מקודם

הדרך הטובה ביותר לגלות את גיאורגיה

גאורגיה אהובתי. צילום: שאטרסטוק
גאורגיה אהובתי. צילום: שאטרסטוק

מעוניינים בטיול ייחודי בגאורגיה? טיול ג'יפים בגאורגיה יחשוף בפניכם נופים הרריים פראיים, כפרים מסורתיים נידחים, מאכלים קולינריים ייחודיים ואזורי טבע קסומים המותאמים במיוחד לטיולי ג'יפים בשטח. רוצים להכיר צדדים אחרים של גאורגיה? הנה חמישה יעדים שיהפכו את הטיול שלכם למושלם

88 שיתופים | 132 צפיות

היעד הראשון: הקווקז הנמוך

בכדי להתחיל טיול ג'יפים בגאורגיה, כדאי לקום מוקדם בשעות הבוקר ולהגיע אל חברת השכרת הג'יפים. משם תתחילו את  הטיול במורדות הקווקז הנמוך. בדרככם אל היעד, תוכלו לראות פריחה מרהיבה ויערות עצומים שגולשים מההרים מטה. בסביבה יש גם כפרים מסורתיים, בהם מתגוררים תושבים ממוצא ארמני. משם תמשיכו בנסיעה קצרה מערבה אל ורדזיה (Vardzia) – אתר חשוב מאוד ואחד מהמרשימים בגאורגיה. אם אתם אוהבים הרפתקאות קלאסיות, העיר ורדזיה נחצבה בסלע במאה השניים עשרה. עם השנים, בימי המלכה תמר, המקום הורחב לאלפי חדרים והוא מתנשא ל-13 קומות. כל קומה חושפת בפני המבקרים מעברים סודיים, כניסיות יפיפיות, ציורי קיר צבעוניים, פרסקאות ועוד. לפני שנים, התרחשה רעידת אדמה שגרמה לשברים ותזוזות של הקירות במבנה. כעת, כל המבקרים שמגיעים למקום, זוחלים במחילות שנוצרו וחווים את המקום בצורה קסומה ועתיקה להפליא.

היעד השני: הקווקז הגבוה

אם נהניתם מטיול הג'יפים בקווקז הנמוך, כעת תכירו את הקווקז הגבוה. הוא מציע למבקריו, היהודים בפרט, ביקור בבית כנסת עתיק של אחלציחה שנמצא בתוך שכונה יהודית. אחרי הסיור המרתק בבית הכנסת, ניתן יהיה להמשיך בנסיעה בג'יפ אל חלקה הדרומי מערבי של שמורת הטבע חאראגולי-בוג'ומי (Borjomi-Kharagauli N.P). שמורה עצומה, עם יערות ועצים מפותחים מאוד, כך שגודלו של כל עלה הוא רחב וגדול ממדים. בזמן חציית ההרים והרכס, ניתן לצפות ברועים עם עדריהם, בייחוד בתקופת הקיץ כאשר הם מאכלסים את הכפרים. לקראת החורף הם יורדים חזרה אל העמקים המוגנים, בכדי לשמור על הצאן. לאחר שקיעת החמה, נמשיך בנסיעה מערבה אל העיר קוטאיסי (Kutaisi), שנחשבת לעיר השנייה בגודלה בגאורגיה. שם תוכלו להתפנק בארוחת ערב באחד מהמלונות בעיר, שנחשבים למומלצים במיוחד.

טיול ג'יפים. צילום: שאטרסטוק
טיול ג'יפים. צילום: שאטרסטוק

היעד השלישי: חבל סוונטי העליון

חבל סוונטי (Svaneti) נחשב לאחד מבין המקומות המדהימים ביותר לטיול על ג'יפים. חבל סוונטי נמצא מערבה מהעיר קוטאיסי ונמצא למול נוף הררי יפה ביותר בגאורגיה. הוא מחולק על ידי רכס סוונטי לחבל סוונטי עליון ותחתון. ככל שעולים לכיוון החבל העליון, רואים שינוי מדהים בצמחייה, הפרחים פזורים מכל עבר. בנוסף, תוכלו להכיר את המרקם האנושי, שם תפגשו תושבים שחיים בתרבות שונה ועצמאית ואף שייכת להם שפה המכונה – "סוונורי". יש להם גם אמנות דתית, סממנים פגאניים ועוד. מעניין מאוד להכיר את התרבות הזו, לצפות במקומיים וליהנות תרבות וחיי שגרה אחרים לגמרי. בסיום, ניתן להמשיך אל העיר זוגדידי (Zugdidi) המוכרת בגלל המיקום שלה לצד נהר האנגורי (Enguri River) וליהנות מבריזה ומשקיעה קסומה לפני רדת החשיכה.

היעד הרביעי: קרחונים ויערות

הר אושבה (Ushba Mountain), הוא אחד מההרים הגבוהים בגאורגיה והר מסטיה (Mestia Mountain) שנמצא ממש מתחתיו, נחשבים לשני המקומות היפים ביותר בעונת החורף הקרה. ניתן לצפות בקרחון ג'לאדי (Chaaladi), לעלות על רכבל וליהנות מתצפית על עיירת מסטיה מההר ובמקביל להבחין בניגודים השונים בין היערות הירוקים לפסגות המושלגות היפיפיות.

נופים מרהיבים. צילום: שאטרסטוק
נופים מרהיבים. צילום: שאטרסטוק

היעד החמישי: כפר המגדלים אושגולי

אם אתם אוהבים לטייל בין נהרות, כפרים מבודדים וכנסיות גבוהות והיסטוריות – כדאי להגיע  אל כפר המגדלים אושגולי.  בדרך תעברו לאורך נהר האנגורי (Enguri River) ולאורך נהר מולחרה (Mulkhra River) כשבדרככם תבחינו בכפרים המבודדים כמו: כפר חה (khe) שמציג פריחה יוצאת דופן, כנסיות עתיקות ונקודות תצפית מרהיבות. משם אפשר להגיע אל כפר אשגולי  (Ushguli) שנחשב לאחר מבין המקומות המיושבים באירופה.