנחנו נותנים לילדים שלנו. אנחנו חייבים  לשים לב גם לאנשים קצת יותר רגישים ושונים ופשוט לאהוב את כולם, וגם כמובן לשים לב כל הזמן למה קורה לילדים שלנו בבית הספר".

ברשת כאמור לא נשארו אדישים לסיפור של אופק. הצליח לרגש במיוחד כוכב הילדים שגיא ברייטנר שבעקבות אופק בחר לשתף גם את סיפורו האישי. "הסרטון של אופק נגע לי בנקודה רגישה. גם אני זוכר את עצמי בוכה להורים שלי שילדים יורדים עלי ומרביצים לי. אני זוכר את עצמי בנעליים של אופק. היום אני במקום אחר, והדרך שעברתי הייתה לא פשוטה ומורכבת", כתב ברייטנר והוסיף: "העולם לא ייהרס על ידי אלה שעושים רע, הוא ייהרס על ידי אנשים שיושבים בצד ולא עושים כלום בנידון. על כל ילד אחד שבוחר לפגוע – אני רוצה שיהיו שלושה ילדים שיזרקו מחמאות וירצו להכיר חברים חדשים. לא צריך להלחם באלה שעושים רע. צריך פשוט להראות להם שלעשות טוב יותר משתלם. תפיצו אור, תפיצו אהבה, תשנו את העולם".

View this post on Instagram

 

אופק מספרת בדמעות על 6 שנים של חרם, על אלימות ועל ילדים שבוחרים להוריד ילדים אחרים בגלל שהם מתנהגים או נראים אחרת. הסרטון נגע לי בנקודה רגישה. גם אני זוכר את עצמי בוכה להורים שלי שילדים יורדים עלי ומרביצים לי. אני זוכר את עצמי בנעליים של אופק. היום אני במקום אחר, והדרך שעברתי הייתה לא פשוטה ומורכבת. בנוסף, קרה מקרה וגם קיבלתי במה וכמה מאות אלפי עוקבים. אז אני חושב שהגיע הזמן לנצל את הבמה הזו שוב עם כמה מסרים שחשוב לי להעביר. לילדים שבוחרים לפגוע: אני לא כועס עליכם, אתם חושבים שלהוריד מישהו אחר מעלה את עצמיכם. אבל עם הקו מחשבה הזה לא מגיעים רחוק ואני מקווה שבקרוב תגלו שדווקא לעלות ולהעצים מישהו אחר – יפתח אתכם ויגרום לכם לצמוח פי כמה וכמה. לאופק: הילדים שכתבתי להם פה למעלה? אלה שבוחרים לפגוע? תמיד יהיו כאלה. יהיו כאלה בתיכון, בצבא, באוניברסיטה ובכל שביל שתבחרי בחיים. את תצטרכי להיות איתנה וחזקה, להאמין בעצמך לאורך כל הדרך ולא לתת לאף אחד להוריד אותך. את יפה, מקסימה, אינטיליגנטית ואל תתני לאף אחד להגיד לך אחרת. אני יודע כמה זה פוגע, אני באמת יודע, אבל אני גם יודע שזה מחשל ומלמד, ואני מודה על כל יום שעשו עלי חרם. שלמדתי להעריך אנשים על פי האופי וההתנהגות שלהם ולא על פי איך שהם נראים, למדתי לאהוב את עצמי כמו שאני ולא לתת לאחרים להגיד לי איך אני צריך להיות ומה אני צריך לעשות. תתרכזי במה שעושה לך טוב ותדאגי להשאיר אבק לאותם ילדים שבחרו לפגוע בך. להורים ולצוות בית הספר: כפרה עליכם, יותר הסברה. אני זוכר את עצמי בתור ילד דחוי בחרם וזה הדבר הכי מביך בעולם. קשה מאוד לשתף ולדבר על זה ובתקופה של היום – החרם גם קורה בוואטסאפ בלי שאף מבוגר שם לב אפילו. מורים, שחררו קצת מציונים, שחררו קצת ממבחנים ובגרויות – תנסו להתרכז יותר בחינוך לערכים אצל דור העתיד שלנו.. אני יודע שאתם עובדים סופר קשה ובשכר זעום אבל בתכלס, זה התפקיד האמיתי. הורים, ילד שעובר חרם חברתי זה אחד הדברים הכואבים ביותר שאפשר לעבור ולא תמיד יודעים איך להתמודד עם זה, אל תתביישו להתייעץ עם גורמים מקצועיים ולקבל תדריך נכון על מנת לתת לילד את כל הכלים הנכונים. ולכל מי שקורא את זה: העולם לא יהרס על ידי אלה שעושים רע, הוא יהרס על ידי אנשים שיושבים בצד ולא עושים כלום בנידון. על כל ילד אחד שבוחר לפגוע – אני רוצה שיהיו שלושה ילדים שיזרקו מחמאות וירצו להכיר חברים חדשים. לא צריך להלחם באלה שעושים רע.. צריך פשוט להראות להם שלעשות טוב יותר משתלם. תפיצו אור, תפיצו אהבה, תשנו את העולם.

A post shared by SAGI BRAITNER (@sagibraitner) on