מדריך החלקות | צילום: shutterstock
מדריך החלקות | צילום: shutterstock

יפנית, צרפתית או אורגנית - לא משנה באיזה סוג תבחרי, אם את רוצה לעבור החלקת שיער כדאי שתקראי את המדריך הבא

88 שיתופים | 132 צפיות

מי ידע שלהיות אישה עם שיער חלק זה כזה להיט. מי ידע שנשים מוכנות לשלם הרבה כסף, ולפעמים גם לסכן את בריאותן, רק בשביל להשיג את המראה של השיער החלק ובפרט "חלק מקלות". אין זה סוד שמעצבי שיער חובבנים הוציאו שם רע להחלקות, אבל לנו במערכת GLAMZ חשוב שאם את בוחרת לעשות החלקה, כדאי שתכירי את כל האופציות העומדות בפניך כדי שתוכלי לקבל את ההחלטה הרציונאלית והטובה ביותר עבורך. נעסוק בהרחבה בשני סוגי ההחלקות הקיימים: האחת היא החלקה קבועה המשנה את מבנה סיב השערה באמצעות חומרים כימיים ואותה צריך לחדש רק בשורשי השיער, אחת לחצי שנה בערך (תלוי בקצב צמיחת השיער). השנייה היא החלקה זמנית המצפה את השערה בציפוי מבריק ושקוף ומורידה את נפח השיער באופן משמעותי. ההחלקה הזמנית נשמרת בין חודש לשלושה חודשים. 

החלקות קבועות

החלקה יפנית
ההחלקה היפנית מאפשרת לכל אישה, גם לבעלות שיער עקשן ביותר, ליהנות משיער חלק באופן קבוע, לצאת מהמקלחת עם שיער "חלק מקלות" בלי צורך לסדר אותו או להשתמש בחומרים נוספים. לרוב צריך לחדש אותה אחת לחצי שנה רק בשורשים (שיער חדש שצמח), אם כי ניתן לחדש את ההחלקה היפנית רק אחרי שצמחו חמישה ס"מ לפחות. ההחלקה מומלצת לכל סוגי השיער, פרט לשיער שעבר הבהרה או גוונים. על פי היצרנים, החלקה יפנית מכילה חומרים משקמים המעניקים לשיער מראה בריא ומבריק.
התהליך: ההחלקה היפנית היא תהליך לא פשוט ולכן דבר ראשון חשוב לסמוך על מעצב השיער שלך ולוודא שהוא בעל ניסיון בתחום. במפגש איתו יבדוק מעצב השיער אם השיער מתאים להחלקה יפנית. אם כן, אפשר להתחיל בתהליך: מורחים את החומר על הראש, ממתינים, שוטפים את השיער ומיישרים באמצעות מגהץ קרמי. לאחר ההחלקה אסור לאסוף ולחפוף את השיער לתקופה קצרה (חפיפה – בין שלושה ימים לשבוע, איסוף שבועיים־שלושה, הדעות חלוקות). לאחר מכן תוכלי לחזור לשגרה, גם כזו הכוללת ים, בריכה ועיצוב שיער.
משך הטיפול: 3־4 שעות (תלוי באורך השיער).
טווח המחירים: 1,200־2,200 ש"ח

החלקה צרפתית
ההחלקה הצרפתית היא בלעדית לחברת לוריאל פרופשיונל. מדובר בהחלקה עדינה יותר מהיפנית והלקוחה יכולה לבחור את התוצאה הרצויה – חלק טבעי עם תנועתיות או מראה "חלק מקלות". ההחלקה הצרפתית מתאימה גם לבעלות שיער דק ועדין, שיער צבוע ולבעלות שיער עבה. גם בצרפתית, בדומה ליפנית, צריך לחדש את הטיפול אחת לחצי שנה,בהתאם לגדילת השורשים.
התהליך: גם כאן, אחרי שמעצב שיער מוסמך אישר שהשיער שלך מתאים לתהליך, מורחים את חומר ההחלקה, ממתינים, שוטפים את החומר מהשיער. בהחלקה זו היישור נעשה על ידי מייבש שיער (פן). יתרון משמעותי להחלקה הצרפתית הוא שניתן לחפוף את השיער ולאסוף אותו באותו היום.
משך הטיפול: 3־4 שעות
טווח המחירים: 800־1,700 ש"ח

החלקה אורגנית
ההחלקה האורגנית, בשונה מהיפנית והצרפתית, מבוססת על חומצות אמינו ושמנים. היא מפרקת את הקשרים הגופרתיים של השיער באופן חלקי, החום מהמחליק מחבר אותם מחדש וכתוצאה מכך נוצר שיער חלק ורך. האורגנית חודרת לשכבה הראשונה של השיער (קטיגולה) ולא לגזע השורש ולכן המראה הוא חלק טבעי. כלומר, אם למשל תשימי קוקייה ותורידי אותה, יישאר סימן על השיער (שיעלם כמו בשיער רגיל אחרי חפיפה). מיועד בעיקר למתולתלות שרוצות לעשות שינוי או לנשים שרוצות להוריד נפח באופן משמעותי. נקודה חשובה נוספת היא שבהחלקה האורגנית השיער יכול להתבהר קצת. אין איסור על רחצה בים או בבריכה אך מומלץ להשתמש בשמפו ללא מלחים. ההחלקה האורגנית מתיימרת להיות קבועה, אבל ייתכן שכאשר תגיעי לעשות החלקה של השורשים אחרי חצי שנה, הספר יצטרך לתת כמה נגיעות נוספות על מנת לסדר אותו. בכל מקרה השיער יישאר חלק. ההחלקה מתאימה לכל סוגי השיער. התהליך: מורחים את חומר ההחלקה, ממתינים, לפעמים שוטפים אחרי זמן קצר ולפעמים משאירים את החומר על השיער ומסיימים את התהליך על־ידי החלקה עם מחליק שיער. אסור לחפוף את השיער יומיים־שלושה לאחר סיום התהליך.
משך הטיפול: 3־4 שעות
טווח המחירים: 800־1,400 ש"ח

החלקה זמנית

קראטין
החלקת הקראטין מצפה את השערה בציפוי מבריק ושקוף ונדבקת לשיער באמצעות חום. הציפוי גורם למעמסה והכבדה על השיער ובעקבות כך הנפח יורד והשיער מתיישר, עם זאת האפקט יורד מחפיפה לחפיפה. לכן, עם שימור נכון וחפיפה בשמפו ללא מלחים, ההחלקה יכולה להישאר בין חודש לשלושה חודשים. חשוב לזכור שרחצה בים או בבריכה יכולה לצמצם משמעותית את משך הזמן שההחלקה מחזיקה. ניתן לבצע ללא הגבלה את הטיפול אך אסור להתעלם מכך שהשיער בהחלט נחלש מטיפולים חוזרים. על פניו, הקראטין מתאים לכולן עם הסתיגויות קלות: גם אם השיער יהיה חלק יכול להיות שהתוצאות לא יהיו מושלמות אם הוא עבה או מתולתל מאוד. חשוב לציין שהקראטין מעניק מראה מחודש ובריא גם לשיער שהיה פגום, ועדיין, מדובר על השפעה חיצונית בלבד, לא מתקיים בכלל תהליך שיקום של השיער אלא השפעה על הנראות שלו בלבד. נקודה חשובה, אם לא החשובה ביותר: יצרנים רבים ממהרים לקרוא להחלקה שלהם "קראטין" למרות שטכנית החומר מורכב ממעט מאוד קראטין ומריכוז גבוה מאוד של פורמלין. כתוצאה מכך הרבה מוצרים נכנסים לקטגוריה וגורמים לבלבול גדול אצל הקליינטיות. לכן, כשאת בוחרת את ההחלקה שלך, נסי לברר האם החומר וכמויות הפורמלין שבו מאושרות על־ידי משרד הבריאות. אם יש ספק – אין ספק.
תהליך ההחלקה: חפיפת השיער, פן, מריחת חומר באופן הדרגתי, זמן פעולת החומר, שטיפה במים בלבד ולבסוף ייבוש בעזרת מייבש שיער או מחליק.
משך הטיפול: 2־3 שעות
טווח המחירים: 800־1,600 ש"ח
לסיכום, לא חשוב באיזו שיטה תבחרי, האחריות שלך היא להיות צרכנית חכמה: לבחור נכון איש מקצוע שעליו את סומכת, לעשות תחקיר מקיף על השיטה שבה בחרת, לקרוא ביקורות, לשאול את כל השאלות והכי חשוב – לא להתבייש מאף אחד. מה שחשוב הוא שתוכלי ליהנות משיער חלק בלי לשלם על כך בבריאותך. מעבר לחומרים הכימיים שמהם צריך להיזהר, גם מעצב שיער לא מקצועי או בחירת חומר לא מתאים יכולים להוביל לקרחות, הצטלקות הקרקפת ועוד. אין לנו ספק שאת כבר יפה וברור שגם חכמה, השקיעי בתחקיר.

  חמישה דברים שחייבים לדעת על החלקות

  1. אין דבר כזה החלקה מחומרים טבעיים בלבד. לא משנה מה יגידו לך ואיך יסבירו, שיער לא משנה את צורתו באופן קבוע אם לא מעורב בתהליך חומר כימי.
  2. באתר משרד הבריאות מופיעים בצורה מאוד ברורה החומרים שנמכרים בשוק אבל לא קיבלו אישור.
  3. פורמלין הוא חומר מסוכן והשילוב שלו עם החום של המחליק, מסרטן.אם את חשה צריבה בעיניים,עקצוץ בעור, תחושת חנק או קושי בנשימה בזמן ההחלקה – דעי שבתהליך מעורב פורמלין.
  4. אל תתביישי לבקש מהספר שלך לראות את בקבוק החומר ואף בקשי ממנו לפתוח אותו לידך. החומר עצמו צריך לבואבבקבוק אחד וערבוב של חומרים צריך לעורר חשד.
  5. ותרי על החלקה אם את מטופלת של סברה, קליאופטרה או חינה או אם את בעלת שיער שעבר הבהרות רבות וגוונים.

>> לקטגוריית החלקת שיער באתר GLAMZ