פנויה לקשר? קשירות והצלפות הן הטרנד החם של הקיץ הזה

BDSM לייט | צילום: Shutterstock
BDSM לייט | צילום: Shutterstock

קשירות, הצלפות, משיכות קלות בשיער וקצת משחקי שליטה – מתברר ששנת 2021 היא שנת ה־BDSM לייט, ואת ממש לא צריכה להידחס לספנדקס ולצאת לדאנג'ן בשביל להיכנס לווייב

88 שיתופים | 132 צפיות

מ"דיילי מייל" ועד "מטרו UK", מיטב האתרים והמגזינים מעבר לים קבעו ששנת 2021 תהיה השנה שבה נמצא את הסדיסטית או את המזוכיסטית הפנימית שכבולות בתוכנו. BDSM הוא שם כולל למגוון פעולות ארוטיות בעלות מרכיב מרכזי של שליטה, ולפעמים כאב. הוא יכול להיות כחלק מאורח החיים הפעיל של האדם (למשל, זוגות שלוקחים את מערכת היחסים של שולט/ת ונשלט/ת לכל אספקט במערכת היחסים ביניהם) או במסגרת פעולות השמורות למיטה בלבד. הפירוש לראשי התיבות, אם תהיתן, הוא כדלקמן: B = Bondage (קשירה), D = Discipline (משמעת), D&S = Domination & Submission (שליטה וכניעה), S&M = Sadism & Masochism (כמאמר השיר של ריהאנה, סדיזם ומזוכיזם).

ש', חובבת BDSM לייט: "אם לאהוב שמושכים לך בשיער זה BDSM לייט, אז אני המלכה של התחום. פליקים בטוסיק, משיכות קלות בשיער, קצת חניקות, משחקים עם קרח – אני מתה על כל אלה"

אזעקת הטרנד הזאת אינה מפתיעה. לאחר שנה פלוס שבה היינו בבית, הגיוני שנרגיש צורך לחקור ולחפש ריגוש בחיי המין שלנו. "אנשים בילו עם בני הזוג שלהם כמות אינסופית של זמן בקורונה, ולא לכולם עלה החשק מזה שהם ראו את בן או בת הזוג שלהם כל היום. המצב הזה גורם לאנשים לרצות להתנסות ולחקור יותר מהרגיל, גם ככה אנחנו חברה שמכורה לריגושים", אומרת שלי ורוד, יועצת מינית וזוגית, שקיימה לאחרונה שיתוף פעולה עם מועדון הדאנג'ן כדי להנגיש את עולם ה־BDSM ואלמנטים בסיסיים ממנו לקהל ה"ונילי" – אותם אנשים "נורמטיבים" וסקרנים שמצד אחד מוצאים את העולם הזה מרתק, אך מצד שני גם מפחדים ממנו.

"המזכירה" | צילום מסך מתוך הסרט
"המזכירה" | צילום מסך מתוך הסרט

"כשפתחתי את האינסטגרם שלי לשאלות בנושא, הפציצו אותי", ורוד משתפת. "הייתה המון סקרנות, אך היה גם המון פחד: מה זה אומר עליי כאדם, אם כאב מעורר אותי מינית? מה יקרה אם אנסה BDSM ולא אוכל לחזור לסקס רגיל?".

יש משהו דודתי מאוד בלהכריז על BDSM כטרנד לוהט, שכן הנושא סוקר במדיות רבות (כולל במגזין הזה ממש) ומה לא נאמר עליו. אך כמו כל דבר שעושה את דרכו מתרבות האנדרגראונד, כשהוא מגיע אל המיינסטרים הוא לרוב מוצג בגרסתו החיוורת, המתאימה למגוון רחב של אנשים. הגל הראשון של BDSM במיינסטרים בעשור האחרון היה עם יציאת סדרת הספרים "חמישים גוונים של אפור", שבה תוארה מערכת יחסים רומנטית של שולט ונשלטת. תיאורי היחסים בסדרה גונו על ידי אנשי קהילת ה־BDSM העולמית כחוטאים למציאות.

נ', חובבת BDSM לייט: "הפרטנרית שלי קנתה שוט רך והשתמשנו בו במיטה. הבנתי על עצמי שאני אוהבת שמפליקים לי, אז השתדרגתי לשוט טיפה יותר 'רציני' ושכנעתי את בת הזוג שלי לנסות משחקי תפקידים. המשחקים לא זרמו, אבל השוט נשאר"

"מצד אחד 'חמישים גוונים של אפור' עזר לקהילת ה־BDSM. עד אז BDSM נחשב למשהו שפושעים או בעלי מחלות נפש עושים, וזה ממש לא נכון", מסבירה ורוד. "עם זאת, הספר הוא פנטזיה על פנטזיה, הכול קיטשי מאוד – יש לנו גבר עשיר וחתיך ובחורה יפה וכנועה. BDSM הוא לא סאטן ונוצות, יש בו יותר עומק. בנוסף, הסיבה לכך שכריסטיאן גריי מ'חמישים גוונים' אוהב לשלוט ולהכאיב היא שהוא עבר התעללות מינית בעצמו. בעיניי זה פרט מידע שאפשר היה להשמיט. לאנשים יש מגוון רחב של סיבות למה הם אוהבים BDSM, ולא כל מי שהתעללו בו בהכרח יאהב להכאיב לאחרים".

אז מה קורה כשמערבבים סקרנות הולכת וגוברת עם הייפ תרבותי ומגפה עולמית? נולדת גרסת המיינסטרים – BDSM לייט. ההיגיון מאחוריה פשוט מאוד: כדי ליהנות מאלמנטים של BDSM, לאו דווקא צריך להתחיל בפול פאוור. אין שחור ולבן והספקטרום רחב מאוד: לא חייבים ללבוש בגד ספנדקס שחור כדי לקבל תחושת שליטה, וגם לא חייבים לחנוק מישהו כדי להרגיש עוררות מינית מכאב.

50 גוונים של אפור | צילום מסך מתוך הסרט
50 גוונים של אפור | צילום מסך מתוך הסרט

"קשה לי להגדיר את עצמי כחובבת BDSM, אבל אני אוהבת את המינוח BDSM לייט", אומרת נ', שמצאה את עצמה מותחת את גבולותיה המיניים עם הפרטנרית שלה בשנה האחרונה בעקבות הקורונה. "זה התחיל מזה שהיא קנתה חצי בבדיחה־חצי ברצינות שוט רך (שבנוי כך שלא באמת יגרום נזק או כאב רציני, נ"ב) והשתמשנו בו במיטה. הבנתי על עצמי שאני אוהבת שמפליקים לי, אז השתדרגתי לשוט טיפה יותר 'רציני', ושכנעתי את בת הזוג שלי לנסות משחקי תפקידים. המשחקים לא זרמו, אבל השוט נשאר".

שלי ורוד, יועצת מינית וזוגית: "כשפתחתי את האינסטגרם שלי לשאלות בנושא, הפציצו אותי. הייתה המון סקרנות, אך היה גם המון פחד: מה זה אומר עליי כאדם, אם כאב מעורר אותי מינית? מה יקרה אם אנסה BDSM ולא אוכל לחזור לסקס רגיל?"

"אם לאהוב שמושכים לך בשיער זה BDSM לייט, אז אני המלכה של התחום", אומרת ש' בחיוך. "פליקים בטוסיק, משיכות קלות בשיער, קצת חניקות, משחקים עם קרח – אני מתה על כל הדברים האלה ומעולם לא חשבתי שזה מיוחד באיזושהי צורה. זה נראה לי ממש רגיל, ומעולם לא היה לי פרטנר שהסתכל עליי מוזר כשביקשתי שיעשה את אחד מהדברים האלה. עם בן הזוג האחרון שלי התנסיתי בשעווה חמה והרגשתי שזה טיפה יותר למתקדמים, אבל לא בצורה קיצונית או מזיקה".

"לפעמים בא לי שבעלי יתפוס אותי כמו בסרטים ויגרום לי להרגיש כנועה ומסכנה, ולפעמים בא לי לעלות עליו כך שהוא יהיה הכנוע", אומרת מצדה ט', שנכחה בכמה מסיבות BDSM אך לא מחשיבה את עצמה כחברת קהילה. "אני אישית אוהבת שימוש בכוח ביחסי מין, אבל לא לכולם זה מתאים. למשל, היה לי אקס שלפעמים הייתי מכאיבה לו וזה קצת הרתיע אותו".

ט', חובבת BDSM לייט: "לפעמים בא לי שבעלי יתפוס אותי כמו בסרטים ויגרום לי להרגיש כנועה ומסכנה, ולפעמים בא לי לעלות עליו כך שהוא יהיה הכנוע. אני אישית אוהבת שימוש בכוח ביחסי מין, אבל לא לכולם זה מתאים"

BDSM לייט: ארבעה טיפים למתחילות

1. תקשורת היא המפתח בא לך להתנסות במשהו יותר אדג'י במיטה? הציפי את זה מול הפרנטר/ית שלך. בחייאת, אתם רואים זו את זה/זו בסיטואציה הכי אינטימית שיש, ואת צריכה להרגיש מספיק בנוח כדי להגיד שאת רוצה לנסות משהו חדש.

2. שיעורי בית כשמתחילים לצלול לתוך עולם ה־BDSM, זה עלול להיות מבלבל ולפעמים קצת מפחיד או מרתיע. אנשים שהולכים למסיבות BDSM הם לרוב אנשים מתוך הקהילה, שמכירים את הגבולות שלהם, את ה"מכניקה" של הדברים ואת חברי הקהילה השונים. אנחנו ממליצות להיכנס לעמוד הפייסבוק או לבלוג "אלי דום – בדס"מ ורגש". דום, שהתראיין למגזין "את" בעבר, מציע חומרי קריאה מעניינים בנושא וגם מעביר הרצאות ל"ונילים" על אלמנטים בסיסיים מעולם ה־BDSM. בנוסף, הרגישו חופשי לפנות ליועצות מיניות או סקסולוגיות להכוונה והפניה לחומרי קריאה, הרצאות ואפילו אנשים מהקהילה שמעבירים שיעורים פרטיים בנושא.

3. התאימי את התפקיד למי שאת אם היית מ"כית בצבא, יכול להיות שיש בך מן הכישרון להיות שולטת. לעומת זאת, אם את מרגישה שאת אדם שברירי יותר ופחות דומיננטי, יכול להיות שתמצאי את עצמך נהנית מעמדת הנשלטת. מחקרים הראו שנשים וגברים כאחד לרוב יעדיפו להיות בעמדה הכנועה יותר ביחסי שליטה, כך שאל תרגישי לא בנוח לשאול את הפרטנר/ית שלך לגבי ההעדפה האישית שלו/ה. משחקי תפקידים הולכים יד ביד עם BDSM, אך זה לא מחייב. אם את מתביישת לקפוץ למים ולהיכנס לדמות, את יכולה לנסות להתניע את זה בעזרת הודעות ולראות איך הזרימה בינך לפרטנר/ית שלך. יכול להיות שמשחק התפקידים לא יזרום וזה בסדר גמור. BDSM אמור להיות מושתת על מיניות בריאה, ולא כל זוג חייב משחק תפקידים כדי להתחרמן. כל עוד אתם לוקחים זאת בהומור ויכולים לצחוק על זה, זו תהיה חוויה מהנה גם אם אינה מוצלחת.

4. BDSM צריך להיות כיף ובהסכמה מלאה בלבד! אמנם האדם בעמדת הנשלט "מחויב" להגיד "כן" לכל דבר שיוצא מפיו של השולט, אך אם אין עוררות מינית כתוצאה מכך – מפספסים את כל הפואנטה. לכן, חשוב שתהיה מילת ביטחון המוסכמת על שני הצדדים. בנוסף, בני אדם אינם שפני ניסיון. לפחות בהתחלה, מומלץ לא להפתיע את הפרטנר/ית במכות אמיתיות בכוונה מלאה להכאיב. למשל, דומיות (שולטות) מנוסות מכירות נקודות מסוימות שבהן לנשלט כואב בהקשר מיני, אך אין מדובר בכאב אקוטי ובלתי נסבל. לפני שניגשים למלאכה, חשוב שאת והפרטנר/ית שלך תדברו על מה בדיוק הולך לקרות ותגדירו גבולות. משיכות בשיער, הפלקות, שריטות, קרח, שעוות נר, קשירת עיניים ו/או אזיקים – חקרו יחד את התחושה והכאב בכיף, אבל גם ברגישות.