גל גדות מבקשת שתתרמו כדי להציל את אוסטרליה הבוערת

השריפות באוסטרליה | צילום: SAEED KHAN/AFP via Getty Images
השריפות באוסטרליה | צילום: SAEED KHAN/AFP via Getty Images

היבשת הענקית עולה באש, מיליארדי חיות מתו, עצים נשרפים ואנשים נמלטים על חייהם: גל גדות, ניקול קידמן ומרגו רובי מבקשות עזרה מהציבור

88 שיתופים | 132 צפיות

נכון, לא חסרות לנו בעיות משלנו, וראוי להתחיל עם זה, שהרי עניי עירך קודמים, אבל כשיבשת אוסטרליה עולה באש, מיליארדי חיות נשרפות בחיים או נחנקות, עצים ושטחי מרעה נשרפים כליל ואנשים בורחים מהשריפות והעשן – לכל העולם קשה להישאר אדיש.

השריפות באוסטרליה | צילום: SAEED KHAN/AFP via Getty Images
השריפות באוסטרליה | צילום: SAEED KHAN/AFP via Getty Images

השריפה הרגה כבר 24 אנשים, גרמה ל-2,000 בתים להישרף, ומתו בה חצי מיליארד בעלי חיים. ממדי האסון בלתי ניתנים להכלה, זה האסון האקולוגי הגדול ביותר באוסטרליה מזה עשורים. ההסבר לפרוץ השריפות, לפי רשת cnn, הוא החום הכבד השורר ביבשת והיובש, שככל הנראה נגרמו משינויי האקלים וההתחממות הגלובלית. בכל שנה זו נחשבת לעונת השריפות באוסטרליה, בגלל החום הכבד (מעל ארבעים מעלות) ורוחות עזות הגורמות לשריפות להתפשט, אבל הפעם השריפות הן בכמות ובעוצמה שלא נראתה בעבר. לא צריך להוכיח שלשריפה באוסטרליה יהיו השפעות מרחיקות לכת גם על מדינת ישראל כדי שנחוש אמפתיה – אבל גם זה בטוח יקרה. אחרי הכול אנחנו חיים על כוכב לכת אחד, כולנו רקמה אנושית אחת נושמת ובוערת.

השריפות התפשטו בכל רחבי אוסטרליה, אבל המדינה שנפגעה מהן יותר מכל היא ניו סאות' וויילס. הסלבס נרתמו  לעזרה, ביקשו מהגולשים לעזור ולתרום לעמותות שיסייעו בהצלת והבראת חיות הבר ואוסטרליה כולה. בין אלה שביקשו עזרה הייתה מרגו רובי, ילידת קווינסלנד, אוסטרליה, ששיתפה עם עוקביה תמונות ילדות שלה מאוסטרליה, וסיפרה בעיניים דומעות שלא רצתה לשתף תמונות מכאיבות של היבשת העולה בלהבות, אלא להראות תמונות שמוכיחות כמה יפה יכול להיות הכול. היא הפצירה בעוקבים לתרום ככל יכולתם וסיימה בזה שהיא עצמה נכנסה לכמה אתרים והצליחה לתרום תוך דקה, והיא ידועה כבחורה חסרת יכולות טכנולוגיות. כך העידה על עצמה.

>> למה מרגו רובי עברה צד?

ניקול קידמן, שנולדה אמנם בהונולולו אך מגיל ארבע גדלה בסידני, כתבה: "ליבנו ומחשבותינו נמצאים עם כל מי שנפגע מהלהבות בכל רחבי אוסטרליה. אנחנו תורמים 500,000 דולר לכבאים המנסים להשתלט על השריפות". בפוסט מפורטים הארגונים להם אפשר לתרום.

>> ניקול קידמן, את מושלמת

גם גל גדות שיתפה את אותה תמונה ששיתפה קידמן, הקוראת לאנשים לתרום, וכתבה: "הטבע יפה כל כך, עוצמתי ושברירי בעת ובעונה אחת. התמונות העצובות המגיעות מאוסטרליה מעציבות אותי כל כך, הלוואי ויכולתי לעשות יותר". פינק שיתפה גם היא, ציינה שהיא תורמת 500,000 ישירות לכבאים והוסיפה "ליבי יוצא אל חברינו ומשפחתנו באוז" (כינוי לאוסטרליה).

השחקנית האוסטרלית נעמי וואטס שיתפה סרטון שצילמה בניו סאות' וויילס, המדינה שנפגעה הכי קשה, וביקשה מעוקביה להגביר את הווליום ולשמוע כיצד נשמע הטבע במצבו הטוב, המאוזן. "השריפות פשוט נוראיות", כתבה, "והקיץ רק התחיל. מתפללים לגשם".

השחקנית הבריטית פיבי וולר ברידג', יוצרת וכוכבת הסדרה "פליבאג" הודיעה שהיא מוכרת במכירה פומבית את החליפה ההורסת של ראלף אנד רוסו שלבשה בטקס פרסי גלובוס הזהב השבוע והיא תורמת את ההכנסות להצלת אוסטרליה.

גם ראסל קרואו ניצל את טקס גלובוס הזהב ואת זכייתו בקטגוריית השחקן הראשי במיני סדרה או סרט טלוויזיה על "The Loudest Voice". הוא לא הגיע לטקס כי נשאר באוסטרליה, ושלח מסר אותו הקריאה ריס וויתרספון שגם הגישה את הפרס:" אל תטעו", כתב, "הטרגדיה המתרחשת עכשיו באוסטרליה היא תוצאה של התחממות גלובלית, אסון אקלים. אנחנו צריכים לפעול בהתבסס על המדע, להשתמש בשיטות לחידוש אנרגיה, ולהעריך את כוכב הלכת שלנו על המקום הנפלא שהוא".

השחקנית קייט בלאנשט ניצלה את הבמה בטקס גלובוס הזהב ואמרה "יש הרבה אוסטרלים בחדר הערב, וזה מחמם לכולנו את הלב כאשר אתם כאן מתייחסים לשריפות באוסטרליה ומעוררים עניין בהן. רציתי להוקיר תודה מעל במה זו לכבאים האמיצים שפועלים ללא לאות לכבות את האש. תזכרו, כאשר יש אסון אקלימי ביבשת אחת, יש אסון אקלים בכל העולם".

 

הזמרת הלוהטת ליזו נמצאת עכשיו בקווינסלנד שבאוסטרליה בסיבוב הופעות, ועדכנה את עוקביה שזה נראה כמו אסון גלובלי, וגם הפצירה בהם לתרום דרך חשבון הטוויטר שלה.

>> איך הפכה ליזו לכוכבת הלוהטת של הרגע?

 

יכול להיות שגם סלבס אחרות תורמות ופחות מפרסמות את זה. לפי תגובתה של קים קרדשיאן, שענתה בחשבון הטוויטר שלה לצייצנית בשם alexandria שהתלוננה על כך ש"אין דבר שמרתיח אותי יותר מלראות שהקרדשיאניות/ג'נריות מדברות על שינויי האקלים אבל לא עושות כלום ולא תורמות כלום, אפילו לא פני!". קים הגיבה לציוץ וענתה "אין דבר שמרתיח אותי יותר מלראות אנשים שחושבים שהם יודעים למי ולמה אנחנו תורמים וחושבים שאנחנו צריכות לפרסם הכל". החרתה החזיקה אחריה קיילי, שהוסיפה "מעשים טובים צריכים להיעשות עם כוונה טובה ולא התפארות. כולנו התברכנו בזה שאנחנו יכולות לסייע לאחרים, אפילו בקצת, אבל לא צריך להתרברב בזה". מילים כדורבנות.

הציוץ של קים קרדשיאן בטוויטר
הציוץ של קים קרדשיאן בטוויטר

נכון לעכשיו עדיין בוערות 130 שריפות ברחבי היבשת, וכאב הלב שאנו חשות בקשר לכדור הארץ שלנו מצטרף לכאבי לב נוספים שחווינו בימים האחרונים פה בארץ, שנגרמו גם הם בגלל שילוב מצער של תנאי מזג האוויר וכשל בהערכות לקראתם מצד הרשויות. כיוון שהערב צריכות לחזור הרוחות העזות והחזאים הזהירו מפני אדמה רוויה במים, נאחל לכולנו – כל תושבי כדור הארץ – שמזג האוויר יהיה לצידנו ולא לרעתנו, וגם אנחנו נעמוד לצידו של כדור הארץ וננסה לא לפגוע בו יותר מדי.

>> הגליטר רע לכדור הארץ, למשל