מספרה חברתית רון לוי | צילום: איליה מלניקוב
מספרה חברתית רון לוי | צילום: איליה מלניקוב

מעצב השיער רון לוי מראשון לציון הקים מספרה חברתית כדי לתמוך בנערים שאף אחד לא מאמין בהם, ממש כפי שהוא היה פעם בעצמו

88 שיתופים | 132 צפיות

״כשהשקתי את המספרה לפני חמש שנים, כבר אז ידעתי שהיא תהווה אופציה לכל בני האדם, גם לכאלה שאין להם״, פותח ואומר מעצב השיער רון לוי, כשהוא מתאר את מספרת Vision בראשון לציון שבראשה הוא עומד. Vision היא לא מספרה רגילה, ״השם של המספרה הוא באמת בגלל החזון״, מסביר לוי, ״אנחנו תורמים 10 אחוזים מסך כל ההכנסות שלנו ומשקיעים אותן בפעילויות למען החברה. אנחנו תומכים בניצולי שואה, באנשים עריריים ובכל מי שחסר לו מזון. בנוסף לכל אלה אנחנו גם מאמצים בני נוער בסיכון, מעבירים להם קורסים בעיצוב שיער, מעניקים להם סיכוי לעתיד, והכי חשוב, נותנים חיבוק, חום ואהבה״.

לוי (39), יליד חולון, החל את דרכו בעולם עיצוב השיער כבר בגיל 13, אז עבד במספרות בצפון תל אביב, בחולון ובראשון לציון, שם למד את סודות המקצוע. הוא התחיל כחופף ועשה דרך ארוכה עד שהפך למעצב שיער מוכשר ומבוסס, בעל מספרה משלו, המעניק לנערים בסיכון את הסיכוי לחיים שחסר לו עצמו בתור נער. ״אני הייתי ילד שלא האמינו בו. כולם אמרו שממני לא יצא כלום. לצערי הרב גם הכרתי בתקופה מסוימת בחיי את העוני, ולא פעם ולא פעמיים הייתי הולך לישון רעב. נשבעתי לעצמי שאם אני קם על הרגליים אני מנסה לפזר כמה שיותר אור. ברוך השם התחתנתי בשנית ויש לי שלושה ילדים, שיהיו לי בריאים. היום אני מקיים את מה שהבטחתי״.

מספרה חברתית רון לשם | צילום: איליה מלניקוב
מספרה חברתית רון לשם | צילום: איליה מלניקוב

"אני הייתי ילד שלא האמינו בו. כולם אמרו שממני לא יצא כלום. נשבעתי לעצמי שאם אני קם על הרגליים אני מנסה לפזר כמה שיותר אור"

המספרה החברתית מציעה את מכלול השירותים שאפשר למצוא גם במספרות שאינן פועלות במסגרת אג׳נדה חברתית, כולל החלקה יפנית, החלקה אורגנית, החלקה לשיער מובהר והחלקה משולבת, צבע וגוונים וכמובן תספורות לנשים וגברים. מעבר לתרומה מההכנסות, מציע לוי מחירים שווים לכל כיס המאפשרים גם למי שידו אינה משגת להרגיש שהוא יכול לקבל שירות מספרה אישי מכל הלב. תספורת לנשים למשל, מתומחרת ב־100 ש"ח בלבד, צבע לשיער באותו מחיר ופן ב־60 ש"ח. ״כל מי שבא לפה באיזשהו אופן עוזר לחברה ותורם הלאה. זה הייחוד שלנו וזה מה שגורם להרבה לקוחות מכל רחבי הארץ, מדרום ועד צפון, להגיע אלינו״.

את ימי ראשון שבהם המספרה סגורה, מעביר לוי בפעילות המוקדשת כולה למען הקהילה. במשך ארבע השנים האחרונות נהג להעביר סדנאות לנוער בסיכון בתחום עיצוב השיער, על מנת להעניק להם בסיס ראשוני ואפשרות לצאת לדרך מקצועית חדשה וחיובית. כיום עובד לוי על פרויקט חדש במסגרתו יועברו קורסים מקצועיים לבני נוער בנושאים מגוונים שאינם קשורים בהכרח לעיצוב שיער, כמו צילום וקונדיטוריה. במקביל פועלת בימי ראשון סיירת עיצוב שיער העוברת בין בתי קשישים, ניצולי שואה ובתי חולים ומעניקה טיפולי שיער ללא תמורה למוגבלים ומעוטי יכולת. עבודת קודש של ממש.

"כל מי שבא לפה באיזשהו אופן עוזר לחברה ותורם הלאה. זה הייחוד שלנו וזה מה שגורם להרבה לקוחות מכל רחבי הארץ, מדרום ועד צפון, להגיע אלינו״

לאור הפעילות החברתית הענפה במספרה בראשון לציון בשנים האחרונות, קיבלה Vision הכרה רשמית מהעירייה ובימים אלה עמלים שני הגופים על פרויקטים חברתיים עירוניים שאת פרטיהם לא ניתן עדיין לחשוף. ״אנחנו עומדים לפני השקתו של פרויקט ענק שיקבל חשיפה גדול, אני רק יכול להגיד שבעתיד נפעל במסגרת הפעילות החברתית שלנו נגד חרמות בבתי הספר״.

אין ספק שהוויז׳ן של לוי מעורר השראה. מלבד סיפורו האישי של נער שנשר מבית הספר מגיל צעיר והצליח למצוא את דרכו למרות כל הסיכויים, הוא מביא איתו סיפור של מי שבבגרותו לא היסס לצאת מאיזור הנוחות שלו ולקבל על עצמו אחריות על מצוקתם של אחרים. פעילותה של Vision מעוררת השראה ומחשבה על כך שהאחריות לשוליים של החברה למעשה מוטלת עלינו ולפעמים כל מה שאנחנו צריכים זה פשוט להסתפר. 

>> לקטגוריית השיער באתר GLAMZ