לורה דרן וריס וויתרספון | צילום: Dia Dipasupil/Getty Images
לורה דרן וריס וויתרספון | צילום: Dia Dipasupil/Getty Images

לא חשוב באיזה שלב את נמצאת בחיים, התשוקה לעור נטול קמטים תמיד בוערת. אילו טיפולים מתאימים לך, כמה הם עולים ומה הם כוללים?

88 שיתופים | 132 צפיות

הרבה מאוד דברים בשגרת החיים שלנו גורמים נזק לעור (כן, גם הדברים הכיפיים!) – לשכב בשמש בלי הגנה, לעשן או להיות בסביבת מעשנים, לחיות בסביבה עם זיהום אוויר, קרינה ממחשבים או טלפונים סלולריים, תזונה לא נכונה, שתיית מים מועטה… בקיצור, לא מעט. כל אלו גורמים לתופעה שנקראת "הזדקנות מוקדמת של העור", כלומר, להאצת קצב ההזדקנות. על כך יש להוסיף את ההזדקנות הטבעית של העור, ואת זה שכל אחת מאיתנו, ולא משנה כמה בורכה גנטית, כנראה תסבול בגיל כזה או אחר מפגעי הגיל כמו קמטים, פיגמנטציה, רפיון של העור ועוד. כדי לטפל בכל הגורמים הללו (הן הפנימיים והן החיצוניים) ובנזק שהם גורמים לעור שלנו, קיימים טיפולי אנטי־אייג'ינג שאומנם לא באמת יכולים לגרום לעור לא להזדקן, אבל כן יכולים למזער נזקים ולהאט את התהליך. אז איפה מתחילים? 

טיפולי אנטי אייג׳ינג למתחילות

פילינג כימי
אחד מהתהליכים הנפוצים הוא פילינג כימי. בתהליך זה משתמשים בחומצות על מנת לקלף את שכבת העור החיצונית ביותר, זו שספגה נזקי שמש, עישון, זיהום אוויר ועוד שאר מרעין בישין, אלה שגורמים לעור הפנים להיראות עייף או מבוגר מכפי גילו. תוכלי לבחור בפילינג שטחי, עם חומצות הנחשבות עדינות ביותר, שרק יסיר קמטוטים קטנים ועור יבש, בפילינג בינוני שמאחד את גון העור ויכול לטפל גם בפיגמנטציה, או בפילינג עמוק, שעליו נדבר בנפרד.
למי מתאים הטיפול? פילינג כימי מיועד לעור שניזוק במהלך השנים מפגעי סביבה וזמן. לרוב מומלץ מגיל 45, אבל אם קיימים פצעי אקנה וחטטים, אפשר גם כמה שנים לפני כן. הוא אינו מיועד לצעירים. כמו כן, לעיתים פילינג כימי מצריך תקופת החלמה מסוימת, לכן לא כדאי לקבוע טיפול כזה כמה ימים לפני אירוע חשוב.
טווח המחירים: 1000־1,500 ש"ח לפילינג שטחי, 3,000־7,000 ש"ח לפילינג בינוני.

פילינג עמוק
בניגוד לשני סוגי הפילינג שהזכרנו, פילינג עמוק משתמש בחומצות אגרסיביות יותר. הפילינג מגיע לשכבות עור עמוקות מאוד ולכן מתאים למי שסובל מנזקים משמעותיים, מצלקות עמוקות, מקמטים ואפילו מגידולי עור. חשוב להבין כי בתהליך זה למעשה נוצרת מעין כוויה על עור הפנים, לכן יש לתחזק אותו בתקופת ההחלמה, למרוח קרם הגנה ולחבוש כובע בעת היציאה לשמש. מומלץ לבצע את הטיפול דווקא בחודשי החורף, כאשר החשיפה לשמש לא גבוהה.
למי מתאים הטיפול? פילינג עמוק מתאים רק לעור שסובל מנזקים אמיתיים. אין כל סיבה לבצע פילינג עמוק לעור בעל קמטוטים בלבד, ללא כתמים או צלקות משמעותיות. כפי שאמרנו, הכוויה מקלפת את שכבות העור ולכן הטיפול יכול להיות מעט כואב וההחלמה לוקחת שבוע עד שבועיים. את גון העור הסופי תקבלי רק לאחר מספר שבועות, לכן הסבלנות חשובה.
טווח המחירים: 9,000־14,000 ש"ח לטיפול. 

טיפול בגלי רדיו
פעם חשבתן איך עובד מיקרוגל? הוא יוצר תנועה בין החלקיקים והתנועה מובילה לחיכוך שיוצר חום. טיפול באמצעות גלי רדיו עובד בטכנולוגיה דומה. גלי הרדיו המוקרנים על העור בעוצמה נמוכה יוצרים רטט על גבי העור. אותם רטטים קטנים הופכים לאנרגיה חמה שגורמת לעור להתמצק ולהתהדק, ובסוף גם גורמים לך להיראות צעירה יותר. מדובר בטיפול שאינו כואב ואינו מזיק לעור, אך לרוב כזה שיצריך סדרה של טיפולים לפני שתראי תוצאות של ממש.
למי מתאים הטיפול? היתרון בגלי רדיו הוא שבניגוד ללייזרים אחרים גלי הרדיו אינם מושפעים מצבע העור, לכן ניתן לבצע את הטיפול על כל גון עור ובכל גיל והוא בטוח מאוד לשימוש. מדובר בטיפול שיתאים לנשים צעירות יחסית, מגיל 35 ומעלה, שרוצות לטפל מעט בקמטוטים קטנים או להקדים רפואה למכה, אך פחות לנשים מבוגרות בעלות קמטים עמוקים ועור יבש במיוחד.
טווח המחירים: 1,500־2,000 ש"ח לטיפול. 

כוסות רוח לפנים | צילום יח"צ
כוסות רוח לפנים | צילום יח"צ

טיפול כוסות רוח לפנים
נדמה אולי שלכוסות הרוח יצאו מוניטין לא ממש טובים בדור שלנו, אבל איכשהו כל מי שהתנסתה בטיפול כזה יודעת לספר נפלאות על ההשפעה שלו על החלקת עור הגוף, שחרור שרירים דואבים, הרגעת מתחים והזרמת הדם. את אותו אפקט ניתן לקבל על הפנים באמצעות כוסות מיניאטוריות. הכוסות יוצרות אפקט ואקום על עור הפנים שמותח וממצק את העור וניכר שהתוצאות מרשימות. אפשר לשלב את הטיפול עם עיסוי ידני של שמנים או ויטמינים, וניתן גם לשלב עם טיפול בגלי רדיו.
למי הוא מתאים? ממש לכל אחת ואחד. אין כאבים, אין תופעות לוואי (משום שאין כאן שום מכשיר או חומר חיצוני, רק כוחו של הוואקום), ומקסימום תהיה אדמומיות קלה שתעבור במהרה.
טווח המחירים: מתחיל ב־150 ש"ח לטיפול של 40 דקות, 200 ש"ח לטיפול של שעה ועד 400 ש"ח לטיפול המשלב גלי רדיו.

"נדמה אולי שלכוסות הרוח יצאו מוניטין לא ממש טובים בדור שלנו, אבל איכשהו כל מי שהתנסתה בטיפול כזה יודעת לספר נפלאות על ההשפעה שלו על החלקת עור הגוף, שחרור שרירים דואבים, הרגעת מתחים והזרמת הדם"

טיפול IPL (טיפול Intense Pulse Light)
דומה לטיפול בגלי רדיו, רק שבמקום רדיו הוא משתמש באור. אולי כבר הכרת את הטיפול כאמצעי יעיל להסרת שיער מהגוף, אך מסתבר שיש לו השפעה נהדרת גם על עור הפנים. האור המופק מתוך מכשיר מיוחד נשלח בפולסים של אנרגיה חזקה ומדויקת המגיעים היישר אל תוך שכבות העור העמוקות ביותר. פעולת החימום שיוצר האור מחדשת את התאים, מעודדת ייצור מחודש של קולגן, ומותחת את עור הפנים, הצוואר ואפילו את אזור המחשוף. לאחר טיפול כזה העור נראה צעיר יותר, מתוח ורענן. טיפול זה מצוין גם לטיפול בכתמי פיגמנטציה וגם להעלמת נימי דם.
למי מתאים הטיפול? לגילאי 30 ומעלה, לנשים בעלות פיגמנטציה ולכאלה שרוצות להצעיר את העור. יש לקחת בחשבון שמדובר בטיפול מעט כואב וסימנים שלו יכולים להיראות על העור עד כ־24 שעות לאחר הטיפול. הוא יכול להתאים גם לסובלים מאקנה משום שיכול לדכא את החיידק ולשפר את מראה העור בו־זמנית.
טווח המחירים: 200־400 ש"ח לטיפול. 

טיפול לאיזור הצוואר והמחשוף. קיילי ג'נר | צילום: GettyImages
טיפול לאיזור הצוואר והמחשוף. קיילי ג'נר | צילום: GettyImages

טיפול אולטרה ליפט
טיפול המתמקד דווקא באזור הצוואר והמחשוף, אזורים שיכולים מאוד בקלות להסגיר את גילנו האמיתי. הוא כולל כמה שלבים בכדי להגיע למראה צעיר ומהודק: ראשית מתבצע עיסוי תת־עורי המנקז את תאי השומן והרעלים, מנקה את העור ומכין אותו לקליטת חומרים מזינים. לאחר מכן מחדירים אל העור חומרים מזינים שמסייעים לו לחדש את עצמו ולבסוף משתמשים במכשיר אולטרסאונד (ולכן קיבל הטיפול את שמו, אולטרה ליפט) שמחדיר את כל החומרים המזינים אל השכבות העמוקות ביותר של העור.
למי מתאים הטיפול? לרוב הטיפול מיועד למטופלים מעל גיל 35, אך במקרים מסוימים ניתן להתחיל אותו אפילו לפני כן, למשל אצל אנשים בעלי עודף משקל הסובלים מסנטר כפול ורוצים לחטב את מראה הצוואר, הסנטר והלסת.
טווח המחירים: 3,500־4,000 ש"ח לטיפול.

מדריך אנטי אייג'ינג | צילום: shutterstock
מדריך אנטי אייג'ינג | צילום: shutterstock

טיפולי אנטי אייג׳ינג למתקדמות

מזותרפיה ללא מחטים
יתכן שכבר שמעת על מזותרפיה כשיטה שבה מחדירים חומרים מזינים לשכבות העמוקות ביותר של העור באמצעות מחטים קטנות, אבל הדור הבא שלה הוא כמובן מזותרפיה ללא מחטים. בשיטה זו משתמשים במכשיר הפולט פולסים חשמליים קטנים אל תוך העור ומבצע למעשה שתי פעולות – האחת, מחדיר אל תוך העור חומרים חיוניים, והשנייה, מעודד את העור להגביר את ייצור הקולגן והאלסטין באופן טבעי.
למי מתאים הטיפול? בשונה מטיפול המזותרפיה עם המחטים, מדובר בטיפול לא פולשני ולא כואב, שאינו מצריך החלמה מיוחדת. יתכן שלאחר הטיפול תשארי עם אדמומיות או רגישות קלה שאמורה לחלוף במהירות. הטיפול מתאים לבעלות עור בוגר, עם קמטים, שמעוניינות במראה צעיר יותר, ולא ממש יביא תועלת לצעירות שעורן מייצר קולגן ואלסטין בקצב טבעי ומהיר. מכיוון שהטיפול מערב זרם חשמלי הוא אינו מתאים לנשים בהיריון, לחולי אפילפסיה, למבוגרים עם קוצב לב ולאנשים שמצב בריאותם לא תקין.
טווח מחירים: מתחיל בערך ב־1,000 ש"ח לטיפול אך יש צורך בסדרת טיפולים כדי להשיג תוצאה משמעותית. 

מסכת אורות LED
מסתבר שאורות LED לא מתאימים רק לרחבת הריקודים אלא מחוללים שינוי בעולם האנטי־אייג'ינג. את מסכת האורות מניחים על הפנים כחלק מטיפול פנים והיא למעשה מכסה את העור כדי שכל החומרים שמרחו עליו יספגו בצורה הטובה ביותר. האור מוקרן אל הפנים בעוצמה גבוהה והאנרגיה שהוא פולט משמשת להאצת תהליכי ריפוי, גירוי, ייצור מוגבר של קולגן והתחדשות תאים פגומים. אם בנאס"א הצליחו לגדל צמחים עם טיפול באורות LED, למה שזה לא יעבוד גם עלינו? את צבע האור בוחרים, אגב, לפי מצב העור. אור כחול למשל מתאים במיוחד לסובלים מאקנה, בעוד שאור אדום טוב לטשטוש קמטים.
למי זה מתאים? כל צעירות הוליווד כבר העלו תמונה עם מסכת האורות לאינסטגרם שלהם, אז ניתן לומר שזה טיפול שמתאים לכל הגילאים. חשוב כמובן לבחור באיש מקצוע שידע להתאים הן את צבע האור והן את החומרים המזינים לסוג העור שלך ולצרכים שלו.
טווח מחירים: 250־350 ש"ח

פילינג יהלום
פילינג שמתבצע על־ידי חלקיקי יהלומים קטנים (תודי שאת כבר מרגישה יוקרתית יותר). הפילינג מבצע למעשה את אותה פעולה של פילינג עמוק, אך הפעם, הברשת העור וקילופו מתבצעות באמצעות מכשיר שבקצהו ראש עם חלקיקי יהלומים אשר משפשפים את העור בעדינות ומקלפים ממנו את שכבת התאים המתים. על עומק הקילוף מחליטים מראש ואז מתאימים את קוטר היהלום המתאים לשכבת העור הנבחרת.
למי מתאים הטיפול? בדיוק כמו בפילינג רגיל גם כאן יש רמות שונות של עומק שאליו ניתן להגיע. הפילינג השטחי יותר יתאים לנשים בעלות קמטוטים קטנים, הפילינג העמוק יותר יתאים לצלקות שטחיות וחטטים, והפילינג הכי עמוק יתאים לבעלות קמטים ופגמים עמוקים בעור. פילינג גורם לרגישות ומצריך לרוב החלמה קצרה ולכן אין סיבה לעשות אותו כאשר מדובר בעור צעיר ובריא. לא מדובר בטיפול למראה זוהר רגעי אלא בטיפול שיקומי מעמיק.
טווח מחירים: 300־700 ש"ח לטיפול, בהתאם לעומק הטיפול. 

מדריך אנטי אייג'ינג | צילום: shutterstock
מדריך אנטי אייג'ינג | צילום: shutterstock

 קוליפטינג – Coolifting
אנחנו כבר יודעות שקור מכווץ אבל מסתבר שהוא גם ממצק ומרים, ובדיוק על זה מתבסס טיפול Coolifting שבו מזרימים פחמן דו־חמצני קר אל תוך העור באמצעות מעין אקדח מיוחד. בתוכו משלבי ם שלל חומרים מתוך אמפולה, הכוללים חומצה היאלורונית, ויטמינים ומינרלים, שיכולים להיכנס ממש לעומק העור באמצעות לחץ הסילון היוצא מן האקדח. מדובר בטיפול הנמשך דקות ספורות בלבד, ללא כאבים או זמן החלמה.
למי מתאים הטיפול? מסתבר שזה יופי של טיפול גם לאלו שעוד לא הגיעו לגיל האנטי־אייג'ינג, והוא מתאים לכל הגילאים ולכל סוגי העור. בעלי מקצוע רבים ממליצים על הטיפול לפני אירוע חשוב כדי לקבל מראה זוהר במיוחד.
עם זאת, על מנת לקבל אפקט אנטי־אייג'ינג אמיתי, מומלץ לבצע סדרת טיפולים ואחריה לשוב לטיפול רענון מפעם לפעם כדי לשמר את האפקט.
טווח מחירים: 500־700 ש"ח.

אולטרסאונד HIFU
את הטיפול הזה יש שמגדירים כמתיחת פנים ללא ניתוח. מדובר בטיפול שבבסיסו מכשיר האולטרסאונד, אבל ברמה גבוהה יותר. משמעות ראשי התיבות HIFU היא High Intensity Focused Ultrasound, והוא מאפשר לקרני אולטרסאונד ממוקדות לחדור אל תוך שכבת העור ולגעת בסיבי האלסטין והקולגן. הסיבים הללו מתכווצים, נפח השריר־עצב יורד וכך הפנים נראות מתוחות והדוקות יותר.  אותה נגיעה גם מעוררת את הסיבים לייצור מחודש ומעניקה תוצאות שיכולות להישאר אפילו עד שנה וחצי לאחר הטיפול.
למי מתאים הטיפול? בעיקר למי שיש לה סבאלנות. השיפור אומנם ניכר כבר אחרי הטיפול הראשון אך הוא נמשך לאורך הטיפולים והקולגן שמתחדש ממשיך לעבוד גם לאחר סיום הטיפולים, לכן את התוצאה המשמעותית והאמיתית תראי רק לאחר חצי שנה. עם זאת, מדובר בטיפול בטוח שנותן אפקט של מתיחה והרמה משמעותיות, אין תקופת שיקום או החלמה והוא אינו כואב או פולשני.
טווח מחירים: 900־1,700 ש"ח

"פילינג יהלום מתבצע על־ידי מכשיר שבקצהו ראש עם חלקיקי יהלומים אשר משפשפים את העור בעדינות ומקלפים ממנו את שכבת התאים המתים"

 טיפול ביומימטי
טיפול ביומימטי הוא למעשה שם כולל לסדרה של הליכים שאת רובם את כבר בטח מכירה, והם משתלבים יחד כדי לייצר למעשה חיקוי של תהליכים טבעיים המתרחשים בגוף. ביומימטיקה, חיקוי תהליכי החיים, משתמשת בטכנולוגיה כדי לחקות וליצר באופן מלאכותי על־ידי תכשירים והליכים קוסמטיים את התהליך שהגוף שלנו עובר באופן טבעי. בטיפול זה מתחילים עם פילינג ברמת עומק משתנה, בהתאם לפגמי העור, על מנת לחדש את השכבה העליונה של העור, ממשיכים להחדרת חומרים מזינים ואיכותיים לעור, נוגדי חמצון, ואז מחממים את רקמת העור כדי לשקם את ייצור הקולגן והאלסטין, כמו במגוון טיפולים אחרים שעליהם כתבנו כאן.
למי מתאים הטיפול? מכיוון שמדובר במגוון תהליכים יש להתאים את הטיפול, את עוצמת הפילינג ואת סוג התכשירים לסוג העור הספציפי ולצרכים שלו. כמו בכל פילינג, גם כאן יש סכנה לאדמומיות ולרגישות ולא מדובר בטיפול שמתאים לצעירות אלא לנשים בעיקר מגיל 40 ומעלה.
טווח מחירים: 300־800 ש"ח

מדריך אנטי אייג'ינג | צילום: shutterstock
מדריך אנטי אייג'ינג | צילום: shutterstock

"טיפול ביומימטי הוא למעשה שם כולל לסדרה של הליכים שמשתלבים ביחד כדי לייצר חיקוי של תהליכים טבעיים המתרחשים בגוף"

**בהכנת הכתבה השתתפה לילך בן מיכאל Dip.Ac, הבעלים של בית הבריאות Lilka Wellness Boutique מרצה ומטפלת ברפואה סינית, דרמטולוגיה משלימה והרבליזם. קוסמטיקאית בכירה מטעם ארגון CIDESCO העולמי.

>> לקטגוריית הטיפולים הקוסמטיים באתר GLAMZ

10 טיפים לקוראות GLAMZ באשר הן

  1. שמרי על ההנחיות מהקוסמטיקאית המטפלת, תוצאות משיגים רק עם דבקות במטרה והרבה מודעות
  2. השתמשי במסנן קרינה (קרם הגנה) שמונע קרינת UVA ולא רק UVB שגורמת לכוויות מפני שקרני UVA הן אלה שגורמות לפיגמנטציה ולנזקי עור מתמשכים.
  3. לא להזניח בעיות בריאותיות – העור משקף את מצבנו הפנימי וגורם לכך שבעיות הורמונליות, דלקתיות כרונית ואף כאבים כרוניים, יצרו סימנים על העור.
  4. שמרי על תחזוקה בסיסית והיגיינה עורית המוכרת לכולנו (היגיינה, מים, ניקוי, פילינג וכדומה).
  5. עשי לעצמך עיסוי פנים בעת מריחת הקרם. עיסוי קל יכול לשפר מראה של שקיות מתחת לעיניים, נפיחות פנים ובעיקר מאפשר ספיגת חומרים מעולה.
  6. התעמלי – לא רק ספורט אלא התעמלות פנים! שמרי על שרירי הפנים שלך ותמנעי מעצמך הרבה בעיות בעתיד.
  7. התזונה חשובה – העור בגדול אינו מגיב טוב לנוכחות גבוהה של סוכר בדם.
  8. אם את מתאפרת אל תכבידי על העור עם איפור כבד. כאשר את הולכת לישון וודאי שאת מנקה את כולו והולכת לישון עם עור נקי.
  9. הימנעי ככל הניתן מחשיפה לא מבוקרת לשמש, מעישון ומחשיפה לקרינה סלולרית מיותרת.
  10. דברי בטלפון עם אוזנייה, זה מוריד כ־50 אחוז מהקרינה שהעור שלך סופג.