מקודם

הליכי גירושין בימי משבר: האם הגיע הזמן להיפרד? ומה את צריכה לבדוק לפני?

עו"ד ליאת חן. צילום: פרטי
עו"ד ליאת חן. צילום: פרטי

איך שלא נסתכל על זה, משברים בזוגיות דווקא עכשיו עולים על הפרק, הרבה בגלל משבר הקורונה. אם נפרק עכשיו את החבילה מה יהיה?

88 שיתופים | 132 צפיות

אולי זה לא הזמן המתאים להיפרד? ואולי דווקא עכשיו כשהכל מבעבע זה הזמן ל"עלות על הגל" ולסיים אחד ולתמיד? עו"ד ליאת חן ציוני, המתמחה בדיני משפחה, כאן כדי לתת לכן את כל הטיפים רגע לפני.

אין זה סוד שהקורונה יצרה תופעה של 'סיר לחץ' בזוגיות שלנו, אצל חלק מבעבע פחות ואצל חלק רותח, גולש ועוד מעט מתפוצץ… המצב שבו אנו נמצאים הרבה יותר בבית, במקרים מסוימים חיבר בין זוגות שהורגלו לספייס, ומנגד, אנשים נמצאים בבית בחל"ת, ללא מעש, מנוטרלים מחיי חברה, ופתאום הבעיות צפות ומקבלות ממדים גדולים יותר מכפי שהיה בעבר. חשוב להבין שבעיות ומשברים לא נולדים ביום אחד, אלא שמשבר הקורונה חושף את "הפירורים" שנהגנו לטאטא מתחת לשטיח.

לדברי עו"ד ליאת חן; "זוגות נמצאים הרבה יותר ביחד, ובאופן טבעי זה גורם להם לבדוק את מערכת היחסים ולחשוב על העתיד. יש זוגות שמרוויחים את הזוגיות מחדש, ויש כאלה שמבינים שלא בכל מחיר צריך להישאר יחד, ולעיתים המחיר של להישאר ביחד כבד יותר  ממחיר הפרידה".

לבחון את מידת ההחלטיות עוד בתחילת הדרך

את הדילמות בשלבים הראשונים של המשבר הזוגי מכירה עו"ד ליאת חן מקרוב מאוד. במשך שנים ארוכות מלווה לקוחות ברגעי הפרידה, מייעצת, מלווה ומשקפת לכל אחת את ההליך, על מנת שתבין לאן היא נכנסת. "כשבאה אליי לקוחה, הדבר הראשון שאני עושה הוא לברר האם הכיוון הוא באמת לסיום מערכת היחסים, ומהי מידת ההחלטיות שלה. אני ממליצה שכל אחת תחשוב עם עצמה האם כלו כל הקיצין. אם כן, רצוי להתכונן מבעוד מועד לצעד הזה", מספרת עו"ד חן.

"לעיתים המחיר של להישאר ביחד כבד יותר  ממחיר הפרידה". עו"ד חן. צילום: פרטי
"לעיתים המחיר של להישאר ביחד כבד יותר  ממחיר הפרידה". עו"ד חן. צילום: פרטי

כל מקרה הוא סיפור שלם וייחודי בפני עצמו

עו"ד ליאת חן ממליצה בתחילת הדרך להתייעץ עם עו"ד מומחה לגירושין, למרות המידע הרב שקיים ברשת, ובוודאי שלא להסתמך על דרכי פעולה של אחרים, מכיוון שכל סיפור שונה. "כל מקרה הוא לגופו, וכמי שליוותה מאות סיפורי גירושין, אני יכולה לומר שאין מקרה דומה, ולכן רק עו"ד מומחה לתחום הגירושין יוכל לתכנן דרכים משפטיות לפעולה, וזאת בהתאם למקרה הספציפי. ייעוץ משפטי מאפשר לקבל את כל המידע המדויק לגבי הזכויות, לבנות אסטרטגיה ולבחור על מה להתעקש ועל מה לא, היכן הקווים האדומים שלך וכך הלאה", מסכמת עו"ד חן.

למעשה, אצל כל אחת הקו האדום משתנה וסדרי העדיפויות הם שונים. לדוגמה, לאחת חשוב להתעקש על משמורת משותפת, ואילו לשנייה חשוב יותר לרכוש את הדירה המשותפת – לפי ניתוח סדרי העדיפויות והצרכים של כל לקוחה, יחד עם המצב המשפטי בכל מקרה ומקרה, עו"ד חן בונה אסטרטגיה המאפשרת לפעול בצורה עקבית ועם כמה שפחות הפתעות בדרך.

לפעמים כדאי להיות חכמים ולא צודקים

עו"ד חן מספרת לנו על תיקים רבים שנסגרים בפשרה טובה בשל תכנון ובניית אסטרטגיה נכונים. למשל, במקרה של לקוחה שבעלה החתים אותה תחת לחץ וסחיטה על הסכם ממון בעודם נשואים, לפיו היא מותרת על שליש מהזכויות שלה בבית מסיבה מסוימת. היא פנתה לעו"ד חן במטרה לבטל את ההסכם המקפח ולקבל את זכויותיה החוקיות.

התיק הסתיים בהסדר פשרה מצוין כך שחלק מזכויות ההורים בבית ניתן לילדים להבטחת עתידם, והיתר חולקו בין הבעל והאישה.

"בסיפור הזה יכולנו לריב עד הסוף והיינו זוכים בבית המשפט, אבל הפתרון היה מספיק טוב כדי לצאת עם סוף טוב בזמן קצר, שזה לא פחות חשוב. אנחנו עוסקים בדיני נפשות. לצד הכלים שאנו נותנים ללקוחות על מנת לפרק את החבילה באופן הנכון עבורם, אנחנו צריכים לתת להם כלים לבנות את החיים מחדש כשהסיפור נגמר ועורכי הדין יוצאים מהתמונה", מסכמת עו"ד חן.

ההשלכות של הגירושים על הילדים

משמורת ילדים וחלוקת הזמן בין ההורים הם חלק רגיש בתהליך פרידה, ועלינו לאזן בין האינטרסים שלנו ההורים לבין הצורך האמיתי של הילדים. לדברי עו"ד חן; "כיום בית המשפט מעודד משמורת משותפת וחלוקת זמנים כמה שיותר שווה, זו רוח הפסיקה של מרבית מבתי המשפט. למגמה זו יש השפעה על מזונות, מכיוון שגם בעניין זה השתנתה ההלכה. כיום גובה המזונות נקבע בהתאם לגובה ההכנסות של כל אחד מההורים מכל המקורות, ביחס לחלוקת הזמן שבו שוהים הילדים עם כל אחד מההורים. בסופו של יום, לקביעת המשמורת תהיה גם השפעה על גובה מזונות הקטינים, מה שמחריף פעמים רבות את המחלוקות בקביעת המשמורת.

אחת הבעיות שיצרה המגמה הזו היא ריבוי מאבקי משמורת שלא מטיבים עם הילדים, בלשון המעטה. יש מקרים שתביעת המשמורת של אחד ההורים נועדה רק להשפיע על גובה המזונות ובתי המשפט ערים לכך. קביעת משמורת הילדים מושפעת מגילם של הילדים, ממערכת היחסים בין ההורים, ממרחק מגורי ההורים זה מזה ומפרמטרים נוספים שהם ייחודיים לכל משפחה ומשפחה, ולכן כל מקרה ייבחן לגופו.

מצד שני, מחלוקות נוצרות גם במקרים על רקע סירובו של אחד ההורים לקחת חלק בגידול הילדים, כך שכל העול נופל על הורה אחד בלבד. חשוב לדעת שכיום בתי המשפט מציעים פתרונות יצירתיים במקרים כאלה, הן בהסכמה והן באמצעות סנקציות המופעלות על ההורה הסרבן.

האם זה באמת הזמן לפרק את החבילה?

"כפי שאמרתי, ראשית על כל אחת לדעת את זכויותיה, להבין מהן ההשלכות של הפרידה במקרה שלה, ולקחת בחשבון את ההשפעה שתהיה לגירושין שלה על כל תחומי החיים. יחד עם זאת, אם כלו כל הקיצין, חשוב שלא לפחד מההליך, אין שום סיבה לכך ובוודאי שלא צריך לעכב אותו בגלל נסיבות שהן מכורח המציאות, כמו הקורונה. תקופת הקורונה לא צריכה ולא יכולה לעצור את החיים, ויש דברים שאף פעם אין "זמן טוב" בשבילם".

עו"ד ליאת חן | אתר |  050-6520882